Autor Wątek: Największy cupping Świata  (Przeczytany 25124 razy)

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Największy cupping Świata
« Odpowiedź #120 dnia: 03 Październik 2020, 22:58:46 »
Uwaga spoiler alert!!! Kto nie uczestniczył, a nie chce jeszcze wiedzieć co to za kawy były, niech nie czyta.
Mi się bardzo podobało, chcę za rok, super zabawa  :)
Odgadłem największą oczywistość, czyli Etiopia myta  [emoji38] tego aromatu nie da się pomylić. Wiedziałem że kawa D to jakiś natural, charakterystyczne fermentacyjne nuty. Co do kawy E stawiałem na Indie/Indonezję średni wypał, czystej robusty nie kosztowałem do tej pory to nie skojarzyłem... ale wyczułem w niej ryż preparowany  ???
A i B zbliżone jak dla mnie, dopiero jak James tłumaczył to coś zaświtało.
Jeśli miałbym wybrać najlepszą dla mnie to chyba jednak ten natural z Etiopii.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Największy cupping Świata
« Odpowiedź #121 dnia: 04 Październik 2020, 00:26:40 »
Zgadłem 3.5/5 ;)
Myslalem ze B to Kenia, a E to robusta, ale z Wietnamu. Fajna zabawa ;)
U mnie najsmaczniejsze w kolejności  C,D,B,A,E
WITAM I POZDRAWIAM :)

avidrock

  • Gość
Odp: Największy cupping Świata
« Odpowiedź #122 dnia: 04 Październik 2020, 07:49:39 »
Ja to na raza zrozumiałem, że cieniasem jestem. Zgadłem tylko E i to tylko, że Robusta a skąd to za ciężko ;)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Największy cupping Świata
« Odpowiedź #123 dnia: 04 Październik 2020, 13:04:33 »
Super doświadczenie. Zgadłem 3 kawy. Doświadczenie z Robustą było super eksperymentem. Szczególnie dla kogoś kto nigdy nie próbował. U nas mieliśmy możliwość spróbowania dzięki @Antonio więc było łatwiej. Natural ma bardzo charakterystyczny aromat i smak. Herbaciana po środku to taka łatwiej rozpoznawalna dla kogoś kto lubi ten typ kaw. Mój ranking C i D ex aequo na pierwszym miejscu, B drugie, A trzeci, no i E obok pudła.

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Największy cupping Świata
« Odpowiedź #124 dnia: 04 Październik 2020, 13:23:51 »
Dałem też rodzicom skosztować jak ja już wszystko pozapisywałem, to między A i B nie widzieli różnicy, w C i D już coś wyczuli inne smaki, a na E się krzywili  :-D

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Największy cupping Świata
« Odpowiedź #125 dnia: 04 Październik 2020, 15:21:03 »
E w cuppingu była naprawdę zła. Dziś poleciała z Roty - orzechy, czekolada i delikatny aromat drewna/ogniska.
Już miałem przyszykowane mleko na flat white, ale samo espresso było bardzo smaczne.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Największy cupping Świata
« Odpowiedź #126 dnia: 04 Październik 2020, 15:36:35 »
Robusta 100% czasami bywa ciekawym i smacznym doświadczeniem. W cuppingu jej bardzo ciężki aromat przytłaczał i jej naprzemienne siorbanie z delikatniejszymi kawami dawał fajne odświeżenie. Długo po cuppingu czułem jeszcze jej fistaszkowe smaki.

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Największy cupping Świata
« Odpowiedź #127 dnia: 04 Październik 2020, 18:27:55 »
Na pewno fajnie było porównać robuste z jasno palonymi arabicami, kontrast wielki. Można dawać to za przykład osobom, które twierdzą, że kawa to kawa i już.
Jej zapach mi się podobał, w smaku dużo cięższa ale nie skreślałbym od razu, można by coś z nią pokombinować  :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Największy cupping Świata
« Odpowiedź #128 dnia: 04 Październik 2020, 18:57:35 »
Świetna sprawa.
Fajnie by było gdyby od czasu do czasu nasze forumowe palarnie organizowały coś podobnego.
Wideo, albo nawet opis słowny by wystarczył.
A minimum, możliwość dołożenia do zamówienia właśnie takich torebeczek 20-30 gram do samodzielnego cuppingu.

U mnie zdecydowanie wygrały kawy C i D, obie wyróżniały się na plus.
C - bardzo przypomina mi herbatę earl grey, bergamotka, odrobina śliwki i może nawet szczypta cukru. Bardzo delikatne body.
D - tu już smak i aromat dżemu, kwasowość porzeczek. Wyczuwalne sfermentowane owoce. Przyjemne body, trochę jak syrop owocowy. To byłby hit w espresso. Naturalna obróbka, bardzo lubię te aromaty, przypomina mi trochę kombuchę. Może trochę prymitywne i podane jak kawa na ławę, może trochę brakuje tu subtelności, ale jest pysznie.   
C i D - wyróżniały się intensywnością aromatu.

E - zdecydowanie na minus, dawno nie piłem czegoś tak okropnego. Ten smak, powodował, że tak późno zacząłem pić kawę, musiałem dopiero trafić na coś lepszej jakości niż to co serwuje nam masowa produkcja. Inteswyny aromat, body, finish - ale jakościowo dla mnie nie do przełknięcia. Niby JH prosił aby nie skupiać się na gorzkim smaku, ale tu był tak przytłaczający, że ciężko mi było wyczuwać cokolwiek innego.

A i B - podobne kawy, smak i aromat pozytywne, ale bardzo delikatne. A miała kwaskowatość bardziej jabłkową/cytrynową, B bliżej borówki/wiśni. Subtelne kawy. B bardziej mi smakowała.

C,D,E - wydaje mi się że były na tyle wyraziste, że dość proste do odgadnięcia. A,B - jak ktoś zgadł, to mistrz albo strzelał ;) W zasadzie cokolwiek z Ameryki Południowej środkowej by tu pasowało.

Moja mama, wybrała E jako najlepszą ;).
Żona C i E.
Tata B.

Dodałem jeszcze dwa kubki kaw które miałem u siebie (myta Etiopia i Kolumbia). To co mnie uderzyło, to jednak że kawy parzone w przelewie czy espresso smakują dużo lepiej niż w cuppingu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Największy cupping Świata
« Odpowiedź #129 dnia: 04 Październik 2020, 19:29:46 »
Fajnie by było gdyby od czasu do czasu nasze forumowe palarnie organizowały coś podobnego.
Ktoś chętny? ;)

Moja mama, wybrała E jako najlepszą ;).
Żona C i E.
No właśnie. Nie zawsze to "specialty" ma powodzenie...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Największy cupping Świata
« Odpowiedź #130 dnia: 04 Październik 2020, 19:37:03 »
Ktoś chętny?
Jako konsument? Pewnie :). Tylko z Kenią zamiast Robusty ;)

No właśnie. Nie zawsze to "specialty" ma powodzenie...
Fakt.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Największy cupping Świata
« Odpowiedź #131 dnia: 04 Październik 2020, 20:07:17 »
Bardzo fajna zabawa. Robusta faktycznie niepijalna, ale za to ciekawie kontrastował z pozostałymi kawami. Pite chwile po niej miały o wiele więcej smaku niż pite przed jej spróbowaniem. C i D najlepsze.
Jak najwięcej takich akcji.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Największy cupping Świata
« Odpowiedź #132 dnia: 04 Październik 2020, 20:22:12 »
Ktoś chętny?

Z miejsca.

No właśnie. Nie zawsze to "specialty" ma powodzenie...

Dlatego zapytałem ostatnio o ciemne palenia. Zacytuję teściową: "A masz kawę, która smakuje jak prawdziwa kawa?"

avidrock

  • Gość
Odp: Największy cupping Świata
« Odpowiedź #133 dnia: 04 Październik 2020, 22:26:48 »
Ktoś chętny?
Jako konsument to też jestem chętny 😉

@RufusTF  Antonio ma Brazylia Robusta Pulped Natural Fermented może podpasuje.
 
 P.s.  Ziarna E w zapachu są świetne, taka jakościowa czarna czekolada ale już po zmieleniu mocne  uderzenie  goryczy  Rubusty
« Ostatnia zmiana: 04 Październik 2020, 23:08:55 wysłana przez avidrock »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Największy cupping Świata
« Odpowiedź #134 dnia: 05 Październik 2020, 11:07:33 »
A,B - jak ktoś zgadł, to mistrz albo strzelał
B była tak wisniowo- jagodowo słodka, ze byłem przekonany, ze to Kenia. Widocznie white Honey proces dodał trochę słodyczy do tej Kostaryki.
A zgadłem, bo ostatnio pije właściwie tylko Gwatemalę i po prostu mi się skojarzyło ;) choć w ogóle nie byłbym zdziwiony gdyby to była Kolumbia czy nawet Ekwador.
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi