Autor Wątek: Gaggia MDF  (Przeczytany 2537 razy)

Offline Kawosz88

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60, French Press, Ascaso ARC
  • Młynek: Wilfa Svart, Ascaso I - 1 Steel
Gaggia MDF
« dnia: 04 Październik 2016, 14:21:32 »
Drodzy Kawosze

Szukam małego młynka stricte pod espresso. I chciałbym was spytać o jego walory użytkowe czy zrobi przemiał pod poprawne espresso czy lepiej czegoś innego poszukać?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Gaggia MDF
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Październik 2016, 15:09:35 »
Jeśli żarna nie są wyjechane (nowe 50 milimetrowe ok 80 zł) to robi. Warto przerobić go na wersję bezstopniową, bo przeskoki na skali odpowiadają zmianie czasu ekstrakcji o mniej więcej 5 sekund. Opis przeróbki
  Wystarczy taśma teflonowa i 15 minut czasu.
Zaletą MDFa , przynajmniej wg mnie, jest jego stosunkowa wolnoobrotowość. Obroty na żarna są przenoszone z silnika przez przekładnię. Zmniejsza to grzanie kawy podczas przemiału i zwiększa moment obrotowy (na wypadek użycia żwiru rzecznego ;) ). Wg videorecenzji ludków z "Whole latte love" temperatura mielonki była niższa o 5*c od tej produkowanej przez Rancilio Rocky.

W mojej ocenie dozownik pomaga w utrzymaniu czystości na blacie. Od jakiegoś czasu do hoopera wsypuję już tylko odważoną dozę ziaren. Zważyłem kiedyś z ciekawości jedną pełną dozę, jaką sypie dozownik do sitka - w przypadku jasnej palonki 7,5 g. Ciemna pod espresso powinna zamknąć się w 7 g.

Z wad, których już doświadczyłem - urywająca się sprężyna rączki dozownika, przez co nie chce się ona cofać w stałe położenie. Kwestia rozłożenia dozownika, odwinięcia jednego zwoju sprężyny, złożenie. Na szczęście urywa się zawsze tylko skrajne oczko sprężyny :)
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Adam86W Mężczyzna

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Lelit Anna, AP, Clever, V60, Kawiarka
  • Młynek: Gaggia MDF, Handground
Odp: Gaggia MDF
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Marzec 2019, 15:46:28 »
Odkopię wątek. Udało mi się kupić w  dobrej cenie Gaggie MDF od przyjaciół zza zachodniej granicy. Z rozbieraniem dozownika nie ma raczej wielkich problemów? Bo w mojej jest urwana sprężynka. Na coś zwrócić uwagę przy otwieraniu? Coś lubi się urywac lub ukręcać?
Co do żaren to wydają się ostre ale to już sprawdzę dokladniej jak wrócę do kraju.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi