Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463649 razy)

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #375 dnia: 05 Maj 2015, 10:43:31 »
Czasami wariaci (ja) twierdzą, że alu są ładniejsze niż stalowe i wtedy można dokupić przejściówkę (stalowa włoska płytka na pole).

Ja plus paru moich znajomych mieliśmy jakiś czas temu problemy z nowymi GATami - nieszczelność, wszystkie poszły do zwrotów (rożne modele, raczej z droższych, w różnych sklepach kupowane), ale to jakiś czas temu więc może jest lepiej....

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #376 dnia: 05 Maj 2015, 10:56:06 »
Czasami wariaci (ja) twierdzą, że alu są ładniejsze niż stalowe i wtedy można dokupić przejściówkę (stalowa włoska płytka na pole).

Ja plus paru moich znajomych mieliśmy jakiś czas temu problemy z nowymi GATami - nieszczelność, wszystkie poszły do zwrotów (rożne modele, raczej z droższych, w różnych sklepach kupowane), ale to jakiś czas temu więc może jest lepiej....

Miałem to samo. Kawiarka GAT kupiona jako upominek i niestety okazała się nieszczelna. Ten problem dotyczy sporej partii tych kawiarek.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #377 dnia: 05 Maj 2015, 15:08:13 »


Czasami wariaci (ja) twierdzą, że alu są ładniejsze

No bo są!
Bywając czasem w ich ojczyźnie jakoś tak tylko aluminiowe widuję - na campingach, w apartamentach są często na wyposażeniu a i na parkingach przy autostradzie niejednokrotnie takie widziałem grzane palnikiem turystycznym.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #378 dnia: 05 Maj 2015, 15:12:08 »
Najlepsze są porcelanowo-aluminiowo-stalowe caffetierki Ancap. Reszta to takie tam... ;)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #379 dnia: 05 Maj 2015, 16:11:52 »
Ty to tu o jakichś fullwypaśnych fidrygałkach...
Skąd zwykły śmiertelnik ma taką wyrwać?

Offline Ufol Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
    • BOINC@Poland - Największa Polska drużyna BOINC
  • Ekspres: kawiarka Tadar
  • Młynek: Wytłoczono na nim cafe, ale producenta nie zapamiętałem.
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #380 dnia: 05 Maj 2015, 20:05:57 »
Wątek rozrósł się niesamowicie. Jestem tu nowy, więc po wielkiemu cichu bym proponował rozbicie dyskusji na kilka tematów. Kawiarka pozwala cieszyć się kawą niewielkim kosztem, ale ma pewną wadę. Dany model wymusza określone proporcje. Czy spotkaliście się z kompletem, w którego skład wchodzi kilka sitek różnej wielkości? To by dopiero było pole do eksperymentowania.

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #381 dnia: 05 Maj 2015, 20:53:40 »
Kupujesz taką, jaką ilość kawy potrzebujesz, ewentualnie dwie różne i  po sprawie.
Co tu eksperymentować :-)
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #382 dnia: 05 Maj 2015, 21:01:56 »
Niektóre Bialetti mają możliwość redukcji z 4 filiżanek na 2. Poza tym, są dostępne reduktory Frabosk z 6 na 3 i z 3 na 1 filiżankę. Nie ma potrzeby kupowania od razu dwóch kawiarek.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #383 dnia: 05 Maj 2015, 21:50:08 »
Dany model wymusza określone proporcje.

A użytkownik końcowy i tak decyduje o stopniu mielenia, gramaturze i ewentualnym ubiciu lub nie. O temperaturze wody na start, o wielkości płomienia i tego jak tym płomieniem steruje podczas procesu i kiedy proces kończy. To jest pole do eksperymentów a nie różne sitka. Jak ktoś już napisze doktorat z tych parametrów to sitka może na habilitacje sobie zrobić.

LMWDP #469

Offline kawag

  • Wiadomości: 14
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #384 dnia: 07 Maj 2015, 18:06:33 »
Mam zamiar kupić jakąś przyzwoitą kawiarkę. Najprawdopodobniej zdecyduję się na GAT Carmen 6. Czy ktoś może korzystał z takiego modelu i mógłby krótko go zrecenzować?

Potrzebujesz kawiarki do palników indukcyjnych? Jeśli tak to polecam Bialetti Kitty. Rozważ też wybór mniejszej kawiarki niż 6tz. Im mniejsza kawiarka tym napar jest po prostu lepszy. W kawiarkach o pojemnośći 6tz w górę moim zdaniem cały proces trwa nieco przy długo i kawa zaczyna się przypalać.

Miałem kilka kawiarek o różnych pojemnościach i moja tradycyjna Bialetti moka express 3tz sprawdza się najlepiej, więc jeśli masz palnik  gazowy lub elektryczny to polecam Ci właśnie ten najbardziej tradycyjny model.

Kawiarkę będę używał na kuchence gazowej.
Pojemność kawiarki jest uzasadniona tym, iż kawę będę przyrządzał do pracy. Mój kubek Contigo mieści 355 ml, więc jeżeli wyjdzie mi z tej kawiarki 6 tz ok. 250 ml + mleko to będzie ok. Ponadto ta kawiarka GAT Carmen 6 posiada reduktor do 3 tz, gdybym chciał zrobić sobie mniejszą porcję w jakiś dzień wolny od pracy. W każdym razie samo 3 tz to za mało, a nie mam rano czasu na dwukrotne przyrządzanie naparu.
Czy ktoś jeszcze mógłby wypowiedzieć się co do szczelności kawiarek GAT?

Mam jeszcze pytanie związane z młynkiem do kawy przygotowywanej w kawiarce. To znaczy czy pod daną kawiarkę np. pod ten GAT Carmen 6 muszę mieć jakiś konkretny młynek?

Ewentualnie ktoś mógłby polecić jakąś inną kawiarkę 6 tz. Zaznczę, że chodzi mi o kawiarkę ze stali nierdzewenej (nie aluminiowa). Wygląd nie ma znaczenia. Kawiarka będzie używana na kuchence gazowej. Dobrze gdyby miala reduktor.

Offline Ufol Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
    • BOINC@Poland - Największa Polska drużyna BOINC
  • Ekspres: kawiarka Tadar
  • Młynek: Wytłoczono na nim cafe, ale producenta nie zapamiętałem.
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #385 dnia: 07 Maj 2015, 19:53:25 »
Jestem zadowolony ze stalowego Tadara i szczerze ci zakup takiego cacka doradzam. Spokojnie można kawiarkę rozłożyć i myć w zmywarce. Autentyczna nierdzewka, nie ulega uszkodzeniu podczas mycia. Pospolity młynek ręczny z możliwością regulacji mielenia wystarczy, aby cieszyć się wyborną kawą i czasem poeksperymentować. Uznaję mielenie drobniejsze, lubię wyraźną goryczkę. Skoro już nudzę o własnych preferencjach, to dodam jeszcze, że gazu nie zmniejszam, pełen ogień na małym palniku. Napoju niczym nie przyprawiam. Odpowiada mi jego wyraźny charakter.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #386 dnia: 07 Maj 2015, 20:35:50 »
Myć kawiarkę? Powiedz to Italiańcom to wezmą Cię za świra, zupełnie jakbyś cappucino po południu zamówił.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #387 dnia: 07 Maj 2015, 21:36:31 »
Jedna z najlepiej znanych firm od kawiarek zapodaje w instrukcji - sugerujemy myć tylko wodą.

Offline Bogdan Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Expobar Brewstus IV
  • Młynek: Eureka Zenith Club E
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #388 dnia: 08 Maj 2015, 11:22:30 »
I de... blada, co prawda wtedy wystarcza specjalna płytka, która działa jako swoista przejściówka.
Ktoś mnie oświeci, co to takiego ta przejściówka? Czyżby to coś, co pozwala używać np. kawiarki aluminiowej na płycie indukcyjnej? Może się pojawi szansa użycia mojej starej kawiarki, która leży i się kurzy w piwnicy :-)


Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #389 dnia: 08 Maj 2015, 12:07:21 »
pozwala, przetestowane, włoska znana firma, działa.
Ograniczenie (wynikające ze słów dobrego sprzedawcy, a nie instrukcji) do 4 pkt w mocy kuchni.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi