Autor Wątek: Ekspres przelewowy do domu dla leniwca  (Przeczytany 8843 razy)

Offline Tubenstein

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: V60 | AP | Phin | Moka
  • Młynek: Severin KM3873 | Hario Slim | Peugeot Freres
Ekspres przelewowy do domu dla leniwca
« dnia: 15 Grudzień 2016, 11:18:52 »
Witam, w końcu to się musiało stać, i zamiast tylko anonimowo czytać, muszę skierować się po pomoc do ekspertów w temacie  kawka

A więc do rzeczy. Jak w temacie, rozglądam się za w miarę przystępnym przelewowcem który będzie miał za zadanie na codzień robić 2 filiżanki/kubki kawy, powiedzmy po 250ml. A ten powiedzmy raz na dwa tygodnie zrobi też kawę dla gości, na tyle sprawnie, że nie będę musiał siedzieć w kuchni i czarować kaw przez 20 i więcej minut, jeśli kilka osób zechce wypić po kubku kawy :-D

No i tak po kolei, po krótkim przeglądzie forum, z opcji poza wiadomymi i świetnymi modelami za nieco więcej pieniędzy jak moccamastery, wpadły mi w oko 3 modele:

1. Philips HD7685/90 - ale w jego przypadku ciężko o recenzje, lub chociaż ujęcie gdzie widać w jaki sposób polewa kawę... a do tego w starszych postach widziałem narzekanie na wątpliwą stabilność temperatury w starszych Philipsach.

2. Melitta Aromaboy którego recenzja jest na forum. Urzeka mnie wyglądem, a małe wymiary to też spory plus.

3. Russell Hobbs Illumina, także recenzowany na forum, przez tego samego autora co aromaboy.

Młynek którego używam to Severin KM3873. I tak, wiem, przemiał nawet na 14 jest dosyć drobny jak na spore przelewy, ale jestem w stanie zaakceptować robienie kawy na powiedzmy 2 razy (stąd biorę pod uwagę Aromaboya) gdy będą goście, to nadal lepsze niż stanie i czarowanie nad V60  :lol2:

W kwestii ekspresu liczę raczej na prostą obsługę, jako, że nie tylko ja będę z niego korzystać, kawa nie musi być idealna, ale liczę na pijalny i smaczny napar. Nektar bogów zostawmy dla manualnych przelewów. Ekspres ma być szybki, wygodny, i ma nie zmarnować ziarenek które tam wsypię [emoji38]


Chętnie wysłucham ewentualnych za i przeciw, czy też innych propozycji... ew rozkazu by wybrać którykolwiek, bo wszystko z tak niskiej półki jest be  :-X

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres przelewowy do domu dla leniwca
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Grudzień 2016, 12:09:48 »
Melitta - bo trzyma parametry temperatury, ponadto podstawisz sobie V60 czy Kalitę pod wylewki. Jak pisał @Felix - lepsze rezultaty smakowe dla małych przelewów były w Aromaboy.
LMWDP #469

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Ekspres przelewowy do domu dla leniwca
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Grudzień 2016, 12:45:42 »
Czuję się wywołany do tablicy :P

Melitta trzyma parametry, ale nie Aromaboy. To jest fajny ekspres, ale nie poleciłbym go każdemu. Polewa punktowo i nie jest to temperatura 96 stopni. Trzeba drobniej zmielić i rozgrzać wcześniej ekspres. No i z filtrami trzeba kombinować, bo oryginalne są trudno dostępne.

Jaki masz budżet?
Mam ekspres Aromaboy, mam Illuminę, ale mam też Melittę Excellent 3.0 i ten ostatni uważam za najlepszy.
Szukałbym czegoś z rekomendacją ECBC:
za 500 złotych masz Melittę Excellent Steel: https://swiezopalona.pl/produkt/2130/Melitta-Aroma-Excellent-Steel-ekspres-przelewowy
Duże przelewy możesz robić z oryginalnym dripperem, a na małe zamienić go na V60-01 - jeśli chcesz mogę jutro przetestować jak to wygląda

Trochę taniej masz inne 2 Melittty:
http://allegro.pl/melitta-1012-01-aroma-elegance-ekspres-gw-fv-i6356091412.html
http://allegro.pl/ekspres-melitta-aroma-signature-deluxe-1007-02-fv-i6489503950.html - tutaj dripper też da się zdemontować, więc V60-01 powinien zadziałać
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres przelewowy do domu dla leniwca
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Grudzień 2016, 12:59:06 »
Jakoś mi uknął fakt braku certyfikacji na Aromaboy.

Za to faktycznie Excellent 3.0 jest fajny - mam i używam. I w sumie nie mogę sie zdecydować co lepsze, on czy jednak Severin 5700.
LMWDP #469

Offline Tubenstein

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: V60 | AP | Phin | Moka
  • Młynek: Severin KM3873 | Hario Slim | Peugeot Freres
Odp: Ekspres przelewowy do domu dla leniwca
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Grudzień 2016, 13:58:09 »
Melitta trzyma parametry, ale nie Aromaboy. To jest fajny ekspres, ale nie poleciłbym go każdemu. Polewa punktowo i nie jest to temperatura 96 stopni. Trzeba drobniej zmielić i rozgrzać wcześniej ekspres. No i z filtrami trzeba kombinować, bo oryginalne są trudno dostępne.

Jaki masz budżet?
Mam ekspres Aromaboy, mam Illuminę, ale mam też Melittę Excellent 3.0 i ten ostatni uważam za najlepszy.

Budżet w okolicach +/- 400zł jest do przemyślenia, niemniej jak to przed świętami, wydatków nie brakuje :D

A co do samych propozycji to tak... ekspresy prezentują się okazale, niewątpliwie, z tym, że wyglądają na spore, do tego mają budowę która faworyzuje ustawienie ich bokiem, miałbym delikatne obawy co do przestrzeni na blacie, ale możliwe, że to by było do przełknięcia. Wyjątkiem tu chyba jest Severin 5700, albo to złudzenie, albo jest po prostu relatywnie wysoki, a przy tym nie przesadnie szeroki. Tutaj faworyzowałbym nieco mniejsze konstrukcje, ale przejdźmy dalej.

Sama jakość, certyfikacja, no niewątpliwie prezentuje się to dobrze, a tak w praktyce, jako, że macie porównanie różnych ekspresów, z różnych półek jakościowych, jak wypadają różnice między nimi? Pytam z perspektywy takiej, że najczęściej będzie tam lądowała kawa, o raczej klasycznym profilu smakowym, czyli czekolada, orzechy, brazylijskie klimaty, niż lekkie i zwiewne owoce. Pewnie zdarzy mi się czasami tam sypnąć coś ciekawszego, ale jestem w mniejszości jak chodzi o dobór profili smakowych w domu. Co nie znaczy, że nie wrzucę tam nic z kwaskami i owocami, niemniej to raczej będzie okazjonalnie parzone w ekspresie.

Zarazem, miło by było żeby wychodziło to pijalne/smaczne.

I tak, wiem, do takich kaw, kawiarka powinna się lepiej sprawdzić, ale przy dwóch palnikach w kuchni, to dosyć kontrowersyjny temat :D

Swoją drogą, nie spodziewałem się tak szybkich odpowiedzi, a tak, to widzę nawet szansę na wybranie czegoś jeszcze przed świętami, dzięki Wam wielkie za zainteresowanie.
« Ostatnia zmiana: 15 Grudzień 2016, 14:04:33 wysłana przez Tubenstein »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres przelewowy do domu dla leniwca
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Grudzień 2016, 14:29:20 »
tak w praktyce, jako, że macie porównanie różnych ekspresów, z różnych półek jakościowych, jak wypadają różnice między nimi?
Tu chodzi o to czy kawa się zaparzy czy nie. To przetestować możesz i teraz w domowym zaciszu zalewając dwa kubki ze zmieloną kawą wodą zaraz po zagotowaniu i wodą która dwie minuty odstała. Zbyt ziman woda nie wydobędzie z kawy tego co powinna.

LMWDP #469

Offline Tubenstein

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: V60 | AP | Phin | Moka
  • Młynek: Severin KM3873 | Hario Slim | Peugeot Freres
Odp: Ekspres przelewowy do domu dla leniwca
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Grudzień 2016, 14:55:18 »
tak w praktyce, jako, że macie porównanie różnych ekspresów, z różnych półek jakościowych, jak wypadają różnice między nimi?
Tu chodzi o to czy kawa się zaparzy czy nie. To przetestować możesz i teraz w domowym zaciszu zalewając dwa kubki ze zmieloną kawą wodą zaraz po zagotowaniu i wodą która dwie minuty odstała. Zbyt ziman woda nie wydobędzie z kawy tego co powinna.



Nie no, rozumiem ideę, a eksperymenty z przelewaniem w różnych temperaturach na szczęście mam już dawno za sobą. Ale jeśli nie są to jakieś skrajności, typu 60 stopni, tylko 80+ z wahaniami czy tam wzrostem do 90~. To przy odpowiednim mieleniu i ew przesianiu (pył do tygielka zawsze ok :D) da się uzyskać napar przynajmniej przyzwoity? Chociaż racją jest, że to się może ideowo nieco oddalać od zmielenia, wciśnięcia guzika i czekania na kawę.

A w pytaniu bardziej chodziło mi o to, czy te napary (po dobraniu parametrów oczywiście, wliczając ew rozgrzanie ekspresu) są tak drastycznie różne. No i jeśli poważnie wychodzą w niektórych modelach kwiatki jak skrajnie niska temperatura, czy regularnie niedoparzona kawa niezależnie od mielenia, to cóż, dobrze by było wiedzieć i skreślić dany model.

Mówi się, że te okolice 96 stopni to optimum, żeby wydobyć jak najwięcej, ale prywatnie często optymalne dla moich kubków smakowych (być może niezbyt wyrobionych), okazuje się przelewanie poniżej 90, nawet w przypadku kaw orzechowych, czy nieco ciemniej palonych. Co nie zmienia faktu, że przy tak wielu zmiennych to nawet i w tych 96 stopniach spokojnie można zaparzyć kawę którą bym się zachwycił.

A wracając do samych ekspresów, Severin KA 5702 wpadł mi w oko, tylko ciągle siedzi mi w głowie to pytanie, czy dla moich, nie przesadnie wielkich potrzeb domowych, to będzie sweet spot czy też bądź co bądź przekombinowany wydatek :D

Offline byrzydal Mężczyzna

  • Wiadomości: 163
Odp: Ekspres przelewowy do domu dla leniwca
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Grudzień 2016, 18:30:41 »
http://allegro.pl/ekspres-melitta-aroma-signature-deluxe-1007-02-fv-i6489503950.html[/url] - tutaj dripper też da się zdemontować, więc V60-01 powinien zadziałać
Mam ten ekspres w pracy i polecam. Ma osobny tryb polewania mniejszych objętości (akurat na dwa kubki sprawdza się dobrze). Poza tym ma program odkamieniania, który jest całkiem wygodny. Nie jestem pewien jak współpracowałby z v60 bo trzeba by go (dripper) postawić na dość wąskiej "półce", ale wydaje się to możliwe. Kupiłem go dość okazyjnie bo za 250 zł, ale wart jest tych 400 zł

Offline Tubenstein

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: V60 | AP | Phin | Moka
  • Młynek: Severin KM3873 | Hario Slim | Peugeot Freres
Odp: Ekspres przelewowy do domu dla leniwca
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Grudzień 2016, 18:57:54 »
Mam ten ekspres w pracy i polecam. Ma osobny tryb polewania mniejszych objętości (akurat na dwa kubki sprawdza się dobrze). Poza tym ma program odkamieniania, który jest całkiem wygodny. Nie jestem pewien jak współpracowałby z v60 bo trzeba by go (dripper) postawić na dość wąskiej "półce", ale wydaje się to możliwe. Kupiłem go dość okazyjnie bo za 250 zł, ale wart jest tych 400 zł


Powiadasz, że masz w pracy, czyli przebiegi robi spore i nic złego się nie dzieje?

Pytam też, bo jednak ta sztuka na aukcji jest mimo, powystawowa... no i prawie 40cm szerokości, ale jak patrzę na te lepsze sztuki to widzę, że muszę po prostu sprawdzić, czy w miarę bezkonfliktowo takie bydle się zmieści na blacie

A o tym osobnym trybie do mniejszych objętości dobrze wiedzieć... pytanie czy w pozostałych modelach melitty, i ew severinie też jest coś w podobie, żeby nie zalewać filtra przy mniejszej ilości kawy, hm

Offline byrzydal Mężczyzna

  • Wiadomości: 163
Odp: Ekspres przelewowy do domu dla leniwca
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Grudzień 2016, 20:02:35 »
Przebiegi spore to nie, bo to mój osobisty ekspres. Większość koleżanek i kolegów woli jednak mleczne napoje z automatu ;)

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Ekspres przelewowy do domu dla leniwca
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Grudzień 2016, 02:13:39 »
Zobacz jeszcze tutaj: http://allegro.pl/moccamaster-ekspres-do-kawy-cd-10-szczotkowany-i6578523032.html

Odpowiadając na Twoje pytania - nie zaparzałem w Illuminie małych dripów. W moim temacie odnośnie tego ekspresu jest film pokazujący działanie prysznica - obawiam się, że przy małych ilościach kawy woda mogłaby lecieć na filtr.

Nie wiem, czy porównywanie dużych przelewów z Illuminy/Melittty Excellent i małych przelewów z Aromaboy'a ma sens. Napary wychodzą inne, ale nie tylko parametry grają tu rolę, także objętość.

Melittta Excellent 3.0. nie ma żadnego trybu do mniejszych objętości. Instrukcja obsługi jest ta sama dla modeli 3.0. i steel, więc podejrzewam, że Steel też nie ma takiej opcji. Zapytaj jeszcze w świeżopalonej,  gdyż piszę to wyłącznie na podstawie instrukcji - modelu Steel w rękach nie miałem.

Melitta Excellent zabija Illuminę kulturą pracy - jest szybsza, cichsza, nie paruje tak mocno. Spakowałem V60-01 to jutro dam znać jak to wygląda.

Ja ekspresy regularnie odkamieniam i nie miałem do tej pory żadnych problemów. Ilość zrobionych kaw wprawdzie nie powala (1,5 litra dziennie), ale są to chyba dość proste konstrukcje, więc nie bardzo się psują - proszę mądrzejszych ode mnie o skorygowanie, jeśli jestem w błędzie.

Podsumowując, gdybym miał kupować ekspres teraz, zdecydowanie dołożyłbym do Melitty Excellent. Już to co daje fabryka jest bardzo fajne, a możesz jeszcze swobodnie wstawić V60, @donkiszot pisał też o Chemexie.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Martin Eden Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Wilfa Svart Classic, FP Bodum, V60, Phin, Bialetti Kitty 6tz, Tygielek
  • Młynek: Wilfa SVART CGWS-130B, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy do domu dla leniwca
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Grudzień 2016, 09:15:20 »
Pytanko, w jakim sklepie, w Polsce można kupić Melittę Excellent?

Offline Tubenstein

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: V60 | AP | Phin | Moka
  • Młynek: Severin KM3873 | Hario Slim | Peugeot Freres
Odp: Ekspres przelewowy do domu dla leniwca
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Grudzień 2016, 09:20:41 »
Pytanko, w jakim sklepie, w Polsce można kupić Melittę Excellent?

No tak, nie mogę wstawiać linków... na świeżo palonej jest Melitta Aroma Excellent Steel

Ale to jednak Excellent Steel... jeśli miałeś inne na myśli, to nie mam pojęcia.

Offline Martin Eden Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Wilfa Svart Classic, FP Bodum, V60, Phin, Bialetti Kitty 6tz, Tygielek
  • Młynek: Wilfa SVART CGWS-130B, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy do domu dla leniwca
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Grudzień 2016, 09:22:05 »
Mam na myśli Excellent 3.0 lub 4.0,

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Ekspres przelewowy do domu dla leniwca
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Grudzień 2016, 09:54:17 »
W poprzednich postach pisząc o tym, że dołożyłbym do Melitty Excellent, miałem na myśli model Steel.
Excellent 3.0 i 4.0 nie widziałem w żadnym sklepie, ja swój kupiłem na olx
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi