Autor Wątek: ECM Puristika  (Przeczytany 24872 razy)

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #30 dnia: 16 Październik 2021, 13:15:21 »
Miałem na myśli ze ostatnio pojawiają sie maszyny ktore monitorują temperaturę grupy a nie bojlera zeby zmniejszyć wahania temp.
Samo sprawdzanie temp na grupie ma straszną bezwładność, jak sobie wyobrażacie taki pomiar, zanim temp bojlera dotrze do grupy to się 50 razy zmieni w bojlerze, jak podjąć decyzję czy grzać czy przestać

No to akurat  proste, tak działa PID, całkuje i różniczkuje, ale w praktyce różnie to wychodzi jeśli chodzi o efekt końcowy.  Chyba najlepiej sprawdza się  to co teraz modne i zalecane:  serfowanie po temperaturach, ale wymaga wiedzy jak działa ekspres i poznania swojej maszyny.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #31 dnia: 16 Październik 2021, 13:21:50 »
Miałem na myśli ze ostatnio pojawiają sie maszyny ktore monitorują temperaturę grupy a nie bojlera zeby zmniejszyć wahania temp. Producenci dorzucają np. elementy grzewcze bezpośrednio w grupie zeby to zrekompensować (np. Argos), jest też profilowanie temperaturowe jak w decent, co w e61 nie byłoby możliwe.

Owszem, ale to zwiększa koszty i komplikuje  sam sprzęt. Po prostu jest więcej elementów w maszynie, które mogą się popsuć.  W przypadku maszyn profesjonalnych ma  to mniejsze znaczeniem, bo one  i tak muszą być regularnie serwisowane.  Grupa E-61 choć wymyślona została 60 lat temu  (w br. mały jubileusz) do maszyn profesjonalnych idealnie sprawdza się w domu. 

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #32 dnia: 16 Październik 2021, 13:30:50 »
 
Szkoda, że zastosowano dwa wężyki zamiast jednego...
To akurat dobre rozwiązanie, które ułatwia odpowietrzanie pompy.

 ;)U mnie tym drugim wężykiem wraca woda do zbiornika  ― nadmiar ponad  ustawione ciśnienie. Z tego wniosek, że najwięcej wraca przy ślepym sitku.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #33 dnia: 16 Październik 2021, 14:31:42 »
Grupa E-61 choć wymyślona została 60 lat temu  (w br. mały jubileusz) do maszyn profesjonalnych idealnie sprawdza się w domu. 
W XXIw nie sprawdza się, masa wymaga ogrzania, energii, do tego jest to odkryty gorący element o który może się oparzyć np dziecko, jej obsługa z dźwignią wymagająca konserwacji też jest idiotyczny. Sama dźwignia jest przyciskiem, który załącza przycisk, no takie inteligentne inaczej rozwiązania. Do tego jeszcze ten zrzut wody z rozbryzgiwaniem po obudowie. Co to ma wspólnego obecnie z profesjonalizmem, nowoczesnością?

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #34 dnia: 16 Październik 2021, 16:14:27 »
Sprawdza się dla wszystkich tych, którzy nie potrzebują pełnego automatu, który za przyciśnięciem guzika zrobi wszystko za Ciebie i nie jest powiedziane, że zrobi to lepiej (najczęściej nie). Sprawdza się jeśli chcesz mieć możliwość własnej konserwacji urządzenia przez długie lata, a nie wyrzucić je po tym jak skończy się okres gwarancyjny, bo sam nowej elektroniki nie naprawisz, trzeba wymienić najczęściej całą płytę główną, której Ty jako przeciętny zjadacz chleba nawet kupić nie możesz, bo producent ich nie sprzedaje na zewnątrz.

Jak już pokazała praktyka (forum HB, temat ma ponad tysiąc stron), producenci typu Breville/Sage/5 innych nazw na 5 innych rynków nawet nie trzymają większego zapasu takich części u siebie i w ramach gwarancji najczęściej zwyczajnie wymieniają ludziom padnięty ekspres na nowy, bo generalnie nie były one projektowane z myślą o naprawie. Tyle tylko, że to przez 2 lata/rok gwarancji, a później... kup nowy.

Przykład z dzieckiem jest tak smutny... że aż przykro czytać. Twoim obowiązkiem jako rodzica jest (dopilnować) aby dziecko nie dotykało gorącego elementu, a nie spychać winę na sprzęt, bo tego nie uczyniłeś. Takie czynniki ryzyka są wszędzie, na każdym kroku i nikt ich nie eliminuje, dają ostrzeżenia, stawiają znaki itd... ale zasada jest zawsze taka sama - obowiązkiem rodzica jest dopilnowanie, a nie narzekanie, że "istnieje możliwość, więc to pewnie wina X czy Y".

Profesjonalizm to raczej chodzi o osobę obsługującą, która potrafi wycisnąć "ostatnie soki" z tego sprzętu, kawy itd... Póki co, w całym środowisku kawoszy zdecydowanie przeważa opinia, że "inteligentny" automat nie zrobi lepszej kawy od uzdolnionego baristy pracującego na klasycznym sprzęcie.

Jeszcze przez całkiem długi czas się to nie zmieni i jestem przekonany, że fani kawy pewnie i za 40 lat będą obchodzili 100 jubileusz ciągle popularnej grupy E-61. Generalnie patrząc na to, co Ty wypisujesz (i wypisywałeś wcześniej pod innym nickiem), to chyba jesteś na złym forum.

Wracając natomiast do ECM Puristika - mi się podoba, nic przełomowego, ale fajna konstrukcja.
« Ostatnia zmiana: 16 Październik 2021, 17:01:23 wysłana przez MSL »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #35 dnia: 16 Październik 2021, 16:49:06 »
Sama dźwignia jest przyciskiem, który załącza przycisk
Nie tylko. To przecież złożony układ mechaniczny paru zaworków. Ma to swój urok, ale chyba jednak w takiej małej formie lepiej byłoby nie mieć dźwigienki. Grupy E61 bez dźwigienki nie muszą bryzgać u dołu ;).

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #36 dnia: 16 Październik 2021, 17:28:40 »
 Napiszesz, że ci się nie podoba grupa E61 to ludzie reagują jakbyś obraził ich matkę :) Większość e61 spuszcza się w dziurkę tacki ociekowej. Nie znak przypadku żeby było inaczej, ale pewnie są konstrukcje gdzie producent ma minimum szacunku do kupującego.
Guziki są fajne, rozważam powrót do nich.
 Z tą elektroniką też kulą w płot, praktycznie wszystkie ekspresy mają jakaś elektronikę, często jest jej dużo. Kwestia jakiej jest jakości, jak umiejscowiona w ekspresie. O ekspresach Breville nic nie wiem.
Nowoczesne ekspresy maja zakryte grupy, mam lepsze rzeczy do roboty niż pilnowanie dziecka żeby nie dotykało grupy.
Miałem E61, teraz tez mam ekspres, który ma odkrytą gorąca grupę, ale nie uważam, ze to zaleta.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #37 dnia: 16 Październik 2021, 17:45:29 »
ACS Minima ma e61 bez dźwigni i nie chlapie. Furory na rynku nie robi. Dave Corbey, który blisko współpracuje m.in. z Lelitem kiedyś pisał, że proponował im podobne rozwiązanie ale je odrzucili uznając, że by się nie sprzedawało, bo kupujący preferują klasyczny wygląd. Patrząc po sprzedaży modeli MaraX i Bianca chyba coś w tym jest . ;)

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #38 dnia: 16 Październik 2021, 18:45:46 »
Tak pomyślałem o ACS, oni nie boja się eksperymentować z nowymi rozwiązaniami.
Mnie się ten dołączany zbiornik w Puristika nie podoba. W Lelit Bianca też zbiornik jest poza ekspresem. To takie trochę bieda rozwiązanie. Ekspres jest przez to płytszy, ale Bianca ze zbiornikiem zamontowanym z boku nie wyglada estetycznie, podobnie źle wyglada ten słój. Oczywiście jeżeli chodzi praktyczność to na plus.
Mogliby zastosować podobne rozwiązanie jak w Lina Mini gdzie zbiornik jest nietypowo na dole eskpresu.
Rozumiem, że ktoś lubi retro rozwiązania. Gdyby mi zależało na kompaktowym ekspresie to wolałbym chyba Rancilio Silvia Pro.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #39 dnia: 16 Październik 2021, 18:52:43 »
Jozin von Bazin

„Większość e61 spuszcza się w dziurkę tacki ociekowej. Nie znak przypadku żeby było inaczej, ale pewnie są konstrukcje gdzie producent ma minimum szacunku do kupującego”.

Zależy od konstrukcji kratki pokrywającej tackę ociekową, w jaki stopniu jest ażurowa i jak pojemna. W niektórych ekspresach będzie to  0,6 l, w innych 1,5 litra lub więcej.   Ja mam 1,5 litrową tacę i  nie zauważyłem, aby mi się coś nadmiernie rozchlapywało. 

„Guziki są fajne, rozważam powrót do nich”.

Guziki  nie za wiele  wnoszą, a komplikują konstrukcję przez co potencjalnie maszyna staje się bardziej awaryjna. Chyba że mówimy o  stylowych przyciskach w Gaggii Classic. 
 :D

„Z tą elektroniką też kulą w płot, praktycznie wszystkie ekspresy mają jakaś elektronikę, często jest jej dużo”.

Tak, ale ważne, czy jest to płytka  elektroniczna trudna do zdobycia (jak w SAGE), czy względnie prosty  i niezawodny  termostat spełniający swoje zadanie. Jeśli termostat bipolarny w Gaggi Classic popsuje się to wymiana jest łatwa i kosztuje parę groszy.

„Nowoczesne ekspresy maja zakryte grupy, mam lepsze rzeczy do roboty niż pilnowanie dziecka żeby nie dotykało grupy”.

Prosty zabieg erystyczny, ekspresy mające zakryte grupy nazywasz nowoczesnymi, choć niekoniecznie jest to prawdą. Wiele tanich i marnych ekspresów ma zakrytą grupę, która  zimna nie jest i dziecko może się oparzyć, podobnie jak kuchenką elektryczną, piekarnikiem etc.  lub skaleczyć nożem. Przy małych dzieciach trzeba sobie wyrobić raczej  nawyk przewidywania niż zwalania winy  na konstruktorów sprzętu. Od czasu kiedy małe  dziecko zaczyna sięgać ręką  do powierzchni stołu trzeba pamiętać o stawianiu  filiżanki z herbatą bliżej jego środka.
« Ostatnia zmiana: 16 Październik 2021, 18:57:00 wysłana przez ROSS JB »

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #40 dnia: 16 Październik 2021, 19:06:30 »
Ekspres jest przez to płytszy, ale Bianca ze zbiornikiem zamontowanym z boku nie wyglada estetycznie,

Chyba jednak można  wyobrazić sobie jakiś ładny, stylowy, szklany (lub drewniany ― a co?) dzban na wodę. Kwestia wyobraźni estetycznej. Ale faktycznie LM Linea Mini ze swoim poziomym zbiornikiem rzuca na kolana. Kto by na to wpadł, a oni wpadli. Noblesse oblige.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #41 dnia: 16 Październik 2021, 19:15:34 »
Nowoczesne ekspresy to dla mnie Linea Mini, Eagle one, Elektra Verve, Oscar II, Musica, Mini Vivaldi, coś pewnie by się jeszcze znalazło, one maja zakrytą grupę, Silvia pro.
Guziki nie sprawiają, że maszyny się bardziej psują. Rozejrzyj się dookoła, wszędzie masz „guziki”, kwestia jakoś sprzętu, nawet w prostej Gaggi Classic potrafią działać bezawaryjnej przez lata.
Bardziej i szybciej  się potrafi zepsuć, wyrobić dźwignia w e61.

Trochę mi się ta obrona e61 kojarzy z obroną cepa przez pańszczyźnianego chłopa, kury wam się nie przestaną nieść jak zmienicie ekspres na taki z guzikami  :lol2:

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #42 dnia: 16 Październik 2021, 19:51:12 »
Trochę mi się ta obrona e61 kojarzy z obroną cepa przez pańszczyźnianego chłopa, kury wam się nie przestaną nieść jak zmienicie ekspres na taki z guzikami

 :Bicz:
Ekspres Zelmer, plastikowy. Zakryta grupa, ergo  nowoczesna, bo zakryta. Z guzikami nawet. 
https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/zelmer-zcm2053b.bhtml

Dźwignia jest ponadczasowa, ale niektórych to drażni, że coś trwa, jest dobre i się nie zmienia. Ba, uważają to nawet za skandal. Przypomina się  teoria  krytyczna u neomarksistów, że wszystko musi nieustannie zmieniać się i nawet to, co  niedawno zmienione też podlega zmianie. Zauważ, że dźwignia pozwala  na przedłużenie preinfuzji w prosty sposób, a sama grupa E-61 umożliwia profilowanie ciśnienia przy niewielkiej rozbudowie. 


Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #43 dnia: 16 Październik 2021, 20:21:53 »
Zelmer i jego guziki to jest dopiero erystyka :)
Z tą dźwignia to uważaj do kogo piszesz  :lol2:
Dźwignia też ma swoje za uszami, to nie są idealne ekspresy, są lepsze maszyny do espresso, z drugiej strony są tez gorsze i te mogą być w sam raz. :)
Logicznie niespójny ten Twój wpis, w jednym poście pochwała dźwigni i „profilowania ciśnienia” na E61, konserwatyzm i marksizm w jednym stały domku :lol2:

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: ECM Puristika
« Odpowiedź #44 dnia: 16 Październik 2021, 20:39:48 »
konserwatyzm i marksizm w jednym stały domku

No właśnie nie w jednym, przecież to napisałem. Przeczytaj raz jeszcze.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi