Autor Wątek: Kawa rozpuszczalna  (Przeczytany 21088 razy)

Online Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Kawa rozpuszczalna
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Maj 2013, 13:46:48 »
Ten brązowy był jeszcze spoko, niebieski dawał!

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Kawa rozpuszczalna
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Maj 2013, 13:57:55 »
Był czas kiedy ja tylko i wyłącznie rozpuszczalne pijałam, u mnie w domu rodzicie pili taką "zalewajke po polsku" czyli mielona kawa w kubku i zalana wrzątkiem (bo przecież inaczej się nie zaparzy :o) dla mnie było to za gorzkie a dodawanie w takiej postaci mleka czy cukru wydawało mi się absurdalne. Więc żyłam w tej nieświadomości i myślałam że dobra kawa to tylko taka rozpuszczalna z mlekiem  ???

Impreza zaczęła się kiedy wyprowadziłam się od rodziców, najpierw był ekspres przelewowy a teraz kawiarka, kiedy teraz napije się rozpuszczalnej mam wrażenie że jest, hmm jak by to najlepiej określić taka kwaśna. Jedyne rozpuszczalne jakie mi smakują to takie nie granulki a pyłek i tu np nescafe espresso jest na prawdę ok.
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawa rozpuszczalna
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Maj 2013, 16:47:49 »
Rozpuszczalna jest wśród nas ;)

W Polsce w ujęciu wielkości sprzedaży w 2009 roku, szacuje się sprzedaż kawy na 87000 ton, z czego 71 %  (61770 ton) stanowi kawa ziarnista i mielona (w tym 98,6 % to kawa palona mielona, tylko 1,3 % kawa ziarnista, 0,1 % to kapsułki z kawa mieloną), 25 % (21750 ton) to kawy rozpuszczalne  i 4 % kawy zbożowe.
Tylko 803 tony kawy ziarnistej w 2009 roku... w ujęciu wielkości sprzedaży. W ujęciu wartościowym te same liczby przedstawiają się jeszcze straszniej. Rynek w 2009 był wart 3 mld złotych, podzielony prawie po równo, po 48% między kawy ziarniste i mielone oraz rozpuszczalne. 10 lat temu rozpuszczalna miała tylko 15% udział w rynku... Jaka by ta rozpuszczalna nie była to sprzedaje się świetnie.

Wielokrotnie porównujemy nasz rynek kawy do Niemiec, ile tam jest ekspresów, jaki wybór ziaren, itp, itd. Porównajmy i teraz. W roku 2012 w Niemczech skonsumowano 402000 tony kawy palonej (ziarnistej i mielonej) i 12800 ton kawy rozpuszczalnej.  To daje im 3 miejsce na świecie po USA i Brazylii. Nie znalazłem dokładnego podziału kawy palonej dla Niemiec, jest tylko filter coffee (mielona) 294100 ton i pads'y z kapsułkami 41800 ton. Czyli dla ziarnistej teoretycznie zostaje 66100 ton... Co ciekawe za naszą zachodnią granica rynek kapsułek urósł o 16% w stosunku do 2011. Rynek mielonej spada, ziarnistej słabo ale rośnie.

Pozostaje teraz edukować Polskę :)
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawa rozpuszczalna
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Maj 2013, 17:55:21 »
Przydały by się jakieś bardziej aktualne dane, bo trudno porównywać rok 2009 i 2012, jeśli chodzi o rynek kawy ziarnistej w Polsce. Według firmy Mokate w 2012 roku wydatki Polaków na kawę ziarnistą wzrosły o 35,7 %. A na kawy premium (nie wiem o jakie chodzi), w tym ziarniste, przypada już niemal 20% rynku kaw w Polsce. Rynek kawy ziarnistej od sierpnia 2011 do lipca 2012 urósł o 49 %, a kapsułek o 104 %. A jesienią pojawiły się ekspresy na kapsułki w Biedronce.
« Ostatnia zmiana: 06 Maj 2013, 17:57:00 wysłana przez WS »

Online Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Kawa rozpuszczalna
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Maj 2013, 18:06:47 »
I to ostatnie chyba najbardziej przyczyniło się do promocji kultury kawowej.  :)

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Kawa rozpuszczalna
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Maj 2013, 18:11:45 »
kawy w kapsułkach  ??? to jeszcze większe lenistwo niż kawa rozpuszczalna, cały proces zaparzania ogranicza się do naciśnięcia przycisku.  ::)
Czułabym się bardzo ograniczona korzystając z takiego urządzenia.  ???
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Online Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Kawa rozpuszczalna
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Maj 2013, 18:14:01 »
Bo ograniczają. :(

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawa rozpuszczalna
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Maj 2013, 18:26:59 »
kawy w kapsułkach   to jeszcze większe lenistwo niż kawa rozpuszczalna
Oj, nie zgodzę się. Kapsułkę trzeba założyć i wody nalać i kubek podstawić, potem to wszystko z ekspresu zabrać, w niektórych mleko ręcznie spienić. Poza tym, tam w tych kapsułkach to jednak kawa bywa, stara i zmielona, ale nadal kawa.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Kawa rozpuszczalna
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Maj 2013, 18:55:34 »
kawy w kapsułkach 
I nawet takie „renomowane" przybytki, jak Victoria w Warszawie, takie ustrojstwo do lanczyków podają...
Zgroza...
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Kawa rozpuszczalna
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Maj 2013, 19:05:17 »
kawy w kapsułkach   to jeszcze większe lenistwo niż kawa rozpuszczalna
Oj, nie zgodzę się. Kapsułkę trzeba założyć i wody nalać i kubek podstawić, potem to wszystko z ekspresu zabrać, w niektórych mleko ręcznie spienić. Poza tym, tam w tych kapsułkach to jednak kawa bywa, stara i zmielona, ale nadal kawa.

ok no to nie lenistwo tylko pozerstwo - udajemy że parzymy kawe  :blue:

no dobra chyba trochę zeszliśmy przeze mnie z tematu sorry  :spam:
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi