Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 287089 razy)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #720 dnia: 18 Wrzesień 2019, 15:41:53 »
Rubin, zrozumiałem że przez 10 min masz jedno zalanie, według mnie lepiej zalać 1 raz, po minucie zlać wodę, nalać znowu wrzątek i zlać po chwili, 3 raz już można kręcić, w międzyczasie mielesz/ubijasz.

Ja dziś w ramach porannej kawy zrobiłem jak tom517 - wlać na krótko wrzątek, wylać, wlać jeszcze raz na 5 minut. Plus rozgrzać filiżankę. Jak na razie ten sposób dał najlepszą - w sam raz - temperaturę naparu. Dzięki!

Winny jestem kredyt za hint o przechyleniu Roty rownież tytoosowi - ominąłem poprzednio. Dzięki!

A w kwestii pierwszego wrażenia - na razie o ergonomii i procesie, bo kawa dobra mi jeszcze nie dotarła.
Pomijam krzywą uczenia i zabawy z bąblem powietrza czy odkręcającym się tłokiem (czy tego tłoka nie można lepiej zamontować niż na gwincie z Loctitem, np. bez dokręcania w ogóle?

Fajne:
- w porównaniu do Robota utrzymanie stabilnie ciśnienia jest łatwiejsze - w Robocie jednak ciśnie się ramionami, które drżą (ale tam nie mam manometru żeby porównać - to tylko uczucie)
- Robot wymaga trochę siłowania się - tu pełna kulturka
- kawa leci super gęsta, jak syrop - nie powiem jak to smakuje na razie, ale mi się bardzo podoba


Dla mnie niefajne:
- sitko jest ciut za małe na słoik z Komesia, ale to dlatego że ja mam Komesia - potrzebuję tunelu
- proces kawy jest dosyć mozolny przez: potrzebę rozgrzewania, przelewania - Robot się nagrzewa przy mniej jasnych mieszanka wystarczająco dobrze wrzątkiem do ekstrakcji - do celebrowania i pozwalania nazywać się dziwakiem - super sprawa, No problem. Ja takiej mobilki używam w pracy - trochę za dużo się schodzi, ale jeszcze  potrenuję.
- po zrobieniu kawy trzeba coś podłożyć - inną filiżankę, nie da się zatrzymać ekstrakcji - znowu, w Robocie się da (cofając dźwignie w górę)
- podstawka na 3 nóżki nie mieści moich filiżanek do doppio (cappucino), musiałem zaopatrzyć się w te 80ml

Patrząc na ekstrakcję przewiduję, że właściwa kawa będzie mi lepiej (jeśli nie dużo lepiej) smakować niż z Robota. Ale o tym napiszę za czas jakiś.

PS. Mimo że mi to nie pasuje to nie dokładałbym elektrycznego dogrzewania - piękno tej maszynki leży też w tym, że jest unplugged.
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2019, 15:54:57 wysłana przez rubin »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #721 dnia: 18 Wrzesień 2019, 20:10:06 »
Takie malownicze espresso przed chwilą wykręciłem, za pierwszym razem. Wersja z sitkiem jest chyba testowa :). Mam przyjemność takową teraz próbować. Pierwsze wrażenie: jest troszkę inaczej, zwłaszcza w pierwszej fazie. Proces ekstrakcji wydaje się lżejszy, nieco szybszy. Czy aż taki wpływ może mieć na to sitko prysznica? Tak czy owak, teraz Rota przypomina rasowy ekspres :).



Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #722 dnia: 19 Wrzesień 2019, 12:47:51 »
@Valerii tą Ture3 to masz szybkie czy wolne żarne? No i napisz proszę albo zrób fotkę jak masz ustawiony młynek do Roty dla Chocolate Wave'a na tym filmiku.
Szybkie żarne.  Ustawiony młynek na 4.

Na tym filmiku jest prysznic, którego u mnie nie ma. Hmm czegoś nie dostałem podczas zakupu?
Hm, no własnie, ja tez nie mam prysznica. Valerii jak to jest?
Pytanie ile to poprawia w porównaniu do wersji bez prysznica i czy da się to samemu zamontować.
Jest to nowa wersja urządzenia. Ma zarówno plusy, jak i minusy.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #723 dnia: 20 Wrzesień 2019, 14:01:29 »
@rubin jak dla mnie idealne jest na Comandante :O
Ja nie rozumiem o co Wam chodzi z tym rozgrzewaniem.
U mnie to wyglada tak:
Wstawiam wodę, idę odważyć ziarna, zalewam Rotę, mielenie-dystrybucja-tamping, wylewam wodę, zalewam znów i robie shota.
Nie uświadczyłem podekstrakcji, ani nieprzyjemnej kwaskowatosci. A espresso i tak pije troszke cieplejsze od temperatury pokojowej, bo wtedy dopiero czuć prawdziwy smak :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #724 dnia: 20 Wrzesień 2019, 14:06:57 »
@rubin jak dla mnie idealne jest na Comandante :O

Trochę się majda słoiczek na brzegu sitka - juz kilka razy rozsyłałem. Tak jakby średnica słoika była odrobinę za duża.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #725 dnia: 20 Wrzesień 2019, 15:32:51 »
@rubin jak dla mnie idealne jest na Comandante :O
Ja nie rozumiem o co Wam chodzi z tym rozgrzewaniem.
U mnie to wyglada tak:
Wstawiam wodę, idę odważyć ziarna, zalewam Rotę, mielenie-dystrybucja-tamping, wylewam wodę, zalewam znów i robie shota.
Nie uświadczyłem podekstrakcji, ani nieprzyjemnej kwaskowatosci. A espresso i tak pije troszke cieplejsze od temperatury pokojowej, bo wtedy dopiero czuć prawdziwy smak :)
Mam tak samo. Tylko mi pojemnik od MYM54 i od Kinu wchodzi w środek sitka.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #726 dnia: 20 Wrzesień 2019, 15:35:32 »
A czy pojemnik od młynka musi wchodzić do sitka? ;) Mnie tam młynek podaje kawę wprost do sitka...  :picardpalm:

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #727 dnia: 20 Wrzesień 2019, 16:44:50 »
 :smiech:

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #728 dnia: 20 Wrzesień 2019, 18:02:27 »
A czy pojemnik od młynka musi wchodzić do sitka? ;) Mnie tam młynek podaje kawę wprost do sitka...  :picardpalm:
Nie wiem, nie mam Comandante, więc ciężko mi się odnieść, widocznie komuś przeszkadza, że nie pasuje, w Kinu i MYM54 pasuje, wyobrażam sobie, że z Rotą musi być bardzo wygodnie [emoji106].

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #729 dnia: 20 Wrzesień 2019, 21:52:13 »
Ten słoiczek od Comandante jest takiej średnicy w stosunku do sitka Roty, że nie da się przyłożyć od góry sitka i przesypać jednym ruchem - o to chodzi. Ale to jest tak mała rzecz, że nawet niewarta tej ciągnącej się dyskusji.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #730 dnia: 20 Wrzesień 2019, 23:29:50 »
Ale jak się nie da jak tak robie?
Połóż sitko odwrotnie na słoiczek i przekręć o 180 stopni. No nie ma szans, żeby najmniejszy pyłek wyleciał.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #731 dnia: 21 Wrzesień 2019, 14:23:25 »
Albo mamy inne młynki, albo ty masz w tym większą wprawę.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #732 dnia: 21 Wrzesień 2019, 14:55:35 »
Ale trudno, żeby Valerii robił sitka kompatybilne z Commandante...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #733 dnia: 21 Wrzesień 2019, 15:23:02 »
Rubin ma Robota, tam jest sitko 58 mm, więc kompatybilne z C40.
Więc sobie porównuje oba urządzenia i jedna z różnic jest taka, że z C40 łatwiej mu przesypać kawę do Robota niż Roty.
Nie każdy pracuje w palarni, niektórzy ludzie pracują w biurach i nie mogą sobie postawić w kuchni Ceado, który namiela od razu do sitka.
Więc łapanie się za głowę, turlanie ze śmiechu jest co najmniej nie na miejscu.
Trochę wyluzujcie Panowie.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #734 dnia: 21 Wrzesień 2019, 16:00:54 »
Dzięki Paweł za wyjaśnienie - całkowicie trafione.
Poza tym, w którym miejscu powiedziałem, że jest to krytyczna wada Roty? Po prostu podzieliłem się swoim spostrzeżeniem, w szczególności z perspektywy użytkownika „biurowego” gdy zależy mi na mojej kawie, ale też na sprawnym jej przygotowaniu i posprzątaniu po sobie w całości procesu.
Napisałem też, że to na tyle mała rzecz, że niewarta tak długiej dyskusji - ale się ona toczy z uporem maniaka.

Dajcie czasem szanse na krytyczne opinie w stosunku do produktu, porównania z innymi produktami w klasie - na tym polega to forum - nie wszystkim wszystko musi się podobać, a takie porównania dla wielu są cenne, bo zależą też od kontekstu użycia.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi