Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 287644 razy)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1065 dnia: 23 Maj 2020, 11:35:37 »
Nie ma co przejmować się pojęciem gazu doskonałego, dla takich rozważań te zasady są wystarczające, ale wnioski z równania stanu gazu idą za daleko, podnosząc ciśnienie wody nie podniesiesz jej temperatury o 10°

Edit
Wiem jak ładnie zobrazować, pompka w ekspresie ma ze 50W i podnosi ciśnienie o 10 bar w naście sekund, czajnik do zagotowania wody ma 2000W i potrzebuje do tego minut. Jeżeli zależność ciśnienia i temperatury w cieczy była tak prosta i wydajna, to byśmy do herbaty też pompką wodę grzali
« Ostatnia zmiana: 23 Maj 2020, 11:50:51 wysłana przez trez »

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1066 dnia: 23 Maj 2020, 13:10:26 »
Tutaj mamy bardziej skomplikowany system, niż w czajniku :) Nie chodzi o zwiększenie ciśnienia wody (gęstości nie damy rady zmienić w znaczącym stopniu, więc temperatura mody z powodu wzrostu ciśnienia nie zmienia się zauważalnie), tylko o zwiększenie ciśnienia gazu (gęstość rośnie bardzo mocno), którego temperatura wtedy również znacząco wzrośnie i automatycznie podniesie temperaturę stykającej się z nim wody.

Być może skok temperatury jest tak mały, że aż niezauważalny i nikt się nim nie przejmuje. Nawet jeśli gaz przy zmianie ciśnienia mocno zwiększa temperaturę, to ma za mało czasu, żeby wykonać pracę podgrzania wody, która wypiera go z systemu w dół, przez masę kawy w sitku, działającą na gaz dodatkowo chłodząco. Z drugiej strony, wody jest jednak bardzo niewiele. Przy normalnym przepływie w grupie - jakieś 12ml/s. Przy mechanicznie ograniczonym dodatkowym zaworem, jak w Biance, zdaje się, że tylko około 6-8ml/s. W Kazaku - nie mam pojęcia (Valerii?) Więc może jednak jakiś wzrost ma miejsce.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1067 dnia: 23 Maj 2020, 13:19:59 »
- nad koszykiem. Woda, która się tam dostaje, w kilka sekund zwiększa ciśnienie do 9 barów, co musi zwiększyć temperaturę gazu, co z kolei powinno zwiększyć temperaturę wody

Ech zapominasz, że objętość gazu się zmienia. To równanie ma 3 zmienne i można w miarę bezpiecznie założyć t= const (zmiana temperatury tu będzie miała minimalny wpływ zdaje się 10C-> 0.1bar). W normalnych układach zmiana ciśnienia powoduje zmianę objętości gazu.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1068 dnia: 23 Maj 2020, 19:38:39 »


Wiemy z termodynamiki gazów, że przy wzroście ciśnienia rośnie temperatura: pV=nRT. Nasze 80 stopni siedzi w przegubie przy normalnym ciśnieniu 1 bara. Jeśli kręcąc korbą podnosimy ciśnienie do 8-9 barów, to temperatura wody też powinna wzrosnąć, zgadza się? (...) to ma sens, albo nie ma?

Nie ma, zdecydowanie.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1069 dnia: 24 Maj 2020, 16:00:30 »
Teraz mój czas rozgrzewania Roty wygląda tak:
- pierwsze wlewanie wrzącej wody - 2-3 minuty czas ekspozycji
- drugie wlewanie wrzącej wody - 1-2 minuty czas ekspozycji
- trzecie wlewanie wrzącej wody - przebieg pracy
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline j.laskowsky

  • Wiadomości: 10
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1070 dnia: 24 Maj 2020, 16:20:08 »
Przy sprężaniu gazu jego temperatura rośnie (i na odwrót, przy rozprężaniu spada, dlatego np. da się zauważyć, że długo naciskany dezodorant się schładza).  Natomiast ów gaz (w naszym przypadku głównie powietrze) ma tak małą pojemność cieplną, że ciepło zgromadzone w nim i przetransportowane do wody właściwie nie zmieni temperatury wody. Wystarczy spojrzeć na ciepło właściwe (czyli ilość energii, którą trzeba dostarczyć do substancji, aby 1 kg jej masy ogrzać o 1 Kelwin) wody w stanie ciekłym, które to ma wartość ok. 4kJ/kgK, a powietrze ok 1000 kJ/kgK. Przy czym gęstość wody to jak wiemy ok 1 kg/dm3, a powietrza jest ok 1000 razy mniejsza (rzędu 1,2 kg/m3 w temp. 20 at Celsjusza). Porównując podobne objętości obu substancji pod ciśnieniem atmosferycznym, woda jest w stanie pochłonąć wielokrotnie więcej energii, niż powietrze przy takiej samej zmianie temperatury obu substancji. To tak jakby próbować zwiększyć stan naładowania akumulatora 12v baterią P23GA (też 12V). Napięcie nominalne może i to samo, ale pojemność akumulatora jest wielokrotnie większa, niż baterii i nie zauważymy efektu jego naładowania.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1071 dnia: 25 Maj 2020, 16:33:59 »
Na HB ktoś zgrubnie podał takie wyliczenie:

As far as temperature increase by the compressed gas, I do not know, but the extra heat energy will be small, since the work required to compress a bit of gas is rather small, in the order of 4.5bar*surface of 6cm circle*1cm stroke. This is gives 13 joules, and the heat energy of water is 4 joules per gram/c. A column of water 6cm diameter and 1cm high will need 113 joules to rise 1 deg C in temperature. This gives a temperature increase of <0.2 deg C, in a rough calculation where the force is taken as linearly increasing from 0 to 9 bar, instead of a pv curve.

Więc wzrost temperatury wody wynikający z kompresji gazu jest w praktyce ignorowalny. Case closed.

Offline Greg887

  • Wiadomości: 18
  • Młynek: M80
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1072 dnia: 25 Maj 2020, 16:41:09 »
"Równanie Clausiusa-Clapeyrona odgrywa ważną rolę w meteorologii na jego podstawie można określić warunki skraplania się pary wodnej jako związek ciśnienia parcjalnego z temperaturą.

Zależność ta odgrywa ważną rolę w kształtowaniu się klimatu oraz jego zmianach wywołanych wzrostem temperatury, ponieważ równanie to przewiduje eksponencjalny wzrost ilości pary wodnej przy wzroście temperatury. Para wodna jest ważnym gazem cieplarnianym, zwiększenie się jej ilości może prowadzić do wzrostu temperatury powietrza a tym samym i parującej wody oceanów, jezior, rzek i z powierzchni ziemi co prowadzi do dodatkowego wzrostu ilości pary wodnej – tzw. niekontrolowany efekt cieplarniany (ang. runaway greenhouse effect."
wikipedia - równanie Clausiusa-Clapeyrona

No i od teraz pijąc kawę będę mieć wyrzuty sumienia i świadomość, że moja mała czarna pita z rana rzutuje na globalne ocieplenie...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1073 dnia: 28 Maj 2020, 19:41:51 »
A ja lubię kwaski i przelewam tylko raz
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1074 dnia: 30 Maj 2020, 12:08:04 »
Zastanawiam się nad tym ekspresem.

Sprawdzał ktoś, jaka może być najmniejsza doza kawy w sitku, żeby ubicie, ekstrakcja były poprawne?

Mówiąc prościej, da się Rotą zrobić pojedyncze espresso z 7-9 gramów kawy? Czy charakterystyka sitka na to pozwala? Bo w innym wątku wyczytałem, że z podwójnego sitka ciężko zrobić pojedyncze espresso, gdyż warstwa kawy jest za cienka.

Nigdy nie miałem w ręce kolby, preferuję kawę z przelewów i kawiarki, ale dobre espresso z kawiarni też mi smakuje, jednak w życiu bym nie kupił elektrycznego ekspresu (cena, czyszczenie, konieczność podłączenia do prądu, czas nagrzewania itd.) - ale ten bezprądowy mnie zafrapował. :) Jakiś czas temu myślałam o dźwigniowym La Pavoni, ale jego konstrukcja jest mniej zwarta (zajmowanie miejsca) i bardziej skomplikowana, potrzebuje prądu, jest dużo cięższy (mobilność), no i najprostsza wersja z nanometrem jest droższa Rota.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline palko Mężczyzna

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: V60, Gabi, Bialetti Venus, Aeropress + Prismo, FrenchPress, Kazak Rota
  • Młynek: Comandante C40 mk3
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1075 dnia: 30 Maj 2020, 12:41:19 »
Ja eksperymentowałem z 10 g. Łatwo było uzyskać ciśnienie 9 bar. Smakowo było ok. W sumie smaki podobne tylko dużo mniej intensywne niż z normalnej dozy.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1076 dnia: 30 Maj 2020, 13:28:04 »
To dobra wiadomość. :)

@palko - Jak rozumiem, za normalną dozę uznajesz 14 gramów?

A jaki wyciskałeś uzysk z 10 gramów, a jaki z 14 gramów? Domyślam się, że zbliżony, jeśli była tak wyraźna różnica w intensywności?

Sądząc z filmików, ilość naparu reguluje się na oko/na wyczucie, bo nie ma w tym ekspresie żadnego oznaczenia, dokąd kręcić?

Jeszcze  jedno: ile z grubsza czasu zajmuje wyczyszczenie Roty po jednokrotnym użyciu i co ile kaw należy przeprowadzić konserwację, którą @Valerii pokazuje na jednym z filmów?
« Ostatnia zmiana: 30 Maj 2020, 13:32:49 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline palko Mężczyzna

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: V60, Gabi, Bialetti Venus, Aeropress + Prismo, FrenchPress, Kazak Rota
  • Młynek: Comandante C40 mk3
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1077 dnia: 30 Maj 2020, 14:27:05 »
@Miro Miro - Tak 14-15 g, Uzysk standardowy, nigdy nie ważyłem ale tak jak na filmach Waleriego - ok 2/3 szklaneczki. Z 10 g to było takie lungo. Wszystko na wyczucie, tak jak w każdej ręcznej maszynie. Plus jest taki, że jest manometr, można posiłkować się lusterkiem alby wygodniej było widać pierwsze krople. Pojemność urządzenia i długość śruby jest tak zaprojektowana aby było akurat. Wyczyszczenie roty to jest moment. Wyczyszczenie sitka i przepłukanie cylindra i prysznica. Co do konserwacji to trudno oszacować bo ja robiłem dopiero po połowie roku jak wykręciła mi się śruba od tłoka bo uszczelka na tłoku stawiała już za duży opór. ale używałem raz na kilka dni. Nigdy nie miałem maszyny do espresso ale teraz jak chodzę po dobrych kawiarniach to naprawdę nie mam kompleksu bo tą maszynką potrafię zrobić nieraz lepszego szota.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1078 dnia: 30 Maj 2020, 14:35:46 »

Sądząc z filmików, ilość naparu reguluje się na oko/na wyczucie, bo nie ma w tym ekspresie żadnego oznaczenia, dokąd kręcić?


Na oko.


Jeszcze  jedno: ile z grubsza czasu zajmuje wyczyszczenie Roty po jednokrotnym użyciu i co ile kaw należy przeprowadzić konserwację, którą @Valerii pokazuje na jednym z filmów?

15 sekund: spuścić wodę i wyczyścić kosz.

konserwację od 50 do 200 kaw, w zależności od jakości wody.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1079 dnia: 30 Maj 2020, 14:58:44 »
@palko - dzięki! Wszystko jasne.

@Valerii - a czy można od razu z ekspresem kupić podstawowe części zamienne na wypadek zużycia, np. uszczelki czy tę śrubę o której pisze @palko

@Miro Miro -  po połowie roku jak wykręciła mi się śruba od tłoka bo uszczelka na tłoku stawiała już za duży opór.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi