Autor Wątek: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)  (Przeczytany 38182 razy)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #135 dnia: 07 Marzec 2018, 16:46:58 »
Powodem niedogrzewania był manometr. Wskazywał on, tylko jemu wiadomą wartość :). Wymieniłem na inny i wyregulowałem presostat. Astoria dostała kopa i po 25min temperatura jest  [emoji106].

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #136 dnia: 07 Marzec 2018, 21:21:45 »
U mnie grzałka 1500 Wat w bojlerze 3,5 l potrzebuje mniej niż 20 mim by maszynę rozgrzać. W 2 GR wystarczy 30 min, grzałka 3000 Wat, 10 l. bojler.
Wszystko bez pomocy dopalacza  ;), czyli bez spuszczania pary w początkowej fazie rozgrzewania ekspresu po dłuższym postoju.  :)

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #137 dnia: 14 Marzec 2018, 21:26:53 »
Kilka dni temu dotarły do mnie czujniki ciśnienia i zawór trójrożny. Zawór dla mojego zastosowania powinien być UNIWERSALNY czyli taki który działa w dowolnym kierunku pod ciśnieniem. Zakres pracy jak najwyższy 10bar.

Jednak małe skośne rączki namieszały i wysłały mi zawór, który pracuje w sposób nie znany dla nikogo. Tzn, przepuszcza wodę pod napięciem a bez napięcia, blokuje przepływ z obu portów. Dokonałem małej zmiany w budowie i działa "powiedzmy" tak jak powinien. Pomimo tego wysłałem zgłoszenie do sprzedającego, że zawór jest uszkodzony i domagam się zwrotu środków.

Wszystko podpiąłem do układu wodnego. Zainstalowałem do zasilania pompy wody, wyłącznik czasowy znaleziony w graciarni, natomiast styki robocze do elektrozaworu.

Takim oto sposobem sfinalizowałem I etap profilowania ciśnienia w moim ekspresie. Jak to działa:
- po włączeniu dozy załącza się pompa wody
- przez pierwsze 7s woda przepływa tylko przez zawór iglicowy z prędkością około 0,5ml/min
- ciśnienie sobie wolno rośnie
- po 7s załącza się zawór i przepływ jest nominalny
Profilowanie polega na zmianie czasu po którym zadziała elektrozawór, oraz możliwość precyzyjnego regulowania przepływu na etapie preinfuzji.
Filmik pokazuje ww przykład.

Jak zauważycie, ciśnienie po 7 sekundach nadal płynnie rośnie do 9bar. Jest to spowodowane zastosowaniem sporej ilości przewodów plastikowych oraz gumowego w oplocie. Zachowują się one jak "akumulator" zwiększając swoją objętość wraz ze zmianą ciśnienia. Jak widać również zrobiłem "sztuczne obciążenie" w postaci zaworu dławiącego na portafilter. Nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie. Nie uwzględnia ono objętości kawy, szybkości jej nasiąkania itp. Woda do testów nie była podgrzewana w bojlerze, więc to również wprowadza jakieś błędy.....



https://www.youtube.com/watch?v=a-fj4U227ZI&feature=youtu.be
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2018, 21:36:56 wysłana przez hi_aro »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #138 dnia: 14 Marzec 2018, 22:41:16 »
Jak widać również zrobiłem "sztuczne obciążenie" w postaci zaworu dławiącego na portafilter
Nie masz problemów ze stałością przepływu przez ten dławik? Ja używam nieco innego (robiącego wrażenie solidniejszego), a przepływ przez niego zmienia się losowo.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #139 dnia: 14 Marzec 2018, 22:47:31 »
Tego nie wiem czy nie mam problemów :). To jest dławik powietrza, który używałem wcześniej do regulacji przepływu wody, lecz przy znacznie większych przepływach. Całkiem możliwe że jest do luftu.

Możesz podzielić się info o Twoim?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #140 dnia: 14 Marzec 2018, 22:56:12 »
do luftu.
Czyli do powietrza  :mrgreen:
Robiłeś już może tym ekspresem kawę? Jak tak, to masz jakieś wnioski?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #141 dnia: 14 Marzec 2018, 23:15:03 »
Najpierw chciałem się skupić na aspektach technicznych, opanowaniu HX, przemiale, tampingu itd. Aby sam proces był jak najbardziej powtarzalny. Jak to będzie opanowane zacznę testy.

Kawę robiłem ;). Wszystko co dotychczas piłem na mieście to pomyje..... Na tym etapie jest za wcześnie, na wydawanie opinii czy warta była zabawa czy nie. Czy jest różnica w smaku profilowanym...

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #142 dnia: 16 Marzec 2018, 20:35:15 »
Była mała wolna chwila, więc  postanowiłem przetestować przetworniki ciśnienia. Muszę powiedzieć, że sprawują się całkiem dobrze. Nie mam żadnego wzorcowego manometru, mam za to kilka manualnych w różnych zakresach i przetworniki pokazują w bardzo podobne jak nie identycznej wartości. Ich liniowość również nie budzi zastrzeżeń. Zasilane są 24VDC. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ mamy pełny zakres wyjściowy 0-5VDC do Arduino.

Z etapu dywagowania i tworzenia koncepcji czas nadszedł na etap "deskowy". Czyli wstępny montaż i sprawdzenie poszczególnych podzespołów i samego programu. Właściwie od jutra zaczynam testy organoleptyczne. 0,5 kawy powinno wystarczyć ;)

Ja zawsze zastosowane elementy, to to co mam w szufladzie, więc np. zasilacz jest ciut za duży. W niczym to nie przeszkadza, a daje mi to zapas mocy itp. Jak pomierzę cały układ, optymalnie dobiorę zasilanie. Również Arduino Mega jest za duża do tego projektu, a może nie.....
Na koniec zrobiłem filmik z pomiaru ciśnienia parzenia. Już lepiej to wygląda, w sensie usunąłem niepotrzebne przewody PCV i gumowe. Efekt akumulowania zredukowany. 




Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #143 dnia: 16 Marzec 2018, 21:14:32 »
Szczególnie wrażenie zrobiło na mnie mocowanie Arduino do deski   :evil:

Czemu nie użyłeś Nano, tylko Mega? Za mało flasha?
Ja utknąłem w martwym punkcie nie ze względu na brak RAMu, tylko flasha właśnie.
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec 2018, 21:17:12 wysłana przez Krakus »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #144 dnia: 16 Marzec 2018, 21:22:51 »
Telewizorek fajny. Dużo wolnego miejsca na wyświetlaczu, musisz je wykorzystać.  ;)
Po odczytach, fajnie wygląda wzrost ciśnienia lecz strasznie długi jest w czasie.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #145 dnia: 16 Marzec 2018, 21:35:57 »
mocowanie Arduino do deski
Bo to jest uziemienie z jądrem ziemi :) Dla pewności mocowania dałem dwa takie skoble...

Mega tylko dlatego, aby nie być ograniczony na etapie programowania. Jeszcze nie wiem co będzie w środku. Wstępnie planowałem dwa PID-y, ale już widzę że nie ma sensu. A na nano 2 PID nie pociągną.

strasznie długi jest w czasie.
Też się nad tym zastanawiam. Może jest to spowodowane umiejscowieniem czujnika, tzn między zaworkiem iglicowym a zwężką 0.7mm w głowicy. Lub jednak ta pompa coś nie domaga. Jak testowałem pompę nie wpiętą do maszynki, przyrost na manometrze był znacząco szybszy. Ekran to tylko testowy, bardziej sprawdzam oprogramowanie. Docelowo będzie, chyba, dotykowy OLED.

P.S.
Aha, przecież jest profilowanie ciśnienia:) Znaczy przez pierwsze 7 sekund leci około 0.4ml/min, po 7s nominalnie, więc ten czas preinfuzji jest tak długi. Kwestia wyregulowania, może zamiast czasu zrobię przełączenie po osiągnięciu jakiegoś ciśnienia.
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec 2018, 21:48:18 wysłana przez hi_aro »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #146 dnia: 16 Marzec 2018, 21:46:12 »
Może Ciebie to zainteresuje. Ja w swoich ekspresach mam ciśnienie mierzone nad kawą w sitku takie same jak na odczycie z manometra. Praktycznie 2-3 s i jest ono wyrównanie względem nadanej z pompy. Dysza 1,2 mm. / pompa 200l/h
Przy tak długiej preinfuzji u mnie kawa na 99% będzie spartaczona w smaku. Co nie znaczy, że u Ciebie będzie tak samo.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #147 dnia: 16 Marzec 2018, 21:52:00 »
Ja w swoich ekspresach mam ciśnienie mierzone nad kawą w sitku
Tak, to jest prawidłowy podejście do pomiaru. Docelowo tak też będę miał, lecz wiąże się to z dorobieniem części. Część ta będzie miała wielorakie zastosowanie.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #148 dnia: 17 Marzec 2018, 08:00:48 »
Telewizorek fajny.
Nie bardzo. Jak masz tyle flashu, to użyj OLED 128x64 i biblioteki U2G2. Efekt powalający. Ja mam kłopoty wszystko pomieścić w 32 kB flashu na Arduino Nano.

Dla pewności mocowania dałem dwa takie skoble
Ale ja mówię o tej śrubie przez środek Arduino :mrgreen:

Wstępnie planowałem dwa PID-y, ale już widzę że nie ma sensu. A na nano 2 PID nie pociągną.
E, tam, nie pociągną. Mam jednego PIDa wyzwalanego co 0,3s i hula jak złoto. Jak masz wątpliwości co do wydajności i flashu, to użyj SAMD. Masz 256 kB i Cortexa M0. Jedyny problem to prąd wyjściowy 7 mA na pin.
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2018, 08:13:11 wysłana przez Krakus »

Offline maciekz

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #149 dnia: 17 Marzec 2018, 22:04:53 »
Była mała wolna chwila, więc  postanowiłem przetestować przetworniki ciśnienia. Muszę powiedzieć, że sprawują się całkiem dobrze.
Zdradzisz, jakie to przetworniki (nazwę/numer albo jakiś link)?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi