Autor Wątek: Jaki ekspres do kawy czarnej 200-250 ml?  (Przeczytany 3919 razy)

Offline fr86

  • Wiadomości: 13
Jaki ekspres do kawy czarnej 200-250 ml?
« dnia: 29 Marzec 2019, 00:11:23 »
Chcę kupić ekspres do kawy dla mojej mamy. Pije Ona tylko kawę czarną o pojemności zwykłej szklanki. Całe życie piła kawę rozpuszczalną. Chciałbym, żeby spróbowała czegoś lepszego. Czy ekspres przelewowy Melitta Aroma Fresh 1021-01 z wbudowanym młynkiem będzie dla Niej odpowiedni?
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec 2019, 00:15:09 wysłana przez fr86 »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres do kawy czarnej 200-250 ml?
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Marzec 2019, 01:20:15 »
Jeśli ktoś pomoże na początku dobrać receptury to zdecydowanie tak. Pamiętaj jednak, że czasem nie ma co walczyć z przyzwyczajeniami, to tylko kawa ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Jaki ekspres do kawy czarnej 200-250 ml?
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Marzec 2019, 06:31:23 »
Ale czasem warto. Mój tata sam robi sobie przelewy, razem pracujemy. Pilnuję, żeby w biurze była zawsze dobra kawa. Niestety w domu pije rozpuszczalkę. Połowiczny sukces. ;-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Jaki ekspres do kawy czarnej 200-250 ml?
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Marzec 2019, 07:06:34 »
O właśnie - przede wszystkim dobra kawa.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Jaki ekspres do kawy czarnej 200-250 ml?
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Marzec 2019, 08:01:25 »
Dalej to dobry i prosty sposób na wysmienity kubek kawy, otwierający możliwości, mnie tylko zastanawiała by pojemność. Jeżeli to ten ekspres co myślę to przy filtrach 1x4 i ponad litrowym dzbanku, ciężko zrobić jednorazowo 250ml

Mniejsze espresy przelewowe są jakoś mało popularne w sklepach, zna ktoś taki z młynkiem?

A swoją drogą serio wszyscy w domu standardowo litra kawy robią?

Fajnym rozwiązaniem są zabawki typu clever czy oxo drip, tylko młynek trzeba posiadać osobny, koszt z wilfą czy encorem wyższy nie będzie, osobny młynek jest nawet praktyczniejszy i na dłuższą metę lepszym zakupem, no ale jest osobno, to już nie jest naciśnij i kawa, to naciśnij, przesyp, zalej i kawa, niby nic ale niektórych może zniechęcić. Jednak dla jednej osoby to się potrafi sprawdzać, widzę to po swojej żonie, której się poprostu nie chce samemu robić kawy i clever przypadł jej do gustu.


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres do kawy czarnej 200-250 ml?
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Marzec 2019, 08:24:18 »
Nie ma przeciwwskazań aby zrobić mniej niż litr. Z 0,5L wychodzi ~450ml naparu, z 300ml otrzymasz ~250ml. Dopiero poniżej mogą (ale też się da zaradzić) się pojawić problemy.

Serio pijesz kawę sam? ;)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Jaki ekspres do kawy czarnej 200-250 ml?
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Marzec 2019, 10:23:07 »
Nie no z reguły robię 500-600ml dla dwojga, zdarza się i litr ale takie większe dzbanki to przy odwiedzinach, znowu nie codziennie. Mnie nie dziwi że takie są, tylko że to praktycznie większość rynku :)

Co do robienia 250ml w takim przelewie się nie upieram, ale kilka razy próbowałem i nie wychodziło najlepiej, przemiał musiał być drobniejszy, żeby nie spłukało się w minutę, w tej dużej misce tyle kawy niewiele więcej niż dno zasłania, a do tego wszystko zimne było, ledwie się ekspres zagrzał, ino że moją kawą :] oczywiście zdaję sobie sprawę że można wpierw rozgrzać i ręcznie preinfuzje zrobić, wiele rzeczy można, tylko po co do tego ekspres przelewowy ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres do kawy czarnej 200-250 ml?
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Marzec 2019, 17:46:03 »
Ok, jeśli masz problem z temperaturą to rzeczywiście może być gorzej. Przelewałbym wtedy filtr pierwszym cyklem i powinno pomóc.

Offline sofib Kobieta

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Gabi, moka, frenchpress, przelewowy, drip,
  • Młynek: Baratza Encore
Odp: Jaki ekspres do kawy czarnej 200-250 ml?
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Styczeń 2020, 10:42:05 »
Niedawno kupiłam bardzo fajny, mały ekspres przelewowy Severin KA 4805, ma pojemność 4 filiżanek, automatyczne wyłączenie po 30 min., dość dobre plastiki, solidne wykonanie. Jedyny minus to to, że filtry nr 1 trochę za małe, a nr 4 za duże.  Ekspres miał sużyć jako krótkie zastępstwo ekspresu, który pojechał do reklamacji.
Zaparzam codziennie 250 ml kawy i całkiem dobrze radzi sobie z taką małą ilością. Cena też zacna.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Jaki ekspres do kawy czarnej 200-250 ml?
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Styczeń 2020, 11:38:37 »
Właściwy rozmiar filtra to 1x2 Melitty albo z Rossmanna nr 2.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi