Autor Wątek: Bodum Bistro  (Przeczytany 17519 razy)

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Bodum Bistro
« dnia: 24 Lipiec 2013, 09:24:41 »
Chciałabym opisać swój nowy nabytek, który użytkuję już od jakiegoś czasu. Mam kilka zdjęć, nadających się do wstawienia. Ale... Nie wiem, co i jak opisać, żeby miało to jakąś wartość. Jakieś dane techniczne, co sfotografować poza wyglądem zewnętrznym? Na co zwrócić uwagę w opisie? Kilka sugestii poproszę...  :redface:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Bodum Bistro
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lipiec 2013, 10:31:21 »
Napisz co uważasz za ważne (dla siebie), a zainteresowani dopytają o resztę. Taka zaleta forum, że nie jest encyklopedią i wartość wątku rośnie wraz z wymianą myśli.

Ja np. chciałbym zobaczyć jak wyglądają żarna, najlepiej w środku, ale też i same. Ich mechanizm kręcenia, pobierania ziarna, takie tam.

Zdjęcia przemiału też by się przydały (najdrobniej, najgrubiej), ale nie wiem czy Twój obiektyw sobie poradzi z bliska.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Bodum Bistro
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Lipiec 2013, 11:00:28 »
Jako że to młynek pod alternatywy- chciałbym wiedzieć czy przemiał jest równy, czy jest dużo pyłu. Jak wygląda szybkość zmiany grubości przemiału. Regulacja jest płynna czy skokowa?

No i gdybyś udała się do któregoś z Łódzkich forumowiczów z ciśnieniową maszyną to można by sprawdzić czy da się uzyskać mielenie pod espresso.

A poza tym to chyba już tylko kolor, wygląd i kultura pracy :)
LMWDP #469

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Bodum Bistro
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Lipiec 2013, 11:27:10 »
wygląd i kultura pracy

Wygląd ma schludny a kultura pracy? Bez zarzutu - zmywa po sobie, opuszcza klapę w WC, sprząta w łazience po prysznicu i nie zostawia brudnej bielizny na środku pokoju. ;)

Dzięki za porady. Dziś zasiądę do opisu, zdjęcia w najbliższym czasie, bo od jutra wracam do pracy. Chlip, chlip...
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Bodum Bistro
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Sierpień 2013, 21:49:46 »
Przedstawiam młynek Bodum Bistro.

http://images64.fotosik.pl/57/9bc3cd16b093845a.jpg
Bodum Bistro


Młynek okazał się strzałem w 10tkę. Poprawa jakości przemiału zaskoczyła mnie bardzo. Oczywiście nadal jest pylenie, ale znacznie mniejsze niż w przypadku młynka ręcznego. Skąd to wiem? Ano stąd, że pierwszy raz miałam nieprawdopodobną przyjemność oglądać prawdziwie kwitnącą kawę w chemexie.  :taktak: Piękna była i jest.

Regulacja odbywa się przy włączonym młynku. Przekręca się cały plastikowy hopper tak by wskaźnik znalazł się w odpowiednim miejscu. Zakres mielenia symbolizują charakterystyczne rysunki, pozwalające zorientować się w grubości. Ustawienie wskaźnika na polu za "kawiarką" automatycznie wyłącza młynek i możliwe jest zdjęcie hoppera.

http://images63.fotosik.pl/56/740675f5bf92233e.jpg
Bodum Bistro
http://images63.fotosik.pl/56/9e6020dfc3160473.jpg
Bodum Bistro
http://images64.fotosik.pl/57/fffa4d342f7f228b.jpg
Bodum Bistro


Włącznik zasilania znajduje się z boku. Żarna uruchamia się przyciskiem u góry. Ilość mielonej kawy reguluje się na dwa sposoby - odważona ilość ziaren lub ustawienie czasu mielenia. Ja mam ustawiony wyłącznik czasowy tak by zarówno przy drobnym mieleniu, jak i grubszym zmieliła mi się odważona porcja kawy. Zwykle są to podobne ilości, więc tego ustawienia nie zmieniam. Nie mniej jest ono przydatne, jeśli ktoś trzyma kawę w hopperze.  :evil: W każdej chwili można zatrzymać żarna tym samym przyciskiem, którym się je uruchamia.

http://images63.fotosik.pl/56/ee03c12acab5acfd.jpg
Bodum Bistro


Jeszcze tylko fotka przemiałów. Po prawo najgrubszy, po lewo najdrobniejszy. Jak się domyślam jakość zdjęcia pozostawia wiele do życzenia. W mojej ocenie grubszy przemiał z ręcznego wygląda znacznie gorzej. Muszę jeszcze zrobić porównanie.

http://images61.fotosik.pl/56/5863b0d664d7611d.jpg
Bodum Bistro


Dziękuję za uwagę. Proszę o pytania dodatkowe. Autografy rozdaję na PW.

 :uklony:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Bodum Bistro
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Sierpień 2013, 22:10:44 »
Może przeniesiesz treść do pierwszego postu?

Chodzi za mną młynek do domu do alternatywy - chciałem ręczny a teraz przez Ciebie się zastanawiam... :)

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Bodum Bistro
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Sierpień 2013, 22:21:30 »
Troche to popsuje sens wątku, ale OK.
ctrl+C i ctrl+V?
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Bodum Bistro
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Sierpień 2013, 22:27:34 »
Żarna i ogólna konstrukcja jak w sławetnym Tchibo vel severin. Jedyne różnice przemiału wynikają pewnie z jakości wykonania. No i Bodum ma chyba więcej oczek na skali (tchibo ma 10, ale poza skalę też można ;) ) -- ale chyba nie szerszą skalę.

Do porównania pyłu lubię aeropress -- podczas przeciskania pył idzie na dno i potem na ciachu widać piękną linię oddzielającą pył od przemiału właściwego.

Dziękuję za zdjęcia żaren, o które prosiłem,  :szampan: bez nich nie napisałbym powyższego.  :kwiat:


PS
Jeśli będziesz mieć jeszcze chwilę dla reportera i nie jest to problem konstrukcyjny, to poproszę o zdjęcia żaren osobno po demontażu -- chciałbym zobaczyć czy nacięcia też są takie ja w tchibo.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2013, 22:29:07 wysłana przez donkiszot »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Bodum Bistro
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Sierpień 2013, 22:58:10 »
Dwa pytania:
1. Jaka jest średnica żaren?
2. Czy kawa elektryzuje się w pojemniku?

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Bodum Bistro
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Sierpień 2013, 08:29:02 »
ad. 1) Wstyd przyznać, ale nie wiem.  :redface: Może roger odpowie?
ad. 2) Jeśli za elektryzowanie uznać oblepianie pojemnika kawą, to tak. Zwłaszcza przy grubszym mieleniu i wtedy, gdy kawa ma sporo łusek. Ale nie zaobserwowałam zbrylania kawy a stuknięcie pojemnikiem likwiduje problem i spokojnie przenoszę cały przemiał do sitka/fitra/aeropresu.
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Bodum Bistro
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Sierpień 2013, 11:08:54 »
Ad 1. Liczyłem, że w instrukcji znajdzie się taka informacja. Istotna, chyba nie tylko dla mnie. Nie wiadomo dlaczego, akurat średnica żaren nie jest podawana w opisie tego młynka. Kiedyś znalazłem informację o 38 mm żarnach, sporo się naszukałem zanim na nią trafiłem, teraz chciałem to potwierdzić.
Ad 2. Myślałem, że pył ma największą tendencję do oblepiania pojemnika.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Bodum Bistro
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Sierpień 2013, 13:22:08 »
Właśnie łuski najpierw się lepią/latają po kuchni, potem pył. Problem rozwiązuje metalowy pojemnik na kawę czy inny odgromnik :diabelek: ale to już trzeba kombinować, bo pewnie i tu jest zabezpieczenie aby nie dało się mielić bez pojemnika.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 692
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Bodum Bistro
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Sierpień 2013, 16:27:27 »
O ile mnie pamięć nie myli ma też zabezpieczanie w razie natrafienia na kamyk. Staje wtedy nie niszcząc żaren.
Generalnie choć podobny do Tchibo, to jakość przemiału generuje znacznie lepszą. Żarna są lepiej wykonane i lepiej mocowanie, regulacja też jest szersza.
Mój Bodum pochodził z Kolumbii i pracował tu z przetwornicą 110/220V, kręcił stosunkowo wolno i mało pylił.
Po zaparzaniu w V60 pył lubi sobie osiąść na powierzchni kratera, jeśli go widać to słabo, u mnie widać to wyraźnie przy robieniu V60 na przemiale z młynka ręcznego, natomiast z Santosa #4 jest zupełnie czysto. Może warto sprawdzić w ten sposób...?

Alas

  • Gość
Odp: Bodum Bistro
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Marzec 2014, 00:26:50 »
Witajcie,
Gdzieś na tym forum przeczytałam, że młynek Bodum Bistro będzie wystarczająco dobrze mielił do kawiarki - chciałabym się upewnić, czy tak jest?

Nie chcę śmiecić zakładając kolejny wątek pt "Jaki młynek wybrać", przeczytałam ich tutaj tyle, ile byłam w stanie :)

Parzę mało kawy - właściwie tylko dla siebie, 1-2 dziennie - w kawiarce.

Moje pytanie - czy ten Bodum będzie przyzwoitej jakości i trwałości?

Jestem trochę zorientowana w kawowym świecie, chociaż w porównaniu z niektórymi tutaj - raczej amatorka.
Nie wykluczam dalszego zagłębiania się w te tematy, ale ekspresu na pewno nie będę miała, bo nie mam miejsca; a zresztą bardzo polubiłam kawiarkę; dripy itd. do mnie jakoś tak nie przemawiają (próbowałam).
Lepszą kawę już zaczęłam kupować, i chciałabym też dobry młynek, który po prostu posłuży mi ładnych parę lat; elektryczny - z lenistwa (kiedyś często mieliłam ręcznie dla mamy kawę i mi się nie chce :P).
Najpierw chciałam wydać 200-300 zł, ale po poczytaniu okazało się, że to musi być więcej, i tak trafiłam tutaj:)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Bodum Bistro
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Marzec 2014, 06:43:34 »
Tak, Bodum Bistro będzie OK. Możesz jeszcze rozważyć inne młynki - info znajdziesz w TYM wątku.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi