Autor Wątek: Columbia Excelso La Hacienda Claudina - palarnia kawy xCafe  (Przeczytany 2251 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Columbia Excelso La Hacienda Claudina - palarnia kawy xCafe

Kawa naprawdę palona po złożeniu zamówienia. Cena 65 zł za 1 kg, można kupić także mniejsze opakowania, wtedy jest trochę droższa. Ziarenka różnej wielkości, równo palone, stopień palenia średnio-jasny. Kawa świeża, pita dwa tygodnie po paleniu. Zapach ziarenek miły i przyjemny, delikatny, głównie przypieczone pieczywo i czekolada.

Drip. W smaku dominuje owocowa kwaskowatość, cytrusy pomieszane z zielonym jabłkiem, bez goryczki, z owocową słodyczą bliżej dna filiżanki. Posmak długi i przyjemny, cytrusowej goryczki z jabłkiem, z czasem pojawia się migdałowy akcent. Proporcje między kwaskami czy też owocami, zależały od temperatury parzenia. Przy 90°C więcej było zielonego jabłka, w niższej temperaturze przeważały cytrusy. Tę Columbię najchętniej parzyłem w dripperze Hario V60-02 z białym filtrem Chemex. Wtedy była bardziej stonowana i łagodniejsza niż przy filtrach Hario, przy których mogła się pokazywać niewielka cierpkość. Temperatura wody 90°C, doza 6 g kawy na 100 ml wody, czas parzenia 3,5 - 4 minuty. Efekt w filiżance bardzo przyjemny.

Aeropress i młynek Mahlkönig Vario Home. Metoda odwrócona, doza 7,5 g na 100 ml, temperatura 90°C, preinfuzja 30 sekund, łączny czas parzenia z preinfuzją 90 sekund, przemiał dosyć drobny. Aromat głównie słodko - czekoladowy. W smaku prym wiodą owoce, z dominacją zielonego jabłka (dosyć słodkie to jabłko), sporo owocowej słodyczy, posmak z czasem przechodzący w czekoladowy. Napar fajny do picia.

Espresso. Ekspres Nuova Simonelli Musica i młynek Mahlkönig K30 ES. Crema dosyć obfita i trwała, w miarę ciemna, błyszcząca. W smaku dominują owoce, zielone jabłko i cytrusy, trochę czekolady, bez goryczki. Posmak cytrusowej goryczki, trwały. Espresso jest interesujące, owocowe, rześkie i przy tym smaczne.

Ta Columbia jest kwaskowata, taka widać jej natura. Jeżeli komuś taka cecha nie odpowiada, może tę kawę zaparzyć w Clever Dripperze. Wtedy będzie w filiżance miał napar czekoladowo-kakaowy, z owocowymi akcentami i słodkimi nutami, czekoladowy w posmaku. Doza 6 g na 100 ml, temperatura 85°C, preinfuzja 30 sekund, łączny czas parzenia z preinfuzją 120 sekund plus minuta na przelewanie z drippera do filiżanki, przemiał dosyć gruby.

Columbia Excelso La Hacienda Claudina z palarni xCafe to dobra i niedroga kawa. Smakowała mi we wszystkich metodach, których próbowałem. Najchętniej sięgałem po drip i aeropress, chyba ze względu na większą objętość, ale espresso także dobrze wspominam.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi