Autor Wątek: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv  (Przeczytany 7417 razy)

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Sierpień 2020, 19:44:26 »
Sprawdziłem przepływy za radą @pj.w
Wg wskazań manometru ekspresu.

Przy 9B przepływ wynosił jakieś 150 g w 30 s. Myślę - ktoś tu chyba się pomylił, może 150 g w minutę...?

Poszukałem na coffeegeek, tam podają: Vibe pumps drain 2 to 2.5 ounces of water in 25 seconds when they are at 8.5 to 9.5 bar. (czyli 56-70g)
No niestety wartości podobne...

Przy 12B uzyskałem 70g w 25 s.
Przy 12,5B - 60 g w 25 s.
Przy 13 - 55 g w 25 s.

Woda łapana po 10 s pracy pompy.

I co teraz, jak żyć? Ustawić ekspres na 12B? Przecież tak nie można...  :nienie:

« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień 2020, 19:53:15 wysłana przez Kasper »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Sierpień 2020, 19:52:18 »
Może na przelewy się przerzucimy?
Albo jak mawiał były prezydent, stłucz pan termometr, nie będziesz miał gorączki.;)

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Sierpień 2020, 20:12:53 »
Zobaczymy jutro jak te "wariackie" ciśnienia przełożą się na efekt w filiżance. Na HB można przeczytać opinie, że po zjechaniu z ciśnienia fabrycznego na te 9B ludziom poprawiła się jakość szotów...

Czyżby wszystkie dywagacje o sitkach, prysznicach, tampingach i dystrybucjach miały się okazać jałowe wobec nieświadomego zaniedbania takiego parametru jak ciśnienie? Nie wiem czy udźwignę taki obrót sprawy...

3DSK

  • Gość
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Sierpień 2020, 20:35:13 »
Ja pytałem się o to elektrosa i odpisał mi ganini ze 12bar ustawiamy dla pomp wibracyjny a dla rotacyjnych 9,5-10bar
To dziwne, widziałem Oscara II zrobionego przez Elektros i zapięty na kolbie manometr pokazywał 9bar.
Pamietam, że jak tak samo sprawdzałem swojego Oscara to przed modem na opv miał chyba 14 bar.

Tutaj Elektros ustawia na 9 bar
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień 2020, 20:39:47 wysłana przez 3DSK »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Sierpień 2020, 20:40:39 »
Na HB można przeczytać opinie, że po zjechaniu z ciśnienia fabrycznego na te 9B ludziom poprawiła się jakość szotów...

To są subiektywne opinie. Ludzie piją i jedzą oczami. Jak ktoś widzi 9B na manometrze to od razu kawa smakuje mu lepiej.
Wszyscy się tu trochę snobujemy, ale ilu z nas ma naprawdę tak wyćwiczone kubki smakowe aby wyczuć różnicę pomiędzy kawą parzoną ze średnim przepływem 1 g/s vs 1,1 g/s? Ja tam się cieszę jak mi się uda odróżnić Brazylię od Etiopii w ślepym teście ;)

Zobacz jak wygląda pomiar ze Scace 2 - tu masz przepływ, czyli inne warunki niż ślepe sitko.



A tu można zobaczyć jak różni się ciśnienie pokazywane na tej samej maszynie na dwu manometrach zamontowanych w dwu różnych miejscach.

https://youtu.be/u9oUiJjqp7U?t=204

« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień 2020, 20:52:03 wysłana przez pj.w »

3DSK

  • Gość
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Sierpień 2020, 20:48:45 »
W Oscar po montażu opv i zjechaniu na 9bar była dramatyczna poprawa w jakości shotów. Zmiana w tym sensie, że ciężko było okiełznać ekspres na fabrycznym ciśnieniu, kanałowanie, niestabilne shoty, po zmianie na 9 bar inna maszyna. Czy w smaku bym odróżnił te inne ciśnienia, pewnie nie :) Gaggie Classic też tak kiedyś modowałem i tez zmiana była natychmiast zauważalna. Może przyzwyczaiłem się do tych 9 bar :)

Z tym ustawianiem z przepływem to nie wiem czy jest tak do końca ok. Bianca ustawiałem na ślepym sitku na 9 bar i podczas ekstrakcji mam też 9 bar na manometrze. Pewnie gdybym ustawiał z przepływem i ustawił na 9 bar to musiałbym drobniej mielić i tez bym miał 9 bar podczas ekstrakcji :)
Profesjonalnie w gastronomicznych ekspresach to chyba ustawiają jednak z tym scace mierząc przepływ, ciekawe.
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień 2020, 20:55:01 wysłana przez 3DSK »

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Sierpień 2020, 20:53:41 »
Tutaj WLL pokazuje jak zmierzyć przepływ. Z tym, że oni uzyskują przepływ 28g w 13 s ( ok. 25s - 55g) przy ciśnieniu 10B. Jeśli ja uzyskałem podobny przy ciśnieniu 13B to czy można ukuć wniosek, że pompa jest trochę zużyta?


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Sierpień 2020, 20:55:39 »
Nie pamiętam już jak to było w Musica. Może @WS pomoże.

Miałem ustawione równiutko 9, a @Dembcowi już radziłem, kiedy zapytał przez PW.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Sierpień 2020, 21:07:19 »
Dlatego ja mam dźwignię i nie mogę nic regulować.
Mam święty spokój ;)

3DSK

  • Gość
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Sierpień 2020, 21:10:06 »
A nie jest tak, że sprężyna tez się może z czasem „zmęczyć” i też będą problemy z ciśnieniem? :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Sierpień 2020, 21:10:54 »
Pewnie może, ale to już będzie problem moich wnuków.

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Sierpień 2020, 21:33:45 »
Ja jutro podeślę ten film z elektrosa do elektrosa z 9 bar jestem ciekaw dlaczego tak ustawiali a teraz podają że ma być 12bar , jutro będę się bawił z przeplywem 54g\30s

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #27 dnia: 28 Sierpień 2020, 08:39:39 »
Na HB można przeczytać opinie, że po zjechaniu z ciśnienia fabrycznego na te 9B ludziom poprawiła się jakość szotów...

To są subiektywne opinie. Ludzie piją i jedzą oczami. Jak ktoś widzi 9B na manometrze to od razu kawa smakuje mu lepiej.
Wszyscy się tu trochę snobujemy, ale ilu z nas ma naprawdę tak wyćwiczone kubki smakowe aby wyczuć różnicę pomiędzy kawą parzoną ze średnim przepływem 1 g/s vs 1,1 g/s? Ja tam się cieszę jak mi się uda odróżnić Brazylię od Etiopii w ślepym teście ;)

Zobacz jak wygląda pomiar ze Scace 2 - tu masz przepływ, czyli inne warunki niż ślepe sitko.



A tu można zobaczyć jak różni się ciśnienie pokazywane na tej samej maszynie na dwu manometrach zamontowanych w dwu różnych miejscach.

https://youtu.be/u9oUiJjqp7U?t=204


sprawdziłem dziś z rana jak wygląda sprawa , tym zaworkiem ciężko ustawić 9bar jest mało precyzyjny ale na 12b w 30s było około 40-45g, przy 10bar było 75g zapewne przy 9 bar było by jeszcze więcej, znaczy że muszę podregulować opv 

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Sierpień 2020, 09:12:00 »
Ja pytałem się o to elektrosa i odpisał mi ganini ze 12bar ustawiamy dla pomp wibracyjny a dla rotacyjnych 9,5-10bar
To dziwne, widziałem Oscara II zrobionego przez Elektros i zapięty na kolbie manometr pokazywał 9bar.
Pamietam, że jak tak samo sprawdzałem swojego Oscara to przed modem na opv miał chyba 14 bar.

Tutaj Elektros ustawia na 9 bar

dostałem odpowiedz na zapytanie o 9bar w oscarze :
Hi,
"This is a video made by us, it is a vibrating pump machine
Although coffee machine suppliers recommend the 12 bar setting, customers WANT us to make the 9 bar setting
As you well know in the commercial field, customers are always right and we must satisfy what customers want ... even if we disagree"
"Cześć,

To jest film wykonany przez nas, jest to maszyna z pompą wibracyjną
Chociaż dostawcy ekspresów do kawy zalecają ustawienie 12 barów, klienci CHCĄ, abyśmy ustawili 9 barów
Jak dobrze wiesz w branży handlowej, klienci mają zawsze rację i musimy zaspokajać to, czego chcą ... nawet jeśli się nie zgadzamy"
:) nie wiem co o tym myśleć

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Sierpień 2020, 09:32:06 »
Po prostu nie chcą kopać się koniem (przepraszam klientem) ;).
Ludzie kupują OPV i proszą ich aby ustawić 9 bar na ślepym sitku.

Da to prawdopodobnie maksymalne ciśnienie ekstrakcji w okolicach 7-8 bar na ciastku, co w domu, przy średniej jakości młynku i być może błędach w dystrybucji da spokojniejszą, równiejszą ekstrakcję.

Natomiast oni ewidentnie zalecają 12 bar na ślepym sitku (prawdopodobnie po konsultacji z NS). Zresztą czytając Wasze wypowiedzi sprawdzające przepływ przy różnych ciśnieniach wygląda, że te 12 bar faktycznie ma sens.

Jeżeli nie zejdziemy z ciśnieniem poniżej 6 bar, to i tak będzie OK i kawa będzie miała cremę i smakowała jak espresso. Nie przejmowałbym się aż tak bardzo. Ważniejsze to dobre ziarna, dobry dobór przemiału, dozy i uzysku oraz poprawna, równa dystrybucja. Wtedy na pewno efekty będą świetne. Nie ma cudów.
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień 2020, 09:35:23 wysłana przez pj.w »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi