Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463665 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1680 dnia: 07 Listopad 2023, 09:03:18 »
Hej, @WS dałbyś linka do dokręcanego, albo jakiś namiar?
Z góry dzięki.

Trzeba przejrzeć portale aukcyjne :), najwcześniej mogę to zrobić koło południa.

Cytat: WS w Dzisiaj o 07:49:53
Cytat: ICTC w Dzisiaj o 06:02:09
Chciałbym spróbować phina. Polecicie proszę konkretny model?

Mam różne phiny, ale głównie korzystam z najmniejszego 140 ml modelu. Ale musisz zdecydować o wyborze dekielka w phinie. Ma być kładziony czy dokręcany?
W sumie na tę chwilę bez różnicy. Ten zaproponowany przez Przemka ma chyba dekielek kładziony - może potwierdzisz?

Kładziony.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1681 dnia: 07 Listopad 2023, 11:55:00 »
Strasznie phinów na Allegro nawaliło, zwłaszcza od azjatyckich sprzedawców. Szukaj takiego modelu jak w linku https://allegro.pl/oferta/wietnamska-phin-12630998279, najlepiej z krajową dostawą.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1682 dnia: 07 Listopad 2023, 13:02:51 »
Zdaje się, że te kładzione mają nieco mniejsze otwory. Ja akurat mam kładziony niestety z wkręcanym osobiście nie miałem okazji porównać, bo gdy chciałem kupić akurat wszystkim się zapasy skończyły, a potem dostałem dwa kolejne kładzione, które rozdałem.

Offline przemyslavklimek

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Głównie Flair i Origami, inne okazjonalnie.
  • Młynek: C40MK4, JX-Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1683 dnia: 07 Listopad 2023, 18:26:19 »
Trung Nguyen jest najlepszy, sitko wewnętrze jest nakładane, a nie przykręcane co jest lepszym rozwiązaniem. Przy skręcanym jeśli kawa zawiera za dużo co2 to tak się rozpręży, że przepływ spowolni lub zapcha się całkowicie. W nakładanym lekko podniesie sitko wewnętrze (prysznic).

A tak swoją drogą Phin nie lubi świeżej kawy, im starsza tym lepsza, właśnie przez te co2.

Dodam też że są phiny z dołączonym na stałe dnem, filtrują gorzej niż te z odłączanym. Otwory są po prostu inaczej ustawione względem siebie.

Ten filmik Dobrej Palarni rewelacyjnie mówi jak zrobić w tym kawę.

Posiadam Flair i napary z phina zwłaszcza 1:2 są bardzo blisko kawki pod ciśnieniem.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1684 dnia: 07 Listopad 2023, 19:27:24 »
tak się rozpręży, że przepływ spowolni
Dlatego drugie sitko trochę się odkręca po dotknięciu przemiału w takiej wersji phina.

Offline przemyslavklimek

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Głównie Flair i Origami, inne okazjonalnie.
  • Młynek: C40MK4, JX-Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1685 dnia: 07 Listopad 2023, 19:28:52 »
Tak, wiem, że się lekko odkręca, niemniej osobiście wolę po prostu położyć na kawę :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1686 dnia: 07 Listopad 2023, 19:43:41 »
też lubię phina, chodź długo się przed nim broniłem :) u mnie praktycznie wyparł kawiarkę już do końca, przede wszystkim z powodu dużo łatwiejszego czyszczenia.
Co do przykręcania sitka, to mam i taki i taki i wolę ten z kładzionym sitkiem, z jednej strony trzeba bardziej uważać przy wkładaniu, żeby nie zgnieść krzywo kawy i ostrożniej lać wodę, najlepiej powoli po tym jego uchwycie na środku ale po paru kawach nie robi to już różnicy a przy tym przykręcanym to wiecznie mam dzień świra z tym czy o obrót za mało czy za dużo :) Tak więc realnie mała różnica ale u mnie przeważyło to, że szpilkowaty gwint jest niepotrzebnym utrudnieniem przy czyszczeniu.

Za to zupełnie nie widzę różnicy w tym czy dolny talerzyk jest osobo czy przytwierdzony, taki na stałe mam w jednym i niby jest element mniej do czyszczenia ale jak bym o tym nie myślał, to sam od siebie bym nie zauważył różnicy.

Co do świeżej kawy to mi wystarcza po prostu długa preinfuzja, spokojnie z minutę, chodź ja w niego sypię kawy jasno palone, taki świeży zwęgielek co w maszynie zrobi cremę na 2 palce może i faktycznie być upierdliwy.

Taki czy inny to jest tak tanie i wdzięczne urządzenie z tak fajnym efektem w kawie, że go trza poprostu kupić ;) jedyny jego minus to czas parzenia, to porpostu chwilę trwa i tak on ma ;)
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2023, 19:50:05 wysłana przez trez »

Offline kitsune

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: AVX Snow White, Kawiarka GAT 4tz, bialetti 1tz, V60
  • Młynek: Timemore C3, ITOP-03
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1687 dnia: 08 Listopad 2023, 09:44:13 »
Strasznie phinów na Allegro nawaliło, zwłaszcza od azjatyckich sprzedawców. Szukaj takiego modelu jak w linku allegro, najlepiej z krajową dostawą.

Udało mi się przez przypadek znaleźć na amazonie w takim typie jakby kogoś interesowało (nie mogę linka w żaden sposób wkleić):
amazon.pl/NEALMART-Wietnamski-ociekacz-wietnamski-przeno%C5%9Bny/dp/B074V76B7W/

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1688 dnia: 08 Listopad 2023, 12:06:07 »
Przekonaliście i mnie do phina, też taki chcę  :)
Koledzy wysyłali tu dwie ciekawe propozycje:

amazon.pl/NEALMART-Wietnamski-ociekacz-wietnamski-przeno%C5%9Bny/dp/B074V76B7W/
https://allegro.pl/oferta/wietnamski-zaparzacz-phin-trung-nguyen-do-kawy-13329204378

Jak tak patrzę to konstrukcyjnie chyba to samo więc kierować się względami wizualnymi? Jedynie to nie widzę czy ten amazoński ma dolną podstawkę osobno czy połączoną z phinem, i coś piszą o dokręcaniu filtra, ale na zdjęciach nie widać gwintu to raczej filtr nakładany.

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1689 dnia: 08 Listopad 2023, 16:28:11 »
Co do tej mojej przyrdzewiałej kawiarki skończyło się na tym że odesłałem w ramach gwarancji a Konesso zdecydowało wysłać nową.  :ok:

Offline Kawko

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Kawiarka, tygielek, phin, AeroPress, V60, french press, Gabi Master A, OXO Good Grips, Kalita Caffe Uno, Kalita Wave, Clever Dripper
  • Młynek: Severin KM3873, MYM54
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1690 dnia: 08 Listopad 2023, 22:10:09 »
Super się zachowali, ja chyba swoją Lady Oro 3 też będę musiał zareklamować...
Od początku jej użytkowania tak jakby zza zaworka wydostawało się kilka kropel wody. Działo się to na chwilę przed tym, gdy w górnym zbiorniczku zaczęła pojawiać się kawa. Myślałem, że może taki jej "urok", bo kawa wychodziła nienajgorsza.
Gdy dziś parzyłem w niej kawę, to już nie było to kilka kropel tylko kilka stróżek wody i wyraźnie było słychać, że woda w dolnym zbiorniku się już gotuje. Kawa się zaparzyła (mniejsza ilość niż przy wcześniejszych parzeniach) i smak gorszy niż przy poprzednich parzeniach.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1691 dnia: 08 Listopad 2023, 22:31:46 »
Może za drobne mielenie/ubicie kawy? Ja miałem kilku firm aluminiowe 3tz i do kazdej trzeba było inaczej mielić. Zależne jest to głównie od sitka na kawę.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1692 dnia: 09 Listopad 2023, 08:28:31 »
@kitsune
Wykonanie bardzo ładne, jeśli jednak dobrze zrozumiałem z opinii, oraz patrząc na zdjęcia, wygląda jakby te
dolne sitko było sklejone z kubkiem?!

Le support circulaire en bas du gobelet s’est détaché au bout de 3 semaines sachant que j’utilise seulement 2/3 fois par semaine...
Prix trop cher pour ce que c’est ! L’acier semble être de bonne qualité mais pas la colle utilisé car il n’y a pas de soudage !

https://www.amazon.pl/NEALMART-Wietnamski-ociekacz-wietnamski-przeno%C5%9Bny/dp/B074V76B7W/ref=cm_cr_arp_mb_bdcrb_top?ie=UTF8
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2023, 08:31:26 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1693 dnia: 09 Listopad 2023, 10:10:50 »
Wykonanie bardzo ładne

Nie no! Naprawdę!? Gdzieś, w którymś wątku chwaliłem się dosłownie przed chwilą, że ograniczam stajnię kawowych ustrojstw, a Wy mnie tu tak z mańki. I teraz paczam i się zastanawiam - który? :D
Czy do phina kupić wietnamskie ziarna, żeby się bardziej wczuć czy nie ma to aż takiego znaczenia? :P
PS. Warto dopłacić do tej szlachetnej stal z amazona? :D
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2023, 10:16:13 wysłana przez Bazyl »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1694 dnia: 09 Listopad 2023, 12:58:55 »
Czy do phina kupić wietnamskie ziarna, żeby się bardziej wczuć czy nie ma to aż takiego znaczenia?

Jeżeli chcesz mieć dobrą kawę, to musisz mieć dobre ziarenka. A te wietnamskie są słabe, przynajmniej dla mnie, może do skondensowanego mleka się nadają.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi