Autor Wątek: Poznań  (Przeczytany 67992 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Poznań
« dnia: 28 Sierpień 2014, 22:26:53 »
Na mojej wakacyjnej ścieżce znaleźli się m.in. Brismani.


O kawie nie ma co pisać, bo to mistrzowski lokal (jeszcze trochę miejsca na dyplomy i trofea jest, ale powoli się kończą konkurencje ;)). A miejsce niecodzienne, może się podobać lub nie, ale zobaczyć, być choć raz warto!

Offline pawelele

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Rocket Cellini Plus V3 PID
  • Młynek: Fiorenzato F64 evo/macap m2m do alternatyw
Odp: Poznań
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Czerwiec 2015, 23:22:05 »
W Poznaniu jest wiele więcej kawiarni serwujących specialty coffee! Jednakże rzeczywiście najlepszą wydaje się Brisman, w którym pracuje Gaca i Rojes, kawa u nich to naprawdę mistrzostwo :) Z kolejnych godnych miejsc do polecania to z pewnością Stragan Cafe na ratajczaka, taczaka 20, uno espresso na Bolesława Prusa które jest zarówno sklepem jak i kawiarnią, Cafe la Ruina na śródce (polecam tu zamówić kawę a w ich knajpie obok "raj" jedzenie-jest doprawdy nieziemskie) oraz w pasażu w City Parku lokal cuciny ma swoje stanowisko do robienia kawy, w tym także chwalą się tym, że palą ja na miejscu (mają tam nawet maszynę do tego na wierzchu) - co do tego miejsca jakości nie gwarantuję chociaż jest warta obczajenia ze względu na to palenie kawy na miejscu :)

Offline LukaszU

  • Wiadomości: 9
Odp: Poznań
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Czerwiec 2015, 10:45:01 »
Jak dla mnie Brismani rządzą. Uno Espresso także dają radę. Natomiast odnoście knajpy na Śródce to kawa nie jest tam najwyższych lotów. Piłem ostatnio polecaną z przelewówki Moccamaster bo chciałem dowiedzieć się jak smakuje (Brismani tez mają zautomatyzowanego dripa) i kawa średnia. Serniki natomiast mistrzowskie (wiem, bo piszę recenzje poznańskich serników :)

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Poznań
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Czerwiec 2015, 23:20:19 »
Powstaje kawiarnia, gdzie będą miały zatrudnienie osoby niepełnosprawne intelektualnie. Trochę im jeszcze brakuje funduszy, więc zbierają na polakpotrafi.pl. Więcej szczegółów-> https://polakpotrafi.pl/projekt/dobra-kawiarnia

bartosz

  • Gość
Odp: Poznań
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Grudzień 2015, 14:07:55 »
Jeśli mogę dorzucić swoje trzy grosze jeśli chodzi o Poznań:

Street Café na Fredry- bardzo dobre espresso i przyjemne wnętrze
Big Foot w Pasażu Apollo- prowadzona przez Amerykanina mała kawiarenka z pysznym espresso i brownie!
Artisan na Szkolnej- świetne espresso i  cappucino, ciasta niestety trochę kuleją.. Ale obsługa za to świetna i bardzo kontaktowa.

Online korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1014
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Poznań
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Styczeń 2016, 15:07:30 »
We wtorek w końcu się zmusiłem (bardzo mi do nich nie pod drodze) aby odwiedzić Brisman(ów) i jak się szybko okazało warto było. Choć lokalizacja nie jest zbyt szczęśliwa (dla tych co samochodem) to jednak warto się chwilę pomęczyć szukając miejsca bo kawa wynagrodzi :) Na początek zamówiłem dripa i do wyboru dostałem: Kenia, Etiopia, Brazylia. Padło na ziarenka z Kenii. Trochę się zdziwiłem gdy kawę polano mi z jakiegoś podgrzewacza/dystrybutora, ale aromat kawy i pierwszy łyk sprawiły, że od razu się zakochałem. Mówiąc wprost lepszego dripa jeszcze nie piłem. Feria smaków i aromatów niesamowita  :ok:  Dalej poszło doppio z zaznaczeniem, że chcę takie klasyczne, gęste i czekoladowe. Nic tylko mlaskać ;)

Okazało się, że Kenia z dripa to ziarenka od CRS więc jak tylko wróciłem do domu od razu kliknąłem. Dzisiaj odebrałem paczuszkę z kawami i V60/01. Wspomniana Kenia to "Kenia Gakuyuni AA+" (sprawdzając nosem ;) ) Od razu przeprowadziłem próbę i cóż, dużo testów przede mną żeby wydobyć choć połowę z tego co dostałem w Brismanie ;)

Tak czy inaczej lokal zdecydowanie wart polecenia :)

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: Poznań
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Styczeń 2016, 20:49:50 »
Piłem ostatnio polecaną z przelewówki Moccamaster bo chciałem dowiedzieć się jak smakuje (Brismani tez mają zautomatyzowanego dripa) i kawa średnia.

Ale brismani mają Fetco o ile pamiętam - to zupełnie inna liga. Moccamaster to zabawka do domu :) Przy czym należy dodać, że zabawka, bo możliwości kontroli tego co z siebie wypluje jest dosyć mało, a rzekłbym - prawie wcale. Dawno u nich byłem, ale lokal i w ogóle klimat po prostu mistrzowski. Poza tym dzielę z Gacą wiele poglądów na temat tego jak powinien się rozwijać światek specialty coffee i w ogóle kawiarni :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Poznań
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Styczeń 2016, 21:05:52 »
A to nie na Śródce ten średni przelew?

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Poznań
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Styczeń 2016, 16:42:43 »
Ale brismani mają Fetco o ile pamiętam - to zupełnie inna liga. Moccamaster to zabawka do domu :) Przy czym należy dodać, że zabawka, bo możliwości kontroli tego co z siebie wypluje jest dosyć mało, a rzekłbym - prawie wcale. Dawno u nich byłem, ale lokal i w ogóle klimat po prostu mistrzowski. Poza tym dzielę z Gacą wiele poglądów na temat tego jak powinien się rozwijać światek specialty coffee i w ogóle kawiarni :)

@Ignacy, nie zgodzę się:) do którego Moccamastera porównujesz pisząc, że to zabawka?

@korea83 nie wiem jaki masz filtr w domu, ale może od tego warto zacząć. U mnie np. w mieszkaniu woda kranówka jest niestety bardzo twarda i zmineralizowana.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: Poznań
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Styczeń 2016, 19:04:42 »
Do każdego :D Ja akurat miałem GCSa jeszcze bez prysznica, ale to i tak zabawka w porównaniu do dużych maszyn (w środku z tego co czytałem GCS ma identyczne bebechy, tylko trochę inny kształt). Żadnej kontroli nad niczym. Jedyna zaleta tego ekspresu to świetny wygląd, wytrzymałość i bardzo stabilna temperatura. Do tego w wersji bez termosu ta nieszczęsna płytka podgrzewająca, która bardzo niekorzystnie wpływa na smak. Ale Philips Gourmet za ~250zł też już oferuje niezłą stabilność bo poszedł drogą właśnie dużych maszyn - najpierw grzanie wody w pojemniku, a potem dopiero jazda ;)

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Poznań
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Luty 2016, 11:42:19 »
Ale płytkę możesz wyłączyć przecież. Zarówno GCSy i KBGTy mają prysznice. Porównując te Moccamastery do przelewowego Severina, Tchibo czy innego domowego, to według mnie nieporozumienie.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: Poznań
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Luty 2016, 15:29:12 »
GCS nie miał prysznica, miałem dosyć wiekowy już model, jakby miał to by spryskiwał nierówno kawę w filtrze  ;) Tam rurka prysznicowa nie idzie równolegle do dna filtra tylko tak jakby "z boku". Tutaj to doskonale widać - zobacz jak się montuje w GCS filtr.

>Ale płytkę możesz wyłączyć przecież.

Nie można, trzeba rozkręcić i pociąć kabelki. Możesz ustawić albo, żeby grzała mocno, żeby grzała słabiej, albo kupić wersję z termosem :) Zajrzałem właśnie do instrukcji i tak jak było w GCS jest dalej - tylko Hi/Lo można ustawić (6ta strona).

Moccamastery to dalej domowe maszyny, nawet te większe. W Fetco możesz ustawić częstotliwość spryskiwania, czas, czas preinfuzji... W Moccamasterze zaparzenie ilości powyżej 500ml tak, żeby dało się to wypić to niezłe wyzwanie, bo możesz kontrować tylko grubością przemiału... Czasy parzenia powyżej 500ml stają się już nieakceptowalne moim zdaniem (prawie 6 minut...).

>Porównując te Moccamastery do przelewowego Severina, Tchibo czy innego domowego, to według mnie nieporozumienie.

Severin KA 5702, albo Philips HD5407/60 to maszyny, które mogą śmiało konkurować z Technivormem, a kosztują połowę tego  ;)

Byłem gorącym zwolennikiem Technivorma, ale od kiedy mi się zepsuł wcale nie żałuję ;) Z powtarzalnością też nie było tak idealnie. Z resztą wielu użytkowników zaczyna powoli odczarowywać Technivorma, gdzieś ostatnio żale na ten temat czytałem, ale linka nie znajdę...
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2016, 15:46:29 wysłana przez ignacy »

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Poznań
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Luty 2016, 16:45:52 »
Jakie rurki ma ten Severin i Philips? :)

PS A KBGT z termosem to już bardzo fajny moccamaster :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: Poznań
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Luty 2016, 17:59:49 »
Nie mają za bardzo rurek jeżeli o to ci chodzi, ale w obu woda gotuje się "na górze", więc niezbyt ma znaczenie;) Prysznica też nie mają, ale ten z Technivorma też jakiś super wcale nie jest. Wiem, że Technivorm ma miedziane, albo mosiężne. Tak czy inaczej uważam, że Technivorm zatrzymał się jakieś 10 lat temu jak nie lepiej - podobnie jak Mazzer, a cena nie spada. Jedyna innowacja to właśnie ten prysznic. Poza tym jest na rynku też Bonavita (sprzedaje się też w Europie również pod marką Melitty o ile się nie mylę) i wieeele innych. Moccamaster to już historia. Jak ustrzelę kiedyś Moccamastera za 20-30 EUR, tak jak udało mi się kupić GCS (za 10 ;) ale pożył tylko rok) to się pobawię. Ale 180?

No i zobacz jak się programuje właśnie nowe serie Fetco ;) Przy tym przycisk "on/off" w Moccamasterze i ewentualnie regulacja przepływu na dole to zabawka. O Trifecie i innych wynalazkach nie wspominam, bo to już nie do końca przelewówki...
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2016, 18:07:30 wysłana przez ignacy »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Poznań
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Luty 2016, 21:17:17 »
Porównując te Moccamastery do przelewowego Severina
W takim razie zapraszam :hihihi:

Jakie rurki ma ten Severin i Philips?
Jeśli chodzi o KA 5700 to woda ma kontakt tylko z czymś w rodzaju czajnika bezprzewodowego. W takim stalowym pojemniku gotuje się woda i bezpośrednio z tego pojemnika, bez rurek, spada na kawę. Zanim spotka kawę strumień rozbija się o płytkę z tworzywa.


Poza tym jest na rynku też Bonavita
I w niej chyba też (jak w Fetco czy Bunnie) można zaprogramować preinfuzję. Nie wiem czy coś więcej, ale sama preinfuzja to duży plus.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi