Autor Wątek: Nivona CafeGrano 130  (Przeczytany 52296 razy)

Offline anth

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: De'Longhi
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #90 dnia: 08 Lipiec 2019, 09:07:49 »
W tej cenie to bardzo dobry młynek. O timerze jest napisane że sto razy w tym wątku. Tak, powinien być drugi przycisk, który mieli kawę, tylko gdy go wciskasz, pomijając timer.
Od skertona jest sto razy lepszy, bez dwóch zdań. Ale do espresso to on może nie do końca dawać radę.. Mimo wszystko lepiej nim, niż skertonem.
Jak masz zdolności majsterkowicza, to bez problemu możesz dorobić przycisk omijając timer.

Zgadzam się że to bardzo dobry młynek w tej cenie, ale mógłby być doskonały gdyby nie oczywisty błąd projektowy. Jest to szczególnie irytujące biorąc pod uwagę, że alternatywne rozwiązania nie byłyby wcale droższe.

Zdecydowałem się na napisanie tego komentarza właśnie z uwagi na to, że kwestia timera nie była jakoś szczególnie głośno poruszana. Dlatego też chciałem uświadomić ewentualnych przyszłych nabywców że ten timer jest zwyczajnie bezużyteczny, gdy chcemy zrobić pojedyncze espresso.

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #91 dnia: 03 Wrzesień 2019, 13:41:12 »
Sama koncepcja timera nie byłaby zła gdyby był wyskalowany w sekundach i dało się dokładnie ustawić czas.
W takim razie w czym jest wyskalowany ten timer?  Czy to w ogóle jest timer skoro nie da się ustawić czasu? Ogólnie nie bardzo sobie wyobrażam jak działa sterowanie tym młynkiem. A poważnie się nad nim zastanawiam.

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #92 dnia: 03 Wrzesień 2019, 17:59:43 »
Timer jest wyskalowany w sobie tylko znanych jednostkach - ustawisz na 2,5 jednostki i mieli ok. 20g kawy  :ok:

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #93 dnia: 03 Wrzesień 2019, 19:57:29 »
Ale wymyślili... Skoro 2,5 jednostki to 20 gram, to np. 5 jednostek to 40 gram itd? Chyba trochę kiepskie rozwiązanie, bo trzeba sypać kawy na oko, a jak nasypię za dużo to wyłubywać ją z powrotem żeby tam nie wietrzała,albo zeby nie mieszać kaw, jeśli pijam różne. Osobiście wolałbym rozwiązanie, że wsypuję tyle ile sobie odmierzyłem a młynek mieli cała podaną porcję.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #94 dnia: 03 Wrzesień 2019, 20:28:25 »
Timer w tym przypadku się nie przydaje... Bo jak dasz grube mielenie to w 10 sekund zmielisz więcej kawy niż na drobnym ustawieniu.

Offline TheBean Mężczyzna

    • BeMyBean Specialty Coffeee Roasters
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 48
    • BeMyBean.pl
  • Ekspres: San Remo Zoe Compact II i parę innych rzeczy ;)
  • Młynek: Fiorenzato F64
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #95 dnia: 03 Wrzesień 2019, 22:29:31 »
Osobiście wolałbym rozwiązanie, że wsypuję tyle ile sobie odmierzyłem a młynek mieli cała podaną porcję.

A kto Ci broni tak robić? ;) Różnica jest taka że zamiast naciskać przycisk żeby włączyć i wyłączyć przekręcasz przycisk. Używałem tego młynka w pracy przez 2 lata i do alternatyw w domu wg mnie to najlepsze rozwiązanie w takim budżecie
Palarnia kawy BeMyBean, rabat dla forumowiczów 10%, kod: WOK
BeMyBean.pl
FB BeMyBean
IG BeMyBean

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #96 dnia: 04 Wrzesień 2019, 07:59:01 »
A kto Ci broni tak robić?
W sumie racja. Najwyżej zapodam mu dłuższy czas (przepraszam: więcej jednostek ;) ) i jak zmieli to co mu wsypię to trochę pochodzi bez ziaren. Chyba mu to nie zaszkodzi ;)

Offline Nikopol Mężczyzna

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: V60, Phin, AP, FP, Kawiarka
  • Młynek: Nivona 130
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #97 dnia: 06 Wrzesień 2019, 10:01:12 »
Mam ten młynek, timer to faktycznie kretyński pomysł, niemniej ja nie trzymam kawy w hopperze, zawsze wsypuję tylko tyle kawy ile chcę użyć - więc z młynka jako młynka do alternatyw jestem hiper zadowolony! (Lubię używać różnych ziaren)

Offline BloodCat Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #98 dnia: 17 Styczeń 2020, 15:48:50 »
Mam opisywaną Nivonę, chyba z nowszego wypustu. Ma srebrne pokrętło i kropki oznaczające przemiał. Nie zgadzam się z marudzeniem na timer. Sypiąc zawsze podobne ilości, szybko przyzwyczaiłem się do ustawienia "czasu" i jest to dla mnie wygodniejsze niż trzymanie palca na guziku. Rzecz druga, nic nie trzeba przerabiać aby mieć przycisk bez timera. Wystarczy pokrętło przytrzymać na początku skali. Młynek mieli do momentu puszczenia. Nic nie trzeszczy ani nie stawia oporu, więc wydaje się to OK.

Offline ullortnaci

    • -
  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Fackelmann 1x4, french press Termisil, kawiarki Bialetti i GAT
  • Młynek: Nivona 130
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #99 dnia: 30 Styczeń 2020, 14:45:55 »
Co robię źle, że muszę mielić w tym młynku na wręcz gruz? Mam filtry Moccamastera do drippera Facekelmann i muszę mielić na ostatniej kropce w skali coarse, żeby nie przepływało długo (na końcu medium z 5 minut przepływało bodajże). Nie wlewam wody na raz, tylko daję 12 g kawy na 200 ml, preinfuzja 30 s, potem na 3 porcje wlewam wodę co jakieś 10 s. Wychodzi mi jakieś 4 minuty mimo to.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #100 dnia: 30 Styczeń 2020, 15:44:57 »
Albo odsiejej pył, albo, co jest bardziej prawdopodobne, nie używasz konewki do polewania i za bardzo wzburzasz przemiał w dripie. Spróbuj polewać delikatniej, z jakiegos dzbanuszka..

Sprawdź też jak się zachowa kawa, gdy po preinfuzji wlejesz delikatnie pozostała wodę na jeden raz. Nie mieszaj i nie bujaj dripper'em, to nie pomaga.

Offline klaudia233

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: french press, kawiarka gat pepita, dripper
  • Młynek: Nivona 130
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #101 dnia: 15 Wrzesień 2020, 13:03:21 »
Czy można kupić górną pokrywę do tego młynka? Gdzie?

Offline przemekzn

  • Wiadomości: 4
Odp: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #102 dnia: 05 Sierpień 2023, 18:18:40 »
Czy w młynku tym można mielić kawe bezpośrednio do kolby?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi