Autor Wątek: Kawiarka - jakie ustawienia dla najlepszej kawy  (Przeczytany 13542 razy)

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Kawiarka - jakie ustawienia dla najlepszej kawy
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Styczeń 2017, 21:16:00 »
Spróbuj w drugą stronę i ustaw sobie 80 stopni. Nie Nogacrema lecz Mokacrema... ;).
Nie noga a noka, nie wmawiaj mi podwójnej literówki

Sprzedaj tę, którą masz i kup sobie lepszą.
Co można kupić lepszego od aluminiowej bialetti? Stalowa to tylko większa wygoda, bo nie trzeba wycierać do sucha po użyciu  :)

Drobny przemiał nie jest nigdy rozwiązaniem. Lepiej zmielić kawę grubiej. Myślę, że bardziej przeszkadza Ci tutaj intensywność, nie kwaskowatość...
Chyba należy Ci się duże piwo :kwiat: Sugerując się kompasem smaków myślałem, że "sour" zawsze oznacza niedoparzenie, wiec zwątpiłem gdy na najdrobniejszym przemiale, po wypchaniu sitka po brzegi i użyciu wody o wysokiej temperaturze nadal ten defekt występował. A z racji, że jestem w gorącej wodzie kąpany, mimo nienajlepszej pory na kolejną kawę od razu musiałem twoje rady przetestować. Zmieliłem o wiele grubiej (3 skoki drobniej od mielenia jakie stosuję do aeropressu), sitko wypchałem po brzegi i użyłem wody 80°. Kawa wyszła… z dominującą kwaskowatością. (Była kwaskowata, a nie kwaśna - nie odrzucała od razu po wzięciu łyka do ust.). Coś mnie pokusiło, dolałem 30ml wody… i w końcu otrzymałem pyszny, zbalansowany napar. :taniec:

Czasem warto też od kawy odpocząć :).
Od kawy się odpoczywa podczas snu ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka - jakie ustawienia dla najlepszej kawy
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Styczeń 2017, 22:39:54 »
Z tym grubszym przemiałem się zgadzam.  Najbezpieczniejszy przemiał dla moki, od którego zawsze zaczynam, i który przeważnie się sprawdza u mnie, to właśnie nieco drobniej niż do aeropressu. Ratio przy tym wychodzi mi między ok. 1:4 a 1:5.

Mieląc zbyt drobno możesz mieć też niedoparzoną kawę, bo wtedy woda kanałuje ciastko i część kawy jest prawie w ogóle niezaparzona. Kiedyś zrobiłem parę testów gdy Malkos pisał ubijaniu kawy stukając sitkiem o blat. U mnie się nie sprawdziło, choć robiłem to puszczając napełnione sitko kilka centymetrów nad blatem. Może mam nie takie sitko, blaty albo brak wprawy w rękach. W każdym razie zauważyłem że jeśli próbuję ubić kawę stukając zawsze kanałuje, to samo przy zbyt drobnym przemiale. Przy czym każda kawa ma ten minimalny poziom gdzie indziej.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawiarka - jakie ustawienia dla najlepszej kawy
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Styczeń 2017, 08:16:13 »
Mieląc zbyt drobno możesz mieć też niedoparzoną kawę, bo wtedy woda kanałuje ciastko

Myślę, że kanałowanie wiąże się tylko ze zbyt drobno zmieloną lub zbyt luźno ułożoną kawą. Ale może w kawiarkach jest inaczej... ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka - jakie ustawienia dla najlepszej kawy
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Styczeń 2017, 13:45:32 »
W kawiarce raczej nie używa się tampera, więc może być zbyt luźno ułożona. Poza tym mój młynek też raczej nie został skonstruowany z myślą o przemiałach do espresso,  tu też może być problem. Jednak generalnie do moki trochę grubsze mielenie jest podawane jako optymalne i u mnie się to sprawdza.
« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń 2017, 15:14:50 wysłana przez krystians »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka - jakie ustawienia dla najlepszej kawy
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Styczeń 2017, 17:44:11 »
Tak samo jak we wszystkich innych metodach korzystających z drobnego przemiału im "lepszy" młynek, czyli im bardziej jednolite cząsteczki i mało pyłu, tym łatwiej wodzie przepłynąć. Co za tym idzie można ustawić przemiał drobniej, nie wywołując kanałowania czy zatkania urządzenia. W ogóle jakoś mniej problemów się wtedy przydarza.
Tyle, że chyba rzadko kto kupuje drogi młyn z płaskimi żarnami dedykowany do drobnych przemiałów, dostępny dopiero od 1000zł wzwyż i do tego prosty zaparzacz za 50zł. Tym bardziej dziwne, że już na ekspres jakoś ludziom nie szkoda wydać tyle samo albo i więcej.

Robiłem dziś mokaespresso z udziałem przemiału tylko odrobinę grubszego niż przemiał pod espresso. Przepływ wody bez problemów, wyszło całkiem smaczne, owocowe i chyba trochę bardziej intensywne niż zwykle. Popróbuję jeszcze drobniej i zobaczymy co uda się osiągnąć.
« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń 2017, 17:58:11 wysłana przez grex »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka - jakie ustawienia dla najlepszej kawy
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Styczeń 2017, 12:45:09 »
Robiłem test z udziałem przemiału jak pod single espresso. Woda płynie, moka działa, ale napar jest mniej intensywny, prawdopodobnie występuje efekt o którym pisał krystians parę postów wcześniej. Trzeba jednak metodą prób i błędów wyczuć ten moment w którym jest optymalnie, tj. napar jest maksymalnie intensywny. Dla jednych młynków będzie bliżej dla innych dalej.

Co do dystrybucji przemiału w sitku to mogę podpowiedzieć, że przy drobniejszych przemiałach lepiej ostukać jedynie minimalnie, puszczanie pełnego sita z wysokości kilku cm to za dużo, co widać po znacznej zmianie objętości w sitku. Ewentualnie można (lekko) ostukać sito napełnione tylko częściowo i dosypać resztę, już bez stukania.
A jak się chce komuś pobawić to można też zadaptować niektóre techniki używane podczas dystrybucji w kolbie: lub to (bez tampera) zasada działania w sumie ta sama, im bardziej równomierna penetracja ciastka na całej jego powierzchni tym skuteczniejsza ekstrakcja.
« Ostatnia zmiana: 11 Styczeń 2017, 12:54:27 wysłana przez grex »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka - jakie ustawienia dla najlepszej kawy
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Styczeń 2017, 13:14:53 »
Z każdymi ziarnami jest inaczej, niektóre udaje się zmielić jak do espresso i jest super, niektóre zaczynają kanałować, mniejsza o to czego to dokładnie jest wina. Chodziło mi o to aby podać prosty, smaczny i sprawdzający się przepis z większością ziaren jak i młynków. Taki przemiał o grubości między sklepową mielonką a solą, nawet w ceramicznych młynkach wychodzi dostatecznie dobrze żeby zaparzyć smaczną kawę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi