Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463885 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1500 dnia: 22 Marzec 2022, 06:07:53 »
No i te z gat-a mają uszko do wyjmowania, człowiek nie wie jakie to przydatne, aż się nie urwie i trza za łyżeczkę chwytać
Wnuczka mi sprezentowała taki drewniany szpikulec od którejś z zabawek, gdzie z jednej strony ukośne nacięcie idealnie wchodzi i podważa uczelkę, a przy tym nie rysuje metalu:
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2022, 06:11:31 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline DawidP

    • https://www.przyjacielekawy.pl/
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Jura, De'Longhi, Melitta, Nivona i inne ekspresy do kawy.
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1501 dnia: 22 Marzec 2022, 08:34:34 »
20 g
To chyba jakiś większy rozmiar, bo moja to prawdopodobnie tzw 1tz :mhh:

Woda zimna
K-plus klik 4,0 (żarna na 0 się obracają, słychać lekkie tarcie)
Brazylia Cerrado specialty średnio palona
Doza 11,2g
Uzysk - nie zdążyłem zważyć. Najważniejsze, że żonie bardzo smakowała, bo to będzie jej "ekspres". Dla mnie - jak dotąd nie piłem lepszej kawki z kawiarki, więc i na tym polu też można poczynić postępy, gdy się stosuje świeżo palone ziarna i dobry młynek.


Ok, więc najwyraźniej jest dostępny w kilku różnych rozmiarach. Bardzo ciekawe, bo nie wiedziałem o tym.

Miło słyszeć, że znalazłeś przepis, który Ci odpowiada. Proszę podziel się, jeśli znajdziesz jakieś alternatywne przepisy, które Ci się spodobają.
www.przyjacielekawy.pl - WOK25 - wykorzystaj rabat 25 zł na zakup produktów nieprzecenionych za min. 200 zł. Promocje i rabaty nie łączą się. 

WOK50 - wykorzystaj rabat 50 zł na zakup produktów nieprzecenionych za min. 400 zł. Promocje i rabaty nie łączą się.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1502 dnia: 22 Marzec 2022, 09:00:56 »
I to jest fajne z ręcznymi dobrymi młynkami. Wody masz tyle samo a zmieniasz delikatnie o jeden klik do przodu lub tyłu stopień mielenia i zwiększasz lub zmniejszasz dozę, jak już wiesz mniej więcej, z jakiej starujesz. Jak ja mogłem w swoim kawowym życiu obchodzić się bez ręczniaka  :nienie:
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1503 dnia: 23 Marzec 2022, 17:57:33 »
 Chyba coś pomyliłem z tą dozą do Venus z wcześniejszego komentarza, raczej wchodzi poniżej 10,5g, bo zmełłem 11,5 K-plus na 3,5 kliku i było za dużo, mimo że na ponad maxa wepchnąłem mielonki, że aż prysznic się odznaczył. Trzeba zrobić test monety 8)
》tertium non datur《

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1504 dnia: 23 Marzec 2022, 22:04:59 »
Do Venus 2 tz. daję 10 g. kawy, ulubionej Etiopii, mielonej na 15 kliku mojego młynka. Jak chcę mieć kawę bardziej gorzką, n/p do polania lodów waniliowych to 13-14 kliku.
Znalazłem też sposób na zbyt niską temp. naparu z tej kawiarki, ale dotyczy to również Venus 4 tz.
Otóż wyłączam grzanie pod kociołkiem z takim wyprzedzeniem, aby końcówka ekstrakcji przebiegała bardzo spokojnie, kończąc na niewielkim prychaniu.
Zostawiam kawiarkę na wyłączonym palniku (gazowym) jeszcze przez trzy minuty. Temperatura kawy w tym czasie rośnie w górnej części kawiarki do 70 kilku stopni C.

Smacznego, zwłaszcza z lodami waniliowymi :-)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1505 dnia: 23 Marzec 2022, 22:19:54 »
Zostawiam kawiarkę na wyłączonym palniku (gazowym) jeszcze przez trzy minuty. Temperatura kawy w tym czasie rośnie w górnej części kawiarki do 70 kilku stopni C.
Ja od razu nalewałem do filiżanki, co prawda podgrzanej, więc wypróbuję, dzięki.

Dzisiaj wlałem gorącej wody - ekstrakcja nastąpiła błyskawicznie.
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2022, 22:25:26 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1506 dnia: 23 Marzec 2022, 22:38:28 »
Wygrzana filiżanka, to podstawa, dlatego o tym nie wspomniałem.
Ja teraz do kawiarki wlewam wodę o temp. 20*C do 30*C
Uważam że przy wodzie gorącej jest zbyt mało czasu na preinfuzję.
Ale przy parzeniu kawy w plenerze, leję wodę o temp. otoczenia :-) Wreszcie mamy wiosnę.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1507 dnia: 24 Marzec 2022, 06:39:07 »
Ja teraz do kawiarki wlewam wodę o temp. 20*C do 30*C
Uważam że przy wodzie gorącej jest zbyt mało czasu na preinfuzję.
Wypróbuję Twoje dwie porady po południu. Dzięki.
》tertium non datur《

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1508 dnia: 24 Marzec 2022, 13:13:17 »
Dzisiaj w/g mojej metody w kawiarce Venus 4 tz (19 g. kawy) uzyskałem temp. po ok. 2min 82*C
W kawiarce Venus 2 tz (10g. kawy) po 1 min. było 71*C, a po 2,5 min 74,5*C mierzone elektronicznym termometrem igłowym do mięsa.
Po tym czasie temp. zaczęła spadać.
Woda do kociołka w połowie zaworu i o temp. ok 25*C

W Brikkach, z racji że są aluminiowe, lepiej przewodzą ciepło, temperatury są zawsze grubo powyżej 80*C i w nich stosuję chłodzenie kociołka pod kranem z zimną wodą przed wylaniem kawy do filiżanki. W Venuskach chłodzę po wylaniu kawy. Zaraz po schłodzeniu częściowo rozkręcam kawiarki, aby odprężyć nacisk na uszczelki. Będą dłużej służyć.
« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2022, 13:21:25 wysłana przez cezary.pl »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1509 dnia: 24 Marzec 2022, 15:48:28 »
A po co ta kawa ma być taka gorąca? Od podgrzewania po zaparzeniu raczej robi się mniej aromatyczna i bardziej karmelowo-gorzka.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1510 dnia: 24 Marzec 2022, 16:26:23 »
Dzisiaj w/g mojej metody w kawiarce Venus 4 tz (19 g. kawy) uzyskałem temp. po ok. 2min 82*C
W kawiarce Venus 2 tz (10g. kawy) po 1 min. było 71*C, a po 2,5 min 74,5*C mierzone elektronicznym termometrem igłowym do mięsa.
Po tym czasie temp. zaczęła spadać.
Woda do kociołka w połowie zaworu i o temp. ok 25*C

W Brikkach, z racji że są aluminiowe, lepiej przewodzą ciepło, temperatury są zawsze grubo powyżej 80*C i w nich stosuję chłodzenie kociołka pod kranem z zimną wodą przed wylaniem kawy do filiżanki. W Venuskach chłodzę po wylaniu kawy. Zaraz po schłodzeniu częściowo rozkręcam kawiarki, aby odprężyć nacisk na uszczelki. Będą dłużej służyć.


Ja też czasem chłodzę kawiarkę, w sensie zbiornik z woda, ale po to żeby przerwać ekstrakcję, po co pić chłodniejsza kawę? ( jeszcze przelew to rozumiem, ale z kawiarki? )
Może czegoś nie zrozumiałem ?!
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1511 dnia: 24 Marzec 2022, 16:39:18 »
No wraz z wzrostem temperatury nasz smak ogranicza swe działanie. Nie mówię, że trza ci od jutra pić kawę tylko letnią, ale cała ta moda wygrzewania filiżanek czasami osiąga niezłe skrzywienie. Sam nigdy tego już nie robię, jeszcze lekko zagrzać te pół kilowe porcelany pod espresso rozumiem, ale z przesadą w drugą stronę, to znam z pracy koleżankę, która kawę w mikrofali dogrzewa, bo lubi tylko jak jest parząca. No spoko, co kto lubi, tylko z punktu widzenia degustacji kawy po co?

Mi to przypomina marketing jak z piwem koncertowym, pić jak najzimniejsze, krany zero stopni, lodem obłożone, żeby nie czuć jakie to niedobre ;)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1512 dnia: 24 Marzec 2022, 16:56:24 »
Co jak co, ale kawę to akurat lubię gorącą ( nie mylić z gotująca się w kubku) zwłaszcza z ekspresu czy kawiarki.
Tak jak napisałeś, wlanie do stosunkowo chłodnej porcelanowej/kamionkowej filiżanki i lekkie zamieszanie dostatecznie ją wychłodzi żeby poczuć jej smak (kawy) i nie poparzyć języka wlewając prosto z kawiarki.
Jak robimy duże przelewy, zawsze przelewam filiżanki wrzątkiem i czekam aż się nagrzeją, lubię próbować kawy gorącej i sprawdzać jak zmienia smak ze spadkiem temperatury.

Jak ktoś lubi zimne to niech się na frappe przerzuci, albo cold brew, jaki sens pić "chłodną" kawę z kawiarki, albo z ekspresu, pomijam już jej smak ...
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1513 dnia: 24 Marzec 2022, 17:09:10 »
, pomijam już jej smak ...

Haha, no tak, po co pić kawę :D Ot pytanie co się fizjologom nie śniło :D

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1514 dnia: 24 Marzec 2022, 18:31:43 »
jaki sens pić "chłodną" kawę z kawiarki, albo z ekspresu, pomijam już jej smak ...

Akurat dopoki nie zaczalem częśiej robic cold brew to sporo takich piłem latem: kawa z kawiarki wstawiona do lodówki, a potem z dodatkiem lodu i mleka, albo z lodami - super, jak ktoś lubi takie klimaty. Tylko jak zawsze z kawiarką trzeba dobrze przyrządzić, bo gorycz bardziej wychodziła.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi