Autor Wątek: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł  (Przeczytany 28519 razy)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #60 dnia: 31 Marzec 2018, 09:11:25 »
Rodzice kupili Jurę E8. Bo ma być na przycisk i cyk kawka - koniec tematu. Pierwsze co zrobiłem to test side by side naparów z tych samych ziaren na optymalnym dla nich ustawieniu - E8 vs przelewowiec Melitta za 100zł z Allegro, mielenie na młynku elektrycznym Nivona.
Tak jak nie jestem fanem kawy z automatu, wyrób z E8 był całkiem smaczny, dość intensywny, ale w porównaniu z przelewem - totalny cienkusz smakowy. Jakby lizać lody przez bibułkę. Przelew o niebo bogatszy, gęstszy na języku, słodszy. W kawie z automatu kwaskowość pojawiała się dopiero na koniec zamiast otaczać całe spektrum smakowe zgodnie z charakterystyką afrykańskiego ziarna.
Co nie zmienia faktu, że Jura okazała się być wyborem spełniającym oczekiwania nabywców - w końcu to najważniejsze :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #61 dnia: 31 Marzec 2018, 10:31:33 »
które są jeszcze bardziej rozwodnione
Przecież to jest kwestia proporcji, przepisu, nie sprzętu. 20g kawy polewane kropelkami 80-100ml wody przez 3 minuty da napar esencjonalny i gęsty. Cremy nie będzie, ale lury też nie.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 675
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #62 dnia: 31 Marzec 2018, 12:43:00 »
Właśnie alternatywa smakuje mi jak popłuczyny. Przelewy, chemexy, aero,  wietnamskie wynalazki itp. nie przekonały mnie. Owszem wychodzi dobra kawa, ale zbyt mało wyrazista.  Z automatu nie piję dużego kubka. Wybieram 30ml i najmocniejszą. Śmię twierdzić, że żadne alternatywy nie zastąpią kawy z automatu, więc nie wciskajcie ludziom głupot.
Ludzie szukający automatu, nie są wymagający i chcą latte robić wygodnie i szybko.
Skoro pijesz 30 ml to chyba bez sensu porównujesz to do alternatyw, gdzie pije się po 200 ml.
Jak chcesz coś gęstego do 50 ml a nie chcesz maszyny to spróbuj fellow prismo. Z tego zrobisz i namiastkę espresso i americano.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #63 dnia: 31 Marzec 2018, 15:27:11 »
Właśnie alternatywa smakuje mi jak popłuczyny. Przelewy, chemexy, aero,  wietnamskie wynalazki itp. nie przekonały mnie. Owszem wychodzi dobra kawa, ale zbyt mało wyrazista.  Z automatu nie piję dużego kubka. Wybieram 30ml i najmocniejszą. Śmię twierdzić, że żadne alternatywy nie zastąpią kawy z automatu, więc nie wciskajcie ludziom głupot.
Ludzie szukający automatu, nie są wymagający i chcą latte robić wygodnie i szybko. 
No to super. Zaraz się okaże, że automaty robią lepsze espresso(chociaż espresso to to nie jest) niż można wyciągnąć z kolby.

Zacznij pić kubek 200 ml z automatu jak to robi bardzo duża część jego użytkowników i wtedy rzucaj stwierdzeniami co jest lepsze.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #64 dnia: 31 Marzec 2018, 16:04:12 »
Cytat: gromog
alternatywa smakuje mi jak popłuczyny.

ale alternatywne zaparzacze to nie tylko duże i rozwodnione napary typu drip..... Slowpresso/Phin, moka (zwłaszcza markowa lub ta z zaworkiem) czy nawet Aeropress (o ile użyjemy mało wody i dużo kawy) są w stanie zrobić bardzo esencjonalne napary, z trzech pierwszych o ile zachowamy odpowiednie proporcje kawa/woda i zadbamy o odpowiedni przemiał oraz temperatury, można uzyskać napar skoncentrowany znacznie bardziej niż w jakimkolwiek automacie, bardzo podobny do espresso z kolbowca.
« Ostatnia zmiana: 31 Marzec 2018, 21:28:20 wysłana przez Maciek »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #65 dnia: 31 Marzec 2018, 18:30:40 »
Jak możesz poprawić cytat to to zrób, mi alternatywy jak popłuczyny nie smakuje :P

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #66 dnia: 31 Marzec 2018, 20:20:47 »
o rany sorry, to gromog się tak wyraził. Jakiś błąd mi się wkradł a edycja już zablokowana  :ups:

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #67 dnia: 31 Marzec 2018, 21:29:00 »
Poprawiłem cytat, tak się dzieje jak zaznaczysz u kogoś tekst, a klikniesz cytuj przy innym poście.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #68 dnia: 01 Kwiecień 2018, 00:03:52 »
Grex mylisz się bo z automatu quickmill można uzyskać espresso, czyli stwierdzenie " jakiegokolwiek automatu" tu nie pasuje. Właśnie kawa z moki będzie najbliższa kawie z automatu. Co prawda miałem tylko jakieś aluminiowe z marketu. Eksperymentować nie muszę, bo mam HX i espresso jakiego pragnąłem. Tym niemniej będę bronił użytkowników automatów, którzy stawiają wygodę ponad jakość kawy. Dla większości będzie to i tak znaczna poprawa, bo będą używać kawy ziarnistej, zamiast mielonej, a to już pierwszy krok, chociaż większość na nim poprzestanie.

Wątek należałoby posprzątać, bo większość naszych postów jest nie na temat.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #69 dnia: 01 Kwiecień 2018, 00:12:01 »
Dla większości będzie to i tak znaczna poprawa, bo będą używać kawy ziarnistej, zamiast mielonej, a to już pierwszy krok, chociaż większość na nim poprzestanie.
Nie zgodzę się. Większość poprzestanie na kawie z marketu, albo jak rodzina przywiezie z Niemiec(ostatnio znajomy dostał kilo mielonego jakobsa, poleciał do sklepu po litrowy zaparzacz z tłokiem z sitkiem i jest tą kawą zachwycony) i nie będą chcieli kupować ciut mniej dostępnej(i droższej) kawy speciality...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #70 dnia: 01 Kwiecień 2018, 00:43:33 »
Nie przesadzajmy, specialty nie starczy nawet dla połowy pijaczy. Wystarczy, że będą wybierać świadomie. Premium również jest dla ludzi.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #71 dnia: 01 Kwiecień 2018, 12:59:57 »
z automatu quickmill można uzyskać espresso
chodziło mi o raczej o popularne automaty marketowe takiej jak omawiane w tym wątku - plastikowe i w miarę niedrogie. Metalowy Quickmill z ceną ~7 tys. zł tys. to jakby inna liga, rzadko kto jednak decyduje się na taki wydatek. Ale nawet i przy tej klasy sprzęcie zaparzanie espresso potrafi trwać trochę krótko - na tym filmiku 13-14 sek.

Tym niemniej wrzucanie wszystkich zaparzaczy alternatywnych do jednego wora wprowadza w błąd - są takie które dają rozwodnione napary, ale są i takie które dają napar mocny i esencjonalny.
« Ostatnia zmiana: 01 Kwiecień 2018, 13:49:22 wysłana przez grex »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #72 dnia: 01 Kwiecień 2018, 15:04:29 »
Tak samo jak wrzucanie wszystkich automatów do jednego worka. Tak samo jak wyciąganie wniosków z filmów z sieci -- co wiemy na temat świeżości kawy? Co wiemy na temat ustawień tego sprzętu?

To tak jakby po obejrzeniu filmu z 7s. ekstrakcją wyciągnąć wniosek, że z kolbówek nie da się espresso zaparzyć.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #73 dnia: 01 Kwiecień 2018, 15:43:50 »


Grex mylisz się bo z automatu quickmill można uzyskać espresso...

Tak samo jak z La Marzocco można uzyskać kawę z filtra... Próbowałem kiedyś uzyskać espresso z automatu quickmill, tak jak z ekspresu La Marzocco. Btw. dlaczego La Marzocco nie ma w portfolio automatu? ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaki ekspres wybrać? do max 3500 zł
« Odpowiedź #74 dnia: 01 Kwiecień 2018, 15:50:14 »
Bo jest zbyt małą firmą, mają inne zainteresowania, mają innych odbiorców. NS, czy cymbały mają w swojej ofercie niejeden automat.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi