Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463689 razy)

Offline smiley34

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: Lelit Anna PID
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1095 dnia: 29 Lipiec 2019, 18:53:10 »
Jak ugniote trochę palcem to myślę że 20-21 max by się zmieściło.
Kawiarka firmy florina, pod zaworek wchodzi 260ml

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1096 dnia: 29 Lipiec 2019, 22:55:25 »
Trochę przesada z tak małą ilością
Ale mówimy o smaku, czy kresie?

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1097 dnia: 01 Sierpień 2019, 15:11:18 »
Na wyjeździe kajakowym pod namiot sięgnąłem po starą i lichą kawiarkę (no name) i chyba zaczynam tracić kawową ortodoksję bo napar był całkiem znośnym mimo że to nie espresso z kolby  :mrgreen:
Przeczytałem 74 strony tego wątku i brnę dalej, na drugi ogień poszła Fazenda i upgrade sprzętu do Bialetti mini express 1tz.
Kawiarka zalana ciepłą wodą, wcześniej musiałem ją wyparzyć i oczyścić z metalowych opiłków które pozostały po nawierceniu w fabryce otworu na zawór ciśnienia, ech ci italiańcy  :picardpalm: w sitku 9g kawy i w ciągu 35s otrzymałem 20g bardzo godnego naparu. Mielenie chyba zbyt grube bo kawa trochę nierównomiernie wypływa i na moje oko była trochę zbyt wodnista, może doza lub ubicie powinno być większe ale ten maluch (Bialetti) podoba mi się niesamowicie. Będę metodą prób i błędów doskonalić tą metodę bo jest szybka i nie wymaga grzania ekspresu no i dostępna w każdych warunkach oraz maksymalnie mobilna. W prawdzie musiałem dołożyć dodatkowy krzyżak na palnik kuchenki tak aby była możliwość wykorzystania tak małej średnicy naczynia jaką ma kawiarka ale wykorzystam go również do palnika epigas.
Drugi shot Fazendy poszedł z kolby i pojawiła się crema, tygrys lepsze body i głębia smaku pełna gorzkiej czekolady, świetna kawa.
Podsumowując kawiarka to moje stare i nowe zarazem odkrycie, a mini express 1tz to całkiem fajny wynalazek teraz za niewielkie pieniądze w Avans czy Mediaexpert.

Jest też jedna wada chociażby w porównaniu z tym co ma G.A.T. Bialetti nie ma poprzecznego uchwytu do zdjęcia z palnika, poprawienia kawiarki na gazie itd.

 
« Ostatnia zmiana: 01 Sierpień 2019, 15:13:29 wysłana przez mlopus »

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1098 dnia: 01 Sierpień 2019, 15:36:56 »
Bez uchwytu? To jak to zdjąć jak gorące?

Offline Dziki029 Mężczyzna

  • Wiadomości: 48
  • Ekspres: Hario-V60, Aeropres, Phin, Bialetti+tuttocrema, GAT
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1099 dnia: 01 Sierpień 2019, 15:56:37 »
 Rączka to ta ciemna tuleja, która znajduje się na wylewce rurkowej kawiarki.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1100 dnia: 01 Sierpień 2019, 17:47:10 »
 Dokładnie to ta tulejka, która nie jest zbyt wygodna ale widać południowcy mają azbestowe palce.

Offline terragady

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Moka Express
  • Młynek: Gaggia
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1101 dnia: 02 Sierpień 2019, 16:16:16 »
Hej, nastała ta chwila gdzie kuchenkę wymieniliśmy na indukcję, nigdy indykcji nie chciałem i dalej twierdzę że są do d... no ale. Jest jakiś sposób aby kawiarka Bialetti aluminiowa jakoś współpracowała z indukcją? Widziałem takie płytki co się podkłada ale czy zdaje to egzamin czy lepiej od razu się przerzucić na stal?

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1102 dnia: 02 Sierpień 2019, 17:25:20 »
Poczytaj ten wątek chyba ktoś pisał o tej płytce i o skokach temperatury na indukcji na początku dyskusji.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1103 dnia: 02 Sierpień 2019, 19:06:06 »
Hej, nastała ta chwila gdzie kuchenkę wymieniliśmy na indukcję, nigdy indykcji nie chciałem i dalej twierdzę że są do d... no ale. Jest jakiś sposób aby kawiarka Bialetti aluminiowa jakoś współpracowała z indukcją? Widziałem takie płytki co się podkłada ale czy zdaje to egzamin czy lepiej od razu się przerzucić na stal?

Jak masz indukcję, to tzw. nakładka na płytę indukcyjną i tak Ci się przyda. Więc kup i zobacz, czy ta kawiarka da radę. A przy okazji sprawdź, jaka jest minimalna powierzchnia w Twojej indukcji, która jeszcze "czyta" i się uruchamia. Bo może się okazać, że nie zastąpisz dotychczasowej równie małą kawiarką "pod indukcję".

Offline terragady

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Moka Express
  • Młynek: Gaggia
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1104 dnia: 03 Sierpień 2019, 03:16:22 »
a zdaje to egzamin? Taka płytka? Czy raczej jest to marne rozwiązanie i lepiej poszukać czegoś w zastępstwie do kawiarki już? Nie ukrywam że była to moja ulubiona metoda i kawa najbardziej mi smakowała właśnie z kawiarki.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1105 dnia: 03 Sierpień 2019, 09:23:28 »
Gdybym miał indukcję i lubił kawę z kawiarki to kupiłbym sobie palnik turystyczny na kartusze i trzymał w szafce razem z kawiarką. Piszę to po różnych doświadczeniach z indukcją i kawiarką u rodziny i na wyjazdach. Ja mam kawiarkę ze stalowym dolnym pojemnikiem na wodę a i tak nie umiałem się dogadać ze sprzętem. Najlepiej mi wychodzi na gazie.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1106 dnia: 03 Sierpień 2019, 13:01:42 »
a zdaje to egzamin? Taka płytka? Czy raczej jest to marne rozwiązanie i lepiej poszukać czegoś w zastępstwie do kawiarki już? Nie ukrywam że była to moja ulubiona metoda i kawa najbardziej mi smakowała właśnie z kawiarki.

Dobra nakładka rozgrzewa się równomiernie - ale trzeba wydać więcej niż 50. Nie każda jest dobra, tak jak to jest z garnkami na indukcję.
Ja akurat mam kawiarkę na prąd (takie rozwiązanie, jak czajniki bezprzewodowe). Dobra na wyjazdy (zabieram ją wszędzie, gdzie nie spodziewam się przyzwoitej kawy), przy okazji z uwagi na timer pełni funkcję budzika.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1107 dnia: 03 Sierpień 2019, 13:03:19 »
a i tak nie umiałem się dogadać ze sprzętem

Bo poza super/hiper wypasionymi płytami, nie są one zdolne pracować z małymi powierzchniami, to i dogadać się trudno.

Offline terragady

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Moka Express
  • Młynek: Gaggia
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1108 dnia: 03 Sierpień 2019, 23:16:45 »
ehh nie wiem czego wszędzie teraz pakują tą indukcję, do tej pory mieliśmy halogenowe cały czas i były super.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1109 dnia: 04 Sierpień 2019, 01:37:08 »
To jest szajba eco - indukcja jest energooszczędna, a poza tym działa lobbying dużych producentów.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi