Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 287826 razy)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1095 dnia: 02 Czerwiec 2020, 18:53:55 »
Czarno-szara machina już stoi na blacie :taniec:

Kręcę jak szalony, na razie z lichym skutkiem :( - a pić się chce :pycha:
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1096 dnia: 02 Czerwiec 2020, 19:09:10 »
na razie z lichym skutkiem
Nie wiem jak to możliwe, szczerze mówiąc. Mielenie troszke drobniejsze niz do espresso i jazda. Nie ma co zepsuć
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1097 dnia: 02 Czerwiec 2020, 20:01:33 »
Na próby przeznaczyłem Jacobs Kronung paloną chyba w czasach dinozaurów :picardpalm:

8 klik, tamping bardzo mocny -   cała woda przelatuje bez oporów prawie.

7 klik - nadal zerowe ciśnienie, 100 ml wody przeciśnięte bez oporu.

6 klik - ciśnienie w porywach 1-2 bary - 100 ml cieczy bez miligrama piany.

W desperacji piszę do @Valerii - każe mi jeszcze drobniej mielić.

5 klik (sic!) - jest jakiś opór - wskazówka manometru zahacza o 4 bar przy dość szybkim kręceniu, jakieś szczątki piany. Myślę - już zepsułem :picardpalm:

No dobra - 4 klik  - jest wyraźny opór - ciśnienie bez problemu przekracza 9, ale jeszcze nie umiem utrzymać go stabilnie. W każdym razie ciągnę kręcenie do momentu, gdy w szklaneczce jest ok. 35 ml. Mimo podłych ziaren jest gęsta crema na 1 cm :uklony:

Napar niepijalny, ale czego się spodziewać  ;-)

I pewnie to charakter tych ziaren wymagał aż tak drobnego przemiału.

Będzie dobrze :ok:
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwiec 2020, 20:49:39 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1098 dnia: 02 Czerwiec 2020, 20:15:52 »
Następny delikwent źle się do tego zabiera  :Bicz:  :-D
Przeznaczanie podłej kawy na pierwsze próby podejście metodycznie wadliwe, dające niemiarodajne obserwacje. ;)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1099 dnia: 02 Czerwiec 2020, 20:22:37 »
Czyli streszczając twoja historię w sposób zrozumiały dla każdego "nie kawowego maniaka" : kupiłem super piekarnik, sporo osób go poleca, solidnie wykonany itp. Na początek jednak aby się z nim zaznajomić kupiłem kielbase w supermarkecie, w cenie 10 złotych za dwa kilo. Upiekłem, ją w tym piekarniku, ale mi nie smakuje... Czy piekarnik można wymienić w ramach gwarancji?  Dobry piekarnik powinien przecież upiec dobrą kiełbasę....  :hihihi:

Dlaczego ludzie zapominają, że aby zaparzyc dobrą kawę trzeba mieć dobrą kawę? Dobra kawa po zmieleniu nawet w postaci klasycznej "zalewajki" jest dobra. Urządzenie do jej zaparzania to tylko dodatek do dobrej kawy i dobrego mlynka...

Offline palko Mężczyzna

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: V60, Gabi, Bialetti Venus, Aeropress + Prismo, FrenchPress, Kazak Rota
  • Młynek: Comandante C40 mk3
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1100 dnia: 02 Czerwiec 2020, 20:33:30 »
Mnie tylko zastanawia tak drobne mielenie. Mielę zwykle na 7 - 8 clicku i bez problemu dochodzę do 9 bar. No chyba, ze Jacobs jest jakaś inna... :mhh:

Offline saslong

  • Wiadomości: 30
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1101 dnia: 02 Czerwiec 2020, 20:46:52 »
Początki też miałem lipne, ale trwało to tylko ok. pół godziny. Zanim doszedłem do przybliżonej grubości przemiału to po pierwszych dwóch próbach myślałem, że ekspres jest zepsuty i nie buduje ciśnienia, bo manometr nic nie wskazywał...
Używałem dobrej kawy więc trochę jej zmarnowałem niestety. Natomiast po dojściu do odpowiedniego punktu teraz nawet przy zmianie kawy wszystko idzie sprawnie.
Co więcej, odnosząc się do innych wątków o wyglądzie uzysku, z pewnym zdziwieniem stwierdzam, że "tygrysek" jest niemal zawsze, a przecież jestem początkujący. Wniosek jest taki, że Rota lub dobra kawa (ewentualnie jedno + drugie) załatwia tygryska bez względu na umiejętności "baristy". I, mimo że to nie gwarantuje smaku (podobno), to jednak miło się na taką kawę patrzy  :).

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1102 dnia: 02 Czerwiec 2020, 21:22:20 »
Idąc dajemy metafory:
Kupiłem Forda Mustanga, jeżdżę nim po strefie zamieszania i parkingach przy supermarketach, ale coś nie czuć tej prędkości i przyspieszenia.

Ludzie, przecież podczas rozgrzewania Roty, przeczytajcie kilkanaście pierwszych stron tego wątku i wszystko wiadomo.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1103 dnia: 02 Czerwiec 2020, 22:51:50 »
Przeczytałem uważnie przed kupnem Roty cały wątek, obejrzałem po dwa  razy filmiki oraz przeczytałem kilka wątków o robieniu espresso.

Jacobsa (ktoś mi go kiedyś dał) użyłem, bo dobrej kawy mam resztki, a dostawa dopiero w drodze. A nie chciałem tych resztek zmarnować na naukę doboru stopnia zmielenia itd. 

Wiem doskonale z dwuletniego już doświadczenia w piciu dobrych i  bardzo kaw, że dobre ziarna są daję świetny napar dobrze zaparzone w każdym urządzeniu oraz w szklance.

Dwie godziny temu skoczyłem do Biedry po Lawazzę Mountain średnią - lepszej ziarnistej w małych paczkach nie było.

No i tu z ciśnieniem jest już znacznie lepiej - 6-7 klik i 9 bar bez problemu. Ale b. mocny tamping. Crema równa, 1.5 cm.

Jednak smak okropny. Intensywna kwasota, lepka gorycz, mdły posmak - tylko trochę lepiej niż Jacobs, który był odstręczający.

Przeszukałem kuchnię i znalazło się trochę Kimbo ciemno-palonego z dodatkiem robusty, które nie tak dawno kupiłem z ciekawości i które jest nawet od biedy pijalne z FP bez dodatków albo z kawiarki do mleka.

I tu znowu 6-7 klik, mocne ubicie - no i efekt bardzo marny. Da się wypić dwa łyczki, potem  odrzuca - profil smakowy (nie chodzi oczywiście o intensywność) nieprzyjemny, 5 razy gorszy niż ta sama kawa z kawiarki.

Dodam, że dozy 14 gramów, a uzysk (przerwany trochę przed końcem gwintu) i Lawazzy i Kimbo 60-61 gramów (nie ml) - zaskakująco dużo w porównaniu do waszych uzysków. Wagę mam bardzo wiarygodną.

A znam i lubię smak espresso z różnych (zazwyczaj przeciętnych) kawiarni. Najgorsze espresso kawiarniane to delicje przy tych moich produkcjach, nie da się porównać.

Coś muszę robić źle :nienie:
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1104 dnia: 02 Czerwiec 2020, 23:33:29 »
Za dużo gadasz, za mało robisz.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1105 dnia: 02 Czerwiec 2020, 23:45:21 »
Dodam, że dozy 14 gramów, a uzysk (przerwany trochę przed końcem gwintu) i Lawazzy i Kimbo 60-61 gramów
Tu bym szukał problemu, masz ratio ponad 1:4,3, a powinieneś celować między 1:2 a 1:3. Możesz spróbować też zejść do 8 bar i nie tampować bardzo mocno, powodzenia.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1106 dnia: 02 Czerwiec 2020, 23:59:56 »
@Antonio - to doradź coś  ;-)

@krystians - ok, jak dojdą nowe kawy, to tak zrobię.

Dzisiaj - przed Twoim wpisem - jeszcze zrobiłem jedną próbę - poświęciłem połowę resztek tej kawy:

https://www.konesso.pl/product-pol-1465-Kawa-ziarnista-Butterworth-Son-100-Espresso-Blend-250g.html

W FP jest fantastyczna, w kawiarce bardzo dobra - harmonia przyjemnej, miękkiej kwaskowatej owocowości z lekką czekoladą i nutą słodyczy.

Z Roty (14 g., ok. 9 barów trochę nierówno trzymanych) wyszło 58 gramów (prawie do końca gwintu - bo wielu użytkowników tu pisało, że kręcą prawie do końca)  - wyszedł nieprzyjemny kwas...

Na dzisiaj mam dość :-(
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1107 dnia: 03 Czerwiec 2020, 00:12:52 »
Co tu doradzać? Czy wszystko musisz mieć od razu? Zrób więcej kaw, rób je przez miesiąc. Uważaj na to, co robisz. Nie gadaj tu nam o swoich kwasach...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1108 dnia: 03 Czerwiec 2020, 07:29:29 »
...bo nawet takie nieudane, "kwaśne" próby dają szansę zrozumienia espresso.

Offline palko Mężczyzna

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: V60, Gabi, Bialetti Venus, Aeropress + Prismo, FrenchPress, Kazak Rota
  • Młynek: Comandante C40 mk3
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1109 dnia: 03 Czerwiec 2020, 07:37:39 »
Może za mało rozgrzewasz maszynę? Ja 2 razy zalewam wrzątkiem. Jak już wyciskam to korpus maszyny jest dosyć gorący, tak na pograniczu możliwości dłuższego trzymania w ręce.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi