Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 669497 razy)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2670 dnia: 10 Styczeń 2021, 21:29:30 »
Jak chcesz wielorazowe to zainteresowałbym się materiałowym, są również z polskich manufaktur.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2671 dnia: 10 Styczeń 2021, 22:26:49 »
@Truedomel ten decanter hario ma dripa jako taka wkładka do środka, w nią filtr chemexa się wpasuje ale będzie wystawał, nie wiem czy filtry wkleją się samo szkło, ono wygląda dość szeroko i stromo, no ciekawe

@kacperb za takie pieniądze też bym kupił, choćby dla zabawy :) zwróć uwagę przy polewaniu, bo z niektórych metalowych potrafi woda, powyżej fusów, dość uciekać bokiem.
Co do eko, to sam się zastanawiam nad tym i niedawno z kolegą dyskutowaliśmy bez konsensusu, bo z jednej strony papierowy fitr się zwyczajnie kompostuje i nie stanowi zauważalnego obciążenia, pozostaje koszt produkcji i dystrybucji, który jednostkowo, na sztukę filtra nie jest duży ale jednak jest. Z drugiej strony do mycia filtrów zużywa się dość sporo wody i detergentu, nawet jak olejki i osad czyścić w zmywarce, przy okazji mycia reszty naczyń, to i tak trzeba go wpierw solidnie przepłukać. No sam nie wiem, chciał bym raczej innych, np skrobiowych folii do pakowania filtrów a najbardziej, żeby hario nie sprzedawało tych starych i dobrych filtrów w pudełkach po 40szt  :[

@arizonaoov jestem dla ciebie mistrzem? Dziękuję, to wyróżnienie, więc czytaj, ucz się, nie będziesz przecież całe życie latarki trzymał [emoji14]

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2672 dnia: 10 Styczeń 2021, 22:31:56 »
a najbardziej, żeby hario nie sprzedawało tych starych i dobrych filtrów w pudełkach po 40szt
To akurat się ziści, bo skończą się i te zapasy pakowane po 40 szt. i będą już tylko nowsze.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2673 dnia: 10 Styczeń 2021, 23:15:20 »
Z drugiej strony do mycia filtrów zużywa się dość sporo wody i detergentu, nawet jak olejki i osad czyścić w zmywarce, przy okazji mycia reszty naczyń, to i tak trzeba go wpierw solidnie przepłukać.
Po zmywarce można filtr wyrzucić do kosza. Wyraźnie czuć zapach detergentu - popełnilem ten błąd i dlatego na kilka lat odpuściłem skarpetę.
Kupiłem niedawno inny filtr szmaciany i nie spodziewałem się, ze napar może być taki dobry.
Ja opłukuję filtr wodą która mi została w czajniku, bo nigdy nie mogę trafić żeby nic nie zostało ;) trwa to kilka sekund. Słodycz naparu jest niesamowita. Ekstrakcja prawdopodobnie tez dość wysoka - miele na 18 kliku Comandante (15 to kawiarka) na 500ml dripa.
Tu info jak dbać: https://www.theclothfilter.co.uk/care
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2674 dnia: 11 Styczeń 2021, 00:02:03 »
Po zmywarce można filtr wyrzucić do kosza. Wyraźnie czuć zapach detergentu - popełnilem ten błąd i dlatego na kilka lat odpuściłem skarpetę.
...

Ale to o metalowy chodzi, mnie skarpetka pokonała :) Zresztą wielkim fanem stali też nie jestem ale efekt potrafi zaskoczyć i pewnie kiedyś się z nimi znowu zmierzę, choć poprzedni bardzo szybko zaczął się mi strzepić na zgrzewie i narazie niesmak pozostał :D

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 183
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2675 dnia: 11 Styczeń 2021, 18:32:44 »
zwróć uwagę przy polewaniu, bo z niektórych metalowych potrafi woda, powyżej fusów, dość uciekać bokiem.
Zauważyłem, że to się dzieje, więc jakby wymusza dolewanie małych porcji i czekanie aż spłyną. Dla mnie to nie jest jakiś duży kłopot. Postaram się zrobić porównanie papier vs filtr, ale to muszę mieć dobry dzień albo kogoś zaprosić, żeby tyle kawy naparzyć.
Materiałowe filtry to dla mnie zdecydowanie za dużo roboty naokoło jeśli chodzi o ich utrzymanie. Jestem w stanie dla jakości naparu dorzucić sobie roboty - ważyć, mielić świeżo, parzyć z wagą ale te wszystkie ceregiele związane z dbaniem o bawełniany to za dużo. Ta bawełniana nitka, którą zszyty jest ten filtr, którego teraz sobie używam też mnie nieco niepokoi, ale chyba w porównaniu do całej skarpety jest to na tyle nieduże, ze powinno dość szybko wysychać i nie pozwolić na wyklucie się jakiś dziwnych rzeczy.
Z innej beczki - testował ktoś melodripa? Może być fajną opcją na wyjazdy, jak nie mamy dostępu do konewki, ale prawie dwie stówy za jakieś sitko na kiju nieco zniechęca, lepiej sobie kawy kupić.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2676 dnia: 21 Styczeń 2021, 07:31:52 »
Pomocy z Kalitą. Już męczę kilka osób, w tym @mr_blend
Próbowałem wielu metod, ale nie mogę dojść do ładu z spowalniającym przepływem.
Nieważne czy zmiele na Comandante (poruszałem się od 25 do 30 kliku) czy Niche to około 02:30 minuty przepływ spowalnia, filtr się zapycha i jest kicha.
Przestałem mieszać, ruszać dripa czymkolwiek, robić spin itd. - nie dało to za dużo.
Temperatura wody czy 93 czy 97 stopni podobnie.
Materiał - metalowa, ale Tsubame, czyli nie powinna mieć tych problemów.

Zastanawiam się nad dwoma opcjami:
1. Źle polewam lub jeszcze nie odkryłem jakiejś metody
2. Założyć sitko od herbaty jak Rao, żeby filtr się nie przyklejał do dziurek - czy ktoś ma jakieś sprawdzone czy kupić w zwykłym markecie i wyciąć?

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2677 dnia: 21 Styczeń 2021, 08:06:57 »
a najbardziej, żeby hario nie sprzedawało tych starych i dobrych filtrów w pudełkach po 40szt
To akurat się ziści, bo skończą się i te zapasy pakowane po 40 szt. i będą już tylko nowsze.
Od zamieszania z wprowadzeniem nowych filtrów minęły już dobre 3 lata, a mimo to stare pakowane po 40 są ciągle dostępne. Nie wydaje mi się żeby mieli aż takie zapasy, wszystko wskazuje na to że cały czas je produkują.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2678 dnia: 21 Styczeń 2021, 08:58:37 »
też mi się nie wydaje, moim zdaniem nowe są uzupełnieniem popytu a nie zastępstwem, przy ciągłym wzroście sprzedaży z starych zrobili produkt bardziej premium bo i tak się sprzeda a miejsce uzupełniają nową produkcją, szkoda, że jednak gorszą.

Ja ostatnie kupowałem w listopadzie, zazwyczaj jak się większa promocja pojawi, to kupuję od razu zgrzewkę, chodź w zeszłym roku więcej kawy w domu piłem więc i filtrów więcej poszło i jak musiałem dokupić, to przyznam, że paczkę nowych wziąłem, jednak różnica w regularnej cenie jest drażniąca

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2679 dnia: 21 Styczeń 2021, 09:26:26 »
Pomocy z Kalitą. Już męczę kilka osób, w tym @mr_blend
Próbowałem wielu metod, ale nie mogę dojść do ładu z spowalniającym przepływem.
Nieważne czy zmiele na Comandante (poruszałem się od 25 do 30 kliku) czy Niche to około 02:30 minuty przepływ spowalnia, filtr się zapycha i jest kicha.
Przestałem mieszać, ruszać dripa czymkolwiek, robić spin itd. - nie dało to za dużo.
Temperatura wody czy 93 czy 97 stopni podobnie.
Materiał - metalowa, ale Tsubame, czyli nie powinna mieć tych problemów.

Zastanawiam się nad dwoma opcjami:
1. Źle polewam lub jeszcze nie odkryłem jakiejś metody
2. Założyć sitko od herbaty jak Rao, żeby filtr się nie przyklejał do dziurek - czy ktoś ma jakieś sprawdzone czy kupić w zwykłym markecie i wyciąć?

Flair Espresso Pro Dispersion Screen też podobno przyspiesza przepływ, ale to już większy wydatek.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2680 dnia: 21 Styczeń 2021, 09:42:42 »
Materiał - metalowa, ale Tsubame, czyli nie powinna mieć tych problemów.

Dziwna sprawa, u mnie po przesiadce na Tsubame wszelkie problemy z zapychaniem się zniknęły jak ręką odjął.

Stosuję bardzo prostą w sumie metodę parzenia. Doza 15g na 250g wody, temp 92-94. Preinfuzja 50g (szybko zalane) 30s, później 100g (30g po okręgu, reszta w miarę centralnie) lekki spin, 1:10 kolejne 100g wody (30 po okręgu, reszta w miarę centralnie) lekki spin. Czas całkowity w okolicach 2:20

Testowałem ostatnio różne metody, ale dla mnie ta sprawdza się najlepiej

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2681 dnia: 21 Styczeń 2021, 09:45:44 »
@korea83 - dzięki - właśnie też miałem nadzieję, że przesiadka na Tsubame rozwiąże moje problemy.
Korzystasz z 155 czy 185 - nie wiem czy to ma znaczenie?
Mielisz dość grubo czy podobnie jak do v60?

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2682 dnia: 21 Styczeń 2021, 09:50:46 »
Mam 155

Wydaje mi się, że rozmiar drippera ma znaczenie bo zmienia się "wysokość słupa wody", a to jednak przekłada się na przepływ.

W moim przypadku mielenie w okolicach tego z V60, raczej drobniej niż grubiej ;)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2683 dnia: 21 Styczeń 2021, 09:53:47 »
Ale dlaczego jest kicha? Jak w smaku? Rao polecał sporo ponad 4 minuty zaparzania.
Ile razy polewasz? Paradoksalnie im grubiej tym może być dłuższy czas, bo jest więcej pyłu. Ostatnio nie przekraczam 23 kliku do 500ml i jest super smacznie.
Jeśli kawa jest gorzka, to sprobuj tylko bloom i jedno zalanie i jak najgorętsza woda. Jeśli kawa jest ok, to nawet jeśli będzie 10 minut się przelewać to co to za problem?
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2684 dnia: 21 Styczeń 2021, 10:09:32 »
Próbowałem metodę Rao i metodę, którą Rojewska używała (https://blog.dobrapalarniakawy.pl/kalita-wave) - więc albo zalewałem 2 albo 3 razy.
Próbowałem też metodę Kurasu https://blog.dobrapalarniakawy.pl/kalita-wave
Próbowałem na więcej zalań to było jeszcze gorzej - kawa w pewnym momencie zamiast lecieć to ledwie kapie i niestety się przeparza.
Grubszy przemiał tutaj nie pomaga zbyt wiele, dalej mi się zapycha. Chyba, że dam bardzo grubszy, ale wtedy znowu gubię słodycz i balans.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi