Autor Wątek: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder  (Przeczytany 340623 razy)

UJK-MP!

  • Gość
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #465 dnia: 20 Grudzień 2018, 09:31:38 »
Witam właścicieli forum!

Pozwólcie mi dokończyć temat Niche, bo chciałbym go kupić, a w miarę roztrząsania tematu wychodzą co rusz nowe kwiatki.

Ponawiam pytanie do użytkowników młynka, czy wpływ na nierówny przemiał, czas ekstrakcji, może mieć mały hoper (mała waga kawy w hoperze, zmniejsza samoistny nacisk na żarna)  i zadziory stożkowe. Czy zadziory płaskie po części wyeliminowałyby te niedogodności?

« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień 2018, 09:40:55 wysłana przez UJK-MP! »

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #466 dnia: 20 Grudzień 2018, 09:54:22 »
Ten problem wynika z single dosing, czy jak to nazywasz "małego hoppera". Single dosing ma swoje plusy i minusy. Jak odpowiednio zadba się o przemiał, wymiesza w kubku lub sitku, to espresso z Niche jest rewelacyjne i bardzo powtarzalne.

Czymże są zadziory? Pytasz o żarna?

UJK-MP!

  • Gość
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #467 dnia: 20 Grudzień 2018, 10:00:17 »
@Lukhasz Dzięki! Zobacz w młynku, czy dałoby radę dorobić większy hopper. Tak, żarna.  Wpływ żaren stożkowych na ekstrakcję i przemiał przy małym hopperze?
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień 2018, 10:03:05 wysłana przez UJK-MP! »

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #468 dnia: 20 Grudzień 2018, 10:26:02 »
To jest młynek zaprojektowany z myślą o single dosing. Z tego wynika mały hopper (czy też może raczej jego brak), brak timera, widełek do oparcia kolby. Jak rozumiem, również po części stożkowe żarna, które umożliwiają maksymalnie ograniczenie retencji. Przerabianie tej konstrukcji na młynek on-demand nie brzmi zbyt sensownie. O ile hipotezę wpływu SD da się jeszcze jakoś zmierzyć (zasypać pełny młynek, zmielić i użyć tylko część kawy) o tyle z żarnami byłoby dużo ciężej ;)

UJK-MP!

  • Gość
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #469 dnia: 20 Grudzień 2018, 10:42:54 »
Nie chodziło mi o wymianę żaren, tylko czy w tym przypadku, mówiąc hipotetycznie, coś by zmieniło.

Już miałem zamiar go kupić, ze względu na gabaryty, nie musiałbym podnosić szafek kuchennych, ale najważniejsze z powodu małej retencji.
A potem Ty się odezwałeś ze swoimi spostrzeżeniami odnośnie nierównego przemiału (a grzebać w pojemniku patykiem lub w kolbie to mi się nie uśmiecha) i rozbieżności w czasie ekstrakcji (piję osobiście espresso dla żony cappuccino lub latte), więc dopadł mnie zrozumiały sceptycyzm.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #470 dnia: 20 Grudzień 2018, 10:45:54 »
Zrób sobie lub kup WDT i nie będziesz musiał grzebać patykiem.
Inna kwestia jest tego, że jak każde forum tak i to zrzesza niejako fanów, a czasem fanatyków danego tematu, dlatego dla większości zamieszanie patykiem nie jest problemem, bo przygotowanie kawy często traktują jako przyjemność, a nie potrzebę.

Co do młynka to nie rozumiem próby przerobienia i zasypywania więcej. To jest młynek z myślą o SD i w tym się sprawdza jak widać.

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #471 dnia: 20 Grudzień 2018, 11:04:40 »
To ciekawe. Będąc bardzo zadowolonym z młynka udało mi się przekonać Ciebie do zmiany decyzji i rezygnacji z niego :-)

Rozumiem, że fajnie by było postawić kolbę pod młynek, nacisnąć tamperem i zrobić idealny szot. Ale w tym budżecie, a przed wszystkim w warunkach domowych (kilka kaw dziennie, retencja) każdy młynek będzie wymagał czegoś więcej.

UJK-MP!

  • Gość
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #472 dnia: 20 Grudzień 2018, 11:18:53 »
@Lukhasz masz rację, fluktuacja moich opinii wobec Niche jest zadziwiająca. Przy moim obecnym młynku nie zauważyłem podnoszonych przez Ciebie niedoskonałości z operowaniem na Niche, oprócz retencji, co nie ma dla mnie aż tak druzgocącego wpływu na jakość espresso, może za słabe mam kubki smakowe. Wkurza mnie tylko, że Ceado nie stoi na szafce przy Bezzerze a obok na stoliku pod oknem i gdy za każdym razem przychodzę do kuchni, widzę jego smutną minę  8) Chyba będę musiał przemeblować szafki w kuchni i już widzę minę żony, po niedawnym remoncie, jak jej oświadczę, co zamierzam zrobić.

PS
Dużo mi pomogłeś, wielkie dzięki! Gdzie mam się zgłosić, abyś dostał ode mnie pozytywną ocenę, z Twojej obecnej 5+ na 6+?

I jeszcze jedno, chciałbym kupić ręczny młynek, by się po bawić, po eksperymentować, z grubością mielenia, przy różnych kawach, bo przy elektrycznym szkoda na marnowanie kawy. Jak Ci się sprawuje Timemore Chestnut Nano?
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień 2018, 11:33:02 wysłana przez UJK-MP! »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #473 dnia: 20 Grudzień 2018, 11:40:42 »
I jeszcze jedno, chciałbym kupić ręczny młynek, by się po bawić, po eksperymentować, z grubością mielenia, przy różnych kawach, bo przy elektrycznym szkoda na marnowanie kawy. Jak Ci się sprawuje Timemore Chestnut Nano?
:) Właśnie to wszystko masz z Niche :)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #474 dnia: 20 Grudzień 2018, 12:08:48 »
Nie chodziło mi o wymianę żaren, tylko czy w tym przypadku, mówiąc hipotetycznie, coś by zmieniło.

Już miałem zamiar go kupić, ze względu na gabaryty, nie musiałbym podnosić szafek kuchennych, ale najważniejsze z powodu małej retencji.
A potem Ty się odezwałeś ze swoimi spostrzeżeniami odnośnie nierównego przemiału (a grzebać w pojemniku patykiem lub w kolbie to mi się nie uśmiecha) i rozbieżności w czasie ekstrakcji (piję osobiście espresso dla żony cappuccino lub latte), więc dopadł mnie zrozumiały sceptycyzm.
WDT (patyk lub  bardziej efektywne narzędzia) w każdym młynku pomaga, nawet w tym za 10k. A że to dom, a nie kawiarnia to nie widzę problemu...

UJK-MP!

  • Gość
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #475 dnia: 20 Grudzień 2018, 12:09:04 »
@pj.w a mało pożądany efekt skaczących ostatnich pod koniec mielenia ziaren i w efekcie ich nierówności?  W ręcznym młynku nie będzie takich perturbacji.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #476 dnia: 20 Grudzień 2018, 12:23:38 »
Będą, ręczny też wymaga mieszania, ale jego konstrukcja automatycznie wspomaga ten proces - mielenie do  kubeczka, potrząsanie podczas mielenia.:) Krakus ma C40IH oraz Niche podpytaj go o porównanie jakości przemiału pod espresso. Miklas unieruchomił Kinu (ps. Słyszeliście że spalił im się magazyn i kawałek fabryki) i mieli do kolby. Myślę że niedługo zacznie mieszać ;).

Ps. Nie deominizuj tego mieszania :



Ps2. Masz dobry młynek.
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień 2018, 12:40:00 wysłana przez pj.w »

UJK-MP!

  • Gość
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #477 dnia: 20 Grudzień 2018, 12:38:03 »
@pj.w wstrzymam się z pomocą od niektórych osób, bo brzydko insynuowali, że wypuścili mnie z wariatkowa na przepustkę świąteczną  :(

Tobie też chciałbym podziękować za merytoryczne odpowiedzi i wnoszę do decydentów (czy jak to się skutecznie postuluje) forum o podniesienie Tobie z 33+ do 34+
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień 2018, 12:42:20 wysłana przez UJK-MP! »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #478 dnia: 20 Grudzień 2018, 12:41:37 »
Mieszanie w kubeczku jest bardzo proste - bełtam widelczykiem ciągnąc od dna ku górze kręcąc powoli kubeczkiem Tak z 10 sekund.
WDT robię wyłącznie z dwu powodów - po pierwsze nigdy mi się nie udało równo ułożyć kawy - zawsze jest z jednej strony wyżej (albo nawet znacznie wyżej) - bez lejka by się po prostu wysypała z sitka. Po drugie, kubeczek zostawia głębokie rowki przy brzegach co daje potencjalną możliwość kanałowania.

Ja z Niche jestem bardzo zadowolony, single dosing mi odpowiada, ale dorobienie hoppera jest raczej do tego młynka trudne i mało sensowne. Poza tym trzeba by dodać timer, a konstrukcja młynka nie daje możliwości sypania wprost do portafiltra. Gdzieś widziałem film, jak ktoś tak spróbował i młynek strasznie śmiecił na boki.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #479 dnia: 20 Grudzień 2018, 12:45:18 »
@UJK-MP!    Jeżeli chcesz kogoś pochwalić, to naciśnij + przy nicku tej osoby, musisz jednak to zrobić w przeglądarce bo przy użyciu tapatalk chyba nie ma takiej opcji.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi