Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463613 razy)

Offline aszer

  • Wiadomości: 14
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #750 dnia: 06 Maj 2017, 01:46:05 »
Spróbuj również przerwać ekstrakcję (schładzając dolny zbiornik np. w rondelku z zimną wodą) gdy stróżki zaczną blednąć. Przeciągnięcie ekstrakcji do "bulgotania" również może podbić kwaski.
A i czas ekstrakcji może być pewnym wyznacznikiem: 30-40s to optimum. (Za krótko - kwaśno; za długo - cierpko)
Dzięki tak też robię.Jeszcze cieżko mi wyłapać moment bulgotania ale na dzisiaj już starczy zabawy.

Offline ulfur Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Młynek: comandante C40
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #751 dnia: 06 Maj 2017, 15:41:12 »
Witam, posiadam comandante c40 i chciałbym się dowiedzieć od osób, które go posiadają na jakich ustawieniach mielicie kawę pod kawiarkę. Pzdr

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #752 dnia: 06 Maj 2017, 16:26:25 »
Ale kawiarka to taka metoda, gdzie masz szeroki zakres możliwości jeżeli chodzi o grubość mielenia. Warto samemu popróbować, co najlepiej smakuje. Dużo zależy też od kawy i jej świeżości. Ja mielę pomiędzy 20 a 30 klikiem w zależności czy mam ochotę na gęstą przepełnioną goryczą smołę, czy lżejszy napar.

Offline aszer

  • Wiadomości: 14
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #753 dnia: 06 Maj 2017, 19:22:54 »
Mam jeszcze pytanie.Po rozpoczęciu parzenia kawa wypływa bardzo krótko po czym bardzo szybko zmienia się w jasną wodę i zaczyna bulgotać a znaczna cześć wody pozostaje w zbiorniku.
Czym to może być spowodowane zbyt małą ilością kawy, złym ułożeniem zbyt wysoką temperaturą? Do zbiorniczka nalewam 200 ml wody o tem 90 stopni a do sitka wsypuję 18 g kawy.Dodam jeszcze że na kawę kładę filtr od aeropresu.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #754 dnia: 06 Maj 2017, 19:30:42 »
Sitko powinno być pełne, poziom wody pod zaworek. Może za grubo zmielona jest kawa ?

Offline aszer

  • Wiadomości: 14
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #755 dnia: 06 Maj 2017, 20:02:40 »
Sitko powinno być pełne, poziom wody pod zaworek. Może za grubo zmielona jest kawa ?
Kawa została zmielona przez fachowców w Gdyni na bardzo dobrym młynku

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #756 dnia: 06 Maj 2017, 20:19:38 »
Kiedy? Godzinę przed parzeniem? Dwie? Tydzień?

Offline aszer

  • Wiadomości: 14
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #757 dnia: 06 Maj 2017, 20:26:36 »
Kiedy? Godzinę przed parzeniem? Dwie? Tydzień?
Kawa została zmielona kilkanaście minut przed parzeniem :)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #758 dnia: 06 Maj 2017, 20:30:05 »
Mniejszy ogień?

Offline aszer

  • Wiadomości: 14
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #759 dnia: 06 Maj 2017, 20:51:21 »
Mniejszy ogień?
Kawę parzę na płycie na max mocy może spróbuję z mniejszą  mocą tylko co raz trudniej w domu znaleźć chętnego do próbowania :)

Offline PanJesiotr

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: V01, V02, AP, Chemex, Pezzetti 3 tz
  • Młynek: Nivona CafeGrano
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #760 dnia: 07 Maj 2017, 01:08:44 »
Może za grubo zmielona jest kawa ?

Kolega ma raczej za drobno zmieloną kawę. Dodatkowo filtr. Woda się nie przebija przez to. Zmiel grubiej i obserwuj. Większość wody ma przejść w około 30 s, powyżej 40 s to kawiarka ma już być studzona (choć ja czekam do 30 s i wlewam odrazu do kubka) i nie masz w tym czasie mieć bulgotania. Trochę wody zawsze zostanie w dolnym zbiorniczku.
Tak na boku i subiektywnie kawiarka Podchodzi mi tylko pod kawy mleczne. Każda czarna kawa lepiej smakuje mi z aeropresu przy założeniu, że to będą dozy w takim espresso-style.

Offline aszer

  • Wiadomości: 14
Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #761 dnia: 07 Maj 2017, 01:21:51 »
Może za grubo zmielona jest kawa ?

Kolega ma raczej za drobno zmieloną kawę. Dodatkowo filtr. Woda się nie przebija przez to. Zmiel grubiej i obserwuj. Większość wody ma przejść w około 30 s, powyżej 40 s to kawiarka ma już być studzona (choć ja czekam do 30 s i wlewam odrazu do kubka) i nie masz w tym czasie mieć bulgotania. Trochę wody zawsze zostanie w dolnym zbiorniczku.
Tak na boku i subiektywnie kawiarka Podchodzi mi tylko pod kawy mleczne. Każda czarna kawa lepiej smakuje mi z aeropresu przy założeniu, że to będą dozy w takim espresso-style.
Dzięki wielkie za radę.Na razie spróbowałem nalać zimnej wody i przeprowadzić cały proces a kawa wyszła ok.Jeżeli chodzi o kawę to w domu pijam tylko i wyłącznie z mlekiem na espresso chadzam do dobrych kawiarnia.
Jutro jeszcze spróbuję zmielić grubej i zaparzyć nalewając gorącej wody do zbiorniczka.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #762 dnia: 07 Maj 2017, 02:41:40 »
Tak, jeśli użyjesz filtra papierowego, to zmienisz przepływ wody i ekstrakcję. Szczerze powiedziawszy, to ja nie znalazłem w smaku uzasadnienia do użycia papierowego filtru w moce.
Dla mnie nie do końca ma sens liczenie czasu samego wypływania kawy w moce, jako że nie jest to moment kiedy zaczyna się ekstrakcja. Woda przez ciastko przebija się dość powoli i nie wypływa od razu u góry. Jeśli jest w miarę cicho i się wsłuchamy, to moment gdy woda zaczyna iść przez sitko jest do usłyszenia i jest on dość odległy w czasie od wypłynięcia pierwszych kropel u góry.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #763 dnia: 07 Maj 2017, 09:13:22 »
Do zbiorniczka nalewam 200 ml wody o tem 90 stopni a do sitka wsypuję 18 g kawy.Dodam jeszcze że na kawę kładę filtr od aeropresu.
Po gramaturze kawy jaką wsypałeś do sitka (jeśli to było wypełnienie do pełna) wnioskuję, że masz kawiarkę 3tz. Jeśli tak, to 200ml wody to dużo za dużo - max. pojemność takiej kawiarki to 150ml

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #764 dnia: 07 Maj 2017, 09:37:29 »
Mam w biurze taką marketową kawiarkę 3tz. Sitko w tej kawiarce ma trochę za duże dziurki i przedostaje się sporo mułu (A może to wina kiepskiego młynka) dla tego stosuję tu filtry od AP. W Bialetti, które mam w domu i na wyjazdy nie mam tego problemu (młynek też lepszy) i filtrów nie stosuję.

Co ciekawe, w tej biurowej ekstrakcja przebiega dużo spokojniej, kawa łagodnie spływa po tym wewnętrznym dzióbku do samego końca kiedy zaczyna bulgotać i wyłączam palnik. W zasadzie nie muszę zamykać wieczka. W Bialetti mimo zmniejszenia ognia kawa od początku trochę pryska po całej komorze.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi