Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463765 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1020 dnia: 07 Październik 2018, 19:48:06 »
Ja w kawiarce z powodzeniem parzę jasno palone single do przelewów. Zresztą w kolbie również. Polecam.

Marek
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1021 dnia: 07 Październik 2018, 20:05:54 »
Johan & Nyström - Brazil Fortaleza - ostatnio miałem i polecam. Niby przelew i Brazylia, ale w kawiarce pycha. Jako esperesso zresztą też. Nie jest to taka typowo brazylijska kawa w smaku. Ma ciekawe "smaczki". Była nawet w cappucino i całkiem fajnie smakowała.

Ogólnie, każdą kawę, którą kupuje pod dripa próbuję w kawiarce i jako espresso i zawsze jest co najmniej smacznie. Jeżeli kawa jest świeża i odpowiednio wypalona, to nie ma opcji, aby nie smakowała. Swoją drogą, każdy ma nieco inny smak - jego odczucie. Jeden woli naturalną Kenię czy Etiopię, drugi mytą Brazylię czy Gwatemalę, co nie znaczy że jedna jest gorsza, czy lepsza od drugiej. Subiektywnie mi smakuje lepiej czy gorzej dana kawa, a Ci inna. I każdy ma rację :) - pij jaką lubisz i eksperymentuj z metodami zaparzania w granicach rozsądku, to sam dojdziesz do tego, co wolisz do kawiarki.

Offline Lysart

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Kawiarka i dobrze mi z tym
  • Młynek: Comendante
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1022 dnia: 07 Październik 2018, 20:09:09 »
Me too. Nie pękaj - testuj single. Jeśli pijesz mleczne to takie bardziej z zadziorem single z cytrusowymi nuta są według mnie super. Z charakterem. W ogóle kupiwszy młynek ręczny (her comendante) i kawiarkę i bardzo szybko zacząłem szukać mojego smaku. I teraz mogę powiedzieć, że polecane pod kawiarkę mocno palone kawy pod espresso są dla w połączeniu z mlekiem mnie za mało wyraziste. Są fajne jako espresso jeśli jednak dodajesz mleka to z takich bardziej charakternych singli fajnie coś  szukać. Ja w zasadzie nie bronię się przed żadnym kierunkiem (Afryka, Ameryka płd ani stopniem palenia)
Byłem bliski wydania 4k na jakąś podstawową Jurę ale poczytałem trochę to forum i stwierdziłem, że idę w ręczny dobry młynek plus kawiarka, a że mam takie zacięcie aby odkrywać nowe... To idę droga może mnie wygodna niż ekspres ale za to chyba ciekawszą. Natomiast zaoszczędzone 3k po prostu wydaje na super kawy.... Korzystam z różnych palarni (coffee desk, świeżo palona czy manufaktura kawy) i z każdego źródła jestem zadowolony.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1023 dnia: 14 Październik 2018, 22:27:46 »
Czy posiadacze kawiarek o pojemnościach 1-3tz mogliby podzielić się informacją, jaki jest u Nich czas ekstrakcji?
Dzięki

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1024 dnia: 15 Październik 2018, 00:16:21 »
To zależy. Od mocy grzania na przykład.

Offline Fabian

  • Wiadomości: 14
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1025 dnia: 10 Listopad 2018, 15:07:19 »
Zacząłem dziś przygodę z alternatywami i pytanie odnośnie kawiarki , czy woda z dolnego zbiorniczka powinna cała przejść do górnego czy zawsze jej trochę zostaje? Nie wiem po prostu czy nie zdejmuję kawiarki zbyt wcześnie z palnika, lub na przykład mielę kawę zbyt drobno?

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1026 dnia: 10 Listopad 2018, 15:10:31 »
Jak najbardziej zostaje na dnie. Tak ma być.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1027 dnia: 10 Listopad 2018, 21:09:03 »
Zacząłem dziś przygodę z alternatywami i pytanie odnośnie kawiarki , czy woda z dolnego zbiorniczka powinna cała przejść do górnego czy zawsze jej trochę zostaje? Nie wiem po prostu czy nie zdejmuję kawiarki zbyt wcześnie z palnika, lub na przykład mielę kawę zbyt drobno?




Zerknij na ten film od ARABEAN - pięknie wytłumaczone. Warto się stosować. 

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1028 dnia: 20 Listopad 2018, 13:51:46 »
Od czego może zależeć to, że kawiarka czasami szybciej kończy ekstrakcję? To znaczy tragedii nie ma, ale czasami naparu wychodzi trochę więcej, czasami mniej - wolałbym, żeby było to jednak więcej :P Zły stopień zmielenia? Nieodpowiednia moc gazu?
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad 2018, 13:54:25 wysłana przez adnage19 »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1029 dnia: 20 Listopad 2018, 13:58:25 »
Od powtarzalności procesu przygotowania. U mnie nie było większych odstępstw niż 10% jeśli była odmierzona ilość kawy i wody o tej samej temperaturze.

Offline Atanerw

  • Wiadomości: 9
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1030 dnia: 23 Listopad 2018, 09:58:09 »
Cześć, szukam redaktora do bialetti moka induction?Czy w ogóle istnieje?? Ten klasyczny do klasycznej moki  pasuje do induction? Sprawdzał ktoś ?

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1031 dnia: 25 Listopad 2018, 10:20:52 »
szukam redaktora

Mokę będziesz redagował?

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1032 dnia: 25 Listopad 2018, 15:56:35 »
Od powtarzalności procesu przygotowania. U mnie nie było większych odstępstw niż 10% jeśli była odmierzona ilość kawy i wody o tej samej temperaturze.
No ten post za bardzo mi nie pomógł, ale doszedłem już sam do tego, czemu kawiarka szybciej kończy ekstrakcję - zbyt mocny ogień. Więc jeśli ktoś będzie miał ten sam problem, niech zmniejszy ogień do minimum, tuż po tym jak kawa zacznie wypływać. Jest to jednak inny sposób od tego proponowanego przez Arabean - on utrzymuje duża moc gazu przez cały czas, z tego co pamiętam.
Nie chodzi nawet o samą objętość naparu, ale o smak - takim sposobem smak kawy wydaje się pokazywać, że zaparzanie przebiegło poprawniej niż z mocnym ogniem.
« Ostatnia zmiana: 25 Listopad 2018, 16:01:25 wysłana przez adnage19 »

Offline Atanerw

  • Wiadomości: 9
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1033 dnia: 26 Listopad 2018, 21:51:50 »
szukam redaktora

Mokę będziesz redagował?

Reduktora.. wybacz, jeszcze nie dotarłam się ze słownikiem w nowym telefonie ;p

Inna kwestia, jak to jest z tymi tz?? raz widzę 3tz=150ml raz 60-90ml ?! to spora rozbieżność.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1034 dnia: 26 Listopad 2018, 23:24:33 »
Nie ma rozbieżności, to są ilości na wejściu 1 tz = ok. 50 ml wody w zbiorniku i na wyjściu 1 tz = ok. 30 ml naparu. Część wody zostaje w ziarnach, część w dolnym zbiorniku. Czyli naparu otrzymujesz ok. 60% objętości wody wlanej do zbiorniczka.
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2018, 23:26:46 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi