Autor Wątek: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder  (Przeczytany 340157 razy)

Offline Nihil Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Lelit Bianca 162T, Aeropress
  • Młynek: Nietzsche Zero, Kinu M47 Phoenix
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1095 dnia: 21 Wrzesień 2020, 19:34:53 »
Wrzuć jakieś zdjęcie
Tak się prezentuje w środowisku naturalnym: IMG_20200921_190527.jpg

A tu podczas pracy: youtube.com/watch?v=NVKwt39r1eU (przy okazji ktoś wie czym sobie trzeba zasłużyć, żeby móc wklejać linki jak człowiek?

avidrock

  • Gość
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1096 dnia: 21 Wrzesień 2020, 20:56:04 »
@Nihil  retencja dalej utrzymuje się na 0,5 czy zmniejszyła się?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1097 dnia: 21 Wrzesień 2020, 21:07:01 »
Tak gdzieś czytałem, że przy pierwszym  mieleniu zawsze jest większa retencja ponieważ zatykają się śrubki, szczeliny i takie tam dyrdybały.
Tak, faktycznie chomikuje te pół grama. Dobra rada - jeśli młynek stoi nieużywany kilka dni, to warto zmielić kilka gramów kawy i je wyrzucić / użyć do szklanki.

@Nihil  retencja dalej utrzymuje się na 0,5 czy zmniejszyła się?
Zmniejsza się, o ile oczywiście nie wyczyścisz dokładnie młynka. Młynek trochę kawy upycha w zagłębieniach (np w gniazdach śrub imbusowych), trochę się przykleja do trójramiennego śmigiełka.

Offline Mr. Wobbly Bits

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: La Pavoni Pro Pre-Milennium (1986), La Pavoni Pro Milennium (2001), AP, Bialetti Venus 6 tz., V60, FP
  • Młynek: 2 x Timemore
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1098 dnia: 21 Wrzesień 2020, 21:12:28 »
przy okazji ktoś wie czym sobie trzeba zasłużyć, żeby móc wklejać linki jak człowiek?

@Nihil 25 postów, więc dla Ciebie już praaawie! :)

Offline arizonaoov Mężczyzna

  • Wiadomości: 179
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1099 dnia: 21 Wrzesień 2020, 21:49:49 »
pics or it didn't happen

U mnie też już na swoim miejscu (czego nie można powiedzieć o samej komodzie) oraz przetestowany.
Niche jest cięższy niż wygląda. Jest również solidnie spasowany i generalnie bije od niego prestiż. Z minusów to instrukcja mówi, by co 10 podziałek kręcąć od "coarse" do "fine" (czyli w moim przypadku wracając z dripa do kawiarki) puścić pusty przemiał na 1 sekunde. Niby drobiazg, ale skala jest taka (o czym na ostatnim obrazku), że wymaga to 4-5 takich iteracji.

W każdym razie, oto protagonista w dość pustym na razie otoczeniu, bo przecież zapowiadany był na październik - więc teraz to on poczeka sobie na ekspres :) :
nisz.jpg

Oraz pierwszy przemiał pod dripa wraz z ustawieniem podziałki którym to osiągnąłem. Powiem szczerze, że może nawet pociągnąłbym dalej aby osiągnąć ten sam gruby przemiał co budżetowym ręcznym młynkiem. Ale po pierwsze  Niche nie pyli (w porównianiu do ręcznego Hario), więc spróbowałem grubszym. A po drugie bałem się dojechać do "0" kręcąc "do tyłu". Poza tym sporo kawy (a miałem taką paskudną kupioną) poszło na "dialing". Drip jasnej Gwatemali:
nisz drip.jpg nisz kalib.png
Nie jest to zbytnio płaskie łóżko po zakończonym dripie, ponieważ zaskoczył mnie ten przelew zdecydowanie szybszym przepływem (mimo na oko drobniejszego mielenia niż ręcznym). A jeżeli chodzi o smak. Na pierwszy drip wziąłem Gwatemalę którą serwowałem rodzinie w miniony weekend (nakręciłem się jak głupi). I otóż smak jest lepszy. Nie to, że Niebo, a Ziema, Ale nutki cytrusowe które mnie troszkę drażniły, bo wczoraj niby były ale nie chciały się ujawnić - dziś są wyraźną pomarańczą. Także efekt wow był. Na drugi ogień puściłem drip który mi nie smakował i ... wciąż mi nie smakuje :) Cudów nie ma, ale faktycznie Niche (czy pewnie każdy dobry młynek) może wyciągnąć z kawy więcej. No i obłędnie wygląda. Ma się ochotę go użyać i używać. A no i w związku z tym żeby usprawiedliwić ostatnie dziś bardzo późne użycie, poszedł przemiał pod Cold Brew. Fajny młynek. Dziwinie szybko się teraz kawy robi. No to teraz czekam na kolbę i ahoj przygodo.
« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2020, 22:08:16 wysłana przez arizonaoov »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1100 dnia: 21 Wrzesień 2020, 22:10:49 »
Gratulacje !
Młynek sprawia  frajdę , widać po opisie.

@arizonaoov
"poczeka sobie na ekspres "

za długo nie będzie raczej czekał...

Offline Nihil Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Lelit Bianca 162T, Aeropress
  • Młynek: Nietzsche Zero, Kinu M47 Phoenix
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1101 dnia: 22 Wrzesień 2020, 00:23:13 »
@Nihil  retencja dalej utrzymuje się na 0,5 czy zmniejszyła się?
Nie, tak jak na linku z youtube'a retencja teraz jest w granicy błędu pomiaru wagi (czyli 0,1 grama).

avidrock

  • Gość
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1102 dnia: 22 Wrzesień 2020, 11:37:11 »
Mam i ja :taniec: Testować będę później

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1103 dnia: 22 Wrzesień 2020, 11:39:33 »
 do @avidrock

hehe
Kolega nie wytrzymał, otworzył. Ale nie ma się co dziwić  ;)
Pierwsza  ciekawość zaspokojona.

Testuj, ciesz się i smakuj kawe !
Gratulacje !
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2020, 11:42:11 wysłana przez PiotrekBM »

Offline bMind

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: Gaggia New Classic, Kazak Rota, Bialetti Venus, Chemex, AeroPress, Hario V60
  • Młynek: Fiamma MCF 64 OD, Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1104 dnia: 22 Wrzesień 2020, 11:41:51 »
Gratki @avidrock  :brawa:

Czekamy na recenzję!

avidrock

  • Gość
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1105 dnia: 22 Wrzesień 2020, 12:16:26 »
Kolega nie wytrzymał, otworzył. Ale nie ma się co dziwić 
Jestem taki niecierpliwy, że zabrałem do pracy swoje sitko 57.5 bo byłem ciekaw czy kubeczek niche  58 będzie pasować  i okazuje się, że pasuje i nawet nie jest ciasny:) Chyba oni przy produkcji  pomyliły rozmiary;)

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1106 dnia: 22 Wrzesień 2020, 20:08:15 »
Mi też się w końcu udało odebrać Niche po małych bojach z DPD.. :) - na zdjęciu obok mniejszego rodzeństwa ;). Na razie były 3 shoty z Zicaffe  (jeden za wolno leciał (ustawienie na 16), dwa pozostałe idealnie z czasem i uzyskiem i jaki sobie zażyczyłem - (ustawienie fabryczne 20). Pierwszy przemiał miał faktycznie większą retencję, pozostałe wypadało tyle kawy ile wsypałem do mielenia. Teraz pozostało tylko eksperymentować :)

avidrock

  • Gość
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1107 dnia: 22 Wrzesień 2020, 20:51:50 »
Ja to już nawet czyściłem (korciło zobaczyć co tam i jak tam). Ja daję dozę 19 to na ustawieniach 20 nawet kropelki nie łyknąłem. Dopiero za trzecim coś pijalnego wyszło. Później rozebrałem do naga Niche i rano zobaczę co wyjdzie po kalibracji (już na wieczór nie chciałem pić).

P.S te żarna Mazzera robią wrażenie jak się patrzy  na żywo
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2020, 21:10:25 wysłana przez avidrock »

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1108 dnia: 22 Wrzesień 2020, 23:15:43 »
a daję dozę 19 to na ustawieniach 20 nawet kropelki nie łyknąłem.
U mnie przy dozie 18g - ustawiam Niche na 22
Przy dozie 14g - na 17

Co prawda ekspres zupełnie inny ;)
Never Give UP †

Offline Mr. Wobbly Bits

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: La Pavoni Pro Pre-Milennium (1986), La Pavoni Pro Milennium (2001), AP, Bialetti Venus 6 tz., V60, FP
  • Młynek: 2 x Timemore
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #1109 dnia: 23 Wrzesień 2020, 00:00:28 »
Jako że dostępność wersji "Midnight Black Niche Zero EU" jest słaba, wydaje się, że ma sens zamówienie wersji "Midnight Black Niche Zero UK" i przerobienie wtyczki na EU. UK też ma kabel 3-żyłowy, a w gniazdku 230V i 50 Hz. Co o tym myślicie?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi