Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 461006 razy)

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1410 dnia: 04 Lipiec 2021, 22:51:44 »
Czytając wątek nastawiłem się na cierpliwe dobieranie parametrów parzenia a tu zaskoczenie: wystarczyło wsypać kawy nie równo tylko 2-3 mm poniżej rantu, starłem się by wsypując, było od razu równo, bez popukiwania w brzeg sitka czy potrząsania. Wcześniej miałem równo z brzegiem (tak niektórzy zalecali) i ekstrakcja była cały czas lekko prychająca natomiast teraz równiutka małym strumieniem wylatywała aż do końca. Dodam, że zalałem wody do zbiorniczka po górny brzeg zaworka, nie pod zaworek jak wcześniej.

To prawda z tą ilością przepisów, ale zalewać zaworka nie polecam, ani nie poleca sufit w mojej kuchni ;) Raz doprowadziłem do "wybuchu" kawiarki, kiedy zapchałem niechcący górę kawiarki - a zaworek wtedy zalewałem. Tyle szczęścia, że byłem w innym pomieszczeniu.

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1411 dnia: 11 Lipiec 2021, 14:29:29 »
Poproszę, kto chce się zabawić, o zmierzenie czasu ekstrakcji i ilości uzysku. Chcę porównać z moimi danymi, bo wydaje mi się, że u mnie mała ta stróżka i przelewanie przydługie. Najmniejszy palnik gazowy ustawiony na max. płomień nie wychodzi poza obręb podstawy kawiarki.
Kawiarka:  stalowa Domotti Vella 4tz (200ml)
ilość kawy w sitku: 14g (bez popukiwania, 2mm poniżej rantu)
ilość gorącej wody 230ml - zaworek przykryty (niestety zalewanie poniżej zaworka skutkuje prychaniem od początku do końca)
uzysk 110ml (kawa smakuje)
czas przelewania 70s - wychładzam kiedy ma się na prychanie.



« Ostatnia zmiana: 11 Lipiec 2021, 14:59:49 wysłana przez Anszy »

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1412 dnia: 12 Lipiec 2021, 12:31:03 »
Tak z ciekawości to po jakim czasie średnio wymieniacie uszczelki?
Ja od 11 lat mam Bialetti Musę, uszczelki wymieniam średnio co 2 lata i nie zdarzył mi się nigdy po wymianie efekt plucia. Jedynie kilka razy ekstrakcja była mocno nierówna gdy do sitka dałem zbyt drobno zmieloną i do tego ubitą kawę.
 
Pytanie jeszcze czy to sama uszczelka powoduje "plucie"? Przecież teoretycznie trzyma lepiej, co powinno powodować "lepsze" zaparzanie, a i większe ciśnienie. Może mimo wszystko warto kontrolować przemiał/ubicie.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1413 dnia: 12 Lipiec 2021, 16:37:53 »
czas przelewania 70s
A od którego momentu Ty to mierzysz? To bardzo długo jeśli od pojawienia się pierwszej kropli u góry. U mnie nie przekraczało nigdy 30 sekund.

Jak dla mnie to za drobno mielisz, ale skoro Ci smakuje. Stąd też zapewne prychanie jeśli mniej wody nalejesz, a masz tak drobno zmielone

U mnie uzysk koło 100 - 110 g był z 3tz 150g wody w zbiorniczku.
« Ostatnia zmiana: 12 Lipiec 2021, 16:39:56 wysłana przez krystians »

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1414 dnia: 12 Lipiec 2021, 21:04:55 »
Dzięki Krystians,
sam się dziwię, że ta ekstrakcja taka długa. Mierzę czas od pojawienia się pierwszej kropli i kończę przed pierwszym prychaniem. Dziś 60 s leciała równa stróżka i 130ml uzysku. Grubość mielenia jest zmieniana i jest to bliżej przelewu niż espresso (nr 7 - 1zpresso K)
Posłucham Cię i jutro zaparzę jeszcze grubiej zmielone ziarno i wody wleję pod zaworek.

Wrzuciłem link do filmiku w którym gość wpływa na długość ekstrakcji - ciekawe.
« Ostatnia zmiana: 12 Lipiec 2021, 21:47:53 wysłana przez Anszy »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1415 dnia: 12 Lipiec 2021, 22:13:20 »
Wiesz, co do tego Twojego naparu to ja nie twierdzę że jest zły. Skoro mówisz, że Ci smakuje to jaw Ci wierzę. Sprawdź różne metody i zobaczysz co Ci najbardziej odpowiada.

Co do filmiku, to hmm.. Taki przerywanek stosunek kawoodu. Samo mielenie w ostrzowym młynku potrzebuje ingerencji siły wyższej, aby dać powtarzalne wyniki. Jednak to przeciąganie przelania wody przez kawę, jest to jakimś pomysłem, ale chyba bardziej dla dużych kawiarek i jasnych paleń. Tak przynajmniej mi się wydaje.
« Ostatnia zmiana: 12 Lipiec 2021, 22:15:25 wysłana przez krystians »

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1416 dnia: 13 Lipiec 2021, 13:24:19 »
Tak z ciekawości to po jakim czasie średnio wymieniacie uszczelki?
Ja od 11 lat mam Bialetti Musę, uszczelki wymieniam średnio co 2 lata i nie zdarzył mi się nigdy po wymianie efekt plucia. Jedynie kilka razy ekstrakcja była mocno nierówna gdy do sitka dałem zbyt drobno zmieloną i do tego ubitą kawę.
 
Pytanie jeszcze czy to sama uszczelka powoduje "plucie"? Przecież teoretycznie trzyma lepiej, co powinno powodować "lepsze" zaparzanie, a i większe ciśnienie. Może mimo wszystko warto kontrolować przemiał/ubicie.

No zmieniłem właśnie po dwóch latach, pierwsza moja wymiana. Próbowałem wszystkich 3 które były w zestawie. Na każdej plucie. Próbowałem wieeeeelu przemiałów, za każdym razem było plucie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1417 dnia: 13 Lipiec 2021, 15:25:17 »
Kawiarki są w dłuższej perspektywie, szczególnie przy rzemieślniczych kawach, problematyczne i dlatego olałem temat. Są wygodniejsze sposoby.

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1418 dnia: 14 Lipiec 2021, 20:37:24 »
A mnie jednak intryguje kawiarka, dziś robiłem wielkie oczy i cmokałem z zachwytu. Pojemniczek zalałem pod zaworkowy otwór gorącą wodą, pod górne sitko przykleiłem zmoczony filtr, 15g świeżej Brazylii Santos zmielonej dość grubo (nr 8, 1Zpresso K). Nie spodziewałem się, że w filiżance znajdę bardzo smaczny, czyściutki, dość mocny napar - zaskoczył mnie delikatnymi kwaskowymi nutkami - nie sądziłem, że wyciągnę je z kawiarki i w dodatku z Brazylii Santos.
Krystians, dało radę uzyskać bardzo spokojną ekstrakcję zalewając pod zaworek, co prawda z filtrem - efekt w filiżance pyszny.
Już zamówiłem kawę z Kolumbii, by doświadczać nowych smaków - i pomyśleć, że jeszcze niedawno uważałem, że kawiarkowe napary to nie moja bajka.

Offline Ali7

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Saeco Poemia, Bialetti Moka Express, phin, V60
  • Młynek: C40 IH, Graef CM 702
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1419 dnia: 04 Sierpień 2021, 13:49:18 »
Wróciłem po dłuższym czasie do kawiarki elektrycznej i jak dla mnie jest lepsza od tradycyjnej (przynajmniej zestawiając moje dwie sztuki). Praktycznie nie występuje w niej efekt posmaku goryczy / spalenizny czasem zdarzający się na gazie. Kawa jest bardziej delikatna, całkiem fajnie wychodzą z niej nawet jasno palone mieszanki.

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1420 dnia: 23 Sierpień 2021, 10:26:48 »
Ostatnio wyszły New Venus. Czy poczynione zmiany wpływają na użytkowanie? Czy Bialetti Moka ma nową wersję?

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1311
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1421 dnia: 23 Sierpień 2021, 12:24:11 »
Bialetti Moka jest niezmienna przynajmniej od około 15 lat :)
Venus to też raczej lifting zewnętrzny
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1422 dnia: 23 Sierpień 2021, 13:54:38 »
Nie wiem jak Mokka ale Mukka wygląda tak samo jak ta którą kupiłem w 2005.

Offline grabek_music

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Gaggia Classic Pro, Bialetti 6, French Press, V60
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1423 dnia: 13 Wrzesień 2021, 17:51:22 »
Mega ciekawy temat. Ja na przykład w ogóle nie sugeruję się pojemnością lejka. Od jakiegoś czasu do swojej Venus 6 odmierzam 18 g +/- 0,2 g kawy i tyle mielę. Wsypuję do lejka i stukam nim o blat do uzyskania równej powierzchni. Kawa, jaką uzyskuję jest przepyszna: smak intensywny, wyczuwalna oleistość, ale sam napój mega klarowny (nie umiem chyba za bardzo pisać o odczuciach smakowych). Smak reguluję przemiałem. Dziś na przykład zszedłem z Brazylijską Santos do "trójki" na k-plus - bardzo przyjemny lekki kwasek i mocno wyczuwalne cynamon + czekolada. A zdjęcie wrzucam, bo mi się bardzo spodobało, jak się sitko odcisnęło na ciasteczku ;) Poniżej rozpiska co i jak.

1. Moka pot: Bialetti Venus 6
2. Woda: 280 ml (zimna)
3. Kawa: Brazylia Santos 18 g (do połowy lejka)
4. Młynek: K-plus - ustawienie na 3 (przedział espresso)
5. Płyta ceramiczna (nie indukcja)
6. Ekstrakcja ok. 40 sekund
7. Po pojawieniu się pierwszego strumienia kawy wyłączam pole grzejne i daję kawiarce zrobić swoje. Przy pierwszym "pyrknięciu" studzę pod zimną wodą.

Miłego wszystkim :)

PS: Tak, przeczytałem cały ten wątek :uklony:

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1424 dnia: 13 Wrzesień 2021, 19:51:09 »
PS: Tak, przeczytałem cały ten wątek
Witaj w klubie  8)
A zdjęcie wrzucam, bo mi się bardzo spodobało, jak się sitko odcisnęło na ciasteczku
Też często "zawieszam się" nad takim wzorkiem kiedy wyjdzie na kawie.
Świetnie, że młynek się sprawdza :ok:. Po przesiadce z Wilfy na Turę, pierwszy komentarz mojej żonki: "Tę kawę zrobiłeś w kawiarce?!? :wow2:".

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi