Autor Wątek: DRIP - wysoka temperatura zaparzania  (Przeczytany 23167 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #135 dnia: 09 Marzec 2020, 20:20:12 »
Hehe.
Jeśli ktoś pyta o temperaturę to już coś tam wie na temat kawy, prawda? Poza tym, żeby zalać najcieplejszą woda wcale nie musi mieć czajnika z pomiarem temperatury wiec te widełki o których piszesz, bardziej zniechęcają.
Kawa to przede wszystkim cyferki. Odpowiedz proszę: wolisz kawę wypalaną przez „cyferki” czyli dobrze zaprogramowany komputer, czy z sercem i wyczucie  wypaloną na patelni?
Gdyby nie cyferki to pewnie tylko taka by była i to forum by nie istniało. Warto doceniać „cyferki”.
To, że Ty lubisz Chemex robiony na oko - super. Ja wolę wiedzieć co się dokładnie dzieje. Dzięki czemu mam powtarzalnosc i wiem co można poprawić.
Cały temat wziął się od pytania „od czego zacząć?” I biorąc pod uwagę, że nowy w świecie kawy ma sobie poradzić z:
- dobraniem grubości mielenia
- ratio
- ilością zalań
- powtarzalnością
To dokładanie kolejnej zmiennej może zniechęcić. Widać to było na forum coffeedesk gdzie ludzie już się poddawali.
Jak ktoś ma chęć to niech sobie eksperymentuje. Ale nie rozumiem odradzania używania najgorętszej wody. 
Widać nawet w NZ ludzie na forach mają z tym problem:

WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Swider21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Oscar II, V60, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Skerton
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #136 dnia: 09 Marzec 2020, 20:37:47 »
Myślę, że dając dwóm palarniom tę samą kawę, czy nawet dwóm roasterom, każdy z nich wypali ją inaczej. Natomiast każdy z nich będzie się poruszał w jakiś widełkach.
Dlatego powiedziałbym, uściślając, że kawa to widełki cyferek.
Co do gorącej (rozumiem, że mamy na myśli wrzącą) wody, to ja osobiście nie odradzam jej używania. Ale tez nie uważam, że ma być słusznym punktem wyjścia.
Punktem wyjścia nr 1, jak zresztą sam zauważyłeś, jest przemiał (przynajmniej dla tego co zaparza/pije). Daleko potem jest temp. wody. Co do tego się chyba zgodzimy.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #137 dnia: 09 Marzec 2020, 20:40:57 »
Zaparzanie kawy to proces gdzie jest bardzo dużo zmiennych, temperatura to tylko jeden z nich (i wcale nie najważniejszy).
Wątpię że nagle zmiana temperatury z 92 na 99 rozwiąże czyjść problem.
Zacząć trzeba od dobrych ziaren, dobrej wody i dobrego młynka. I wziąść pierwszy lepszy przepis.

A jak się ktoś wkręci to wtedy czas na doktoryzowanie ;)

Gdzieś to na forum było, ale jeszcze raz przekleje, bo chyba nie ma bardziej przeglądowego opisu wszystkich aspektów zaparzania.

https://coffeeadastra.com/2018/11/30/brewing-better-coffee/

Cytuj (zaznaczone)
4. The Brew Variables
There are several brew variables that will affect the taste (e.g., extraction yield) and strength of your cup:

Coffee to water ratio
Coffee beans quality
Roast profile and quality
Grind size
Grind uniformity
Coffee freshness
Filter quality
Brew temperature
Water agitation
Uniformity of extraction and repeatability
Water quality
Contact time between water and grounds

These are not listed in order of importance, but rather in order that we will discuss them.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #138 dnia: 09 Marzec 2020, 21:14:18 »
Wątpię że nagle zmiana temperatury z 92 na 99 rozwiąże czyjść problem.
Ani z 99 na 92, a łatwiej zalać 99 niż niższą, bo już trzeba mieć sprzęt, no i przy 99 trudniej o podekstrakcje wiec kolejny plus.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #139 dnia: 10 Marzec 2020, 00:11:09 »
Tu się zgodzę, że gdy przestanie bąblować jest dosyć proste do określenia dla laika. I w przypadku metod imersyjnych gdy od razu dość mocno spada temperatura nie robi problemu. Dlatego metody imersyjne są fajne dla początkujących. Bo jak się określi grubość przemiału dla danej pojemności to z łatwością można powtórzyć proces mając jakikolwiek minutnik, stoper czy zwykły zegarek.

Dlatego też nie polecam dripperów osobom, które nie chcą wchodzić w szczegóły procesów zaparzania

Offline BloodCat Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #140 dnia: 10 Marzec 2020, 01:00:27 »
@Swider21 kilka dni temu przyznał bym Ci 100% racji z tą kawą na serce a nie w cyferkach. Jednak jakiś czas  temu, zacząłem z ciekawości odtwarzać przepisy na alternatywy. Żeby było przepisowo użyłem wagi przy polewaniu i termometra do czajnika. W efekcie, już z tym zostanę... Zadziwiło mnie jak ta sama kawa może smakować w różnych (kontrolowanych) warunkach. Owszem, zaczynałem na oko, mniej lub bardziej precyzyjnie i wkurzało mnie to gadanie o temperaturach itp. zmiennych. Kawa mi smakowała i dobrze się bawiłem, ale będąc teraz piętro wyżej, wiem że jednak to nie do końca było to. Jednak do tego trzeba dojść samemu.

Co do temperatury stricte. Kurde... niedawno zacząłem się z nią bawić, a tu jakiś Kawowy Guru stawia świat na głowie... Nawet jako laik wyczuwam różnice w przedziale 99-85C. Pewne przepisy smakują mi na chłodniej inne na cieplej. Fajnie, że gość przeanalizował dokładnie proces ale moje kubki smakowe mają to gdzieś.

edit: jeszcze o dripperach odnośnie polecania jw. Ja polecam każdemu zupełnie nowemu. To najłatwiej przyswajalna metoda. Jeżeli ktoś nigdy nie pił filtrowanej kawy, wtedy nawet Jacobs puszczony przez Fackelmanna zrobi mu dużą różnicę. Także ciężko mi wyobrazić sobie mojego starszego już Tatę z wagą i Aeropressem. Nie z każdego musimy robić  od razu Baristę z miarką i menzurką. Czasem grunt to żeby pozbyć się gruntu. : )
« Ostatnia zmiana: 10 Marzec 2020, 01:38:27 wysłana przez BloodCat »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #141 dnia: 10 Marzec 2020, 07:52:46 »
Czasem grunt to żeby pozbyć się gruntu.
Nie demonizowałbym tak bardzo tej najprostszej metody zaparzania. "Zalewajka" jest OK, gdy "zabawki" zawsze mogą nas zawodzić... ;)

Offline BloodCat Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #142 dnia: 10 Marzec 2020, 08:21:15 »
: )) Ale to ja myślałem, że Wy (generalizuję sorry) demonizujecie! Stąd zachowawcze zdanie kończące. Ale o tym już chyba w innym temacie.. ; )

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #143 dnia: 10 Marzec 2020, 09:09:48 »
@BloodCat Załóżlmy, że polecasz komuś v60, a on zapyta jak ma zrobić kawę w tym wynalazku? Co mu powiesz, biorąc pod uwagę, że ma nie używać urządzeń pomiarowych? Nasyp trochę kawy, a potem zalej szklanką wody?

Jedyny taki przyjazny, prosty driper, to clever czy inne tego typu, bazujące na pełnej imersji, a na końcu przelaniu wody.  W AP masz cyferki do ustalenia ilości wody. Dozę kawy możesz ewentualnie odmierzać łyżeczkami jedna łyżeczka to +/- 3 gramy. W urządzeniach przelewowych, trudno o powtarzalność procesu jeśli nie masz odpowiednich do tego narzędzi i wiedzy. Chyba, że weźmie się takiego Oxo czy Gabi, które mają zbiornik na wodę z podziałką i same polewają w sposób powtarzalny.

Jak ktoś się nie chce bawić, a chce kawę z przelewu. to lepiej żeby kupił takie urząrzenie ze zbiorniczkiem albo ekspres przelewowy. Po co ma tracić czas skoro ten romantyzm  ciurkania wodą na wadze mu niepotrzebny?
« Ostatnia zmiana: 10 Marzec 2020, 09:24:27 wysłana przez krystians »

Offline BloodCat Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #144 dnia: 10 Marzec 2020, 09:33:59 »
Rozumiem. Na początku polecam Fackelmanna bo jest dostępny w sklepach i to z filtrami. I mówię "zmiel dobrą kawę, wsyp 4 kopiaste łyżeczki postaw na szklance i powoli lej na to gorącą wodę, aż napełnisz kubek." Albo sugeruję dzbanek i zagotowanie 500 ml. Co więcej, często daję miarkę na dobry początek : ). Wiesz, na dzień dobry magii przelewu nikt nie ogarnie, ale różnicę w kawie z filtrem czy bez poczuje, nawet jak nie będzie miała znanej fachowcom ferii smaków. Tym bardziej, że do Dobrej Kawy często też trzeba namawiać. Potem, możemy przejść do bardziej precyzyjnych metod. Wiem, że trochę to herezja ale lud prosty to i kawa prosta. Aeropress na początek to drogi sprzęt a Starszych niestety odstrasza "kombinowaniem".

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #145 dnia: 10 Marzec 2020, 11:09:48 »
Także ciężko mi wyobrazić sobie mojego starszego już Tatę z wagą i Aeropressem.
Świetne.
Nauka kogoś z rodziny polegała na zachęceniu do kupna przyzwoitej jakości kawy mielonej z supermarketu i uproszczonej metody parzenia we frenchpresie (bez stopera, z grubsza na zegarek, czy na zasadzie tosty dopieczone to piję wcześniej zalaną kawę). Jaki tego efekt? Same zachwyty, ale nie przewiduję dalszego rozwoju w sztuce parzenia. Jeśli ktoś osiąga poziom zadowalający dla siebie to dobrze, ambitni się doktoryzują. Oczywiście pojawi się głos, że gdyby ten ktoś spróbował jeszcze lepiej parzonej kawy to chciałby sam spróbować. Niekoniecznie - nie wszyscy mają czas, chęci, ambicje...
To wszystko nie dotyczy zapaleńców z tego forum, ale sam jako początkujący doceniam proste i powtarzalne przepisy które nie wymagają tony sprzętu i ogromnego doświadczenia. Wg mnie najpierw kanony, później eksperymenty - wszystko w swoim czasie.

P.S. Tak wiem, temat jest o dripie, chodziło mi tylko o uniwersalność i uproszczone metody dla początkujących.
« Ostatnia zmiana: 10 Marzec 2020, 11:13:04 wysłana przez Mr. Sour »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #146 dnia: 10 Marzec 2020, 11:22:01 »
Tak, metody imersyjne są prostsze i bardziej powtarzalne. Jak masz taki french press, to zalewasz stałą ilością wody tę samą ilość kawy, wodą chociażby gdy przestanie wrzeć i masz powtarzalną, dobrą kawę.  Dripper jednak polecam osobom, które chcą się bawić. No chyba że urządzenia pół lub w pełni automatyczne, o których wspomniałem. Po to się robi takie sprytne rozwiązania.
« Ostatnia zmiana: 10 Marzec 2020, 11:47:42 wysłana przez krystians »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #147 dnia: 14 Kwiecień 2020, 15:59:04 »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #148 dnia: 14 Kwiecień 2020, 16:02:10 »
Trochę po czasie. Za rok będę starał się pamiętać, żeby barwić jajka zawsze w jak najwyższej temperaturze ;)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #149 dnia: 14 Kwiecień 2020, 17:26:47 »
Ależ nie musisz czekać na kolejną okazję farbowania se jajek, możesz używać wiedzy i nauki zeby parzyć lepszą kawę już dziś, chodź późno trochę, więc może lepiej jednak zacznij od jutra [emoji14]

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi