Autor Wątek: jak zrobić kawę po turecku?  (Przeczytany 5574 razy)

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
jak zrobić kawę po turecku?
« dnia: 21 Lipiec 2020, 15:21:18 »
Czytałem ze 4-5 przepisów jak zrobić kawę po turecku. I nic nie wiem. Mieszać w trakcie podgrzewania czy nie, zbierać piankę czy nie, ile kawy na 100 ml etc, itd. Help. :)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2407
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: jak zrobić kawę po turecku?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Lipiec 2020, 16:08:41 »
Receptury są różne inna po turecku a inna po serbsku, z tego co pamiętam trzeba doprowadzić kilka razy kawę w tygielku do wrzenia, pianę się zbiera do filiżanek, mielisz bardzo drobno.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6263
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: jak zrobić kawę po turecku?
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Lipiec 2020, 16:52:19 »
Tu kiedyś ranGo wrzucał taki przepis
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=130.msg84783#msg84783

W tygielkowym wątku pewnie znajdziesz więcej przepisów.

Z tego co kojarzę to klasyczny turecki przepis, to kawa na pył ok. 1g kawy na 10g wody.  Tyle samo cukru co kawy wrzuca się do zimnej wody mieszasz aż wszystko się wymiesza dobrze i podgrzewasz. Jak zaczyna się podnosić pianka, to zdejmujesz ze źródła ciepła i odstawiasz aż opadnie, po czym powtarzasz proces jeszcze dwa razy. Po każdym podniesieniu piankę z wierzchu rozdzielasz łyżeczką między malutkie czareczki lub filiżanki espresso. Na końcu kawę wlewasz do czareczek.

Wersja bośniacka rózniła się bodajże tym, że wpierw dzielisz wodę na dwie części. Połowę wlewasz do tygielka i dodajesz cukier. Jak się zagotuje to dodajesz kawę i drugą połowę wody.
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2020, 17:11:30 wysłana przez krystians »

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: jak zrobić kawę po turecku?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Lipiec 2020, 17:13:05 »
Możesz też podpatrzeć mistrza:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6263
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: jak zrobić kawę po turecku?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Lipiec 2020, 17:14:18 »
Tak, to przepis z linku, który podałem :)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1439
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: jak zrobić kawę po turecku?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Lipiec 2020, 17:44:38 »
, po czym powtarzasz proces jeszcze dwa razy.

 :nienie: :nienie: :nienie:
Nie można tego zrobić! Tylko jedno podniesienie pianki. Ważne jest, aby nie przegrzać napoju. Jeśli chcesz nauczyć się robić kawę po turecku, musisz kupić termometr. Prosty, niedrogi termometr kuchenny.

Na 100 gram wody 7-10 gram ziarna. Mielenie jest mniejsze niż na espresso. Nalewam ciepłą wodą, aby nie wydłużyć czasu ekstrakcji. Ogrzewanie do 94 stopni. Lepiej nie rozgrzać niż przegrzać. Podczas gotowania można mieszać 1-2 razy.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2993
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: jak zrobić kawę po turecku?
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Lipiec 2020, 19:08:30 »
Przerost formy nad treścią.
Kawa ma się podnieść ze dwa razy i już.
 Jakoś bywając w Turcji, żadnych termometrów nie widziałem.  :picardpalm:
Rodowity Turek u nas w domu także obywał się bez tego sprzętu.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1439
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: jak zrobić kawę po turecku?
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Lipiec 2020, 19:28:19 »
Jasna sprawa, Turki nie potrzebują termometru. Ale nie jesteśmy Turkami. Moja teściowa, kiedy robi bimber, nie używa termometru. Ponieważ jest słowianką, a nie Turczynką.

Przy okazji: jak tam w Turcji, pyszna kawa?
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: jak zrobić kawę po turecku?
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Lipiec 2020, 20:11:00 »
tylko że to są te tradycje jak w dowcipie z babcią obcinającą nogi kurczaka i skąpym dziadkiem co najmniejszy piekarnik kupił ;)

Valeri bardzo dobrze mówi, pewnie, że jak się dojdzie do wprawy, przyzwyczai do proporcji, kształtu czy rozmiaru swojego tygielka czy do zachowania tej piany, to termometr będzie zbędny, ale do nauki to bardzo dobry pomysł

ze dwa lata temu przełamałem się do zakupu tygielka i bardzo wciągnęła mnie ta metoda, znałem doś dobrze ten smak z kilku krajów arabskich czy bałkańskich ale dopiero w domu odkryłem, że to nie musi być słodko-gorzka ciekawostka, tylko pełnoprawna metoda ekstrakcji. Oglądałem dziesiątki filmików, od mistrzostw przez poradniki instytutów kultury po starą gospodynię nad kuchenką się jąkającą, szukałem w paru książkach czy artykułach, kilku ciekawych ludzi zagadałem w internetach.

Wnioski mam takie, że istnieje wielka różnorodność zasad, często się wykluczających i wszystkie są tymi prawdziwymi właściwymi, większość też jest lokalnymi miejskimi legendami, które ludzie robią, bo tak się robi, od zawsze, bo tak ma być, nie mając za bardzo pojęcia ani po co, ani co chcą osiągnąć.

Ogólnie ja dostrzegam dwie główne drogi, mieszankę tradycyjnych, kręcących się wokół starej zwietrzałej mielonej kawy, dość niskiej jakości, fest ciemno palonej i często dodatkowo przypalanej podczas przygotowania, przeparzonej i solidnie posłodzonej. To w sumie nie jest takie złe jak się wydaje, ale dla mnie to taka ciekawostka, do łyknięcia dla zabawy od czasu do czasu, najlepiej na urlopie.

Albo drogę stosowaną na mistrzostwach, jasno palone, świetne kawy, podgrzewanie wody przed połączeniem z kawą i jedno "podnoszenie", żeby mieć możliwość kontroli nad czasem ekstrakcji i nie dopuszczać do przeparzenia, co też wiąże się z pilnowaniem, żeby nie zagotować naszej kawy. Tutaj działania mają cel i powód a sama procedura pozwala nam na powtarzalność i całkiem niezłą kontrolę na ekstrakcją.

jest parę jednoznacznie złych pomysłów, oczywiście wszystkich tradycyjnych, prawdziwych i jedynych oryginalnych, od pradziada kultywowanych ;)
- podnoszenie tu uciesze gawiedzi, turyści to uwielbiają, widziałem 2, 3 a nawet 4 razy buchane wulkany ;) nie słyszałem żadnego logicznego wyjaśnienia wielokrotnego podnoszenia, poza frajdą z zabawy ;) prawie zawsze prowadzi to do gotowania kawy i nadekstrakcji
- nie mieszanie kawy przy łączeniu z wodą, nie mieszamy podczas grzania, żeby nie przyśpieszać ekstrakcji w trudny do kontroli sposób, ale niektórzy nie mieszają wogóle, w efekcie aż do czasu bąbli pływają po kawie klumpy suchej kawy, to nie ma sensu
- wsypywanie kawy do wrzącej już wody, wydaje mi się że na Bałkanach najbardziej popularne, tu nie psujemy niby niczego, ale to jest zwyczajnie niebezpieczne, działa dobrze z starą, zwietrzałą kawą, jak tak się zrobi z świeżą, to się łatwo popatrzyć można, kawa świeża, czyli bogata w dwutlenek węgla, mieszana z wrzątkiem dosłownie bucha, trza być ostrożnym. Zalewanie zimną wodą, co znowu jest kultywowane najczęściej w tureckich klimatach, zwyczajnie nadmiernie przedłuża i bardziej przeparza nam efekt

Dzisiaj piłem mytą Nikarague z kontrolowanej fermentacji, palonej do filtrów, gęstość i intensywność z tygielka sprawia, że smakuje jak dżem owocowy, mało kto by użył cukru ;)

Bardzo polecam posłuchać pana Tugaya Yildizli, niezwykle dużo zrobił dla tej metody i dla rozpowszechnienia jej w świecie kaw speciality, tutaj długi, bo godzinny ale bardzo dobry i wyczerpujący materiał z jego udziałem, wyczerpuje większość ewentualnych pytań. Już go napewno wklejałem na forum, ale to i tak im więcej tym lepiej.



Na ich kanale jest też wersja skrócona, european coffee trip mają ze dwa czy trzy filmiki z nim czy z wedle jego wytycznych, treściwe jak to oni mają w zwyczaju :) przepis wrzucony powyżej, z 2016 roku, też się opiera na podobnych wytycznych i też ładnie jest zmontowany
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2020, 20:13:43 wysłana przez trez »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6263
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: jak zrobić kawę po turecku?
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Lipiec 2020, 21:08:29 »
Szczerze powiedziawszy, nigdy nie miałem problemu z tą metodą z podgrzaną wodą, ale zawsze wlewałem tylko do w połowie pełnej dżezwy.

Co do podnoszenia kilka razy pianki, to zależy, nie koniecznie kawa jest przeparzona i gorzka, szczególnie gdy jest jasno palona. Nawet zrobiłem sobie przed chwilą jasno paloną Rwandę z obróbki honey. 6 g kawy na 60 g wody. Metodą turecką czyli wymieszane z zimną wodą, trzy podniesienia. Całość trwała 2,5 minuty. Kawa bez goryczki, z wyraźnie wyczuwalnymi owocami, ale bez kwasków, które normalnie są wyraźne. Wg mnie jak najbardziej akceptowalna

Gdy ma się kawę dość solidnie paloną np. city+ jak w filmie, który załączyłeś, to na pewno warto wpierw tylko jedno podniesienie zrobić. Ciekawostką jest to, że przy tak drobnym mieleniu ekstrakcja nie jest tak silna i szybka jakby się mogło zdawać.

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: jak zrobić kawę po turecku?
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Lipiec 2020, 21:35:42 »
Ukop białego/żółtego piasku przy wydmach sosnowych (z resztą wszystko jedno gdzie byle czysty piasek) weź głęboką patelenie albo żeliwny szeroki gar żeby tygiel wszedl 50/60 % zagrzej aż będzie parował  i zacznij się bawić tradycyjnym turkiem z yotuba, jak złapiesz ocb to to samo na ognisku i wszyscy filozofowie po 1 secie będą mieli cię za maniaka hahah (jak wyjdzie)
Serio to obejrzyj te filmy kawomaniakow turystów na sukach (bazarach)

Aaa jak kolega wyzej wspomiał kawa mocno palona i mocno mielona, kwestia % robusty do dyskusji ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6263
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: jak zrobić kawę po turecku?
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Lipiec 2020, 22:07:10 »
Nie rozumiem, nie wiem czy to słownik w telefonie Cob tak zmienił tekst, czy ta treść wykracza poza moje zdolności poznawcze. Może na wydmach grzanie patelni piasku nie robi różnicy, ale w domu to chyba tylko mroźną zimą :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: jak zrobić kawę po turecku?
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Lipiec 2020, 23:52:47 »
Nie martw się krystians, ja też nie zrozumiałem :] nawet nie wiem czy kolega chwali czy się naśmiewa lol

Ale tam wracając do kawy, to o której ty se szota robisz? Na nocną zmianę masz czy bezkofeinową Rwandę kupiłeś i się chcesz pochwalić? ;)

Też mnie zaskoczyło, że tak drobna kawa nie zostawia cierpkiego kwasu po minucie w wrzątku :) Ekstrakcja w imersji ma poprostu swoje prawa, niemniej dalej ważny jest ogólny czas kontaktu z wodą wraz z korelacją do jej temperatury.

Twój przykład zamkną się w krótkim i pożądanym czasie, o czym w filmiku też tłumaczą. Pewnie głównie dlatego, że zrobiłeś bardzo mała ilość,  niemniej skoro już zauważalnie zmienił ci się typowy profil użytej kawy to wskazuje, że ekstrakcja zaczęła iść swoją drogą. W tygielku kawa spokojnie może utrzymać profile charakterystyczne dla konkretnego ziarna, bardziej intensywne, ale kierunkowo dalej w torach.

Jak najbardziej wierzę, że mialeś dobrą kawę, tylko że dalej nie wiadomo po co dogrzewać ją w tych podnoszeniach, można też łatwo zrobić w drugą stronę, wezmę podgrzaną wodę i od razu przeleje jak tylko zacznie się unosić, tylko przykrecę po drodze płomień i postawie go na parapecie coby ładnie powiewało i wyjdzie mi 10 minut grzania i zapewne przeparzona a na pewno gorsza kawa od twojej, tylko czego dowiodę?

Przecież ja nie chcę jednego przepisu by rządzić światem ;) Lubię za to jak wytyczne są uzasadnione i celowe, a niestety ta metoda obrosła nierozsądnymi tradycjami jak żadna inna

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2229
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: jak zrobić kawę po turecku?
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Lipiec 2020, 08:12:03 »
Też mnie zaskoczyło, że tak drobna kawa nie zostawia cierpkiego kwasu po minucie w wrzątku  E

4 lata temu pisałem przepis na AP z kawa mieliona jak do tygielka i łącznym czasem ekstrakcji ponad 3 minuty. Nieźle mi się oberwało wtedy, ze nie będzie się dało pic itd 😉
Co do kawy po turecku to nawet pięciokrotne zagotowanie nie zaszkodzi. Oczywiście mowa o kawie specialty
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6263
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: jak zrobić kawę po turecku?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Lipiec 2020, 11:32:35 »
Ale tam wracając do kawy, to o której ty se szota robisz?
Tę kawkę zrobiłem jakoś koło 18. Fakt napisałem o 21 "przed chwilą", ale czas spędzany z córką szybko zlatuje.  Akurat pytanie o ten przepis mnie natchnęło do odkurzenia dawno nieużywanej dżezwy. Jako, że zawsze lubię coś spróbować  trochę inaczej zrobić, to stwierdziłem, że zaparzę po turecku jasne ziarna :) Poza tym, to raptem 6g kawy. Ja mam taką malusią dżezwę, co w zupełności mi wystarcza.

@trez czy zauważyłeś też że niektóre ziarna, szczególnie trochę niżej rosnące, potrafią w tygielku wyjść wyjątkowo owocowo i smacznie?
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec 2020, 11:35:58 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi