Autor Wątek: Ascaso Dream PID, Bazzera Unica PID, Rocket R58, Sage BES 980, Jura A7  (Przeczytany 1545 razy)

Offline Bailiff

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Bialetti Venus
  • Młynek: Wilfa Svart CGWS-130B
Witam Was,
Na co dzień jestem użytkownikiem kawiarki, w której próbuję upichcić pyszne espresso - przy pomocy kaw z okolicznych palarni - póki co bezskutecznie, kolejne niepowodzenia wetując degustacją czarnego nektaru w polecanych przez smakoszy kawiarniach.
Aż wreszcie przypadkiem natrafiłem na to cudowne forum. Czytając z wypiekami na twarzy kolejne wpisy, z miejsca zapragnąłem zostać domowym baristą z prawdziwego zdarzenia i spełnić swoje marzenie o idealnym espresso.
W tym celu potrzebuję oczywiście magicznej różdżki i dlatego zwracam się do Was o pomoc.
Początkowo moją uwagę przykuł automat Jura A7, lecz z oburzonych min znajomych kawoszy wysnułem wniosek, że byłaby to profanacja sztuki parzenia. Stwierdziłem zatem, że w celu przygotowania max 3 espresso dziennie mogę natrudzić się przy kolbie. Kolejnym wyborem był więc Ascaso Dream PID, na który byłem praktycznie zdecydowany, dopóki nie natrafiłem na opisy Bezzera Unica PID, aż wreszcie dotarłem do kilku wpisów, sugerujących co powinien mieć prawdziwy ekspres (dwa Bojlery z pidem i pompą rotacyjną), co moją uwagę zwróciło na Rocket R58 V3. Po obejrzeniu kilku tutoriali na yt byłem zdecydowany. No i wtedy natrafilem w czeluściach internetu na kolejną maszynę, Sage BES 980.
Jeżeli chodzi o młynek, tu opcje są dwie - Mazzer Mini Electronic Type A lub BEZZERA BB005TM.
Będę mega wdzięczny za wszelkie porady!

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ascaso Dream PID, Bazzera Unica PID, Rocket R58, Sage BES 980, Jura A7
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Maj 2019, 08:10:40 »
W międzyczasie poszukiwań jak najlepiej wydać te tysiące zrób tak: zmiel kawę najdrobniej jak potrafi Wilfa, nasyp do sitka po brzegi i więcej (tak aby było po brzegi po obstukaniu od spodu), zważ ile tego tam weszło(!), nalej wody pod zaworek (może być ciepła, będzie szybciej), skręć kawiarkę i ustaw na gazie lub na uprzednio rozgrzanej płytce aby grzanie było stabilne, otwórz kawiarkę i obserwuj, gdy zacznie strumień blednąć odstaw szybko do zimnej wody lub na zmoczony na zimno ręcznik, zważ ile wyszło naparu. Pamiętaj, że robimy espresso, zatem chcemy aby czas wypływu trwał 20-30s. (niestety nie widać kiedy zaczyna się ekstrakcja), a naparu było nie więcej niż 3 razy kawa w sitku -- jeśli masz więcej (zbyt wodnista kawa) to następnym razem zestaw wcześniej, jeśli czas się nie zgadza, to reguluj mocą gazu.

Popijaj kawę i szukaj czego tam potrzebujesz :szampan:
« Ostatnia zmiana: 06 Maj 2019, 08:12:48 wysłana przez donkiszot »

Offline Bailiff

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Bialetti Venus
  • Młynek: Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Ascaso Dream PID, Bazzera Unica PID, Rocket R58, Sage BES 980, Jura A7
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Maj 2019, 11:12:02 »
Dzięki za podpowiedź. Próbowałem już różnych sposobów, choć faktycznie nie analizowałem ilości powstałego naparu do ilości użytej kawy. Dziś wykorzystam tę wskazówkę ;)
Niemniej, podbijam pytanie odnośnie wskazanych ekspresów.
« Ostatnia zmiana: 06 Maj 2019, 12:24:44 wysłana przez Bailiff »

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Ascaso Dream PID, Bazzera Unica PID, Rocket R58, Sage BES 980, Jura A7
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Maj 2019, 00:20:32 »
Sorry, ale espresso z kawiarki nie otrzymasz. Tylko kawę typu mocca. Nie ma szans.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ascaso Dream PID, Bazzera Unica PID, Rocket R58, Sage BES 980, Jura A7
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Maj 2019, 00:38:46 »
Sorry, ale espresso z kawiarki nie otrzymasz. Tylko kawę typu mocca. Nie ma szans.
A jednak Bialetti Brikka ma temu służyć - przymierzam się.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Ascaso Dream PID, Bazzera Unica PID, Rocket R58, Sage BES 980, Jura A7
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Maj 2019, 09:51:42 »
Cytat: hlary w Dzisiaj o 00:20:32
Sorry, ale espresso z kawiarki nie otrzymasz. Tylko kawę typu mocca. Nie ma szans.
A jednak Bialetti Brikka ma temu służyć - przymierzam się.
Brikka tylko przerwie ekstrakcję wcześniej, zrobi to samo, co można zrobić ręcznie na zwykłej kawiarce. Sposób parzenia kawy nie zmienia się tutuaj.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi