Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 287400 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1020 dnia: 09 Maj 2020, 10:31:21 »
  :picardpalm: :picardpalm:
Gdybym pracował to pożyczyłbym Ci rotę na testy. Zreszta, z tego co pamietam, to preferujesz spalenizne, zatem zadne wykresy nie maja sensu
A na serio nie rozumiem czemu się na to uwziąłeś. Nie masz tej maszynki, nie piłeś z niej espresso, nie wierzysz konstruktorowi, ani użytkownikom, czy nawet osobom które nie maja roty tylko testowali ją na spotkaniu forumowym. To, zdaje się być albo mega skrajny umysł nie pozwalający na dostęp do informacji z którymi sie nie zgadza (cechujący sekty czy, o ironio - sympatyków partii politycznych) albo sport polski narodowy - czepianie się
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2020, 10:39:57 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1021 dnia: 09 Maj 2020, 10:36:37 »
to preferujesz spalenizne
Tak, piłem na początku dla testu, wtedy kiedy nie rozróżniałem i nie rozumiałem. Powinieneś napisać, preferowałeś...

Teraz mimo, że mój ekspres jest dopracowany, piję więcej z kawiarki... Pomimo, że uważam, że kawiarka to wielka kupa.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1022 dnia: 09 Maj 2020, 10:42:49 »
To, zdaje się być albo mega skrajny umysł nie pozwalający na informacje z którymi sie nie zgadza albo sport polski narodowy - czepianie się
No i widzisz człowieczku, nie potrafisz się powstrzymać. Po co wplątujesz w dyskusję, irracjonalne argumenty. To może Twój umysł nie przyjmuje faktów, przeczytaj jeszcze raz co zostało napisane. Wy nie piszecie o żadnych faktach, a jedynie o odczuciach...

cechujący sekty czy, o ironio - sympatyków partii politycznych
Chłopie odlatujesz. Weź na wstrzymanie...
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2020, 10:44:53 wysłana przez hi_aro »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1023 dnia: 09 Maj 2020, 10:49:58 »
czyli @hi_aro nie masz ani nigdy nie używałeś roty, acha, no tak.

A powiedzcie mi czy wasze preifuzje i ogólnie profil ekstrakcji dobrze skojarzył mi się z slayerem? Oni też zaczynają od drobniejszego przemiału, długiej preinfuzji a potem kontrolowany przyrost ciśnienia.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1024 dnia: 09 Maj 2020, 10:54:50 »
Espresso  - to nie fakt, espresso - to odczucie. Krapka.

Jeśli espresso było faktem, to w mistrzostwach barista zwyciężył zawodnik z największym ekspresem.  :taktak:

http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1025 dnia: 09 Maj 2020, 10:56:39 »
To, zdaje się być albo mega skrajny umysł nie pozwalający na informacje z którymi sie nie zgadza albo sport polski narodowy - czepianie się
No i widzisz człowieczku, nie potrafisz się powstrzymać. Po co wplątujesz w dyskusję, irracjonalne argumenty. To może Twój umysł nie przyjmuje faktów, przeczytaj jeszcze raz co zostało napisane. Wy nie piszecie o żadnych faktach, a jedynie o odczuciach...

cechujący sekty czy, o ironio - sympatyków partii politycznych
Chłopie odlatujesz. Weź na wstrzymanie...


Nie sprawdziłeś = nie wiesz, w tym przypadku. Odrzucasz zdanie ca. 20 użytkowników, którzy piszą TO SAMO! Odrzucasz zdjęcia tygrysów, których na niskich temperaturach i złej ekstrakcji nie doświadczysz. To fakty.
Naukowe czy racjonalne podejście nakazywałoby sprawdzić swoje wątpliwości, a nie pisanie o rzeczach o których się mało wie
Tak trochę jak „globalnego ocieplenia nie ma, bo mnie jest zimno”. Aha.
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2020, 10:58:54 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline spokutycki

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Kazak Rota, V60, AeroPress + Prismo
  • Młynek: Kazak Tura 3, Aergrind
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1026 dnia: 09 Maj 2020, 11:19:41 »
A ja wam życzę miłego dnia przekupki jedne...


PS. Ukręcone Rotą nawet przy moich mizernych skilach w espresso smakuje lepiej niż w niejednej kawiarni - to jest prawdziwa siła tego urządzonka...

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1027 dnia: 09 Maj 2020, 11:19:49 »
Odrzucasz zdjęcia tygrysów, których na niskich temperaturach
Bzdura, bez problemu da się zrobić tygrysa poniżej 90st.C. Ze "złą" ekstrakcją nie testowałem. Właściwie, co to jest zła ekstrakcja? Ja zrobię tygrysa na kawach, których Ty nie jesteś w stanie zrobić, właśnie poprzez manipulację.

"Koledzy" ogarnijcie się. Nigdzie nie napisałem że kawa nie smakuje z Roty. Napisałem tylko, że nie da się zrobić powtarzalnych szotów w zakresie zalecanych temperatur. Bedę bardziej brutalny, bez pokazania wykresów, danych jawnie wprowadzacie ludzi w błąd. Odczucia to tylko odczucia, każdy może miec swoje, autosugestia to kolejny czynnik.

Ja to rozumiem, bo wielokrotnie podobnej autosugestii ulegałem. Człowiek lubi "zniekształcenia" i autosugestię.   
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2020, 11:22:04 wysłana przez hi_aro »

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1028 dnia: 09 Maj 2020, 11:42:09 »
czyli @hi_aro nie masz ani nigdy nie używałeś roty, acha, no tak.

A powiedzcie mi czy wasze preifuzje i ogólnie profil ekstrakcji dobrze skojarzył mi się z slayerem? Oni też zaczynają od drobniejszego przemiału, długiej preinfuzji a potem kontrolowany przyrost ciśnienia.


Kiedy miałem atak kreatywności, zrobiłem tak. 13 gramów ziarna, mielenie mniejsze niż zwykle. Uzysk napoju 25 gramów. Okazało się bardzo smaczne.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1029 dnia: 09 Maj 2020, 11:48:55 »
Ja zrobię tygrysa na kawach, których Ty nie jesteś w stanie zrobić
Powodzenia.
Właściwie, co to jest zła ekstrakcja?
Skoro tego nie wiesz, to poziom Tediego.
Bez odbioru
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline artbass Mężczyzna

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: AP, phin, Ascaso steel prof, V60, Kazak Rota
  • Młynek: i-2, aergrind, Kazak Tura 3 w
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1030 dnia: 09 Maj 2020, 15:34:04 »
faktycznie, ta rota bez wykresów nie daje rady...  :picardpalm:

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1031 dnia: 09 Maj 2020, 17:48:05 »
Napisałem tylko, że nie da się zrobić powtarzalnych szotów w zakresie zalecanych temperatur. Bedę bardziej brutalny, bez pokazania wykresów, danych jawnie wprowadzacie ludzi w błąd. Odczucia to tylko odczucia, każdy może miec swoje, autosugestia to kolejny czynnik.

Miałem u siebie przez jakiś czas Rotę, dość długo Robota, przez chwilę Caravel - wszystko maszyny gdzie ręcznie kontrolujesz ciśnienie.
Miałem Ascaso UNO PROF na termo bolku, potem NS Musica, teraz LR.

Z moich doświadczeń wynika, że da się zrobić powtarzalne espresso na maszynie ręcznej - szczególnie jeżeli mówisz o temperaturze (w zasadzie jeżeli startujesz od tej samej temperatury w czajniku i masz ten sam proces rozgrzewania maszyny, jest to banalnie proste i powtarzalne). Powtarzalność to nie stabilność. Jest powtarzalnie, nie ma oczywiście mowy o stabilnej temperaturze zaparzania. W Rocie dodatkowo temperatury są niższe niż w większości innych maszyn jakich używałem, chyba, że tracisz bardzo dużo czasu na rozgrzanie maszyny. Kompensujesz to drobnym przemiałem, preinfuzją i dłuższym czasem. Temperatura jest tylko jednym z parametrów i jeżeli jest niższa (ale nie za niska, w Rota bez rozgrzania jest moim zdaniem za nisko, po rozgrzaniu jest już na tyle wysoka temperatura, że balansując resztą parametrów jesteś w stanie zrobić dobre espresso).

Powtarzalność ciśnienia ekstrakcji? Trochę trudniej, bo trzeba się tego nauczyć manualnie, ale zaletą maszyn ręcznych jest to, że przy odpowiednim doświadczeniu łatwo reagujesz na to co się dzieję z kawą. W zasadzie nie masz nieudanych shotów, nawet jak zmielisz za grubo, za drobno, masz złą dystrybucję - zawsze możesz tak manipulować ciśnieniem i przepływem aby uzyskać przynajmniej przyzwoitą filiżankę.

Czy Rota, Robot, Caravel zrobiły mi lepsze espresso niż LR? Cóż, został u mnie tylko LR, więc niech to będzie odpowiedź. Ale te maszyny kosztują 10 razy mniej, a różnica smaku mimo że wyraźnie na plus w dużej dźwigni to na pewno nie jest to smak warty 10 razy tyle :)

Rozumiem zachwyty tą maszyną, szczególnie u osób które do tej pory miały tylko maszyny z pompą, ale pisanie, że to najlepszy ekspres: subiektywnie nikt nie zabroni mieć takiej opinii, obiektywnie - niekoniecznie to prawda. 

Offline magas

  • Wiadomości: 81
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1032 dnia: 09 Maj 2020, 18:22:22 »
Piję espresso tylko w pracy, na dzień dzisiejszy nie mam w domu żadnej maszynki, miałem zabawkę na rano, ale musiałem odwieść do pracy, a niedziela w domu, pić się chce, od 30 lat espresso jest moją codziennością, przyszła korona i nie można było w niedziele zejść do knajpy by napić się kawy  i tak patrzę co przytulić, na jedno espresso dziennie i kilka w niedziele. Gdy w pracy ekspresy zabawki wrócą z serwisu to będę mógł zabrać zabawkę znów do domu, ale chciałem kupić sobie coś co wyniesie mi kawkę na poprawny poziom, dlatego zadałem to pytanie. Osobo  hi_aro tobie powinienem coś napisać, bo wypada napisać osobie, która nie ma, nie używała Roty, a tyle miała do napisania po moim pytaniu, ale staram się nie rozmawiać z takimi osobami, w życiu prywatnym omijam, oczywiście kiedy jestem zmuszany, a to też się zdarza to się bronie i atakuje w zależności od sytuacji, wyrazy współczucia dla domowników. Uwielbiam dyskutować z ludźmi którzy mają odmienne zdanie niż moje, nawet jestem im wdzięczny za pokazanie czegoś z innego punktu widzenia, ale muszą to być osoby z którymi warto dyskutować.   

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1033 dnia: 09 Maj 2020, 18:39:01 »
na jedno espresso dziennie i kilka w niedziele.
Rota sprawdzi się bardzo dobrze w domu.
Robot również, pytanie czy wolisz kręcisz czy cisnąć. Do pracy Robot na pewno dużo szybszy i łatwiejszy w konserwacji i eksploatacji, w domu, nie to znaczenia, więc lepiej wybrać produkt z rodzimej produkcji a nie z Hong Kongu.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1034 dnia: 09 Maj 2020, 18:50:58 »
ale muszą to być osoby z którymi warto dyskutować
Wg, Twojej teorii, powinieneś najpierw wykonać samodzielnie ekspres, napisać program do niego, pomierzyć go, abyśmy mogli podyskutować. A tak rozmawiam z kim... Jakoś z Andrzejem na C2H5OH też nie możesz się dogadać, już teraz kumam dlaczego.

Jakiś czas temu zacząłem pisać program, który miał potwierdzić moją teorię. Otóż program utrzymuje stały przepływ i profil ciśnienia niezależnie od ilości i przemiału kawy. Ma tylko kilka warunków, aby pompa nie zwariowała. Takim ekspresem można zrobić tygrysa z kawy zbożowej...

Ale już się zamykam, bawcie się dalej...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi