Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463721 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #675 dnia: 04 Luty 2017, 11:19:14 »
Kiedyś wycinałem filtry do aeropressu z chemeksowych, były lepsze od oryginałów.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #676 dnia: 04 Luty 2017, 12:31:41 »
W zasadzie zrezygnowałem w ogóle z filtrów aero na korzyść wycinanych z chemexowych. Nie dość, że lepsze, to jeszcze tańsze (co trudno sobie wyobrazić, bo aero filtry przez to, że są małe są najtańsze). No i jeden zakup z głowy.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #677 dnia: 04 Luty 2017, 13:40:34 »
o proszę, to mam powód żeby kupić filtry chemeksowe i poeksperymentować. Możecie mi podpowiedzieć które będanajlepsze żeby popróbować przy okazji w v60-02 ? 

Spróbowałem tej metody z grubszym mieleniem i filtrem AP w kawiarce. Nie wiem do końca jak Coil ją przygotowujesz. Ja wlałem wodę koło 80 stopni do zbiorniczka, a kawę zmieliłem jak na małego dripa,   nasypałem trochę więcej niż zwykle i ubiłem delikatnie palcem wzdłuż i w poprzek sitka. Efekt w filiżance przyjemny, kawa jest dużo lżejsza w charakterze, idąca w kierunku przelewów. Myślę że warto spróbować żeby się przekonać, jednak osobiście wolę bardziej cielistą, skoncentrowaną i lepką kawę z kawiarki.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #678 dnia: 04 Luty 2017, 13:56:07 »
Do wycinania najlepsze i jedynie słuszne są kwadraty. Z jednego kwadratu chemexowego możesz wyciąć 16 filtrów aero. A cena +/- ta sama.

Jeśli w V60 będzie przeszkadzać to sobie obetniesz górę po łuku.

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #679 dnia: 04 Luty 2017, 15:34:53 »
kawa jest dużo lżejsza w charakterze, idąca w kierunku przelewów
To prawda. "Przepis" - jak to w życiu wymusiła na mnie sytuacja młynkowo-kawowa. Ponieważ z żoną w kawie lubimy coś całkiem innego w związku z tym jest kilka młynków ale ciągle za mało. Chcąc nie chcąc pewnego smogowego poranka nie było już czasu na grzanie ekspresu ani na regulowanie starej BB005 (kto miał do czynienia z tym szlachetnym młynem wie jakie to karkołomne zajęcie). Zapakowałem więc do sitka dripowy przemiał, ubiłem ile sił w niedźwiedzich łapach i efekt naprawdę na tyle mnie zaskoczył, że nie powróciłem już do drobniejszego mielenia. Filterek zakładam bo lubię jak kawa jest klarowna, a że rzadko używam Aero to i tak nie mam co z nimi robić.
Cięższy napar też nie jest mi niemiły ale nie za bardzo mam zdrowie kręcić Bezzerą (jedyny pusty młynek - z przeznaczeniem do dripa). Z resztą i tak pewnie lżejszy napar za jakiś czas mi się przepije i zapragnę zamoczyć usta w czarnym szatanie  :diabelek:

Offline Alek Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Plastikowy Hario V60-01, Bialetti Moka Express 3tz, Bodum French Press
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #680 dnia: 05 Luty 2017, 20:49:02 »
Przed chwilą wróciłem do Wrocławia i od razu dorwałem się do kawiarki, żeby spróbować waszych "przepisów" i muszę powiedzieć, że tak dobrej kawy z kawiarki jeszcze nie piłem. Szczególnie podpasowała mi metoda krystiansa. Zmieliłem drobno (na 3 ustawieniu w Nivonie - połowa extra fine), wypełniłem pod rant i na gaz. Kawy wyleciało coś ok. 50 ml, potem większy udział w ekstrakcji zaczęła brać para to sobie darowałem :P Kawa była gęsta, tłusta i bardzo aromatyczna. W smaku spodziewałem się dużo goryczki, a tu niespodzianka bo było jej całkiem mało. Przyjemna słodycz i fajne kwaski. W ogóle to kawa była lekko słona... nie wiem czy tak powinno być  :wow2: Druga kawa wg. Coila chyba mi nie wyszła. Zbyt grubo zmieliłem tak mi się wydaje. Ale i tak była lepsza niż zazwyczaj! Jutro się pobawię z reduktorem i zobaczę co z tego wyjdzie.

tl;dr Kawa super! Dzięki za porady :D

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #681 dnia: 06 Luty 2017, 00:18:51 »
Cieszę się że mogłem pomóc. Z reduktorem, to chyba trochę drobniej trzeba mielić, bo ciastko cieńsze. Przekonany nie jestem bo nie używałem nigdy, jednak tak podpowiada mi czaszka. Słoność w kawie raczej nie powinna występować. Zdarzyć się może - miałem kiedyś taką słonawą końcówkę espresso w kawiarni. Może mogło coś być w filiżance lub też coś słonego jadłeś. Przy okazji warto pamiętać żeby kawę przed piciem przemieszać.

@Coil rozumiem te subtelne różnice upodobań i potrzeby kompromisów. Ważne że się udało.  Kawiarka to fajne proste urządzenie, które można wykorzystać na różne sposoby.

@donkiszot dzięki, zamówię sobie przy okazji.
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2017, 00:23:48 wysłana przez krystians »

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #682 dnia: 06 Luty 2017, 00:45:54 »
Z reduktorem, to chyba trochę drobniej trzeba mielić, bo ciastko cieńsze.
Coś w tym musi być. Zanim zacząłem grubiej mielić pamiętam, że tak samo zmielone ziarno (dość drobno, w okolicach pkt 0-3 na wilfie) w normalnym sitku dawało cierpki (lub kwaśny) i niesmaczny napar, podczas gdy po zastosowaniu reduktora - dokładnie odwrotnie. Aż dziw, że sam wtedy do tak logicznego wniosku nie doszedłem ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #683 dnia: 12 Luty 2017, 13:05:11 »
Alek jak tam dalsze eksperymenty? Właśnie pijąc kawę z kawiarki znowu mnie oczrowała. Przypomniało mi się że pytałeś o najlepsze kawy jakie piłem z moki. Niestety właśnie mi się przypomniało, że te najciekawsze kawy to były eksperymenty. Gdy kończy mi się kawa i zostaje takie pół porcji to zostawiam aż mam kilka resztek żeby zrobić jakąś mieszankę. I tak właśnie mi się przypomniało, że chyba najlepiej wspominam te miksy. Najlepszy chyba był z dwóch kaw z Kenii z kawą z Nikaragui i bodajże Salwadoru. Dziś znowu udało mi się coś bardzo przyjemnego upichcić z Gwatemali, Tanzanii i Etiopii. Polecam takie eksperymenty najlepiej dobierać zróżnicowane kawy które w jakiś sposób się uzupełniają.
« Ostatnia zmiana: 12 Luty 2017, 13:39:36 wysłana przez krystians »

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #684 dnia: 13 Luty 2017, 16:31:23 »
Witam, na zagranicznym portalu znalazłem kawiarkę opisaną jako "jolly express"  na 2-6 filiżanek.  Ze zdjęcia wnioskuję, że sitko w pojemniku na kawę można regulować. Dobrze myślę ?  :mhh:
Spotkał się może ktoś z takim wynalazkiem ? spełnia swoje zadanie ? czy jednak szukać typowo na 2 filiżanki( taką właśnie potrzebuję, ale szukam stalowej)

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #685 dnia: 13 Luty 2017, 16:34:32 »
Reduktory generalnie działają. Choć te dedykowane do kawiarek bialetti, produkowane przez firmę Frabosk mają jedynie 2 ustawienia, a nie jak w tym wypadku 5.
Na pytanie, czy potrzebujesz reduktor musisz sobie odpowiedzieć sam.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #686 dnia: 13 Luty 2017, 16:49:35 »
Zdaje się że to coś takiego?
http://caffettiere.blogspot.com/2009/08/jolly-express-multipla-di-ballarini.html

Nie miałem nigdy do czynienia z takim wynalazkiem. Rozwiązanie wydaje się rozsądne. Zastanawia mnie tylko czemu się nie spopularyzowało? z czegoś to musi wynikać że Włosi mają w domu np 3 kawiarki różnych wielkości.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #687 dnia: 13 Luty 2017, 16:53:16 »
W sumie wolałbym bez reduktora, na dwie filiżanki. Ta jakby nie było, to duża kolubryna i parzenie może przebiegać trochę inaczej niż w dedykowanej na dwie. . tak czy inaczej dzięki, trochę mi się rozjaśniło  :)

Tak to model brevettata z lat 50-tych, tyle wytrzymała to wytrzyma jeszcze trochę, tylko jaka kawa z tego wychodzi.

edit. ten z linku ma jednak inną konstrukcję...
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2017, 17:01:39 wysłana przez pietro »

Offline Alek Mężczyzna

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Plastikowy Hario V60-01, Bialetti Moka Express 3tz, Bodum French Press
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #688 dnia: 13 Luty 2017, 20:11:44 »
Krystians dzięki, że pytasz. Na razie nie miałem czasu na kawiarę, bo się dripperem bawię z nową kawą :P Ale od paru dni mam ochotę na coś mocniejszego w smaku. Dzisiaj chciałem eksperymentować, ale mnie wieczór złapał :(

A propos tych mieszanek, myślisz że jakbym zmieszał jasno paloną Brazylię, z ciemnopaloną Gwatemalą to byłoby pijalne? Jest jakaś zasada mówiąca żeby nie mieszać kaw wypalonych w różnym stopniu? Jedyne co mi przychodzi do głowy to twardość ziarna i wpływ na mielenie.

Ja mam reduktor Frabosk do mojej 3tz. Przy zmniejszeniu wchodzi max 9g kawy chyba i wychodzi coś koło 35-40 ml naparu. Fajna rzecz jak chce jedna kawę a'la latte zrobić.
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2017, 20:23:36 wysłana przez Alek »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #689 dnia: 13 Luty 2017, 20:42:29 »
Tak sobie gdybam, bo nie wiem, jasno palone kawy parzy się w wyższej temperaturze niż ciemnej palone.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi