Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463682 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #705 dnia: 24 Luty 2017, 12:00:50 »
reduktor to zły pomysł moim zdaniem, zupełnie zmienia kształt ciastka kawowego spłaszczając warstwę półprzepuszczalną o połowę, za tym nie idą inne zmiany dostosowujące kawiarkę do znacznie mniejszej pojemności naparu. Długość i średnica rurek, średnica sitka, wysokość "komina" itp. Te pozostałe elementy nadal są dostosowane do kawy o 2x większej objętości. W kawiarkach zaprojektowanych do mniejszej pojemności to wszystko ma inne wymiary.
Przy tak niskich cenach w jakich oferowane są kawiarki chcąc uzyskać jak najlepsze efekty przy ekstrakcji lepiej mieć 2 urządzonka zaprojektowane do konkretnych pojemności. Reduktor - raczej jako ciekawostka.

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #706 dnia: 24 Luty 2017, 23:01:05 »
Ta "taniość" to oczywiście dotyczy kawiarek alu no name - w sumie za kilkanaście zł do wyrwania w markecie. Schody zaczynają się jak się ma np kuchnię na indukcji. Nawet niby przystosowane nie działają - za mała średnica np. Co pozostaje? Elektryczna - dużego wyboru nie ma, cena też 10x kawiarka alu. No na rynku są tylko 4x, 6x i 9x  więc raczej mega ekspresso dla rodziny.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #707 dnia: 24 Luty 2017, 23:10:40 »
Grex - co do długości rurki w sitku to akurat przy reduktorze są one krótsze niż w sitku pełnowymiarowym, m.in. po to, aby nie "zassać" zbyt dużo wody :)
Napar może sprawiać wrażenie rozwodnionego, gdyż przy użyciu 2x mniejszej dozy, woda uderzająca pod tym samym ciśnieniem dużo łatwiej spenetruje ciastko niż w przypadku sitka pełnowymiarowego, co skróci również czas ekstrakcji. Dlatego ja przy stosowaniu reduktora mielę drobniej i zmniejszam płomień z dużego na średni lub średnio-niski.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #708 dnia: 24 Luty 2017, 23:23:18 »
Ta "taniość" to oczywiście dotyczy kawiarek alu
nie tylko alu, stalowych jest cała masa. Ceny od 30zł.

W problemach z indukcją użycie mniejszej moki umożliwia specjalna podkładka - średnica do wyboru, nawet 22cm: https://swiezopalona.pl/produkt/470/Nakladka-indukcyjna-FRABOSK?gclid=Cj0KEQiA0L_FBRDMmaCTw5nxm-ABEiQABn-VqR7xjQlzURnS0LifiWZsor3PJi9IBA9suzk6wicV79oaAnpv8P8HAQ
« Ostatnia zmiana: 24 Luty 2017, 23:30:12 wysłana przez grex »

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #709 dnia: 25 Luty 2017, 12:22:45 »
Stalowa niestety nie zawsze ruszy - musi być do indukcji - zwykłe maja cienkie i wygięte do środka dno. Poza tym średnica - poniżej 10 cm większość kuchni nie rozpozna.
Co do podkładek - sprawa mocno dyskusyjna - zawsze można do pustego garnka wsadzić i spróbować - efekt niespecjalny. Lepiej juz kupic za 30-60 zł przenośną 1 płytkową elektryczna - ale dodatkowy grat i jakos idzie powoli.. nie to co gaz (można też maszynkę turystyczną kupić na butle ale tu też problem ze średnica małych kawiarek się pojawia. Ogólnie jest luka na rynku kawiarek elektrycznych :D Co na to dystrybutorzy? Coraz większe na rynek wprowadzają - jest w tym logika - ktoś kto zawsze pił kawe z kubka dziwi się czemu tak mało z kawiarki jest i to jest podawane na różnych "forach" jako wada.

Offline robert-o Mężczyzna

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Cafelat Robot, Venus 4tz; FP, AP, V60-01
  • Młynek: DF64, Timemore G1S, 1Zpresso E, Hiku, Timemore Go
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #710 dnia: 26 Luty 2017, 13:05:58 »
co do długości rurki w sitku to akurat przy reduktorze są one krótsze niż w sitku pełnowymiarowym, m.in. po to, aby nie "zassać" zbyt dużo wody

W moim przypadku (Frabosk 6/3) reduktor ma rurkę krótszą może o 2-3mm(przy ustawieniu na "3"). Trochę mnie to zdziwiło szczerze powiedziawszy, bo np przy ustawieniu na "6" rurka opiera się o dno i sitko delikatnie podnosi się (tyle że przy tej opcji używam oryginalnego sitka) Czy Wy też tak macie? Np. Kitty 6tz chyba ma trochę inne wymiary zbiornika więc ta rurka też sięga na inną głębokość. Zastanawia mnie "uniwersalność" tego reduktora. O dziwo, pomimo małej różnicy w długości rurki, reduktor pobiera właśnie około połowę mniej wody nawet jak naleje pod zaworek. Zakupiłem go niedawno do nowej Venus 6tz i jak na razie nie trafiłem z odpowiednim naparem, w porównaniu do wcześniej używanej "no name Italian espresso". Spróbuje drobniej zmielić.

Tak w ogóle to Frabosk mógłby zrobić reduktor stały, po prostu na 3 filiżanki (Bialetti też swoją drogą, ale domyślam się że wolą żeby ludzie kupowali po kilka kawiarek:) Przecież jest oryginalne sitko więc po co ta cała regulacja i szpary miedzy sitkiem a obudową. Na pewno wpływa to na ekstrakcję.

Offline Kawiarnik5

  • Wiadomości: 22
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #711 dnia: 07 Kwiecień 2017, 23:56:42 »
Jaką kawiarkę kupić dla jednej osoby (max do przygotowania dwóch kaw) na kuchence gazowej ( bo na płycie elektrycznej nie da rady ?) ?

Chciałbym kupić kawiarkę by mieć coś jak espresso do zrobienia latte, z tego co wyczytałem kawiarka bije na głowę ekspresy kolbowe po 500zł więc chyba warto takie coś mieć :D

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #712 dnia: 08 Kwiecień 2017, 00:50:43 »
2-3tz.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #713 dnia: 08 Kwiecień 2017, 08:26:01 »


na płycie elektrycznej nie da rady ?) ?

Da rady. Na gazie łatwiej ogarnąć.

Offline Kawiarnik5

  • Wiadomości: 22
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #714 dnia: 08 Kwiecień 2017, 11:37:09 »
Dziękuję :)

Jeszcze jedno pytanie:

Stalowa (Bialetti Kitty) czy Aluminiowa (Bialetti Moka Express) ?

Rozumiem, że z 2tz uzyskam maksymalnie 100ml naparu ?

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #715 dnia: 08 Kwiecień 2017, 11:56:13 »
Dziękuję :)

Jeszcze jedno pytanie:

Stalowa (Bialetti Kitty) czy Aluminiowa (Bialetti Moka Express) ?

Rozumiem, że z 2tz uzyskam maksymalnie 100ml naparu ?

Wybór pomiędzy stalową i aluminiową jest mocno indywidualny. Jedni powiedzą Ci, że czuja różnicę w smaku, inni nie. Jedni powiedzą, że aluminiowa się szybciej nagrzewa, itd. ja mam taką i taką i wolę aluminiową :)

Odnośnie wielkości, to z 2tz nigdy nie uzyskasz 100ml naparu.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #716 dnia: 08 Kwiecień 2017, 12:08:05 »
Kawiarka to sprzęt stosunkowo tani, ale mało elastyczny. Najlepiej mieć 2-3tz dla siebie i 4-6tz dla dwojga. Jeśli skończysz ekstrakcję przed Huang He to 2tz powinno dać w okolicach 50ml naparu mimo, że wody nalałeś właśnie rzeczone 100ml.

Offline Kawiarnik5

  • Wiadomości: 22
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #717 dnia: 08 Kwiecień 2017, 13:37:21 »
Czyli 3tz będzie ok, żeby było 60ml naparu ?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #718 dnia: 08 Kwiecień 2017, 13:58:20 »
3tz jest idealna dla mnie na jedną porcję. Ponieważ wolę bardziej esencjonalną kawę leję ok 100 g wody. Wychodzi mi ok.60g naparu, co jest na ogół dla mnie optymalną ilością. Dla dwóch osób przygotowując w ten sposób, to pewnie tak jak pisze donkiszot, byłoby dobre jakieś 6tz. Pod warunkiem że lubicie bardziej skoncentrowaną kawę.
Jeśli lubicie trochę lżejszą kawę, to może dla dwóch osób starczyć 3tz otrzymasz z niego do ok. 100g  naparu przy pełnym zbiorniczku wody. 
Zawsze też można zrobić wersję skoncentrowaną i dolać wody do filiżanki.



Jeszcze jedno pytanie:
Stalowa (Bialetti Kitty) czy Aluminiowa (Bialetti Moka Express) ?
Rozumiem, że z 2tz uzyskam maksymalnie 100ml naparu ?
Ja też jestem za aluminiowymi.
w 2tz mieści się w zbiorniczku do 100 ml wody. Z czego otrzymasz do 70ml naparu.
« Ostatnia zmiana: 08 Kwiecień 2017, 14:04:01 wysłana przez krystians »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #719 dnia: 08 Kwiecień 2017, 18:03:21 »
Ja polecam stalową. Ścianki stalowej są 6x cieńsze niż aluminiowej, porównywaliśmy w innym wątku wagę zbiorniczka wodngo i wychodziło, że ten stalowy jest lżejszy niż jego aluminiowe odpowiedniki.
Co do ilości naparu to zależy głównie od sposobu parzenia, z moki 2tz można wyciągnąć 100ml lub 30ml naparu. Zależy jak jej użyjemy. Najczęściej jednak wychodzi coś pośrodku. Zauważyłem jeszcze, że te oznaczenia 2tz, 3tz nie są precyzyjne, raczej orientacyjne. U poszczególnych producentów różna jest pojemność sitek i zbiorniczków wodnych, jednak rzadko kiedy jest to dokładnie podane w opisach.

A tak poza wszystkim moka - obojętnie jaka - to genialny sprzęt  kawka

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi