Autor Wątek: Ekspres przelewowy Moccamaster  (Przeczytany 89921 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #60 dnia: 23 Marzec 2017, 21:09:22 »
Ostatnio też piłem z tego u Filipa w Targowej - jednego dnia zamiast dripa parzył w tym. Spróbowałem 2-3 kaw, nie ma się do czego przyczepić.

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #61 dnia: 27 Marzec 2017, 10:06:38 »
Imho ekspres przelewowy (dobry ekspres) stoi na równi z manualnymi przelewkami, a nawet przechyliłbym szalę nieco na korzyść ekspresów, bo mają tą zaletę że mamy totalną powtarzalność. Sam w domu 99% kaw zaparzam w Wilfie (najczęściej 2 kawy z 36 g kawy lub 1 duża z 21 g kawy) i cenię sobie właśnie tą powtarzalność. Nie ma opcji żeby coś się magicznie popsuło jeśli nie przestawimy młynka. Większość kaw zaparza się bardzo dobrze w temperaturze 92 stopni więc i z tym problemu nie ma.

I tak swoją drogą dużooo bym dał żeby w sieciówkach w końcu zaczęli polewać americano/czarną kawę z przelewów zamiast robić "espresso" w 60 sekund :D
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #62 dnia: 27 Marzec 2017, 10:34:47 »
Deskowy, próbowaliście może porównywać małego Moccamastera Cup One do KBG 741? Ciekawi mnie czy wychodzi taka sama kawa z obu modeli, no i czy do mniejszego da się wcisnąć V60...

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #63 dnia: 27 Marzec 2017, 10:58:45 »
Deskowy, próbowaliście może porównywać małego Moccamastera Cup One do KBG 741? Ciekawi mnie czy wychodzi taka sama kawa z obu modeli, no i czy do mniejszego da się wcisnąć V60...

Jeden "z nas" ma One Cupa w domu i z tego co wiem, to one inaczej działają niż te duże ekspresy. Maluch jest dostosowany do parzenia takiej małej ilości, więc ten tytułowy Jeden Kubek zaparza się przez około 2:30. Przy zaparzaniu w KBG 250ml kawy może być nieco za szybko (około minuty).
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #64 dnia: 27 Marzec 2017, 11:00:25 »
A w tej wilfie nie będzie za szybko gdy chcemy 250ml naparu ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Martin Eden Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Wilfa Svart Classic, FP Bodum, V60, Phin, Bialetti Kitty 6tz, Tygielek
  • Młynek: Wilfa SVART CGWS-130B, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #65 dnia: 27 Marzec 2017, 11:19:51 »
W Wilfie Classic jest regulacja przepływu wody, ja ją wykorzystuję do wydłużania czasu zaparzania kawy.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #66 dnia: 27 Marzec 2017, 14:39:27 »
Z tego lub podobnego
http://www.coffeedesk.pl/product/2212/Moccamaster-Kbg-741-Ao-Polished-Silver-Ekspres-Przelewowy
pijaliśmy kilka dni w Zakopanem na kwaterce. Kobitka kupiła przed samymi Świętami gwiazdkowymi. Nie wiem, jak była marka ziarna ale kawa była rewelacja. Dojrzewam do zakupu powoli.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #67 dnia: 27 Marzec 2017, 14:50:44 »
Kobitka sie znała i wiedziała co zakupić, szacun  :ok:
Wg mnie polewając ręcznie wychodzi trochę smaczniej niz z KBG ale trudno mi powiedzieć co konkretnie. Moze to kwestia róznej kawy bo często zmieniam. Ale wygoda Moccamster'a  jest nie do zakwestionowania.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #68 dnia: 28 Marzec 2017, 02:17:05 »
I tak swoją drogą dużooo bym dał żeby w sieciówkach w końcu zaczęli polewać americano/czarną kawę z przelewów zamiast robić "espresso" w 60 sekund
Przecież podają (Costa, Starbucks itp.) ale to co tam sypią raczej Cię nie zadowoli ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #69 dnia: 28 Marzec 2017, 13:07:09 »
Wiele razy kupowałem kawę przelewową w Costa, zanim zszedłem na drogę prawdziwej kawy - i nie była to kawa z ekspresu przelewowego, bo takiego nie mieli... 2 lub 3 espresso + dolanie wody. Kiedyś mi to odpowiadało, teraz bym dostali ostrą burę za takie coś - ale na szczęście nie chodzę już do takich "kawiarni".

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #70 dnia: 28 Marzec 2017, 13:15:56 »
Teraz mają ekspresy przelewowe. Ostatnio mijałem Costę i zobaczyłem ekspres Fetco w środku, z ciekawości spróbowałem.
Specjalnie dla mnie odpalali ekspres, bo nic już w termosie nie było. Efekty słabe, muszą wrzucać coś ciemno palonego, bo w filiżance gorycz i spalenizna.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #71 dnia: 28 Marzec 2017, 13:24:42 »
Po nich to się nie ma co spodziewać, że do przelewu kupią jakąś lepszą czy nawet inną kawę... To ma zarabiać pieniądze, a większości ludzi i tak smakuje - więc dla małej grupki ludzi, którzy chcą pić dobrą kawę, nie opłaca się nic zmieniać...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #72 dnia: 28 Marzec 2017, 13:35:26 »
Czy jest przelew czy nie, to zależy głównie od lokalizacji punktu. Ale przelewy w sieciówkach są od zawsze, no i od zawsze w większości (wielkich sieci) jest to wywar z przypalonych, gumowych kapci ;) Dlatego napisałem, że nie ma co sobie życzyć aby był przelew, ale aby było w nim dobre ziarno. Najczęściej nawet nie mają pojęcia co to jest, albo, że mają w ofercie :o

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #73 dnia: 28 Marzec 2017, 13:43:43 »
no i od zawsze w większości (wielkich sieci) jest to wywar z przypalonych, gumowych kapci

Jeśli chodzi o Polske, to się zgodzę.

Ale w Szwecji na przykład kilka razy piłem kawę przelewową w sieciowkach i była mega smaczna. Codziennie sypali inną i zazwyczaj na termosie była nalepka z informacjami o ziarnach. Tylko że tam pija się więcej kawy z przelewu i rzadko z mlekiem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #74 dnia: 28 Marzec 2017, 15:31:26 »
Ale to były te same światowe sieciówki? czy ichnie?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi