Autor Wątek: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)  (Przeczytany 38457 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #45 dnia: 03 Styczeń 2018, 12:09:58 »
Warystor.
Prawdopodobnie tak - sądząc po logo, to Epcos.
PS. Znalazłem - rzeczywiście, warystor 300V AC 9,6J

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #46 dnia: 03 Styczeń 2018, 12:23:47 »
I taka jedna płytka steruje elektrozaworem... Nie da się tego zrobić prościej? One raczej działają na zasadzie 0/1, są 3 - napełnianie bojlera, trójdrożny i wylewka wody(chyba że jest sterowana oddzielnie, bo uruchamiana na przycisk). Pompa jest sterowana przekaźnikiem, więc zmiana sterownika - przynajmniej w tym temacie - problemu nie zrobi. A czym jest triak, optotriak i warystor nawet nie wiem :D

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #47 dnia: 03 Styczeń 2018, 12:30:25 »
SSR sterowany tranzystorkiem, aby za mocno nie obciążać Eprom.
*SSR-Board-v10.pdf

Jednak lepiej zastosować optoizolację. Właściwie wszystko co znajdzie się w internecie i zmieści się w obudowie.
power44.gif

Do oryginalnego układu są dostępne główne części po 2-5PLN.
Za jakimś współczesnym układem przemawia znacząco mniejszy pobór prądu rzędu 10-15mA a nie jak tego 25-30mA. Działać będzie tak samo.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2018, 12:52:38 wysłana przez hi_aro »

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #48 dnia: 03 Styczeń 2018, 13:20:48 »
Jak tak Was czytałem to nabrałem przekonania, że okiełznacie ten kontroler aż do momentu:

pomierzyć w kilku miejscach, dotknąć palcem LM

dobrze, ze nie pogłaskać  :mrgreen:

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #49 dnia: 03 Styczeń 2018, 13:23:19 »
dobrze, ze nie pogłaskać
Głaskać, przede wszystkim głaskać.

A dotknąż, żeby sprawdzić, czy nie parzy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #50 dnia: 03 Styczeń 2018, 13:47:11 »
Ja bym chętnie naprawił oryginalną płytkę, ale chyba jest dwustronna i nawet nie mam pomysłu jak się za to zabrać. Póki co włożyłem drugi sterownik, ile podziała to pojęcia nie mam... Spróbuję coś wymyślić w domu, choć wolałbym, żeby było to zrobione 1:1 tak jak fabryka wypuściła. Choć z powodu gasnącej lampki na przepływomierzu wydaje mi się, że problemu trzeba raczej w procku szukać...

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #51 dnia: 03 Styczeń 2018, 14:09:10 »
Choć z powodu gasnącej lampki na przepływomierzu wydaje mi się, że problemu trzeba raczej w procku szukać...
Może i to. Bez sprawdzenia nic nie wiadomo....

Miałem kiedyś problem z wystartowaniem Rpi3. Przez ułamek sekundy napięcie spadało o 0,5V i nie startował, lub jak coś musiał nagle przeliczyć było podobnie i zawieszał się.

Wykonanie jednej szt płytki 15/60mm (tak po proporcjach wyliczyłem) przy 25 szt partia, dwustronna, pogrubiona miedź z dostawą to PL to 15PLN/szt. Części jakieś 20PLN na jeden moduł, może mniej. Mógł bym zaprojektować taką płytkę i zlecić wykonanie. Ale muszę mieć ten sam problem i ten sam sterownik. No i musiało by się zebrać kilka osób aby całą partię kupić. Projekt non-profit :)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #52 dnia: 03 Styczeń 2018, 14:21:05 »
gasnącej lampki na przepływomierzu
A co znaczy gasnąca lampka? Lampka świeci światłem ciągłym, czy miga? Jeśli lampka sygnalizuje przepływ, to będzie migać. Jeśli zasilanie, to świecić światłem ciągłym. Przy czym, nie sądzę, żeby za zanik zasilania odpowiadał procesor - raczej obwód 5V (czyli na przykład ten nieszczęsny elektrolit).

Co do SSR - jak sądzę, 4A na kanał jest mocno przesadzone - powinno w zupełności wystarczyć 2A, wtedy możesz użyć czegoś takiego (albo jak jest, albo wylutować SSRy i, o ile się zmieszczą, wstawić do sterownika).

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #53 dnia: 03 Styczeń 2018, 14:36:43 »
Ten 4 kanałowy moduł załatwia sprawę. Tani, sprawdzony. Wymiary 55/33/25 (D/S/W) jedynie wysokość 25mm może być ciut za dużo.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #54 dnia: 03 Styczeń 2018, 14:41:11 »
Ten 4 kanałowy moduł załatwia sprawę
Ma jedną wadę - odwróconą logikę (tj. wyłączony, gdy podamy na wejście napięcie) - stąd propozycja wylutowania elementów. Wypada poniżej 10 zł za SSR, jeden zostaje na zapas.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #55 dnia: 03 Styczeń 2018, 14:46:16 »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #56 dnia: 03 Styczeń 2018, 15:00:09 »
gasnącej lampki na przepływomierzu
A co znaczy gasnąca lampka? Lampka świeci światłem ciągłym, czy miga? Jeśli lampka sygnalizuje przepływ, to będzie migać. Jeśli zasilanie, to świecić światłem ciągłym. Przy czym, nie sądzę, żeby za zanik zasilania odpowiadał procesor - raczej obwód 5V (czyli na przykład ten nieszczęsny elektrolit).
No po próbie zaprogramowania porcji na flusha dioda po prostu zgasła, jakby zasilania nie było. Jak będę miał możliwość to skoczę do elektronicznego i kupię LM i elektrolit, i jeśli będą mieli to resztę... M. in. przekaźnik do pompy, o ile będą mieli identyczny.

Z tą płytką chodziło mi o jedną sztukę, może dwie - ale zrobioną identycznie z identycznymi elementami.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #57 dnia: 03 Styczeń 2018, 15:10:33 »
Z tą płytką chodziło mi o jedną sztukę, może dwie - ale zrobioną identycznie z identycznymi elementami.

Przy takim założeniu dla dwóch szt. płytek raczej nie opłaca się. Minimalna partia to 5szt, cena 60E, przy 20szt 56E.

kupię LM i elektrolit, i jeśli będą mieli to resztę
Przypominam o zachowaniu minum zasad podczas prac. Przed rozpoczęciem prac wyjąć procesor. Opaska antystatyczna na nadgarstek. Włożyć do antystatycznego worka.

Pomimo, że kondensator może mieć zmniejszone parametry, zawsze jakiś ładunek na nim się odkłada. Wyładowanie podczas prac usmaży procesor jak jajko :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #58 dnia: 03 Styczeń 2018, 15:32:46 »
Nigdy tak nie robiłem i nigdy się nic nie popsuło ;p nie mam maty ESD ani innych takich rzeczy, mogę jedynie kaloryfera dotknąć ;) zresztą kolega, który to lutował też na to nie patrzył, a elektronik z wykształcenia. Najwyżej zaniosę do znajomego i poproszę, żeby mi to wymienił...

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #59 dnia: 05 Styczeń 2018, 13:52:53 »
Otrzymałem informację o cenie pompy zębatej, jaka jest stosowana w części ekspresów z funkcją profilowania ciśnienia parzenia:
 Fluid o tech .jpg
Cena to 540Eur. Do tego trzeba doliczyć zasilanie, pewnie jakieś elektrozawory, czujnik ciśnienia, zawór dławiący i znając życie wyjdzie około 650Eur.  :wow2:

To zdecydowanie za wysoka kwota jak na projekt edukacyjny. Zwarzywszy że opinie o profilowaniu są podzielone...... Wolę przetestować zawory omijające jako kaskadę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi