Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 462112 razy)

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1395 dnia: 27 Czerwiec 2021, 23:31:04 »
Dzięki Słowian za pomiary, to może spróbuję wlać 230ml by trochę zwiększyć uzysk.
Lordlolek, zmieniam grubość przemiału, płomień palnika gazowego też, ekstrakcja wychodzi raz równiej innym razem mniej, zależności tych zmian próbuję ogarniać - dzięki - ale uzysk mały. Jestem dobrej myśli, że jeszcze trochę cierpliwości i prób to wyrobię sobie zadowalającą ekstrakcję a i ilość naparu uda mi się zwiększyć. Do sitka pod sam rant wychodzi 18g bez zbytniego ostukiwania (też próbuję ciut więcej ciut mniej dawać) A co mnie w tym wszystkim cieszy to to, że napary są pijalne czasami po dodaniu trochę wody a jak mniej, to mleczna wychodzi prima.
Shonsu, dzięki, tak kombinuję i mnie to wciąga i bawi  :taniec:
Nie omieszkam za jakiś czas napisać o postępach i niewątpliwie nasuną się kolejne pytania.
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec 2021, 23:41:19 wysłana przez Anszy »

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1396 dnia: 28 Czerwiec 2021, 08:13:12 »
Mi na 3tz od Bialetti w 95% wychodziła bardzo fajna ekstrakcja, nie miałem się do czego przyczepić. Od momentu kiedy zmieniłem uszczelkę na nową (dokupiony ori zamiennik od Bialetti) to jest dramat. Ani razu nie udało mi się uzyskać poprawnej ekstrakcji, nieważne jak zmielę, od przemiału dripa do przemiału na espresso kawa pryska po całej kuchni, uzysk jest mierny, kawa przepalona. Jedyna zmienna w tej sytuacji to uszczelka. Próbowałem zmieniać na kolejną nową, dalej to samo. Bardzo rzadko już korzystam z kawiarki z powodu tej sytuacji :/

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1397 dnia: 28 Czerwiec 2021, 10:01:27 »
Właśnie w sąsiednim wątku napisałem, że te białe "oryginały", to jakaś tragedia. Z nowym sitkiem, ze starym sitkiem, mocno skręcona i jest jak piszesz - smarka, pluje, większość wody zostaje w dolnym zbiorniku, a kawy pić się nie da. Wróciłem do starej, bo jeszcze jest całkiem spoko i wreszcie spokój :)

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1398 dnia: 28 Czerwiec 2021, 10:03:07 »
No właśnie, najgorsze jest to, że to zamiennik od producenta kawiarki... Może spróbować uszczelek od GATa czy innego producenta? Starą wyrzuciłem, sitka też zmieniałem, nowe/stare bez różnicy.

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1399 dnia: 28 Czerwiec 2021, 10:08:06 »
@pepo Na pewno kupujesz do swojego modelu? Bialetti ma strasznie dużo uszczelek niby do tych samych rozmiarów tz, ale różnych modeli i one się różnią rozmiarami. Osobiście wymieniałem do moka 4tz i było lepiej niż przy dwuletniej uszczelce, ale na początku pomyliłem się, kupiłem do innego modelu i mi ta uszczelka wyraźnie latała, nie była dopasowana.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1400 dnia: 28 Czerwiec 2021, 11:17:36 »
Może spróbować uszczelek od GATa
Chyba rozmiar ten sam. Zobaczę czy nie mam gdzieś w domu to porównam. Ja z kawiarki w ogóle zrezygnowałem, ale gdzieś jeszcze mam na strychu, to zmierzę i sprawdzę. Możesz też do @malkos ze świeżo palonej się odezwać. Oni mieli i jedne i drugie kawiarki.

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1402 dnia: 28 Czerwiec 2021, 15:17:58 »
Na pewno kupujesz do swojego modelu?

U mnie na opakowaniu z uszczelkami jest wymieniony dokładnie mój model - stalowy Venus 4 tz. Co zresztą w niczym nie pomaga :) Uszczelka w zasadzie niczym oprócz materiału nie różni się od starej, ale efekty ... :(

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1403 dnia: 28 Czerwiec 2021, 16:57:45 »
Mam w zapasie zestaw uszczelek do bialetti 2tz, producent ten sam. Po tym co przeczytałem wyżej, z ciekawości je porównałem. Grubość i średnica wewnętrzna jest taka sama ale średnica zewnętrzna w oryginalnej uszczelce jest o około 2mm większa ??? Dzisiaj jestem już po dwóch kawiarkach, jutro zamienię uszczelki i sprawdzę czy to coś zmieni w przypadku venus 2tz.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1404 dnia: 28 Czerwiec 2021, 17:52:53 »
Dzisiaj jestem już po dwóch kawiarkach, jutro zamienię uszczelki i sprawdzę czy to coś zmieni
Jakby zmiana uszczelki umożliwiała podróż w czasie, to by nie nastarczyli ze sprzedażą :D

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1405 dnia: 28 Czerwiec 2021, 20:25:31 »
Jakby zmiana uszczelki umożliwiała podróż w czasie, to by nie nastarczyli ze sprzedażą
Uszczelkowy dzień świstaka ;)

Offline Ali7

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Saeco Poemia, Bialetti Moka Express, phin, V60
  • Młynek: C40 IH, Graef CM 702
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1406 dnia: 29 Czerwiec 2021, 07:37:04 »
No właśnie, najgorsze jest to, że to zamiennik od producenta kawiarki... Może spróbować uszczelek od GATa czy innego producenta? Starą wyrzuciłem, sitka też zmieniałem, nowe/stare bez różnicy.
Skręcaj trochę mocniej, niż zwykle i daj uszczelce trochę czasu, powinna się ułożyć. U mnie po mniej więcej kilkunastu kawach wróciło do normy.

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1407 dnia: 29 Czerwiec 2021, 14:10:34 »
Od momentu kiedy zmieniłem uszczelkę na nową (dokupiony ori zamiennik od Bialetti) to jest dramat. Ani razu nie udało mi się uzyskać poprawnej ekstrakcji, nieważne jak zmielę, od przemiału dripa do przemiału na espresso kawa pryska po całej kuchni, uzysk jest mierny, kawa przepalona. Jedyna zmienna w tej sytuacji to uszczelka

Potwierdzam, właśnie testowałem. Zawsze ekstrakcję prowadzę bardzo łagodnie na małym ogniu, bez bulgotania wody w dolnym zbiorniku. Tym razem woda zaczęła wrzeć i to sporo przed rozpoczęciem ekstrakcji (już myślałem, że będę miał okazję przekonać się czy zawór bezpieczeństwa działa poprawnie), kawa zamiast wypływać leniwym strumykiem, pryskała i prychała a to co wyszło, po pierwszym łyku wylądowało w zlewie. Od razu przygotowałem kawę na oryginalnej uszczelce i wszystko było ok. W razie ewentualnej wymiany uszczelki, jest nadzieja w tym co napisał @Ali7

 
Skręcaj trochę mocniej, niż zwykle i daj uszczelce trochę czasu, powinna się ułożyć. U mnie po mniej więcej kilkunastu kawach wróciło do normy.

Jednak kupując oryginalny produkt, od tego samego producenta, nie powinny dziać się takie rzeczy, szkoda kawy żeby tak się bawić. Swoją drogą ciekawe dlaczego w sprzedaży nie ma takich samych, silikonowych uszczelek jakie idą na pierwszy wkład ???
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec 2021, 14:14:46 wysłana przez Słowian »

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1408 dnia: 02 Lipiec 2021, 18:11:25 »
Czytając wątek nastawiłem się na cierpliwe dobieranie parametrów parzenia a tu zaskoczenie: wystarczyło wsypać kawy nie równo tylko 2-3 mm poniżej rantu, starłem się by wsypując, było od razu równo, bez popukiwania w brzeg sitka czy potrząsania. Wcześniej miałem równo z brzegiem (tak niektórzy zalecali) i ekstrakcja była cały czas lekko prychająca natomiast teraz równiutka małym strumieniem wylatywała aż do końca. Dodam, że zalałem wody do zbiorniczka po górny brzeg zaworka, nie pod zaworek jak wcześniej.

Słowian

  • Gość
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1409 dnia: 03 Lipiec 2021, 09:18:14 »
Czytając wątek nastawiłem się na cierpliwe dobieranie parametrów parzenia a tu zaskoczenie: wystarczyło wsypać kawy nie równo tylko 2-3 mm poniżej rantu, starłem się by wsypując, było od razu równo, bez popukiwania w brzeg sitka czy potrząsania. Wcześniej miałem równo z brzegiem (tak niektórzy zalecali) i ekstrakcja była cały czas lekko prychająca natomiast teraz równiutka małym strumieniem wylatywała aż do końca. Dodam, że zalałem wody do zbiorniczka po górny brzeg zaworka, nie pod zaworek jak wcześniej.
Ilu kawiarkowych kawoszy, tyle przepisów ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi