Autor Wątek: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.  (Przeczytany 6587 razy)

skansen

  • Gość
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Wrzesień 2019, 11:46:26 »
Decyzję już podjąłem, a szczegóły zaprezentuję w innym wątku. Oczywiście gdy ekspres i młynek przyjdą, a ja trochę oswoję sprzęt. Mam nadzieję, że będę zadowolony  [emoji38] 
Zdradzisz co to za sprzęt? Recenzję też chętnie przeczytamy :)

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Wrzesień 2019, 12:06:45 »
Jako "błądzący poszukujący" podpinam się. Pochwal się co i gdzie zamówione.

Offline Alef

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: ASCASO UNO PID PROF Black/Wood
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Wrzesień 2019, 18:17:42 »
Proszę o chwilę cierpliwości. Będzie recenzja i zdjęcia, jak sprzęt dotrze. Może nawet zrobię porównanie z obecnym zestawem, który mam.

Offline Alef

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: ASCASO UNO PID PROF Black/Wood
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Październik 2019, 15:07:14 »
Ostatecznie zdecydowałem się na wersję z młynkiem  Ceado E6P i ekspresem ASCASO UNO PID PROF Black / Wood. Pewnie powodów tej decyzji jest więcej, jednak napiszę o najbardziej istotnych.
1. Serwis i obsługa tzw. posprzedażowa. Chciałem mieć pewność, że dystrybutor jest w Polsce i to nie od dziś. Choć mam nadzieję, że nigdy z napraw nie będę musiał korzystać. Mam złe doświadczenie, bo moją Rancilie Silvia, którą kupiłem w GB. Po pewnym czasie grzałka padła. Sprawa nawet otarła się o federację konsumentów, ale kolejnym krokiem była ekspertyza + sąd. Facet był nieugięty, bo twierdził, że to z mojej winy. Odpuściłem, bo walka w Wielkiej Brytanii chyba kosztowałaby więcej, niż sam ekspres.
Wiedziałem tez, od kogo kupuję, bo forum czytam (choć piszę mało) nie od dziś. Choć powinienem napisać, ze pisałem na starym forum kawowym.
Póki co na moje pytania, przed zakupem i jak i po zakupie, Janusz odpowiadał błyskawicznie. Po prostu był pomocny.
2. Termoblok bardzo mnie zaintrygował. Ekspres naprawdę nagrzewa się błyskawicznie.  Z mojej perspektywy to bardzo wygodne. Chcę zrobić kawę, włączam ekspres i po kilku minutach mogę robić kawę.  W Rancilli musiałem czekać przynajmniej 15 min., a najlepiej 30 min. Teraz wiem, że ekspresy z dużymi bojlerami są nie dla mnie, choć RS ma 300 ml.

Do zestawu zakupiłem płaski tamper. Paczkę kawy w gratisie też dostałem, ale jeszcze nie próbowałem. Poniżej kilka zdjęć zestawu. Niestety, ale wyświetla się komunikat, że nie mam na to pozwolenia(sorry you're not allowed to post external link). Więc musicie sobie wyobrazić, jak piękinie wygląda na na blacie. 


Kaw już wypiłem sporo i mogę powiedzieć, że
1. Młynek jest fenomenalny. Odmierzanie dozy jest wybitnie użyteczne. Przemiał jest równy, co przekłada się na powtarzalność w filiżance. Chodzi zdecydowanie ciszej od poprzednika. I najważniejsze – nic nie rozsypuje. Żona w związku z tym jest w niebo wzięta. Zresztą już od dłuższego czasu namawiała mnie na zmianę młynka. Trudno nie ulec takiej prośbie :-). Skoro nowy młynek, to ekspres tez musi być nowy – rzekłem :-).
Tyko zastanawiam się czy te 10s (domyślnie podwójna objętość) daje 15 gramów kawy. Mam jakąś wagę, która pokazuje, że to chyba 10g. Z drugiej strony w PF mieści się tak, że stopka zrównuje się z brzegiem sitka. Chyba tak powinno być? 

2. O zalecie ekspresu z termoblokiem już pisałem, więc skupię się na innych aspektach. Przed zakupem miałem pewne obiekcje co do wyglądu. One całkowicie odeszły, gdy ekspres wylądował na blacie. Prezentuje się bardzo ładnie i zdecydowanie wpisuje się w moje poczucie estetyki. A co z funkcjonalnością? No to lecę w punktach:
- wyjmowany z prawej strony zbiornik na wodę. To bardzo fajne rozwiązanie. Szkoda, że nie miałem tego w poprzednim ekspresie. Nie muszę teraz kombinować, wysuwam i mogę napełnić lub wyczyścić.
- regulacja ciśnienia. Ustawiłem tak, aby było około 9 barów. W zależności od kawy i ubicia jest od 9-9.5. Kawa zupełnie inaczej smakuje, gdy ciśnienie jest niższe.  To parametr, który możemy kontrolować i tym samym zmienić smak kawy.
- odmierzanie dozy kawy. Fajny element, ale działa precyzyjnie tylko wtedy, gdy wszystkie warunki są identyczne z tymi, przy których ta doza została ustalona. Może to oczywiste, że tak być musi, ale zwracam na to uwagę. Mam wrażenie, że część wody ulatuje do tacki. Jakby nie dawał rady przepchnąć przez kawę. Stad są te różnice.
- preinfuzja. Nie bawiłem się intensywnie. Szczerze, to sprawdziłem tylko raz i donoszę, że zmienia smak kawy. W jakim kierunku – nie wiem. Wynikami pogłębionych eksperymentów podzielę się później. No chyba, że ktoś ma już teorię.
- ustawienia temperatury. Mam też PID w RS. Zmienia ona smak kawy. Tutaj ustawiłem na 95 stopni.  A jak Wy macie?
- w zestawi dużo sitek. Trochę trudno połapać się, które do czego służą. Te z małą dziurką, to zapewne do kapsułek. Na PF został zapewne założony podwójne sitko – normalne. W zastawie są chyba sitka do kremy: duże i małe. Chyba sprawdzę empirycznie.
Z innych opcji nie korzystałem, bom teraz bardzo zajęty :-).

Podsumowując: jestem z decyzji bardzo zadowolony. Tandem sprawuje się wybitnie. Efektem ubocznym jest to, że z 2 espresso dziennie skoczyłem do 5-6. Muszę się opamiętać.


Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2374
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Październik 2019, 16:50:37 »











Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Październik 2019, 17:02:09 »
Tyko zastanawiam się czy te 10s (domyślnie podwójna objętość) daje 15 gramów kawy.
Musisz zważyć kawę, żeby wiedzieć ile się zmieliło.
Używaj na razie tylko sitka podwójnego, klasycznego. Doza tam to około 16-17 gram.
Uzysk około 32-35 gram w czasie około 25-30 sekund. To parametry wyjściowe, tak ustaw sobie młynek (grubość przemiału i timer). Najlepiej testuj na jednej mieszance espresso na początek, w rozsądnej cenie znajdziesz zawsze coś w EC lub MA.

I mimo, że ekspres zrobi kawę po 5 minutach, warto dać mu się rozgrzać te minimum 30, odwdzięczy się smaczniejszą kawą.
Ja bym też na Twoim miejscu skorzystał z krótkiego szkolenia u Janusza.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4864
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Październik 2019, 17:04:46 »
Zapraszałem ale jakoś się nie udało. ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Październik 2019, 17:19:58 »
Mój ulubiony sprzedawca Reiss z Londinium, robi szkolenia i troubelshooting przez FaceTime/Skype. Możecie pomyśleć o takiej opcji ;). Jeszcze więcej zadowolonych klientów będzie.

Offline Alef

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: ASCASO UNO PID PROF Black/Wood
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Październik 2019, 18:29:49 »
@ranGo  Dziękuję za zamieszczenie zdjęć.
@pj.w To prawda: Janusz zapraszał. W ostatniej chwili pojawiły się sprawy rodzinne, więc nie pojechałem. Oczywiście, że szkoda, ale nieraz tak bywa i tego nie przeskoczymy tego. A są jakieś sekretne wskazówki?  [emoji38]
Jeśli chodzi o wagę kawy to napisałem, że waga wskazuje 10 g. Jeśli pomyślę, że miałoby wejść jeszcze 50% tego, to wnioskuję, że raczej jest więcej niż 10 g.
Zapewne piszesz to z doświadczenia, ale po 15 min. jest tak gorący, że nie wiem, czy kawa nie będzie za gorzka, gdy skorzystam z Twojego > 30 min.
 
Powiedzcie: czy to normalne, że podczas ekstrakcji część wody ucieka do tacki, tzn. nie 100% przechodzi przez PF.   

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Październik 2019, 18:32:46 »
część wody ucieka do tacki, tzn. nie 100% przechodzi przez PF. 
Którędy?

Offline Alef

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: ASCASO UNO PID PROF Black/Wood
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Październik 2019, 18:38:16 »
Nie wiem, czy precyzyjnie to opisuję. Chodzi o to, że woda leci nie tylko przez PF, ale jest takie ciurkanie, jakby też leciała do tacki - może backflushing? Ale nie sprawdzałem, tylko domniemuje. Z drugiej strony: skoro w tacce jest woda, a ja wodę zawsze upuszczam do miseczki (nawet podczas czyszczenia), więc musi się ona skądś brać. Może właśnie z tego?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Październik 2019, 18:43:12 »
Pewnie opv. Ale z opv zazwyczaj zawraca do zbiornika a nie na tackę.
W tacce jeżeli już to bierze się z trójdrożnego ale w momencie  końca ekstrakcji, pojedynczym strzałem a nie w trakcie.
« Ostatnia zmiana: 29 Październik 2019, 18:45:39 wysłana przez Bacek »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Październik 2019, 18:48:41 »
Tyko zastanawiam się czy te 10s (domyślnie podwójna objętość) daje 15 gramów kawy.
Ta ilość nie zależy tylko od czasu ale i od samej kawy oraz stopnia skręcenia żaren. Dla jednej będzie jej więcej a dla innej mniej. Nawet dla tej samej po kilku dniach waga może się trochę zmienić.

Gdyby zawsze miało być tak samo to licznik był by w gramach a nie sekundach.
« Ostatnia zmiana: 29 Październik 2019, 18:50:42 wysłana przez Bacek »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4864
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Październik 2019, 19:52:03 »
To ciurkanie to z zaworu OPV. Może troszkę za mocno go skręciłeś. Woda wraca do zbiornika a to co znajdujesz w taczce ociekowej to ląduje z zaworu trójdrożnego na koniec ekstrakcji kawy. Rurka odpływowa jest ukryta w obudowie i nie widzisz tego procesu tak jak to się dzieje przy grupie E61. Po każdej ekstrakcji spływa do tacki ok. 15 ml wody. Jak zrobisz backflush to będziesz widział jak roztwór ląduje w taczce ociekowej.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Alef

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: ASCASO UNO PID PROF Black/Wood
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: ASCASO UNO PID PROF. czy LELIT MARA. Dodatkowo młynek.
« Odpowiedź #29 dnia: 29 Październik 2019, 20:04:04 »
Może faktycznie jest pod koniec ekstrakcji. Jutro notatnik w dłoń i będę eksperymentował :-)
Jeśli za mocno skręciłem, to znaczy że ciśnienie powinno być trochę wyższe? Jutro zrobię kilka kaw przy tym nastawie i trochę zwiększę ciśnienie. Zobaczymy, jak przełoży się na smak. A czy można przyjąć taką zależność: im wyższe ciśnienie tym więcej goryczki?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi