Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 287362 razy)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1290 dnia: 28 Październik 2020, 10:02:51 »
Nie ma wpływu na uszczelnienia.

W nowej generacji Roty zastosowano śrubę niemieckiej firmy igus. Gwint trapezowy, skok 3 mm.  [emoji106]  :)

http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1291 dnia: 02 Listopad 2020, 18:59:39 »
@Valerii przepraszam, jeśli to jest gdzieś w tym wątku, ale szybciej będzie zapytać: czy w każdej generacji Kazaka osprzęt jest od Europiccoli Millenium? Czy np. zadziałałoby sitko 7g od LPE Millenium? Czy w nowej wersji też tego nie zmieniasz?

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1292 dnia: 02 Listopad 2020, 19:43:19 »
We wszystkich generacjach zastosowano sita od Europiccoli Millenium. W nowej wersji też.

(Nowa wersja okazała się fantastyczna. Jestem pod wrażeniem. Espresso pie 1,5 razy więcej. Żona w ogóle nie chce słuchać o kawie z mlekiem.)
« Ostatnia zmiana: 02 Listopad 2020, 19:47:31 wysłana przez Valerii »
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1293 dnia: 02 Listopad 2020, 21:02:06 »
Nowa wersja okazała się fantastyczna. Jestem pod wrażeniem.

*Sigh* Pewnie się skuszę... Wytłumacz proszę jak działa ten zaworek. Chodzi tylko o pozbycie się nadmiaru wody? Generalnie dla mnie nie jest nigdy problemem wylanie wody po parzeniu, odwracając sprzęt. Obok i tak jest zwykle zlew, albo jakiś trawnik.

Za to niedawno zdałem sobie sprawę z problemu, którego wcześniej nie zauważyłem. Rozkręciłem Kazaka do serwisowania po ponad tygodniu nieużywania (wcześniej był w użyciu regularnie). W tej kompozytowej komorze wciąż było trochę wody i zapach był dość nieprzyjemny. Zawsze po wylaniu wody przecieram dodatkowo ręczniczkiem sitko, bo w środku nadal chlupocze. Ale nie spodziewałem się, że i tak zostanie trochę wody w komorze nad sitkiem.

Problem nie jest duży, jak się już o nim wie. Jeśli parzę regularnie, woda z flusha rozgrzewającego i tak wymywa starą. Jeśli nie planuję używać przez kilka dni, odkręcam komorę i wycieram całość do sucha. 30s roboty, więc nie problem. Ale może zaworek rozwiązuje problem?

No i walczyłbym jakoś o podniesienie temperatury shotów. Ale nie wiem jak. Komora musiałaby chyba być z metalu, nie kompozytu.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1294 dnia: 02 Listopad 2020, 23:09:15 »
Spuszczanie wody w dół daje bardziej wysoką temperaturę, pozwala na lepsze podgrzanie urządzenia.  Poprawia się ergonomia. Mniej kapie z sita po zwolnieniu ciśnienia. Co najważniejsze: po otwarciu zaworu komora parzenia bardzo szybko wypełnia się wodą, co prowadzi do równomiernej ekstrakcji na całej powierzchni tabletki kawy ciastka.
Wkrótce będą gotowe pierwsze sztuki. Pokażę wszystko szczegółowo.

Jeśli chodzi o zapach z wody, czy to zjawisko występuje w ekspresach pompowych?
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline e_tomi Mężczyzna

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-2, Aeropress + prismo, kawiarka, FP
  • Młynek: Kazak Tura 3, 1Zpresso Q2
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1295 dnia: 04 Listopad 2020, 09:34:55 »
Podoba mi się ten zaworek i staje w kolejce do zakupu. Jak będziesz miał jakieś sztuki na sprzedaż to daj znać. Ustaliłeś już cene tego elementu z zaworkiem?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1296 dnia: 04 Listopad 2020, 09:42:13 »
Valerii a co wyszło z grzałką, myślałem taką z 6mm wrzucić do środka, dodatkowo można jeszcze czujnik temperatury i wyłącznik automatyczny ?

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1297 dnia: 04 Listopad 2020, 10:19:27 »
Jeśli chodzi o zapach z wody, czy to zjawisko występuje w ekspresach pompowych?

Nie jestem pewien, o co pytasz. W żadnej z moich maszyn, ani pompowych, ani dźwigniowych, nie ma takiej sytuacji, żeby gdzieś nad sitkiem długo stała woda. Urządzenia, które lądują gdzieś na półce i czekają na swoją kolej, drenuję. Kiedy je wyjmuję, nie zdarzyło mi się, żeby coś było nie tak, bo nawet jeśli w stalowym bojlerze zostało trochę wody, nie ma to znaczenia. W przypadku aluminium tym bardziej - wszystko musi być wysuszone po zrobieniu kawy. Wydawało mi się, że z Kazakiem jest podobnie, ale ta odrobina wody w kompozycie, zmieszana z Moly111, kompozytem i materiałem uszczelki dała dziwny miks. Tak jak pisałem, teraz, kiedy już o tym wiem, nie jest to problem, bo kiedy Kazak ląduje na dłuższy czas w szafce, odkręcam i wycieram komorę.

Ale tak w ogóle, w pompowych sprawdzam zapach i smak wody (zimnej - studzę ją przed spróbowaniem) i oczywiście to się zmienia. Po smarowaniu jest metaliczny, z czasem pojawiają się orzeszki ziemne. Kiedy orzeszków jest za dużo, rozkręcam, czyszczę i smaruję grupę. Ale to nie ten sam zapach/smak. W pompach to po prostu wpływ nagromadzenia starych olejów z kawy. W Kazaku to była mieszanka wody z czymś technicznym. Dużo wyraźniejsza niż orzeszki w pompie.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1298 dnia: 04 Listopad 2020, 22:59:49 »
Podoba mi się ten zaworek i staje w kolejce do zakupu. Jak będziesz miał jakieś sztuki na sprzedaż to daj znać. Ustaliłeś już cene tego elementu z zaworkiem?
Dobra, ale ceny jeszcze nie znam.

Valerii a co wyszło z grzałką, myślałem taką z 6mm wrzucić do środka, dodatkowo można jeszcze czujnik temperatury i wyłącznik automatyczny ?

Musisz ogrzać urządzenie od dołu. Ogrzewanie z góry nie daje efektu.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1299 dnia: 05 Listopad 2020, 17:42:08 »
Valerii, myślę że jakiś uchwyt do plastiku trzymającego sitko by się przydał. Mało miejsca, ale może taka płaska rączka jak ma cafelat robot.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1300 dnia: 05 Listopad 2020, 20:26:57 »
Osobiście nie mam takiej potrzeby, ale mogę to dla ciebie zrobić. Narysuj mi rysunek, Jak to ma być zrobione. Będziesz pierwszym testerem.  ;)
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1301 dnia: 05 Listopad 2020, 21:29:02 »
Jak chcę zrobić jedno po drugim espresso, to mam problemy z bezpiecznym odkręceniem. Właśnie takie coś wymyśliłem i działa :) (podkładka filcowa blokuje i łatwo odkręcić trzymając za podstawkę)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1302 dnia: 05 Listopad 2020, 21:37:07 »
Na czym dokładnie polega problem? Potrzebujesz dużego wysiłku, czy portafilter jest gorący?
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1303 dnia: 06 Listopad 2020, 07:33:13 »
Zaraz po ekstrakcji jeszcze kapie gorące espresso, trzeba trochę siły włożyć i łatwo nakapać sobie na dłoń :). Wczoraj jeszcze było takie syknięcie przy otwieraniu, jeszcze ciśnienie chyba do 0 nie opadło. Na szczęście pojemnik na sitko ma ranty, także łatwo w tej podstawce coś dodać i się ładnie blokuje.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1304 dnia: 06 Listopad 2020, 08:36:53 »
Myślę, że trochę za szybko się zabierasz do przygotowania drugiej kawy. W każdej maszynie dźwigniowej też chwilę trzeba zaczekać, by ciśnienie w sitku spadło do zera. W Rota wystarczy odkręcić tłok do góry. Jeśli się to zrobi zaraz po ekstrakcji, to na ciastku zostanie woda. Jeśli zaś malejące ciśnienie (tłok na dole) wypchnie wodę znad ciastka, to będziemy mogli bez problemów z wodą, usunąć suche ciastko.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi