Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 287020 razy)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1230 dnia: 10 Sierpień 2020, 21:46:31 »
Tak. Od dawna chciałem zrobić "ciepły żarówkowy" manometr. Chyba się udało.  :)
Pokażę jutro.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1231 dnia: 11 Sierpień 2020, 14:57:43 »
Okazało się bardzo piękne. :) Nie użyłem kleju. Montowane na połączeniach gwintowanych.


« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2020, 15:00:11 wysłana przez Valerii »
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1232 dnia: 11 Sierpień 2020, 15:09:10 »
Dobra nuta :-)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1233 dnia: 11 Sierpień 2020, 18:59:41 »
Steampunk ❤️❤️
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1234 dnia: 12 Sierpień 2020, 13:39:03 »
Lampowy manometr - piękne! Będzie w opcji dla Kazaka?

No i jednak od razu pytanie - a gdyby tak cały korpus Kazaka w opcji przezroczystej? :)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1235 dnia: 12 Sierpień 2020, 14:38:13 »
Dzisiaj robiłem espresso z lampowym manometrem. O wiele smaczniejsze!

Lampowy manometr - piękne! Będzie w opcji dla Kazaka?

Tak.

No i jednak od razu pytanie - a gdyby tak cały korpus Kazaka w opcji przezroczystej? :)

Można to zrobić, ale nie wydaje mi się to zbyt interesujące. Mała żywotność, szybka utrata wyglądu.

PS. Czy to lampa czy żarówka?
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1236 dnia: 12 Sierpień 2020, 18:00:58 »
PS. Czy to lampa czy żarówka?

Lampa i to bardzo przyzwoita - 6P3C, stosowana pierwotnie chyba w sprzęcie wojskowym i medycznym, ale z czasem instalowana też we wzmacniaczach muzycznych. 

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1237 dnia: 12 Sierpień 2020, 18:04:07 »
Dzisiaj robiłem espresso z lampowym manometrem. O wiele smaczniejsze!

Powoli namawiałbym już palarnie na wypały pod użytek z manometrem lampowym.

Przemyśl jakiś pakiet upgrade'owy dla dotychczasowych posiadaczy Kazaka: skórzany gorset + manometr lampowy + co tam jeszcze cichcem kombinujesz, ale na razie nie mówisz.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1238 dnia: 12 Sierpień 2020, 19:33:35 »
Przemyśl jakiś pakiet upgrade'owy dla dotychczasowych posiadaczy Kazaka: skórzany gorset + manometr lampowy + co tam jeszcze cichcem kombinujesz, ale na razie nie mówisz.
Popieram ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1239 dnia: 12 Sierpień 2020, 22:16:11 »
Powoli namawiałbym już palarnie na wypały pod użytek z manometrem lampowym.

Ciekawie....  ;)


Przemyśl jakiś pakiet upgrade'owy dla dotychczasowych posiadaczy Kazaka: skórzany gorset + manometr lampowy + co tam jeszcze cichcem kombinujesz, ale na razie nie mówisz.

To nie jest łatwe, ponieważ nie zawsze można zainstalować lub wymienić elementy w domu.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Petro

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Saeco Poemia, Kazak Rota
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1240 dnia: 16 Sierpień 2020, 18:43:32 »
To i ja się wtrącę, chociaż głównie czytam forum, jednak odnośnie lamp - na zdjęciu lampy elektronowe - jak pisał Rufus 6P3S z produkcji chyba cywilnej, bo nie widzę pieczątki otk. Valerii ma niezłe - z lat 64-65. Kiedyś zasilały radiostacje (również w samolotach), teraz wzmacniacze lampowe. Sam takich używam, tylko model 6P3S-e (o podwyższonej trwałości).
Zaś co do Roty - to czy z upgradem, czy nie, robi świetną kawę - nawet jak wyjeżdzam do miejsc, gdzie kawa jest podstawą dnia, to zawsze tęsknię za smakiem tego eliksiru wyciskanego z Roty. Jeszcze raz gratuluję Valeriemu :ok:

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1241 dnia: 17 Sierpień 2020, 09:35:48 »
@Petro dziekuje!
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1242 dnia: 18 Sierpień 2020, 10:57:57 »
Od mniej więcej miesiąca z przerwami męczę co parę dni kolejny rozdział eksperymentu Bianca vs. Kazak (czekałem na Niche, żeby maksymalnie zbliżyć sie do powtarzalności warunków przemiału i wielokrotnie zmieniać kawy). Nie dawało mi spokoju to, że kawa z Kazaka, parzona bez większego wysiłku, sprawia regularnie lepsze wrażenie niż z Bianki. Ciągle trochę za wcześnie na wnioski, ale na razie mam parę obserwacji, które wrzucam tu w związku z uwagami z wątku o sprzedaży przez Valeriiego Bianki z Pchlego targu.

Po pierwsze, Biankę trzeba skalibrować. Ja na początek ustawiłem 94C, obniżyłem ciśnienie w bojlerze do 9,5b i upewniłem się, że wajha jest dobrze ustawiona, czyli po przesunięciu maks w lewo grupa jest rzeczywiście zamknięta, a zaczyna bardzo wolno wypuszczać krople już po minimalnym otwarciu. Taka wstępna kombinacja umożliwia już zabawę z Bianką. To jest ekspres, który pozwala na wiele rodzajów parzeń - od zwykłego espresso, przez dźwignię, demi-tasse, 1:7, nawet po zwykły przelew. Pozwala też bezproblemowo utrzymać dowolne ciśnienie parzenia dowolnie długo (Kazak nie). (Ciekawie jest pobawić się z nieortodoksyjnymi shotami np. na 6b). No i pozwala na dowolne profilowanie ciśnienia shotów. Po to kupowałem ten ekspres - zabawy przy eksperymentach dostarcza mnóstwo. Ale...

Tak jak Valerii, w porównaniu do Kazaka nie byłem zadowolony z jakości espresso. Samo w sobie było OK, ale parzone jedno po drugim z Kazakiem - wyraźnie mniej przyjemne, chudsze, mniej słodkie. Po jakimś czasie skalibrowałem punkt wrzenia i obniżyłem temperaturę parzenia do 92C. Przyszedł Niche, zabrałem się do eksperymentowania. Cel: znaleźć ustawienia, które pozwalają imitować profil smakowy Kazaka.

Na początku porównywałem te same dozy. Sitko Kazaka ogranicza opcje do 15g, więc w Biance używałem VST 15g (i tak moje ulubione sitko). Zacząłem od znalezienia dla każdego ekspresu mielenia, które pozwala na standardowy shot 1:2, czyli 30g/30s przy wejściu od razu na 9b. Z Niche to jest chwilka i różnica w przemiale nie okazała się jakaś ogromna - mielenie dla Kazaka musi być tylko trochę drobniejsze. Generalnie przy takim shocie kawy są zupełnie inne. Kazak prawie zawsze wygrywa. Nie używałem refraktometru, bo ten sprzęt za kilkadziesiąt złotych, którym mierzę PPM w wodzie, chyba tutaj nie ma zastosowania. Czyli skazany jestem na quasi-audiofilską poezję, ale co zrobić. No więc przy takim shocie kawa z Kazaka jest pełniejsza, tłustsza, słodsza, z dobrym balansem kwaskowatości i goryczki. Przyjemniejsza po prostu. Jakby Kazak wypłukiwał z kawy głównie to, co miłe. I to niezależnie od rodzaju kawy - od Chocolate Wave Antonia po owocowe Kolumbie, czy ostatnio Burundi z Bless. Bianka przy standardowym shocie daje często espresso mniej słodsze, w których wybija się bardziej jeden ton. Czasami to jest super, bo np. Kolumbia od Diego Bermudeza dała ekstrakt malinowo-truskawkowy, który smakował dużo "wytrawniej" niż w Kazaku.

Ale eksperyment polega na próbie imitowania smaku Kazaka, więc odrzuciłem opcję identycznych ustawień shotów i zacząłem kombinować. Nie wyczerpałem jeszcze wszystkich pomysłów przy temperaturze 92C (jak wyczerpię, zejdę do 90C). Ale na teraz widzę, że dużo bliżej smaku standardowego shotu z Kazaka (30/30/9) jest następujący shot na Biance z profilowanym ciśnieniem, taki powiedziałbym "dźwigniowy": mielenie drobniejsze niż normalnie, ustawienie wajhy na godzinę 7 lub 8, uruchomienie przepływu i odczekanie, aż ciśnienie mierzone na grupie wzrośnie do 2b (zaleznie od kawy, zabiera to od 15s do 25s), dopiero wtedy wejście na 9b, po czym po 10g wolne przymykanie wajhy i schodzenie z ciśnieniem tak, żeby shot zakończyć przy około 7b lub 6b. Czas samej ekstrakcji: od 20s do 40s. Czyli dźwigniowy shot z preinfuzją. To nadal nie jest identyczny smak co standardowego shotu w Kazaku, ale jest blisko i często zdarza się już, że z Bianki smakuje mi lepiej niż z Kazaka. Co ciekawe, bliżej smaku Kazaka w Biance jestem wtedy, kiedy schodzę poniżej ratio 1:2, tak jakby Bianca szybciej wymywała składowe z kawy. 25-28g naparu z 15g kawy, coś w tym stylu.

Jeden z roboczych wniosków - oprócz niższej temperatury w Kazaku różnicę musi robić tempo przepływu. W Biance ono też nie jest duże - nie przekracza chyba 6-8ml/s przy pełnym otwarciu. Ale w Kazaku jest chyba jeszcze mniejsze.

Więcej wniosków w przyszłości.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1243 dnia: 18 Sierpień 2020, 11:48:59 »
Ciekawe spostrzeżenia.

Parę pytań: (obniżyłem ciśnienie w bojlerze do 9,5b)? Masz ciśnienie generowane przez pompę? Jak to mierzyłeś? Jak masz ciśnienie w bojlerze 9,5 bar to wyłącz ekspres i uciekaj ;)

W Biance profilujesz przepływem, co ma oczywiście wpływ na ciśnienie.

Przy porównaniu, jeżeli na wstępie masz inny przemiał, musisz mieć inny wynik w filiżance. Sam uzysk i czas nie wystarczą aby mówić o takich samych warunkach.

Mając Biance wartorobić przynajmniej preinfuzję. Pre-infuzji nie kończysz kiedy dobija ciśnienie do 2 bar, ale kiedy cała kawa w ciastku jest wilgotna. To jest prawidłowe zakończenie pre-infuzji. Trzeba tak dobrać mielenie, dozę, przepływ aby ten proces trwał 5-10 sekund.
Potem już wedle uznania, wajcha do oporu.
I znowu pod koniec parzenia, kiedy zobaczysz że przepływ wzrasta, można wajchą popracować aby zmniejszyć przepływ. Myślę, że ten spadek można zacząć później niż po 10 gramach (15-20g?), ale, to już zależy od kondycji ciastka (młynek, dystrybucja).




« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień 2020, 11:51:52 wysłana przez pj.w »

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1244 dnia: 18 Sierpień 2020, 13:11:19 »
@RufusTF dzięki za ciekawe spostrzeżenia!
Następny eksperyment z Rotą:
12 gr kawy. Mielenie jest nieco mniejsze niż zwykle. Czas 20-25 sek. Uzysk 24 gr. W filiżance czysty miód.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi