Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463674 razy)

Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1275 dnia: 13 Styczeń 2021, 15:58:32 »
Tak jak krystians napisał w tej cenie polecam Severina 3874 (odpowiednik Thibo), sam użytkuję kilka miesięcy i jestem bardzo zadowolony. Ręczny = sporo kręcenia szczególnie jak goście przyjdą, tu ważysz, wrzucasz, brrrrr, gotowe :)
Pod kawiarkę, frenchpress, AP czy przelewy jak najbardziej wystarczający.
Co do pozostałych pytań tak jak wyżej pisali sypać kawy należy pod krawędź zostawiając z 1mm wolnego miejsca (to też zależy jak kawa bardzo pęcznieje, czasem więcej luzu nie zawadzi ale na pewno nie pół sitka), natomiast przemiał sklepówek jest zbyt drobny przez co możesz mieć pył w kawie.
Zdjąć z gazu trzeba wcześniej niż jak cała woda przeleci bo końcówka jest po prostu niesmaczna. Jak tylko zacznie leciec jasna pianka ja zdejmuję z gazu i albo od razu przelewam do kubka albo studzę dolny zbiornik zimną wodą co zatrzymuje ekstrakcje. W elektrcznej pozostanie Ci 1 opcja :) Jak będziesz planował się zaopatrzyć w kawiarkę na gazowa lub indukcję to lepiej dopłacić do Bialetti niż szukać oszczędności 40zł na jakimś badziewiu.

Offline madith Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Kawiarka elektryczna Kamille
  • Młynek: szukam
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1276 dnia: 13 Styczeń 2021, 16:13:13 »
Super, dziękuję za te wszystko informacje!

Zobaczę czy znajdę miejsce na ten elektryczny młynek Severina, jak nie to pewnie wybiorę 1zpresso/timemore.

Póki co zostaje przy elektrycznej - jest to prezent wiec szkoda mi na ten moment się go pozbywać - wypróbuje poprawnie i dam znać.

Będę chyba jednym z pierwszych osób na forum z takowym wiec już jest małe wyzwanie/wyróżnienie :P

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1277 dnia: 13 Styczeń 2021, 16:35:37 »
polecam Severina 3874
@madith To nie jest to samo, tego nie polecam. 3874 ma płaskie tępe żarna, dużo gorsze od 3873 i Tchibo.

Ręczny = sporo kręcenia szczególnie jak goście przyjdą
Tu też się nie zgodzę. Dobry ręczny młynek ze stalowymi ostrymi żarnami, to od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund mielenia, niewiele dłużej niż domowe młynki elektryczne.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2021, 16:38:36 wysłana przez krystians »

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1278 dnia: 15 Styczeń 2021, 17:40:56 »
Odkąd zaparzam z użyciem filtra do areopressa, mam wrażenie że kawa ma większe body, możliwe to?

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1279 dnia: 16 Styczeń 2021, 20:11:23 »
Sporo osób już wspomniało o używaniu filtra od aero, muszę to przetestować. Tylko takie pytanie, filtr zwilżacie wcześniej wodą jak przy aero czy skręcacie kawiarkę z suchym filtrem?

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1280 dnia: 22 Styczeń 2021, 14:45:09 »
Kilka dni zabawy z kawiarką i filtrami od aero już za mną.
Miałem się rozpisać jak te eksperymenty przebiegały ale w innym temacie o kawiarkach znalazłem filmik z yt:
#39 - Misja kafetierka - finał
w którym zawartych jest mnóstwo przydatnych informacji o kawiarkach, a od około 09:30 min zaczyna się wątek o używaniu filtrów od aero.
Tu całkowicie się zgodzę z autorem filmu i raczej nie napiszę nic mądrzejszego niż wnioski jakie zaprezentował, jedyna różnica była w sposobie użycia filtrów. Docięty filtr (do bialetti 4tz pasuje, do 2 tz trzeba dociąć) kładę na sitku i uszczelce górnej części kawiarki, i zwilżam, po namoczeniu przykleja się i nie odpada przy skręcaniu.
@pietro co do body tak przygotowanej kawy wydaje mi się, że faktycznie się zwiększyło, mam nadzieję, że to nie efekt autosugestii lub ogólnej poprawy jakości naparu. U mnie zestaw kawiarka + filtr zostaje na stałe :)

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1281 dnia: 22 Styczeń 2021, 14:49:05 »
Kupiłem młyn Eureka Specialita, podpowie ktoś jaki nastaw będzie optymalny dla kawiarki? Czym się kierować?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1282 dnia: 22 Styczeń 2021, 15:51:20 »
Niestety, ale każda kawiarka (pojemność i producent) wymaga innego mielenia. Do tego różne kawy to też różne mielenie. Spróbuj zmielić mniej więcej tak, jak drobna sól. Od tego będziesz wiedział, czy mielić jeszcze drobniej, czy już grubiej. Jedynie doświadczalnie mozesz dobrać odpowiedni przemiał.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1283 dnia: 22 Styczeń 2021, 15:56:41 »
Tylko czyj się kierować dążąc do idealnego przemiału? Czasem parzenia? Bo jeśli smakiem to nie wiem ile bym musiał tych kawiarek zaparzyć, chyba kilkadziesiąt


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1284 dnia: 22 Styczeń 2021, 16:52:58 »
Na początek możesz się kierować grubością / strukturą. To powinna być grubość któa nie daje mącznej puszystości i grudek. Tak +/- grubość soli. A potem już regulujesz, jak za gorzka o grubiej, za kwaśna drobniej..

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1285 dnia: 22 Styczeń 2021, 21:37:12 »
Tylko czyj się kierować dążąc do idealnego przemiału? Czasem parzenia? Bo jeśli smakiem to nie wiem ile bym musiał tych kawiarek zaparzyć, chyba kilkadziesiąt.

No właśnie o to chodzi... Aby wypic z kilkadziesiąt kaw, a potem kilkaset i mieć porównanie... Z czasem nabiera się nawyki i umiejętności. Niestety, ale potrzebujesz wiele czasu i wiele wypitych kaw. Lektura forum pomaga, ale smak to już sprawa indywidualna. Jeden lubi nieco bardziej gorzką kawkę, inny bardziej kwaskowatą.. Jeden parzy dłużej, drugi krócej... Jak to było by takie proste, to forum nie miałoby racji bytu... Pij, smakuj, sprawdzaj, dziel się informacjami i tak w kółko...

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1286 dnia: 24 Styczeń 2021, 17:11:16 »
W tej cenie to z:
- Elektrycznych Severin 3873

1. Czy ten młynek da rade spokojnie zmielić świeżo jasnopalone ziarno pod kawiarkę lub dripa?

2. Czy jasno palona kawka będzie dobra do kawiarki, czy raczej używać średniopalonych?

3. Czy Severin 3873 a Melitta Calibra to będą porównywalne młynki jeśli chodzi o jakość przemiału?
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2021, 19:06:18 wysłana przez lukaszt2004 »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1287 dnia: 25 Styczeń 2021, 13:38:22 »
Skala Severina zaczyna się gdzieś kawałek powyżej przemiału espresso, czyli jest wystarczająca dla moki, ekspresów z ciśnieniowym sitkiem. Natomiast po grubszej stronie kończy się jak dla mnie gdzieś na takim 500-600 ml dripie przy kilku klikach poza oznaczonąskalą.  Dla mnie to wystarczające. Może do dużego Chemexa skali by brakowało czy do przemiału na gruz, do nie wiem jakiej metody, ale niektórzy lubią grubo. Niez mieli też na pył czy do espresso. Do pozostałych metod jest ok. Co do Mellity nie wypowiem się, bo nie miałem w rękach.

@WS kiedyś pisał, że używał i bodajże przemiał jest podobny. Nie wiem jak zakres skali grubości mielenia. Na pewno Melitta ma więcej stopni ustawień.

Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1288 dnia: 25 Styczeń 2021, 21:25:05 »
polecam Severina 3874
@madith To nie jest to samo, tego nie polecam. 3874 ma płaskie tępe żarna, dużo gorsze od 3873 i Tchibo.

Ręczny = sporo kręcenia szczególnie jak goście przyjdą
Tu też się nie zgodzę. Dobry ręczny młynek ze stalowymi ostrymi żarnami, to od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund mielenia, niewiele dłużej niż domowe młynki elektryczne.
Cyfrówka się wdarła, oczywiście chodziło o 3873 :)
A dla leniwca zawsze to dużo kręcenia jak można kliknąć guzik :p

Jak jest potrzeba mogę zrobić zdjęcie najdrobniejszego i najgrubszego przemiału z severina żebyś miał pogląd lukasz
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2021, 21:28:54 wysłana przez WaAaFeL »

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1289 dnia: 25 Styczeń 2021, 23:10:51 »
ak jest potrzeba mogę zrobić zdjęcie najdrobniejszego i najgrubszego przemiału z severina żebyś miał pogląd lukasz

Z góry dziękuję! :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi