Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 287075 razy)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1545 dnia: 23 Lipiec 2021, 09:19:26 »
@Słowian na zdjęciu lungo  :)
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Słowian

  • Gość
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1546 dnia: 23 Lipiec 2021, 11:15:55 »
@Koziołek, dziekuję [emoji38]
@Valerii, tak, kręcenie do końca i bardzo smaczne lungo :pycha: To jest pierwszy tygrysek jaki udało mi się uzyskać, później może i były ładniejsze ale ten pierwszy jest najważniejszy ;)

Słowian

  • Gość
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1547 dnia: 05 Sierpień 2021, 18:30:09 »
Pytanie do użytkowników Roty. Kiedy nie korzystacie z ekspresu to zaworek pozostawiacie otwarty czy zamknięty, a może to obojętne? Ja na tą chwilę zostawiam otwarty ale właśnie nie wiem czy dobrze robię.

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1548 dnia: 31 Sierpień 2021, 15:16:24 »
Cześć! Czy mielę zbyt drobno?

Jestem początkującym użytkownikiem Roty i mam pytanie. Czy dla poprawności procesu ma znaczenie jak głęboko wkręcona ( czy nie dokręcona) jest śruba po zakończeniu szota?

Z początku, przy moich próbach, brakowało mi śruby i często była już całkiem wkręcona, a szocik był dopiero w połowie ( mielę 14g., a uzyskać chcę 30-34g. ), czyli mieliłem za grubo.
Teraz z kolei zostaje mi kilka obrotów korbki (około 2 - 3cm długości śruby) w momencie przerwania ekstrakcji - kończę przy wadze 30 - 32g.
I właśnie mam dylemat. Czy dalej regulować ustawieniami młynka, czy jest już OK? Domyślam się że mi odpowiecie, że jeśli mi kawa smakuje to pora przestać kręcić młynkiem i delektować się kawą, ale może coś robię nie tak?
Problem w tym, że jak wspomniałem, jestem początkujący i nie jestem pewien, czy kawa jaka mi teraz wychodzi nie może być jeszcze lepsza?
Jeżeli możecie coś doradzić to będę wdzięczny.
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1549 dnia: 31 Sierpień 2021, 15:44:01 »
@popcorn, jeśli zostaje Ci ze 2-3 obroty to wszystko robisz dobrze. A jak kawa smakuje to perfekcyjnie [emoji38]

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1550 dnia: 02 Wrzesień 2021, 16:51:57 »
Chciałbym też mieć taką kolekcję.  :D  śrubowcy  :)

http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Levy_ Mężczyzna

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Ekspres: La Pavoni Europiccola v.2.6. Alternatywy: Aeropress (+RGB, +sRGB, +prismo), V60-02 Copper, Kasuya V60-02, V60-02 Immersion Switch, LilyDrip full set, Wilfa Pour Over, Chemex, Gabi Master A, Gabi Master B, Bialetti Class, Cafflano Kompresso, Delte
  • Młynek: Comandante C40 MK4 Nitro Blade + RX35 Red Clix, Niche Zero
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1551 dnia: 03 Wrzesień 2021, 09:39:57 »
Chyba nie za szybko, bo wg mnie po kilku próbach już widać, czy sitko rokuje na przyszłość.

Zapewne jakiś wpływ na jakość działania tego nowego sitka ma młynek JE, bo do standardowego jeszcze używałem Comandante. Z JE także podwójne typowe sitko lepiej pracuje, ale to są różnice, powiedzmy 20% - bardzo istotne i zaraz odczuwalne, ale nie skokowe. A między standardowym sitkiem z Comandante a tym nowym z JE jest różnica rzędu 50% - mega widoczna. Oczywiście te procenty to tak na oko całkiem, obrazowo.

@Miro Miro już kiedyś czytałem, że warto zastanowić się nad zmianą sitka i chyba teraz nadszedł ten moment 😅
Czy to jest sitko o którym piszesz: theespressoshop. co.uk/en/La-Pavoni-Lever-IMS-Competition-9g-Filter-Basket---2272017/m-4455.aspx ?

Offline lllll5

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Venus 2 tz, FP
  • Młynek: Timemore Nano Grinder
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1552 dnia: 11 Wrzesień 2021, 12:19:45 »
Czesc :) Od niedawna zacząłem swoją przygodę z Kazakiem. Dzisiaj robiąc espresso zapomniałem odkręcić dolny zawór. Zorientowalem się pod sam koniec. Jeśli chodzi o espresso to udało mi się zrobić 30 ml. Nie znam się za bardzo na konstrukcji tego urządzenia ale czy mozna je w ten sposób zepsuć?

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1553 dnia: 11 Wrzesień 2021, 13:06:04 »
Nie, nic się nie stało, ten zawór jest na sprężynce i pod wpływem ciśnienia otwiera się, także możesz kręcić z otwartym, wtedy woda szybciej ma kontakt z kawą, albo z zamkniętym, który po chwili kręcenia się otworzy.
W tym temacie Valerii umieścił film pokazujący pracę tego zaworka.
« Ostatnia zmiana: 11 Wrzesień 2021, 13:45:42 wysłana przez pietro »

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1554 dnia: 11 Wrzesień 2021, 21:34:14 »
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline lllll5

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Venus 2 tz, FP
  • Młynek: Timemore Nano Grinder
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1555 dnia: 12 Wrzesień 2021, 11:14:53 »
Nie, nic się nie stało, ten zawór jest na sprężynce i pod wpływem ciśnienia otwiera się, także możesz kręcić z otwartym, wtedy woda szybciej ma kontakt z kawą, albo z zamkniętym, który po chwili kręcenia się otworzy.
W tym temacie Valerii umieścił film pokazujący pracę tego zaworka.

Dzięki. Noc przespana 😁

Słowian

  • Gość
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1556 dnia: 15 Wrzesień 2021, 14:25:00 »
Pierwsze wekeendowe spotkanie mojej Roty ze sławną Ariadną od @Antonio.
1 (Kopiowanie).jpg
2 (Kopiowanie).jpg

Od jakiegoś czasu używając Roty zacząłem bardziej celować w poprawne proporcje przygotowując espresso. Efekty są bardzo obiecujące.
Pierwszy shot: 15g kawy, uzysk 32g, czas około 37sek- za długo :-( Na szczęście ta kawa dużo wybacza. Pojawiły się delikatne kwaski, było trochę cierpko ale według mnie smacznie (chyba przyzwyczaiłem się do tych kwasków po pierwszej kawie jaką testowałem w Rocie, o czym kiedyś pisałem).
Drugi shot: korekta młynka, 15g kawy, uzysk 35g, czas 32 sekundy (w sumie gdybym przestał kręcić w 30 sekundzie, to wyszłoby około 30g kawy, czyli w granicach poprawnych proporcji , niestety patrzyłem na uzysk). Efekty w filiżance: kwaski i cierpkość zniknęły, napar delikatnie słodki, gładki i zbalansowany :pycha:.
Stawiając te shoty obok siebie raczej bym nie powiedział, że to ta sama kawa.
Pierwsze spotkanie, jak najbardziej pozytywne zakończyło się na tych dwóch filiżankach. Plany na kolejne pokrzyżował katar :chory2: Jak tylko dojdę do siebie Ariadna wróci na warsztat [emoji38]
« Ostatnia zmiana: 15 Wrzesień 2021, 14:45:50 wysłana przez Słowian »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1557 dnia: 15 Wrzesień 2021, 20:40:11 »
Ciekawe. Ja w życiu bym nie odróżnił 32 sekund kręcenia od 37. Robiłem shoty i po 30 sekund i po 2 minuty i były pyszne. Czas nawet w "prawdziwej" maszynie do espresso jest raczej placebo ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Słowian

  • Gość
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1558 dnia: 15 Wrzesień 2021, 21:03:30 »
Ciekawe. Ja w życiu bym nie odróżnił 32 sekund kręcenia od 37. Robiłem shoty i po 30 sekund i po 2 minuty i były pyszne. Czas nawet w "prawdziwej" maszynie do espresso jest raczej placebo

Czyli wychodzi na to, że nie ma co brać sobie do serca mądrości dotyczących espresso ze strony głównej tego forum, i kilku wątków...

Skrócony czas uzyskałem grubszym przemiałem (celowo przy drugim shocie napisałem, korekta młynka), jeżeli nie to wpłynęło na smak shotów robionych jeden po drugim, to co innego? (pewnie kręcenie do końca w tym wypadku dałoby świetne lungo)

Napiszę jeszcze inaczej, też wcześniej kręciłem Rotą nie patrząc na czas i uzysk, i uważam, że kawy tak przygotowane były bardzo dobre ale to co wyszło przy zachowaniu odpowiednich proporcji, uważam za kawę wybitną.
« Ostatnia zmiana: 15 Wrzesień 2021, 21:48:04 wysłana przez Słowian »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1559 dnia: 15 Wrzesień 2021, 22:37:12 »
jeżeli nie to wpłynęło na smak shotów robionych jeden po drugim, to co innego?
Urządzenie jest bardziej rozgrzane i to ma dużo większy wpływ na redukcje kwasowosci (której nie powinno być przy dłuższym shocie, powinna się raczej pojawić nadmierna gorycz). Kwaski pojawiają się za to przy niższej temperaturze wiec wszystko się zgadza.
Pamiętaj, ze Rotę lepiej klasyfikować jako alternatywny zaparzacz niż jak ekspres wiec nie ma co się ograniczać do „reguł” tego forum.
uważam, że kawy tak przygotowane były bardzo dobre ale to co wyszło przy zachowaniu odpowiednich proporcji, uważam za kawę wybitną.
Masz do tego prawo i przygotowuj sobie kawę jak chcesz ;) w mojej opinii to tylko aspekt psychologiczny, ze kawa musi być lepsza, bo masz wszystko pod kontrolą.
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi