Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 287205 razy)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1245 dnia: 18 Sierpień 2020, 13:27:59 »
@Valerii jaka kawa?

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1246 dnia: 18 Sierpień 2020, 14:34:55 »
Parę pytań: (obniżyłem ciśnienie w bojlerze do 9,5b)? Masz ciśnienie generowane przez pompę? Jak to mierzyłeś? Jak masz ciśnienie w bojlerze 9,5 bar to wyłącz ekspres i uciekaj

Haha, słusznie. Swoja drogą zastanawia mnie dlaczego fabrycznie ustawiają pompę na 11b.

W Biance profilujesz przepływem, co ma oczywiście wpływ na ciśnienie.

To jasne. 9,5b dotyczy oczywiście maksymalnego ciśnienia przy otwartym przepływie.

 
Przy porównaniu, jeżeli na wstępie masz inny przemiał, musisz mieć inny wynik w filiżance. Sam uzysk i czas nie wystarczą aby mówić o takich samych warunkach.

Ale gdzieś trzeba zacząć, żeby zdobyć wiedzę :) Sprawdziłem oczywiście, jak zachowuje się Bianca i Kazak z 15g dozą na identycznym przemiale. Bianca ekstrahowała szybciej i stąd korekta. Ale różnica nie była wielka. Z tego co widzę, jedna kropka na podziałce Niche w sekcji espresso to różnica jakichś 4-5 sekund w ekstrakcji. Różnica dla standardowego shotu między Kazakiem a Biancą była mniejsza niż jedna kropka.

Mając Biance wartorobić przynajmniej preinfuzję. Pre-infuzji nie kończysz kiedy dobija ciśnienie do 2 bar, ale kiedy cała kawa w ciastku jest wilgotna. To jest prawidłowe zakończenie pre-infuzji. Trzeba tak dobrać mielenie, dozę, przepływ aby ten proces trwał 5-10 sekund.
Potem już wedle uznania, wajcha do oporu.

Jedno wynika przecież z drugiego. No chyba, że masz magiczną metodę pomiaru czy całe ciastko jest już mokre. Zauważyłem, że przy ustawieniu wajchy na godzinę 7 lub 8 przyrost do 2b jest powolny, po czym od 2b bardzo szybki. Moim zdaniem to oznacza, że ciastko nasiąka wodą i stawia coraz większy opór, po czym wymaga dużo większego ciśnienia, żeby przepchnąć wodę przez mokre ciastko. Arbitralnie uznaję zatem, że przy takim ustawieniu wajchy około 2b ciastko jest w całości mokre. Fakt, że skoro przez pierwsze np. 10s. wskazówka ani drgnie, więc początkowo to nie preinfuzja, tylko pre-wetting, ale nie dzielmy włosa na czworo.

Bianca pozwala oczywiście na ustawienie preinfuzji mechanicznej na odpowiednią liczbę sekund, ale na szczęście można to wyłączyć. Ręcznie jest ciekawiej i precyzyjniej. W praktyce oglądam też często kiedy spada pierwsza kropla naparu i wtedy otwieram w całości przepływ. 

I znowu pod koniec parzenia, kiedy zobaczysz że przepływ wzrasta, można wajchą popracować aby zmniejszyć przepływ. Myślę, że ten spadek można zacząć później niż po 10 gramach (15-20g?), ale, to już zależy od kondycji ciastka (młynek, dystrybucja).

I od założenia. Sprawdzałem m.in. wersję zejścia o 1b co 6g i wersję zejścia szybko na ostatnich 8-10g. Różnice zawsze są, ale nie jakieś fundamentalne. Zresztą nawet bez machania wajchą ciśnienie spada przecież w miarę shotu, bo przez wymywanie składowych spada opór ciastka.

To pewnie kwestia osobnicza, ale widzę, że przy większości kaw zostaję na Biance przy shotach profilowanych blisko dźwigni, z preinfuzją i schodzeniem w drugiej połowie z ciśnienia. Ale nadal każdą kawę z przyzwyczajenia sprawdzam najpierw w uzysku 1:2 i standardzie 30/30/9.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1247 dnia: 18 Sierpień 2020, 14:42:36 »
 
@Valerii jaka kawa?

Dobre pytanie. Nie pamiętam dokładnie, ale coś od Antonio do espresso.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1248 dnia: 18 Sierpień 2020, 14:48:58 »
Myślę, że zejście jeszcze z temperaturą może dać ciekawy rezultat.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1249 dnia: 18 Sierpień 2020, 14:53:07 »
No chyba, że masz magiczną metodę pomiaru czy całe ciastko jest już mokre.
Mam, NPF :) Całe ciastko spocone/pierwsza kropla w filiżance oznacza zakończoną preinfuzję.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1250 dnia: 18 Sierpień 2020, 14:57:59 »
Następny eksperyment z Rotą:
12 gr kawy. Mielenie jest nieco mniejsze niż zwykle. Czas 20-25 sek. Uzysk 24 gr. W filiżance czysty miód.

Sprawdzę. Porównania Kazaka z Bianką pewnie zabiorą mi jeszcze parę tygodni, potem dopiszę ewentualnie coś więcej. Nie miałem jeszcze wystarczająco dużo czasu, ale chcę też zweryfikować ten eksperyment z początku roku z parzeniem grubego przemiału w 15-sekundowych shotach mocno poniżej 9b.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1251 dnia: 18 Sierpień 2020, 15:14:27 »
Mam, NPF  Całe ciastko spocone/pierwsza kropla w filiżance oznacza zakończoną preinfuzję.

Jasna sprawa. Wszystko co napisałem też dotyczy parzenia w NPF. Jeśli mierzyć pierwszą kroplą, to tym bardziej wychodzi, że przy takim pre-wettingu przechodzącym w preinfuzję, okolice 2b dają w pełni mokre ciastko, bo w praktyce najczęściej rozkręcam wajchę na maksa po pierwszej kropli, a nie po określonym czasie, czy wyłącznie wg wskazówki. I zwykle jestem wtedy przy 2b.

Tak w ogóle, jestem już zadowolony z wyników eksperymentu, mimo że napary między Kazakiem a Bianką są ciągle różne. Ale wyciskam z Bianki ciekawsze wyniki niż początkowo i dużo lepiej jestem w stanie przewidzieć jak zmieni się profil smakowy nowej kawy po zmianie warunków. Podejrzewam, że dokładnej imitacji Kazaka i tak nie da się osiągnąć, bo nie ma opcji powtórzenia kombinacji składowych dla innego kształtu ciastka. Kazak parzy z niższą temperaturą (nie wiadomo jaką), mniejszym przepływem (nie wiadomo jakim), ale i na węższym a wyższym ciastku.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1252 dnia: 24 Sierpień 2020, 18:43:46 »
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień 2020, 18:47:50 wysłana przez Valerii »
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1253 dnia: 24 Sierpień 2020, 20:11:03 »
Tak sobie myślę, że z taką kulką jaką ma młynek, Rota była by bardziej ergonomiczna.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1254 dnia: 24 Sierpień 2020, 21:15:33 »
@pietro Uzytkowniki maja inne zdanie.  ;)
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1255 dnia: 24 Sierpień 2020, 21:30:43 »
Tak sobie myślę, że z taką kulką jaką ma młynek, Rota była by bardziej ergonomiczna.
W życiu. Przecież to kulka na dwa palce. Już widzę mielenie mytej Etiopii przez pol godziny
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1256 dnia: 24 Sierpień 2020, 22:58:25 »
W życiu. Przecież to kulka na dwa palce. Już widzę mielenie mytej Etiopii przez pol godziny

Fakt, nie miałem młynka Tura jak i jego rączki z kulką w rękach, ale ten uchwyt w Rocie wydaje mi się mniejszy. Mam porównanie do rączki 1zpresso i ta fajnie leży w dłoni, czy pasowałaby w Rocie? nie wiem, trochę inny sposób kręcenia :) @Valerii to były jakieś wersje z inną rączką ?

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1257 dnia: 25 Sierpień 2020, 08:13:58 »
Uchwyt Roty jest wygodny dla Roty. Uchwyt Tury jest wygodny dla Tury. W razie potrzeby mogę zmienić.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline gacekthebat

  • Wiadomości: 147
  • Ekspres: Kazak Rota, Bialetti Venus 2tz, AP, V60, FP
  • Młynek: Ceado E37s, Kazak Tura Alt.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1258 dnia: 25 Sierpień 2020, 17:44:39 »
Jako użytkownik zestawu Tura + Rota mogę potwierdzić powyższe słowa. Mielenie pod espresso jest dość uciążliwe, a robienie tego korbą z Roty polecam tylko zatwardziałym fanom tego rodzaju sportu. W drugą stronę ergonomia również traci.

Offline GaGacek Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak Tura 3
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1259 dnia: 28 Sierpień 2020, 08:00:05 »
Tak sobie myślę, że z taką kulką jaką ma młynek, Rota była by bardziej ergonomiczna.

Użytkuje od ponad roku młynek i ekspres - uważam że wielkość uchwytów w korbach dobrany jest właściwie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi