Autor Wątek: ASCASO Dream PID  (Przeczytany 5627 razy)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #30 dnia: 12 Sierpień 2018, 08:01:41 »
Drem PID miałby służyć do tych popołudniowych kaw i wytwarzać espresso współpracując z C40 bo nie wiem czy czarną by lepszą od AP robił. I stąd mój wątek czy dla tych potrzeb warto w niedz go zainwestować te 4, 2 tyś zł. Czy jakość espresso/małej mocnej czarnej 8) w porównaniu z AP+PRISMO będzie serio aż taka WOWWOW i warta wydania tych 4 koła dla tych dodatkowych 2 popołudniowych kaw.

Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć sam i aspekty ekonomiczne raczej nie będą na pierwszym miejscu. Ekspres ciśnieniowy (prawdziwy, nie zabawka z marketu) to niezaprzeczalnie najdroższa opcja przygotowywania kawy i w żadnym wypadku nie opłaca się kupować go do domu. Sens ekonomiczny jest w kawiarni bo to najszybsza metoda wydawania wielu kaw pod rząd ale w domu już niekoniecznie - bo się musi nagrzać albo stać pod parą.
Dla mnie espresso to wierzchołek kawowej drabiny, w domu nie używam żadnych alternatyw chociaż stoi tego sprzętu trochę - tylko rotacyjnie jeżdżą do pracy czy na urlop bo jeśli jest ekspres to espresso is the King. Sypię do niego wszystko: mieszanki i single palone pod ciśnienie ale też bledzioszki szykowane pod przelewy i praktycznie każda kawa najbardziej mi smakuje w tej postaci choć z niektórymi nie jest łatwo.
Ale to u mnie, są koledzy którzy zarażeni alternatywami sprzedali ekspresy albo trzymają je w kącie na wypadek inwazji gości - każdy jest inny i ma inne preferencje.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #31 dnia: 12 Sierpień 2018, 09:21:21 »
Dobrą czarną kawę możesz zrobić tym co masz, o czym sam się przekonałeś. Koledzy podali Ci też sposoby na spienienie mleka w FP (nie testowałem ale wierzę że się da, chociaż mleko to zło, ani to zdrowe, ani smaczne ani kawie potrzebne ;)). Jeżeli jesteś zadowolony ze smaku to ciesz się kawą i tyle. Można pić rewelacyjną kawę bez ekspresu kolbowego.
Natomiast wbrew temu co niektórzy sugerują nie da się zrobić espresso bez ekspresu kolbowego. Tyle. Czy espresso jest lepsze czy gorsze od pismo, kompresso, slowpresso, kwestia gustu. Ja zawsze wybiorę espresso. Niedawno czytałem wywiady z kilkoma polskimi roasterami - 90% woli alternatywy. Kwestia gustu.
Więc Twój wybór, chcesz espresso, musisz mieć kolbę. Myślę że ciut tańsza bez PID wystarczy.
https://ekspresdokawy.pl/pl/o/ekspres-do-kawy-steel-uno-prof-electronic-9929.html
A jeżeli zależy Ci na szybkości przygotowania napojów mlecznych to prosty HX:
https://www.elektros.it/pl/en/oscar_II_nuova-Simonelli/oscar-II-black.html#pacchettiextrasconto + opv - 713 EUR



Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10594
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #32 dnia: 12 Sierpień 2018, 09:55:53 »
wywiady z kilkoma polskimi roasterami - 90% woli alternatywy.
To jest "ciekawy" temat na osobną dyskusję. Ciekawy, bo dotyczy pewnej wąskiej grupy zawodowej. Na chłopski rozum, ta akurat grupa zawodowa nie powinna mieć takowych preferencji i traktować wszystkie kawowe drogi jednakowo. W praktyce praca z paleniem kawy jest ciężkim wysiłkiem -- testowanie espresso jako część tego procesu należy do najbardziej obciążających. "Alternatywy" jawią się o niebo przyjemniej, bo np. cupping 40 kaw można "łyknąć" w parę minut i nawet tego nie poczuć. Z espresso można by "wyzionąć" całego ducha, wcześniej przechodząc różne psycho-somatyczne konwulsje ;). Oczywiście nie dotyczy to spożywania espresso dla przyjemności na luzie. Myślę, że takie są przyczyny tego "nie lubię espresso".
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień 2018, 10:14:18 wysłana przez Antonio »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4861
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #33 dnia: 12 Sierpień 2018, 11:51:47 »
Czy jakość espresso/małej mocnej czarnej 8) w porównaniu z AP+PRISMO będzie serio aż taka WOWWOW i warta wydania tych 4 koła dla tych dodatkowych 2 popołudniowych kaw.

Najlepiej by było jakbyś sam się o tym przekonał degustując tę samą kawę z ekspresu np. DREAM PID i za chwilę z UNO PROF Black. I porównał te kawy z tym co uzyskujesz z AP. Nie zastąpią tego doświadczenia żadne forumowe dyskusje. I w tym celu zapraszam do nas. Możesz przyjechać ze swoim sprzętem dla lepszego porównania.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Grappa Mężczyzna

  • Wiadomości: 210
  • Ekspres: Gaggia Espresso, moka, phin, v60-2, ice coffee maker, AP
  • Młynek: Aergrind, Brasilia BFD
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #34 dnia: 12 Sierpień 2018, 12:37:33 »
A może jakiś używany? Osobiście mam starą gaggię espresso, z grupą 58mm i młynek aergrind. Cały zestaw wyniósł mnie z NPF'em 550 zł. Poprawne espresso mogę zrobić, jak i kawy mleczne  [emoji38]

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #35 dnia: 12 Sierpień 2018, 13:41:35 »
Wg mnie nie można espresso nazywać napojów wykonanych z innych zaparzaczy.
oczywiście że tak, chyba się nie zrozumieliśmy. Espresso to ładna nazwa zastrzeżona akurat dla małej, mocnej kawy zrobionej w określony sposób z ekspresu.
Ale małą mocną kawę - równie smaczną choć trochę inną - można uzyskać na wiele różnych sposobów. Phin-presso, moka-presso, Flair-presso, prismo-presso i wiele innych. Tutaj marketingowcy nie wymyślili tylko takich ładnych sloganów przyciągających klienta.

Weźmy np. jabłka - nie można powiedzieć że wśród jabłek istnieje tylko jedna jadalna odmiana Gloster a wszystkie inne to jakiś syf niegodny jedzenia (często podobna teza przewija się wśród wielbicieli ekspresów - kawa=ekspres, reszta metod nie wiedzieć czemu z założenia musi być gorsza bo sprzęt do nich kosztuje o wiele mniej). Odmian jabłek jest cała masa, różnią się smakami ale prawie wszystkie mają coś ciekawego do zaoferowania.
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień 2018, 13:57:16 wysłana przez grex »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #36 dnia: 12 Sierpień 2018, 13:55:05 »
nie można powiedzieć że wśród jabłek istnieje tylko jedna jadalna odmiana Gloster a wszystkie inne to jakiś syf niegodny jedzenia (często podobna teza przewija się wśród wielbicieli ekspresów - kawa=ekspres a cała reszta to dno).

Ale można powiedzieć, że wśród jabłek smakuje mi głównie gloster a inne to zjem jak nie będę miał wyboru. I tylko takie wypowiedzi tutaj widzę więc, proszę, nie nadinterpretuj.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #37 dnia: 12 Sierpień 2018, 15:39:55 »
Nie zastąpią tego doświadczenia żadne forumowe dyskusje.
Zgadzam się z tym w 100% jest tylko jedno pytanie: jak bardzo staracie się na co dzień udoskonalić parzenie shotów w aeropressie? jak często spieniacie mleko we french pressie?

To jest niestety problem porównań wszelakich: równe szanse dla wszystkich opcji. Dlatego jest cupping -- i tak ma swoje wady. Dlatego tak ciężko wyciągnąć wnioski raz na zawsze. Warunki są różne, a czynników wiele. Prawdopodobieństwo, że obiektywnie oceniamy metodę, a nie błąd w sztuce?

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2993
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #38 dnia: 12 Sierpień 2018, 19:43:29 »




Posprzątałem. fux
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2018, 09:02:54 wysłana przez fux »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5092
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #39 dnia: 13 Sierpień 2018, 11:13:46 »
w żadnym wypadku nie opłaca się kupować go do domu
Ale oczywiście, że się opłaca. Prościej i taniej jest kupić kolbę do domu i jak najdzie ochota to napić się w domu, a nie za każdym razem biegać do kawiarni.

Sens ekonomiczny jest w kawiarni
Sensu ekonomicznego nie ma wiele rzeczy, które ludzie robią. Jak się pije dużo espresso to kolba w domu ma sens.

Offline kursor

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: La Pavoni Prof;Flair Espresso Maker;Aeropress
  • Młynek: Commandante Mk3 ; Ceado E5P ; Lido E
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #40 dnia: 13 Sierpień 2018, 16:31:28 »
Jak się pije dużo espresso to kolba w domu ma sens.
Tylko najlepiej z ekspresu , do którego części są ogólnodostępne i można go naprawić samemu lub w dowolnym serwisie. Kupowanie "elektronicznie nafaszerowanych" Ascaso to skazywanie się na dyktat "jedynie słusznego" serwisu.

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #41 dnia: 13 Sierpień 2018, 17:00:02 »
Cytat: piomic w 12 Sierpień  2018, 08:01:41
Sens ekonomiczny jest w kawiarni
Sensu ekonomicznego nie ma wiele rzeczy, które ludzie robią. Jak się pije dużo espresso to kolba w domu ma sens.
Zgadzam się, sens to nie tylko kasa. Doświadczenie zrobienia czegoś samemu też się liczy:)

Poza tym ciężko rozmawiać o samych bilonach mówiąc o ekonomii. Jeżeli ktoś nie wyobraża sobie dnia bez espresso, to poza wydanymi złotówkami istnieje coś takiego jak czas. Gdybym miał pić tylko kawę w dobrej kawiarni to pewnie piłbym ją raz na tydzień. Właśnie z powodów czasowych.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4861
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #42 dnia: 13 Sierpień 2018, 17:07:41 »
Nie uciekniesz od elektroniki także w ekspresach innych producentów. Jeśli ma PID to ma elektronikę, jeśli nie ma PID to...też ma elektronikę (patrz nowe RS). Elektronika jest i będzie wchodzić coraz szerzej. Swoją drogą to po pierwsze bardzo rzadko płyty elektroniczne ulegają jakiejś awarii a po drugie znam sporo przypadków dokonywania samodzielnych napraw prostych ekspresów bez elektroniki i bez powodzenia...Nie wszyscy mają możliwości, umiejętności i chęci do dokonywania samodzielnych napraw.

PS. A co do "jedynie słusznego" serwisu to za takowy się nie uważamy. Natomiast zdarzały się przypadki dokonywania napraw w innych serwisach po czym ekspresy lądowały u nas na poprawkę.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #43 dnia: 13 Sierpień 2018, 19:07:14 »


sens to nie tylko kasa.

Toż nie piszę o sensie życia tylko ekonomicznym. Tanio a dobrze to dobry młynek plus phin, wyżej to już zachcianki.

Offline Cannabis Arabica

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
Odp: ASCASO Dream PID
« Odpowiedź #44 dnia: 14 Sierpień 2018, 00:28:20 »
Ja polecę Flaira - przy odrobinie wprawy, można przygotować przyzwoite espresso

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi