Autor Wątek: Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?  (Przeczytany 6568 razy)

Offline Petro

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Saeco Poemia, Kazak Rota
  • Młynek: Ceado E5P
Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?
« dnia: 23 Marzec 2019, 09:37:23 »
Witam wszystkich, to mój pierwszy wpis na forum, więc proszę o wyrozumiałość :)
Jestem miłośnikiem espresso od lat, jednak w warunkach domowych "produkuję" coś a la espresso na SAECO Poemia. Przez przypadek zajrzałem na forum ... i chyba wsiąkłem. Po przewertowaniu wielu stron (od kilku tygodni tu zaglądam jako gość) zamierzam sukcesywnie wymieniać sprzęt. Zgodnie z założeniem, że ziarna i przemiał to podstawa zaczynam od młynka. Faworyt jak w tytule - chciałbym startować od wysokiego pułapu(oczywiście,jak wiadomo,wszystko jest względne ;). Wciąż nurtuje mnie pytanie, czy jednak ręczne mielenie na wysokiej klasy młynku nie będzie lepsze.
W planach ekspres klasy Bezzera Unica lub BZ10 lub.. - im więcej czytam, tym mniej jestem zdecydowany.
Celowo zaczynam od młynka, żeby przekonać się, czy nawet przy tak podstawowym ekspresie, jak mój będzie odczuwalna róznica smaku kawy (nawiasem mówiąc kupiłem tylko "na chwilę" 5 lat temu i mimo codziennego użytkowania nie chce się zepsuć  :ups:).






Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10578
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Marzec 2019, 10:58:42 »
Ręczne mielenie jest fajne w przypadku metod przelewowych... Espresso wymaga siły ducha :). E5P jest bardzo fajnym urządzeniem, de facto "manualnym" ;).

Offline gacekthebat

  • Wiadomości: 147
  • Ekspres: Kazak Rota, Bialetti Venus 2tz, AP, V60, FP
  • Młynek: Ceado E37s, Kazak Tura Alt.
Odp: Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Marzec 2019, 11:22:26 »
Mam młynek ręczny Kazak Tura z żarnem do alternatyw (jest jeszcze wersja z żarnem do espresso, a sam młynek do dzieło naszego forumowego kolegii @Valerii ). Aktualnie nie mam ekspresu kolbowego, ale zdarza mi się drobno mielić 20g kawy (zwykle jasno palonej) do Prismo. Mielenie nie wymaga dużo siły (nawet w przypadku kaw afrykańskich), ale jednak wymaga odrobiny samozaparcia. Przy 1-2 porcjach do przeżycia, ale gdybym miał przygotować 5-6 kaw pod rząd to szybko dokupiłbym młynek elektryczny.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Marzec 2019, 11:27:12 »
urządzenia urządzeniami, ale warto pamiętać, że największy efekt daje zmiana surowca.
Świeże ziarno z krajowej palarni z przedziału ~150zł/kg - na tanim zaparzaczu, choćby z phina za 20zł - da znacznie lepszy napar niż marketówka za 70zł/kg na super drogim ekspresie.

Offline Petro

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Saeco Poemia, Kazak Rota
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Marzec 2019, 19:54:50 »
"Surowiec" zamówiony - jak dotrze, zrobię na tym, co mam - będzie to dla mnie punkt startowy.   

Offline Petro

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Saeco Poemia, Kazak Rota
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Marzec 2019, 10:05:11 »
Nie chcę zaśmiecać forum nowymi wątkami, więc zapytam tutaj - czy Eureka Zenith 60 lub 65 jest dobrą alternatywą dla Ceado?

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Marzec 2019, 18:48:10 »
Tak jak chłopaki piszą: dobra korbka jest OK (mam Kinu) ale raczej jako opcja mobilna albo przy kilku pojedynczych kawach dziennie. Przyjdą goście i szlag Cię trafi. Bierz elektryka.

największy efekt daje zmiana surowca.

Kolega sumiennie odrobił lekcje:

ziarna i przemiał to podstawa

Większość pytań zaczyna się od "przeczytałem pół forum", tutaj bez deklaracji widać że zaczął od szukania wiedzy w istniejących zasobach.

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Marzec 2019, 11:40:49 »
Tak jak powiedziane wcześniej, ręczny młynek wyjazdowo lub okazjonalnie, ja mam comandante i do espresso 16g na 9 kliku muszę wykonać ok 140 obrotów i trwa to tak ponad minutę, a po 3 kawce już chcesz elektryka ;)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Marzec 2019, 11:55:35 »
Zawsze jeszcze można krakowskim targiem. Ręczny plus wklrętarka.


Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Marzec 2019, 12:15:36 »
Ręczny plus wkrętarka
Próbowałem w xeoleo. U mnie się nie sprawdziło - za szybko obracające się żarno powodowało popcorning i kawa się nie domielała, musiałem i tak kończyć ręcznie. Chyba żeby uzyskać 2-4 obroty na sekundę, to wtedy da radę

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Marzec 2019, 12:52:17 »
Ja mam wkrętarkę (nie do młynka) z dwoma biegami, jedynka jest dość wolna.

abovo

  • Gość
Odp: Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Marzec 2019, 17:44:35 »
Trochę elektroniki (mierzenie czasu mielenia co do 0,1s) w młynku nie zaszkodzi, a jest większe pole do eksperymentowania i ustawiania przy zakupie innych ziaren.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Marzec 2019, 19:29:43 »
W podobnej cenie Zenitu E65 wart jest uwagi.

Offline Petro

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Saeco Poemia, Kazak Rota
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Marzec 2019, 20:06:36 »
Chyba elektryk... Właśnie Zenith 60/65 też chodzi mi po głowie. Do Ceado przekonuje mnie ... wygląd i łatwość czyszczenia. Gdybym jednak chciał kręcić ręcznie, to przemawia do mnie ROK.
Teraz spróbuję zaparzyć nową kawę (wybrałem Ariadnę) na tym, co posiadam, potem przekonam się, co zmieni młynek. Ekspres na deser - na razie wałkuję młynek, nie chcę łapać dwóch srok za ogon.
Przy okazji - dziękuję za odzew. Takie rozterki jeszcze kilka dni.
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2019, 20:47:43 wysłana przez Petro »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ceado E5P czy jednak młynek ręczny?
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Marzec 2019, 20:54:47 »
Nie wiem w czym niby prosta elektronika ma zwiększać pole do eksperymentowania/możliwości młynka. Timer to timer, jakieś tam ułatwienie obsługi i tylko tyle. Możliwości ani nie dodaje ani nie odbiera.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi