Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 287376 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #450 dnia: 10 Lipiec 2019, 10:30:51 »
Bardzo proszę, rozwiejcie moje wątpliwości, albo naprowadźcie na dobrą drogę. Otóż niepokoi mnie to, że muszę bardzo drobno zmielić kawę, mówię tu o bardzo jasnych singlach lub mieszankach z linii Synestezja, czy kawach z działu przelew od Gorana. Aby wytworzyć odpowiednie ciśnienie przemiał musi być drobniejszy niż normalnie używam do tygielka lub zbliżony (nie twierdzę, że do tygielka nie mielę za grubo). Ponadto kiedy już zmielę odpowiednio aby osiągnąć ciśnienie rzędu 8-9 bar cała ekstrakcja trwa niepokojąco długo bo nawet ponad 1 minutę od momentu pierwszego ruchu korbą. Biorąc nawet pod uwagę, że pierwsze kilka obrotów jest chyba czysto technologiczne, żeby uszczelnić cylinder, to nie trwa to dłużej niż 5 sekund, więc nadal ekstrakcja oscyluje w okolicach minuty lub dłużej. Nie bardzo udaje mi się zmielić tak, żeby utrzymać w miarę stabilną ekstrakcję w okolicach 30-40 sekund. Kawa z takich prób wychodzi wodnista i niezbyt smaczna.

Możecie ocenić moje postępy? Jak to u Was wygląda, co mogę poprawić?

Jeśli rzeczywiście mam utrzymać taki przemiał, to jestem zmuszony używać wkrętarki na wyjazdach, bo mielenie dłuższe niż te 40 s wywołuje u mnie frustrację, a na Kinu M47 to są okolice minuty, minuty i 10s, na MYM54 to już 3 minuty.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #451 dnia: 10 Lipiec 2019, 10:44:32 »
Przeczytaj moje wpisy w tym wątku. Tak jest, trzeba kawę zmielić drobniej. Nie jakoś bardzo znacząco -- ale ja mam E37S ;). O ręcznym młynku raczej zapomniałbym. Nawet nie dałem sobie rady z użyciem sklepowego młynka. Najlepiej sprawdza mi się młynek do espresso on-demand i tyle :). Działa najszybciej, najlepiej i wszelkie zmiany są proste. Przynajmniej na czas oswojenia się z kręciołkiem młynek gastro jest najbardziej stosowny.

Czas zaparzania w przypadku Kazaka jest dłuższy. Jeśli proces zaczyna się powoli, łagodnie, to siłą rzeczy całość trwa dłużej -- dzięki temu kawowe ciastko jest równomiernie zwilżane i przepływ wody jest równomierny, nie ma kanałów, a efekt w filiżance jest słodki :). Nie ma w dłuższym czasie zaparzania nic niepokojącego, gdyż espresso jest świetne :). Gdybyś chciał zrobić tak szybko, jak w swoim "pompowym" ekspresie, to dostaniesz tylko kanały i lurę ;).

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #452 dnia: 10 Lipiec 2019, 10:49:04 »
Bardzo proszę, rozwiejcie moje wątpliwości, albo naprowadźcie na dobrą drogę. Otóż niepokoi mnie to, że muszę bardzo drobno zmielić kawę, mówię tu o bardzo jasnych singlach lub mieszankach z linii Synestezja, czy kawach z działu przelew od Gorana. Aby wytworzyć odpowiednie ciśnienie przemiał musi być drobniejszy niż normalnie używam do tygielka lub zbliżony (nie twierdzę, że do tygielka nie mielę za grubo). Ponadto kiedy już zmielę odpowiednio aby osiągnąć ciśnienie rzędu 8-9 bar cała ekstrakcja trwa niepokojąco długo bo nawet ponad 1 minutę od momentu pierwszego ruchu korbą. Biorąc nawet pod uwagę, że pierwsze kilka obrotów jest chyba czysto technologiczne, żeby uszczelnić cylinder, to nie trwa to dłużej niż 5 sekund, więc nadal ekstrakcja oscyluje w okolicach minuty lub dłużej. Nie bardzo udaje mi się zmielić tak, żeby utrzymać w miarę stabilną ekstrakcję w okolicach 30-40 sekund. Kawa z takich prób wychodzi wodnista i niezbyt smaczna.

Możecie ocenić moje postępy? Jak to u Was wygląda, co mogę poprawić?

Jeśli rzeczywiście mam utrzymać taki przemiał, to jestem zmuszony używać wkrętarki na wyjazdach, bo mielenie dłuższe niż te 40 s wywołuje u mnie frustrację, a na Kinu M47 to są okolice minuty, minuty i 10s, na MYM54 to już 3 minuty.

Marek.
Mi szoty wychodzą coś koło 1:10, czyli tak ponad minutę.
Przemiał drobniejszy espresso na Rakiecie to prawie kąt 30 stopni obrotu na młynku.
Na komesiu to coś powyżej 120-150 obrotów, także się spociłem, ostro kręcąc.
Podejrzewam, że tak jes,t bo ciastko jest mniejsze i taki "profil" Roty.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #453 dnia: 10 Lipiec 2019, 10:52:44 »
Bez tego elementu mamy otwartą przestrzeń -- nic nie dzieli kawy od wnętrza cylindra i wody z czajnika.
Możesz wypróbować, wyciąć sobie odpowiedniej średnicy filtr papierowy, korzystając z tych z AP. Powinno pomóc.
Pytałem dawno temu o to, w Robocie, jest w tym miejscu "prysznic" stalowy. Tu robi robotę manometr, ale jak go nie ma to coś w stylu prysznica musi go zastąpić. Papierek powinien dać radę.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #454 dnia: 10 Lipiec 2019, 10:55:04 »
No i wyszło na to, że to nie jest espresso z takim czasem ekstrakcji, aż się boję co teraz będzie za dyskusja  :picardpalm:

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #455 dnia: 10 Lipiec 2019, 10:58:41 »
@Miklas wielokrotnie pisałem o sporo drobniejszym przemiale. Espresso na stradzie to 11 klik Comandante, Rota - 6 klik, czasem nawet piąty. Jeśli robie preinfuzje, czasem dochodzę do 2 minut parzenia i chyba tylko jednego shota zrobiłem przeparzonego. Eksperymentuj! Olej wagę i stoper. Mam Rotę już jakiś czas i tylko raz zważyłem uzysk (po czyszczeniu i smarowaniu Roty).

Przygotowanie sześciu kaw to jakieś 20 minut. W kazdy piątek i sobotę zapraszam znajomych na kawę i zawsze używam Roty. Szybciej zrobie shoty i posprzatam niż HX się zagrzeje. Na mleko wystarczy duży French Press.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #456 dnia: 10 Lipiec 2019, 11:06:09 »
@Szczympek  :brawa:

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #457 dnia: 10 Lipiec 2019, 11:19:40 »
O ręcznym młynku raczej zapomniałbym.

Gdybym miał zastosować się do tej rady, to musiałbym w w zasadzie wystawić rotę na sprzedaż. To jest ekspres, którego będę w 100% użytkował na wyjazdach w kamperku. Nie ma szans wstawić tam młynka gastro. Cieszę się, że potwierdzacie moje spostrzeżenia. Rozumiem, że nie ma co kombinować moje próby są jak najbardziej poprawne i trzeba się pogodzić z takimi nastawami młynka. Dobrze, że w kamperku wkrętarka to sprzęt pierwszej potrzeby i mam ją zawsze ;).

Espresso na stradzie to 11 klik Comandante, Rota - 6 klik, czasem nawet piąty

To mnie nieco uspokaja, bo z Kinu M47 espresso na Astorii to okolice 1 obrót i 3-5 na skali (1,3-1,5), na Rocie 1,0 - 1,1 gdzie tygielka kręcę na 1,0. Z MYM54 nie ćwiczyłem espresso na Astorii, ale z Rotą to około jednego pełnego obrotu od styku żaren co daje 3 minuty kręcenia, z wkrętarką to około minuta, co mnie ratuje bo musiałbym szukać młynka na wyjazdy.

No i wyszło na to, że to nie jest espresso z takim czasem ekstrakcji, aż się boję co teraz będzie za dyskusja 

Do rezultatu w filiżance nie mam zastrzeżeń, jest ratio 1:2, jest gęsto, jest smacznie, są tygryski, wszystko się zgadza oprócz czasu :)

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #458 dnia: 10 Lipiec 2019, 11:25:34 »
do tej rady
Ta rada dotyczyła zaznajomienia się ze specyfiką Kazaka... Z czasem każdy to ogarnie jak chce ;).

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #459 dnia: 10 Lipiec 2019, 11:34:47 »
@Miklas wielokrotnie pisałem o sporo drobniejszym przemiale. Espresso na stradzie to 11 klik Comandante, Rota - 6 klik, czasem nawet piąty. Jeśli robie preinfuzje, czasem dochodzę do 2 minut parzenia i chyba tylko jednego shota zrobiłem przeparzonego. Eksperymentuj! Olej wagę i stoper. Mam Rotę już jakiś czas i tylko raz zważyłem uzysk (po czyszczeniu i smarowaniu Roty).

Przygotowanie sześciu kaw to jakieś 20 minut. W kazdy piątek i sobotę zapraszam znajomych na kawę i zawsze używam Roty. Szybciej zrobie shoty i posprzatam niż HX się zagrzeje. Na mleko wystarczy duży French Press.

Mógłbyś opisać co i jak z czyszczeniem ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #460 dnia: 10 Lipiec 2019, 11:39:06 »
Normalnie: odpowiednie szczypce, wyciągasz sprężyny, wyciągasz tłok -- smarujesz co trzeba i składasz do kupy.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #461 dnia: 10 Lipiec 2019, 11:54:01 »
Jeszcze brakuje mi informacji jak Rotę "serwisować".
Doczytałem o Molykote 111 -  takim smarem smarować? I co ile shotów? I Co smarować? Tylko uszczelkę tłoka?
Przewertowałem wątek od początku ale nie znalazłem powyższych info poza Molykote 111

[edit] widzę, że zdublowałme sie z pytaniem z mr_J :-D

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #462 dnia: 10 Lipiec 2019, 12:11:33 »
Youtube:

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #463 dnia: 10 Lipiec 2019, 12:14:57 »
Nie pytałem jak rozebrać, to wiem, ale co ile i czym smarować. Na filmie widzę, że tylko oring na tłoku smarować.
Fajnie jakby @Valerii napisał w dwóch słowach nt smarowania:
- co ile
- co
- czym

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #464 dnia: 10 Lipiec 2019, 12:21:09 »
Nieco później zrobię film o konserwacji.

Teraz takie pytanie: czy trzeba, czy nie trzeba holder z podwójnym wylewem?

http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi