Autor Wątek: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka  (Przeczytany 5121 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Luty 2021, 14:12:15 »
Czytałeś temat i pytanie?
Spróbuj wysilić umysł i rzeczowo na nie odpowiedzieć.

👍

@Henry
Odnoszę nieodparte wrażenie, że czasami zamieszczasz komentarz, aby tylko przekornie mieć inne zdanie na dany temat.
》tertium non datur《

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Luty 2021, 16:34:36 »
Oczywiście. Po co miałbym pisać gdybym miał takie samo zdanie jak wszyscy ;-)

W tym wątku chcę wykazać bezsens pewnych założeń. Szukając samochodu żeby jeździć tylko z żoną, nikt nie kupuje Punto z kratką "bo przecież nie potrzebuje tylnej kanapy". Maksymalizuje się wybór szukając optymalnego samochodu czy ekspresu. Jura2000 sam sobie ograniczył wybór w praktyce do jednego modelu. Carola akurat jest ok i pewnie będzie z niej zadowolony, no ale...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Luty 2021, 17:43:53 »
Oczywiście. Po co miałbym pisać gdybym miał takie samo zdanie jak wszyscy

Masz prawo, ale na temat, jak w tym przypadku. Komuś nie podoba się różdżka do spieniania mleka w ekspresie, a Ty dalej swoje, by zakończyć, że Carola w sumie jest oki, gdzie wcześniej pisałeś, że be.


« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2021, 17:52:22 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Luty 2021, 20:50:16 »
Aha... komuś się nie podoba rurka pary, ale kupuje ekspres z grupą E61, która jak f* wystaje z kwadratowej chromowanej skrzynki... Tak. Teraz widzę sens. ;-)

Powtórzę to co pisałem wcześniej - nie że są be, tylko że te trzy ekspresy to są zagrywki marketingowe żeby coś urwać z malutkiej niszy.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Luty 2021, 20:54:13 »
Wydaje mi się, że stosunkowo duży bojler (0,75L w Caroli) długo by się nagrzewał do pary i długo potem schładzał z powrotem do trybu kawy... W tym też upatruje przyczyn braku dyszy do spieniania...
« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2021, 20:57:31 wysłana przez skansen »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Luty 2021, 21:07:23 »
Aha... komuś się nie podoba rurka pary, ale kupuje ekspres z grupą E61, która jak f*

Teraz to pojechałeś. Rurka jest zbędna a e61 niezbędna w przyrządzaniu espresso. Wg mnie to nie zagrywki marketingowe tylko zwyczajne zaspokojenie estetycznej potrzeby dla tego typu klientów. Zobacz,  kilku znalazło się aktywnych członków forum, a ilu hest takich na świecie?!

Pośmiałem się z tym f*👍
》tertium non datur《

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Marzec 2021, 09:06:17 »
e61 niezbędna w przyrządzaniu espresso

Już dawno nie, a nawet wręcz przeciwnie. To kawał wystającego i promieniującego ciepłem metalu, daleko od bojlera. Zobacz sobie jakie producenci uskuteczniają cuda i kombinacje żeby w nowych ekspresach zapewnić stabilizację temperaturową. A inni producenci po prostu zabudowują zwykłą grupę pod boilerem, dodają elektroniczne sterowanie i po problemie. Tak z ciekawości - ile czasu rozgrzewasz swoją Classikę zanim się ustabilizuje?
Nie żebym nie podziwiał E61 - mechanicznie to genialna rzecz jak na swoje czasy. Tak jak Omega Seamaster automatic - czasami nawet założę do marynarki. Ale na co dzień noszę zegarek elektroniczny, bo Omega nie ma do niego startu.

Wydaje mi się, że stosunkowo duży bojler (0,75L w Caroli) długo by się nagrzewał do pary i długo potem schładzał z powrotem do trybu kawy... W tym też upatruje przyczyn braku dyszy do spieniania...

Myślisz że nowy projekt zwykłego jednobojlerowaca im nie wyszedł i chcieli porażkę przekuć w sukces? ;-)

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Marzec 2021, 10:05:55 »
Myślisz że nowy projekt zwykłego jednobojlerowaca im nie wyszedł i chcieli porażkę przekuć w sukces?
Nic takiego mi do głowy nie przyszło... Siłą rzeczy bojler współpracujący z E61 musi być duży, żeby ogrzać całe to "żelastwo"... A to z kolei pociąga za sobą długi czas nagrzewania...
E61 nie jest rozwiązaniem innowacyjnym ale pożądanym przez klientów i z punktu widzenia konstruktorów rozwiązaniem "leżącym na półce"... Skoro jest popyt to dlaczego nie korzystać i oferować tego, czego chcą klienci?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Marzec 2021, 11:48:56 »
Tak z ciekawości - ile czasu rozgrzewasz swoją Classikę zanim się ustabilizuje?

Rozumiem kawoszy, którzy ledwo otworzą oczy, muszą wypić swój nektar, wtedy mały SB, podgrzewana grupa, TB jest wskazany. Ja wstaje i pierwsze, co robię to włączam ekspres, zapinam kolbę i kładę filiżankę na grupie, gdzie idealnie się nagrzeje. Potem robię resztę, łazienka, śniadanie, a jak wyjeżdżam do pracy, kanapki na drogę. W międzyczasie czasie dwa flushy i ekspres jest porządnie wygrzany. Wszystko trwa około godziny. Myślę, że z flushami potrzebuje 15 - 20 minut.
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec 2021, 11:52:33 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka
« Odpowiedź #24 dnia: 01 Marzec 2021, 12:43:41 »
Skoro jest popyt to dlaczego nie korzystać i oferować tego, czego chcą klienci?

No właśnie czego zawsze chcieli klienci? Chcieli Caravelek, Robotów, Roty, etc. To są maszynki zaprojektowane dla tych co chcą tylko czarną kawę. Ale poziom wyżej dla tych zaspanych co chcą coś z grzałką i pompą? Chcieli mieć "standardowy" ekspres wykastrowany o rurkę pary? Może... ale jakoś nie jestem przekonany.

Rozumiem kawoszy, którzy ledwo otworzą oczy, muszą wypić swój nektar, wtedy mały SB, podgrzewana grupa, TB jest wskazany. Ja wstaje i pierwsze, co robię to włączam ekspres, zapinam kolbę i kładę filiżankę na grupie, gdzie idealnie się nagrzeje.

To nie ja - ekspres włącza mi się z automatu o 6:30, ale często zanim zacznę sobie robić kawę to muszę go włączyć znowu, bo się sam wyłączył przez te
"eko" przepisy unijne. ;-) Ale zmierzam do tego że mój ekspres się rozgrzewa 10 minut - bo jego projektanci postanowili nie używać E61, tylko zrobić dobry ekspres. Nie próbowali ominąć problem czy "jakoś z nim żyć", tylko go po prostu rozwiązali inną konstrukcją i dodatkową grzałką w grupie.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Marzec 2021, 15:52:06 »
Ale zmierzam do tego że mój ekspres się rozgrzewa 10 minut

Zrozumiem wtedy, gdy dzięki temu wyjdziesz z domu 10 minut wcześniej niż ja, bo czas to pieniądz i w roku parę godzin się uzbiera. Z rana to raczej nie ma szans, aby się obrobić w 10 minut, od momentu wstania i zacząć pić kawę, by potem od razu wyjść z domu. Jest tyle nieodzownych czynności w między czasie, 10 minutach, do wykonania, że ekspres spokojnie się wygrzeje.

Abstrahując, taki wydajny podgrzewacz filiżanki możesz mieć tylko z grupą E61 😉
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec 2021, 16:18:19 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline czaruś Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Elba Mini Lux
  • Młynek: do kupienia
Odp: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka
« Odpowiedź #26 dnia: 01 Marzec 2021, 16:09:49 »
Kolejny wątek przekształcony w „ moje jest lepsze „
Dlatego od wielu lat nie czytam i nie korzystam z różnego rodzaju for.
Na konkretne pytanie dostanie się może jedną, w najlepszym razie kilka
rzeczowych odpowiedzi, reszta to bicie piany po kilkanaście stron.
Szkoda.

Wszystkiego dobrego i bawcie się dobrze.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka
« Odpowiedź #27 dnia: 01 Marzec 2021, 16:27:50 »
reszta to bicie piany po kilkanaście stron.

Nie do końca...
Poszło o różdżkę, ale przy okazji ktoś (początkujący) mógł się dowiedzieć czegoś, o czym nie wiedział.
》tertium non datur《

Offline czaruś Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Elba Mini Lux
  • Młynek: do kupienia
Odp: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka
« Odpowiedź #28 dnia: 01 Marzec 2021, 18:43:43 »
Dobry wieczór.

Nie pijam mlecznych kaw i chciałbym kupić ekspres kolbowy bez dyszy do spieniania mleka i najlepiej żeby miał PID.
Może ktoś mi taki polecić?
Gzieś już widziałem taki ale teraz nie mogę znaleźć.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres kolbowy bez spieniacza mleka
« Odpowiedź #29 dnia: 01 Marzec 2021, 18:56:07 »
Przecież wiem!

Nie od parady naniosłeś poniższy komentarz @Henry 'emu:

Czytałeś temat i pytanie?

Spróbuj wysilić umysł i rzeczowo na nie odpowiedzieć.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi