Autor Wątek: Odkamienianie - jaki odkamieniacz lub ile kwasku cytrynowego  (Przeczytany 6382 razy)

Offline maniek21

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Saeco Via Venezia '03
  • Młynek: Demoka M203
Odkamienianie - jaki odkamieniacz lub ile kwasku cytrynowego
« dnia: 07 Czerwiec 2017, 15:45:26 »
Cześć.
Chciałbym odkamienić Saeco Aroma. Producent zaleca stosowanie oryginału Saeco, ale nie wyklucza innych.
Dawniej odkamieniałem jedynie kwaskiem i wsypywałem dwie torebki na litr wody. Jeśli można bezpiecznie używać kwasku to w jakich proporcjach go używacie?
Jeśli kupić jakiś odkamieniacz to polecacie coś konkretnego?
Ekspres nie jest bardzo przytkany, chodzi raczej o profilaktykę (podobno był w serwisie, kupiłem go niedawno)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Odkamienianie - jaki odkamieniacz lub ile kwasku cytrynowego
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Czerwiec 2017, 16:22:45 »
Ja używam "Kamyka". Według producenta zawiera kwas cytrynowy. Stosuję się do zaleceń na opakowaniu i nigdy jeszcze nie miałem jakichś problemów. Musisz pamiętać, że kwas cytrynowy trawi nie tylko kamień, ale również miedź i inne metale. Trzeba po prostu z tym uważać, żeby nie "zeżarło" tego co nie trzeba.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Odkamienianie - jaki odkamieniacz lub ile kwasku cytrynowego
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Czerwiec 2017, 16:32:56 »
Do standardowego odkamieniania ekspresów używam 6 % roztworu kwasku cytrynowego. Ale przy nim trzeba uważać na części aluminiopodobne.

Offline maniek21

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Saeco Via Venezia '03
  • Młynek: Demoka M203
Odp: Odkamienianie - jaki odkamieniacz lub ile kwasku cytrynowego
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Czerwiec 2017, 21:45:58 »
Dziękuję za odpowiedzi. Kupiłem gotowy płyn odkamieniający, ale nie Saeco. Całe 10zł. Wygląda, że zadziałało, bo nawet miejscowo pięknie odkamienił. Zawsze przy odkamienianiu mam obawy czy na pewno cały odkamieniacz został wypłukany.
Co natomiast polecacie do osadów kawowych? Wyciągnąłem uszczelkę i jest tam trochę nagaru, w innych miejscach również.

PS. Podczas czyszczenia delikatnie "porysowała" się powłoka boilera od spodu - to miejsce tuż pod sitkiem. Zebrało to parę rys i takich otarć jak ściągałem nagar patyczkami higienicznymi. Czy czymś to grozi? Boiler jest ze stali nierdzewnej.
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2017, 21:48:38 wysłana przez maniek21 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi