Autor Wątek: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.  (Przeczytany 6033 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Luty 2020, 14:40:36 »
Takim termometrem nie zmierzysz dobrze temperatury przepływającej wody.
Czy w tym ekspresie jest blokada przeciw kapaniu? Jeśli tak, to sprawdź jaka jest pojemność elementu, w którym jest zaparzana kawa, nalej tyle do zbiornika wody. Wysuń lekko dzbanek lub zdejmij pokrywkę odblokowującą przepływ. Poczekaj aż woda naleje się do pojemnika i dopiero zmierz jej temperaturę.


Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Luty 2020, 15:34:22 »
Czyli wina obsługi sprzętu pomiarowego :picardpalm:, choć... przy pierwszym podejściu ekspres w całości wydawał się niedogrzany i jakby bardziej chlapał z prysznica. A może nie powinienem obsługiwać tak skomplikowanych urządzeń. Do rzeczy.
Próba zrobiona wg sugestii: rozruch na zimno 79 st. C, drugie, szybkie zalanie bez dużej różnicy, zmierzone 83 st. C. Wyniki zdecydowanie lepsze niż poprzednio a sądząc po opisach, ekspres jest sprawny. Nie widzę aby był zakamieniony (egzemplarz powystawowy) więc daruję sobie płukanie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Luty 2020, 16:14:41 »
Czyli temperatura zaparzania w okolicach 80 stopni będzie. U mnie w większej Melicie było też 80-kilka stopni, nie pamiętam dokładnie, a w Moccamasterze chyba 2 stopnie wyżej.

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Luty 2020, 16:48:44 »
Moi drodzy, sprzęt zostaje - jest tak uroczy, że ciężko się z nim rozstać. Dla pewności zainwestowałem w chłopaka trochę octu i zrobiłem gruntowne płukanie i tak jak ktoś napisał wcześniej, Aromaboy zaparzył mi pyszną kawkę. Temat dripperów na bank mnie nie ominie, ale póki co nacieszę się tym co mam.
Serdecznie wszystkim dziękuję za pomoc i zaangażowanie.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #19 dnia: 07 Luty 2020, 10:07:01 »
Może i ja się wypowiem w temacie Aromaboya, bo właśnie przyszedł do mnie powystawowy. Z racji posiadania kalibrowanego Thermapena 3, niby jeden z najszybszych termometrów na rynku, pomierzyłem temperatury i nie jest tak źle jak się przepuści wodę przez maszynę na pusto. Za drugim razem przyłożony czujnik do polewającego elementu pokazywał temperatury w zakresie 88-93 stopnie, a woda w zaparzaczu miała 85-90 stopni. Sama kawa po zaparzeniu 74 stopnie. Za pierwszym razem faktycznie woda lała się na początku w temperaturze 75-80 stopni i w zaparzaczu miała ok. 75-77 stopni. Warto też na pewno przelać zaparzacz i serwer wrzątkiem z czajnika.

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Luty 2020, 10:56:36 »
Warto też na pewno przelać zaparzacz i serwer wrzątkiem z czajnika.
Fajnie, że dokonałeś pomiaru wiarygodnym termometrem - to rozwiewa wątpliwości w tej kwestii. Zrezygnowałem z przelewania wrzątkiem, co jak widać pomaga - kawa z „pierwszego strzału”, jeśli trafię z przemiałem, smakuje mi więc nie bawię się i nie dokładam roboty. Jeśli mam chęć i czas na eksperymenty używam drippera, Aromaboy służy do szybkiej kawki bez wodotrysków.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Luty 2020, 11:04:40 »
A tak z ciekawości z racji, że dostrajam się z maluszkiem to jaka doza? Na razie robiłem najmniejsze porcje zgodnie z instrukcją i podane 6 gram to imho za mało i te standardowe 7,5 to minimum. Z mieleniem też chyba można spokojnie zejść niżej niż do dripa małego. Póki co mała porcja, bo w planach cupping 2 kaw, a za dużo kofeiny z rana też niedobrze ;)
Flitry 100 Melitty czy coś innego? Ja wykorzystałem póki co Hario najmniejsze. W Polsce 100 coś trudno dostępne i chyba wykorzystam znajomą żeby z Niemiec przywiozła, bo często w Berlinie bywa.

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Luty 2020, 11:18:20 »
Nie robię z tego zagadnienia ;). Miarka z zestawu ma jakieś 6 g jeśli ważę w miarę drobny przemiał (drobniejszy niż do drippera, bo kawa wychodziła zbyt „cienka”), znacznik nr 2 w zbiorniku wody to 250 ml, czyli akurat moja jedna kawa. Sypię dwie miarki z czubkiem i jest w porządku, na pełny zbiornik wody ze trzy. Filtry? Duże nożyczki, pęk tych nr 2 z Rossmanna i 1 min. roboty żeby mieć zapas. Ot, cała historia.

P.S. Filtry w rozmiarze 100 znalazłem tylko tutaj: tinyurl.com/vg75388
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2020, 11:32:01 wysłana przez Mr. Sour »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi