Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1067459 razy)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2415 dnia: 21 Grudzień 2017, 07:51:39 »
Nie wiem czy tej konkretnej kawy mi starczy jeszcze na próby, ale dam znać :)

Swoją drogą, bo zapomniałem dzięki @pj.walczak za poradę co do BluTack.
Nie wiem czy na filmiku widać to dobrze, ale szoty już nie latają, wibrację się zmniejszyły i udało się dzięki nim mieć wyrównaną ekstrakcję z obu wylewek.

Offline Mangi

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Rancilio Silvia v5
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2416 dnia: 21 Grudzień 2017, 19:01:17 »
Witajcie! pierwsze koty za płoty czyli dwie pierwsze kawy wyciśnięte przez silvię, umielone na eurece mignion. :uklony:
I 'kwaśnica' że hej! Rodzinnie nie mogliśmy się doczekać i z emocji poszło tak:
-nie rozgrzaliśmy ekspresu (no...może to było z 5-8 minut po zgaszeniu lampki)
-nie przelałem gorącej wody przez PF (jedynie przez grupę po zgaszeniu lampki)
-kolba z kawą zapięta przed rozgrzaniem (zapięta zaraz po zgaszeniu lampki i przelaniu grupy)
-nie przestawiliśmy młynka z grubszego przemiału (do tej pory tylko moka i plujka)
-ubijcie dość spontaniczne
aha i jeszcze mleko zaczęło się spieniać dopiero po 20-30 sek jak już było gorące i już trzeba było kończyć.


efekty: ekstrakcja rozpoczęta po 2-3 sek. BARDZO intensywna, trwała 30 sek z rezultatem białych plamek na powierzchni kawy. 'crema' symboliczna. no i masa frajdy mimo tylu błędów. co zauważyłem to że w parze z boilera jest moc.

po wszystkim przelałem wodą dyszę do spieniania (przycisk gorąca woda) oraz grupę (przycisk kawa, ale bez zapiętego PF). czy to wystarcza?
Forum czytam od dłuższego czasu, ale do tej pory były to tylko metody alternatywne. Dopiero od kilku dni buszuję w tematach okołokolbowych, a i to w większości dotyczyło sprzętu. Powoli będę nadrabiał braki (mam nadzieję).

EDIT: myślę że największy błąd to przemiał chyba. na powierzchni ciastka zaraz po odpięciu pf było błotko.


« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2017, 19:04:43 wysłana przez Mangi »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2417 dnia: 22 Grudzień 2017, 12:57:25 »
@Mangi

"sporo" nauki przed Tobą  ale fajnie , że potrafisz się tak ekscytować samym procesem przygotowania espresso 
trzymam kciuki za każdą następną ekstrakcje  ;)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2418 dnia: 22 Grudzień 2017, 13:15:36 »
myślę że największy błąd to przemiał chyba
Musisz mieć jakiś plan :)
Zważ dozę, zaplanuj uzysk, zmierz czas.
nie przestawiliśmy młynka z grubszego przemiału
Za grubo.
Pamiętaj żeby dokonywać zmiany ustawień młynka mając w pamięci retencję. Czyli jedna-dwie porcje po zmianie to jest jeszcze mieszanka dwu ostatnich ustawień przemiału.


Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2419 dnia: 22 Grudzień 2017, 14:03:23 »
Najpierw trzeba opanować ekscytację. Później przyjdzie czas na konkretne porady.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Mangi

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Rancilio Silvia v5
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2420 dnia: 22 Grudzień 2017, 14:23:43 »
Kawa nr 3: skręciłem młynek maksymalnie (ledwo odkręcony ponad styk żaren), początkowo nawet nic z niego nie leciało. Potem 'bryłki. I do tego ubiłem dość mocno raczej. Na plus to że tym razem pamiętałem żeby rozgrzać grupę z pf PRZED namieleniem kawy. Tym niemniej w/w przyniosły 0 naparu więc po około 10 sek przerwałem próbę i zwiększyłem minimalnie przemiał. ciastko było w połowie do słownie suche.
Kawa nr4: po zwiększeniu przemiału jak wyżej  i delikatnie  (jak mi się wydaje) zmniejszonej sile ubicia po 5-8 sek uzyskałem kilka kropel więc ponownie przerwałem proces.
kawa nr 5: tym razem zmniejszyłem także dozę i ponownie odkręciłem delikatnie młynek. w 27sek miałem powtórkę z pierwszej kawy czyli kwas i szybkie nawarzenie (tym razem zmierzyłem że uzyskałem 80m, niestety nie mam wagi)

zdaje się że to co radzi pj.walczak jest warte zastosowania, bo to wręcz nie do uwierzenia że takie małe zmiany kilku spraw dają taki rozstrzał rezultatu - od całkowitego braku naparu do jego nadmiaru.
PioterkBM  - entuzjazm nadal jest ale już widzę że tu potrzeba także sporo cierpliwości i wyczucia. Dzięki

Offline prunt

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Ascaso Duo PID, V60-01/02, Chemex, Chemex by Duka, AeroPress
  • Młynek: Ceado e6p, Comandante MK3 NB, Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2421 dnia: 22 Grudzień 2017, 15:57:41 »
Nie zmianiaj i dozy i nastawu młyna na raz. Tylko sobie utrudnisz - wróciłeś do punktu wyjśca. Uwierz, przechodziłem dosłownie te same błędy 3 miesiące temu.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2422 dnia: 22 Grudzień 2017, 20:58:33 »
zdaje się że to co radzi pj.walczak jest warte zastosowania,

Nie zdaje się tylko tak jest. To podstawa podstawy, elementarz. Jeden parametr, kilka ekstrakcji, drugi parametr, kilka ekstrakcji... bez pośpiechu. Jak się nauczysz będziesz kręcił wszystkim na raz, teraz jeszcze nie jesteś gotowy.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2423 dnia: 22 Grudzień 2017, 21:06:15 »


, teraz jeszcze nie jesteś  gotowy.
... mój młody padawanie. [emoji38]

Tak tak, oglądam z dzieciakami wszystkie części gwiezdnych wojen



Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2424 dnia: 23 Grudzień 2017, 11:11:22 »


, teraz jeszcze nie jesteś  gotowy.
... mój młody padawanie. [emoji38]

Tak tak, oglądam z dzieciakami wszystkie części gwiezdnych wojen



Marek.
A bez dzieciaków nie wolno?? ;D

Offline Mangi

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Rancilio Silvia v5
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2425 dnia: 23 Grudzień 2017, 11:48:16 »
Stosuję więc powyższe rady,  zostawiłem młynek raczej w spokoju i skupiłem się na rozgrzaniu ekspresu oraz ustaleniu stałej dozy i (jak dla mnie) nieco lekkim ubiciu kawy. Wyszło na prawdę super, w 26sek uzyskałem ca. 65ml (mam miarkę aby to ocenić). Smak był niezły, tzn. nie był jakiś powalający (nadal wydaje mi się nieco kwaskowaty) ale przynajmniej nie wykrzywiał ust. Natomiast kawa wyglądała już jak trzeba. Chyba dam sobie spokój ze spienianiem mleka, przynajmniej aż opanuję podstawy parzenia. Trochę to  złudne ponieważ wszystko porównuję z pobytami we Włoszech.

Wszystko co czytam na forum brzmi dla mnie czasem zbyt profesjonalnie ale wydaje mi się, że trzeba także zdać się na swój smak i się nie zrażać. Oczywiście piszę ze swojej perspektywy - zupełnych początków.

Trochę offtopic: Silvia ma "dyskusyjną" urodę zewnętrzną. Miałem spore obawy że będzie w domu takim brzydkim gościem. I trochę tak jest, ale jestem teraz pewien, że na początek nie ma sensu brać sprzętu, który przede wszystkim ładnie wygląda. Przecież jak mi się nie spodoba parzenie kawy to nie będę trzymał 'pięknego mebla'. Ładniejszy/lepszy sprzęt można kupić w miarę wzrostu umiejętności i zainteresowania.

Chyba trzeba się też rozejrzeć za możliwością podglądnięcia na żywo bardziej zaawansowanych kawoszy bo może mi się tylko wydaje że robię coś dobrze a tak nie jest.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2426 dnia: 23 Grudzień 2017, 12:06:53 »
Nie ufałbym pomiarowi objętości, zmysłom też nie, skoro porównanie masz wyłącznie do włoskich kawiarni. Chińska waga zaoszczędzi Ci wiele frustracji i pozwoli szybciej cieszyć się smacznym espresso.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2427 dnia: 23 Grudzień 2017, 12:19:08 »
Cyfry to drogowskazy, nie cel. Zatem pomagają, ale zmysłom też trzeba (oby nie pochopnie) ufać, bo cóż, że TDS się zgadza jak nie smakuje?  ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2428 dnia: 23 Grudzień 2017, 12:33:03 »
No tak, tylko zastanawiam się na ile pytań typu "za kwaśna kawa" można by odpowiedzieć "kup włoską mieszankę" bo pytający nie wie jak smakuje poprawne espresso z jaśniejszych singli.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2429 dnia: 23 Grudzień 2017, 13:37:19 »
Nigdy nie wiadomo, zmiennych wpływających znacząco na smak jest kilka. Trzeba rozmawiać.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi