Autor Wątek: Młynek ręczny jaki wybrać?  (Przeczytany 40980 razy)

Offline danielson

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Imat MC37, Hario V60-1
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #45 dnia: 05 Styczeń 2018, 10:31:34 »
Cześć, mam nadzieję, że autor wybaczy mi podpięcie się pod wątek.  :bry:

Ja także szukam młynka ręcznego, najchętniej takiego, który wrzucę do plecaka i zabiorę w góry. Czy jest coś lepszego niż Porlex Mini w cenie do 200zł? Będę mielił kawę pod V60 (już wiem, że to wymagająca dla młynka metoda..). Te z Alliexpress są niestety sporo większe i cięższe niż Porlex.

A może lepiej jest mieć w domu większy młynek i mielić kawę tuż przed wypadem w teren?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #46 dnia: 05 Styczeń 2018, 10:35:22 »
Lepiej . Problem zaczyna się z dwutygodniowymi wczasami.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6256
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #47 dnia: 05 Styczeń 2018, 12:06:31 »
Obawiam się że dobry młynek nie może być lekki. No chyba, że jakieś bardzo lekkie i trwałe materiały byłyby wykorzystane do budowy. Jednak cena na pewno byłaby wtedy bardzo wysoka.
Do 200 zł to możesz szukać czegoś używanego, elektrycznego np. Severina 3873 lub Nivona cafe grano 130. Czasem są nawet do dostania nowe outletowo koło 200 zł. Na wyjazdy polecam zrobić sobie macerat z kawy, mielić do torebek lub ewentualnie kupić chiński młynek za ok. 20 - 30 zł lub jakiś mały retro ze stalowymi, ostrymi żarnami koszt ok. 50 - 100 zł (nie żeliwnymi).
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2018, 12:41:25 wysłana przez krystians »

Offline danielson

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Imat MC37, Hario V60-1
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #48 dnia: 05 Styczeń 2018, 14:16:25 »
Dziękuję. Kupię zatem młynek stacjonarny, tylko jeszcze nie wiem czy ręczny czy elektryczny. Na krótsze wyjazdy kawę będę mielił.

Przy okazji  - czy w takim za 20 zł przy każdym napełnieniu kawą trzeba na nowo ustawiać grubość mielenia?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #49 dnia: 05 Styczeń 2018, 14:20:25 »
zamiast takich wynalazków, kup np. w mastroantonio kawę odrazu zmieloną do danego parzenia w małych opakowaniach. Mielenie w tym przypadku nie kosztuje, a będziesz miał dobrą kawę i dobrze zmieloną, na przyszłość będziesz wiedział jaką grubość mielenia ustawić.

Offline danielson

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Imat MC37, Hario V60-1
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #50 dnia: 05 Styczeń 2018, 14:46:44 »
zamiast takich wynalazków, kup np. w mastroantonio kawę odrazu zmieloną do danego parzenia w małych opakowaniach. Mielenie w tym przypadku nie kosztuje, a będziesz miał dobrą kawę i dobrze zmieloną, na przyszłość będziesz wiedział jaką grubość mielenia ustawić.
Dokładnie tak zrobiłem! Zamówiłem kawę Brazylia Nossa Senhora Aparecida ze zmieleniem do dripa V60. Także po to, żeby wiedzieć jak później mielić samodzielnie. I dostałem kawę niezmieloną ;( Ale przecież nie będę odsyłał :) Jeszcze coś takiego znalazłem na Allegro:
allegro.pl/reczny-mlynek-do-mielania-kawy-ceramiczne-zarna-i7045014439(kropka)html



Typowy chińczyk, ale cena (55zł) chyba niezła jak na wysyłkę z kraju. Jako stacjonarną opcję elektryczną wytypowałem Severina KM 3873 a ręczną Timemore'a Chestnut.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #51 dnia: 05 Styczeń 2018, 14:51:26 »
Jeśli zależy Ci na mobilności to po co stacjonarny? Chestnut nada się i do domu i na wyjazdach.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #52 dnia: 05 Styczeń 2018, 14:58:29 »
Przy okazji  - czy w takim za 20 zł przy każdym napełnieniu kawą trzeba na nowo ustawiać grubość mielenia?

Tak, trzeba w nim za każdym razem ustawiać grubość mielenia. Mam identyczny. Chyba lepszy będzie ten:
http://allegro.pl/reczny-mlynek-do-mielenia-kawy-przypraw-klausberg-i7046394532.html
Tu bowiem masz śrubę regulacyjną pod dolnym żarnem i ustawiasz podobnie jak w porlexie. To lepsze rozwiązanie na kilkudniowe wyjazdy niż Porlex za 200 zł
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2018, 15:00:41 wysłana przez Pawcio »

Offline danielson

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Imat MC37, Hario V60-1
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #53 dnia: 05 Styczeń 2018, 15:02:03 »
Jeśli zależy Ci na mobilności to po co stacjonarny? Chestnut nada się i do domu i na wyjazdach.
Bo wyjazdy głównie weekendowe i na lekko (szpej na plecach lub na rowerze). Plastikowy Drip V60-1 jest leciutki, filtry nic nie ważą, naczynia do gotowania i tak zawsze zabieram, więc żeby młynek pasował do takiej formy wypadów musiałby być mały i lekki. Z drugiej strony w domu też chcę mieć dobrą kawę (z dripa i moki), więc skłaniam się do opcji przyzwoity młynek stacjonarny i mielenie kawy na wyjazdy w domu.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6256
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #54 dnia: 05 Styczeń 2018, 15:06:37 »
W kwestii lekkich zaparzaczy polecam Kalita Kantan. Bardzo smacznie zaparza się kawkę w okolicach 200 g. Stawia się od razu na kubku. W całości z papieru, składa się na płasko. Można wypłukać i używać jednego kilka dni.

Takiego chińskiego jak ten za 55 zł używałem. Działa bardzo podobnie do porlexa. Niektóe elementy były z gorszych materiałów. Znając Chińczyków może, to wyglądać różnie w zależności od dostawy. Ten ostatni podany przez Pawcia wygląda w miarę rozsądnie wcale nie gorzej, nie wiem tylko jak z tą krótką rączką.

« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2018, 16:13:45 wysłana przez krystians »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #55 dnia: 05 Styczeń 2018, 15:24:38 »
Jak ktoś ma możliwość i chęć do zabawy to dorobienie dłuższej rączki z kawałka płaskownika nie powinno być problemem ;)

Trafiłem na te chińczyki parę miesięcy temu trochę przez przypadek, oglądając na youtubowym kanale czajnikowy.pl  filmy dotyczące zaparzania kawy. Ten młynek występował w każdym prawie filmie, okazało się że sprzedają je na swojej stronie - oczywiście w cenie dwa razy wyższej niż sprzedawcy z allegro :)

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #56 dnia: 05 Styczeń 2018, 20:36:20 »
A co jest nie tak z polecanym czesto Rhinowares ? Na coffeedesku jest promocja za 150 zł.

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #57 dnia: 05 Styczeń 2018, 20:43:17 »
A co jest nie tak z polecanym czesto Rhinowares ? Na coffeedesku jest promocja za 150 zł.
Czytałeś opinie na temat tego młynka?
Tak jak pisałem wcześniej, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania która przekłada się na żywotność młynka.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6256
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #58 dnia: 05 Styczeń 2018, 20:48:32 »
To zależy co oczekuje się od młynka. Młynek wykonany jest dobrze. Tylko zastosowanie ceramicznych żaren moim zdaniem go dyskwalifikuje przy chęci używania do wielu metod i jasnych ziaren. Do AP małych przelewów/Gabi lub kawiarki i ciemniejszych paleń, dla kogoś kto nie pije za dużo kawy, bądź na wyjazdy może być wystarczający. Jednak czy warto wydawać te 150 - 200 zł jeśli można za te pieniądze kupić outletowe stalowe ręczne lub elektryczne stożki?
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2018, 20:51:13 wysłana przez krystians »

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Młynek ręczny jaki wybrać?
« Odpowiedź #59 dnia: 05 Styczeń 2018, 20:51:38 »
To zależy co oczekuje się od młynka. Młynek wykonany jest dobrze. Tylko zastosowanie ceramicznych żaren moim zdaniem go dyskwalifikuje przy chęci używania do wielu metod i jasnych ziaren. Do AP lub kawiarki, dla kogoś kto nie pije za dużo kawy bądź na wyjazdy może być wystarczający. Jednak czy warto wydawać te 150 - 200 zł jeśli można za te pieniądze kupić outletowe stalowe ręczne lub elektryczne stożki?
Użytkownicy tego młynka zwracają raczej uwagę na tandetną jakość użytych materiałów - żarna jak żarna - ceramiczne są jakie są.
Pozwolę sobie przytoczyć jeden z cytatów:
"Niestety doświadczyłem podobnych objawów. Rącza się wyrabia, pojemnik spada, żarna nabierają luzów. Dlatego, jako stary użytkownik porlexa, powtarzałem po kupnie i nadal powtarzam PORLEX > RHINO "

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi